bEDUin 26/2013: EDUin chystá několik projektů navazujících na kampaň Česko mluví o vzdělávání

1. 7. 2013
EDUin
bEDUin

Co přinesl týden 24.–30. 6.

Témata týdne:

Prohlášení Petra Fialy po setkání s Jiřím Rusnokem; závěry kampaně Česko mluví o vzdělávání a nové projekty EDUin; nové vydání publikace Education at a Glance 2013; Průzkum rizikového chování českých dětí v prostředí internetu; Staňte se hostitelskou rodinou pro zahraniční studenty.

Výrok týdne:

„K odevzdanosti žáků přispívají také úlohy, které dostávají. Třeba tahle z letošního maturitního testu jen předstírá vztah k realitě: Káď na ryby tvaru válce s podstavou o obsahu 14 000 cm² má objem 600 litrů. Káď je naplněna vodou pouze do tří čtvrtin. V jaké výšce ode dna (s přesností na centimetry) je vodní hladina? A) 13 cm, B) 32 cm, C) 44 cm, D) 57 cm, E) v jiné výšce. I kapr v té kádi se divil, proč autor namísto počítání nestrčil do vody tyčku, když už odměřil vše ostatní!“
Oldřich Botlík v článku Povodeň jako matematická inspirace rozebírá, proč studenty matematika často nebaví, a říká, že důvodem je odtažitost řešených příkladů od reálného života

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

  • Jaké projekty chystá EDUin na základě výsledků kampaně Česko mluví o vzdělávání: EDUin prezentuje výsledky půlroční kampaně Česko mluví o vzdělávání a představuje několik nových projektů, které na ni naváží. Prohlédnout si můžete také infografiku, která přehledně mapuje hlavní závěry debat.
  •  

  • Kyberšikana jen kvete: Rozsáhlý výzkum společností Seznam.cz a Centra prevence rizikové  virtuální komunikace PedF UP v Olomouci ukázal, že s kybešikanou má zkušenost více jak 51 % dětí ve věku 11–17 let. Přečtěte si závěry výzkumu, které upozorňují na mnohdy sofistikované způsoby manimulace dětí po síti. Ty vedou často k tomu, že se děti rozhodnou pro osobní setkání s „elektronickým“ kamarádem, která však končívají tragicky.
  •  

  • Existuje v Čechách ještě Komenského „škola hrou“? Podívejte se „Před půlnocí“ na debatu s Ondřejem Hausenblasem o stavu českého školství, neochotě učitelů a rodičů hledat nové možnosti učení a vzdělání jako zboží.
  •  

  • Česká republika a její vzdělávací systém v roce 2013 ve srovnání se zeměmi OECD: Doporučujeme shrnutí hlavních závěrů, které přináší aktuální vydání publikace Education at a Glance 2013. Například jak vcelku významně rostly výdaje na žáka, ale také věk učitelů, nebo fakt, že ČR vede v počtu osob v produktivním věku, které mají minimálně vyšší střední vzdělání, zatímco v počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí máme ještě co dohánět. Všechny materiály najdete ke stažení zde.
  •  

  • Vychází pilotní číslo bulletinu pro rodiče „Rodičák“: Pod značkou Rodiče vítáni začíná vycházet pravidelný rodičovský bulletin „Rodičák“. Pilotní číslo je věnováno například aktuálnímu tématu vysvědčení a jak se s ním vyrovnat. Přihlaste se k odběru bulletinu zde vpravo na stránce. K vysvědčení doporučujeme ještě článek na iDnes, podle kterého se snižuje počet propadajících dětí. Alarmující je ale fakt, že většinu propadlíků tvoří starší chlapci, kteří jsou podle odborníků při hodnocení znevýhodňováni. Jak se vyrovnat s problémy při vysvědčení radí rodičům ve spolupráci s psychology také portál SanceDetem.cz.
  •  

  • Nová rubrika na Rodiče vítáni představuje jednotlivé školy: Čím jsou jednotlivé školy držící značku Rodiče vítáni zajímavé a s čím se potýkají, můžete nyní zjistit v nové rubrice Profily škol Rodiče vítáni. První školou je Základní škola v Opočně, která například vyzkoušela rodičovské kavárny a konzultační dny.
  •  

  • Jaký vzduch dýcháme ve školách? Je změřeno, že mnohdy ještě horší, než panuje na rušných ulicích. Zda proti tomu pomáhají čističky a pračky vzduchu, které si pořizují například některé mateřské školky, čtěte v článku na České pozici.

Inspirace z (a do) praxe

  • Za netradičním zážitkovým parkem: Nově otevřený zážitkový park Zeměráj v Kovářově (okres Písek) je místem, které staví na přírodních principech. Určen je především rodinám s dětmi nebo dětským kolektivům. Najdete tu například archeonaleziště, kilometrovou stezku naboso, balanční stezku nebo krytou halu s hlavolamy a logickými hrami. Poslechněte si o Zeměráji v pořadu Sama doma a přečtěte v Píseckém deníku.
  •  

  • Učíme se příběhy: Učte sebe – nebo i (svoje) děti – pomocí pozitivních příběhů lidí, kteří dělají něco pro dobrou věc. Příběhy na videích najdete na webu www.ucimesepribehy.cz.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

  • 10. 7. letní škola AMATE: Vzdělávání metodiků a školitelů (Špindlerův Mlýn)
Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v EDUkalendáři.
logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články