Podívejte se: nové veselé video propagující společnou školu pro všechny

Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání připravila krátký spot propagující společnou výchovu a vzdělávání všech dětí v jedné škole. Jsme zvědaví na reakce.

Smyslem spotu je na jednoduché a všem povědomé scénce ze školy ukázat, že pokud spolu mají různí lidé žít v jedné společnosti, je dobré, aby se naučili spolupracovat už ve škole. Tam je to jednoduché a přirozené. Pak už to bude vždy jen složitější. Možná to nebyl záměr, ale klip s povykující matikářkou je hezký příspěvek i k debatě o motivaci dětí k učení. Podobnou scénu ve škole zažil snad každý, a když se na ní podíváme s dospělým odstupem, asi většina z nás konstatuje, že za takových podmínek by po vzdělání lačnil jen pravověrný masochista.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
63 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Václav Votruba
Václav Votruba
10 years ago

To je síla. Takže učitel žáka psychicky týrat nesmí, ale žáci učitele mohou?
„Podobnou scénu ve škole zažil snad každý, a když se na ní podíváme s dospělým odstupem, asi většina z nás konstatuje, že za takových podmínek by po vzdělání lačnil jen pravověrný masochista.“
A za takových podmínek by učil také jen masochista!

Radek Sárközi
Radek Sárközi
10 years ago

Také jsem to video moc nepochopil… Radši bych viděl video, které ukáže, jak to může vypadat, když se to dělá dobře.

O. Hausenblas
10 years ago

Já si tohle video čtu takto: děti drží spolu, dokážou si navzájem pomoct napříč rozdíly. Za toho, který cosi školního neumí, se třída dokáže postavit a pomáhá mu – ovšem jak sama umí. Neučí ho počítat, ale trestá neschopnou učitelku. Velká škoda, že učitelka, jakou nám na videu zahráli, neumí té „inkluzivní síly“ ve třídě využít pro učení a rozvoj dětí. Ale ovšem právě téhle kladné vzájemné pomoci je třeba smečku dětí taky naučit. Aby se solidarita nerealizovala ani tím, že společně projevovaným nezájmem bojkotují své vlastní učení, ani v boji proti nesmyslně jednajícímu učiteli. Hlavním nástrojem je vstřícnost, demokratičnost… Více »

Marcela Bernardová
Marcela Bernardová
9 years ago
Reply to  O. Hausenblas

Vážený pane Hausenblasi, možná jsem v souvislosti s Vaším výkladem také nepochopila správně smysl obsahu videa, ale domnívala jsem se, že video je nahraná modelová situace. O úrovni nahrávky, nebudu polemizovat. O jaké využití „inkluzívní síly“ ve třídě pro poučení a rozvoj se může podle Vašeho názoru jednat? Vždyť je to účelová modelová situace nahraná na objednávku, aby veřejnost viděla neschopnost pedagogů na našich školách. Opravdu se domníváte, že pedagogové našich škol jsou neschopní? Video je urážející pro všechny pedagogy. Kdo posoudí, jaký je konkrétní pedagog pedagogem? Nahrát „antivideo“ k uvedenému videu jistě není problém, ale takovýmto způsobem mluvit v… Více »

Jarka
Jarka
10 years ago

To video je hnus. Nic víc.

Alča
Alča
10 years ago

Přesně ve stylu počítačových her: střílet, zabíjet, ničit protivníka. Tímhle se autor videa baví? Pak se může učitel stavět na řasy, nic nezmůže. Mimochodem, kolik takovýchhle učitelů jste viděli? Chodím po školách jako metodik už 15 let, ale vidím pravý opak.

Feřtek
Feřtek
10 years ago

Docela zajímavá debata. Není to tak, že když učitel děti ponižuje, nemůže se pak divit, že mu stejně oplatí? Navíc přece oni brání někoho, kdo je v tuhle chvíli slabší. Oni se spojí proti silnějšímu, kdo fakticky zneužívá svou moc a autoritu. Jen že mi přijde, že se to dá číst opravdu různě. Jako hnus to nevidím. Velmi věrně mi to připomíná řadu učitelek z mé základky. Já byl tiché a vzorné dítě, tak jsem si netroufal odporovat podobně jako Kučera a v naší třídě nebylo zvykem zastat se slabšího, každý jel na sebe. Ale dneska si myslím, že by… Více »

Jarka
Jarka
10 years ago
Reply to  Feřtek

Pane Feřtku, člověk přirozeně usuzuje především podle vlastních zkušeností. Určitě stále budou i takové typy učitelů a učitelek, jaké předvádí video, ale já osobně znám velmi mnoho přesně opačných typů – pro děti by se rozdali, často za to mají jen ústrky a uznání minimální. Fér by bylo, kdyby někdo natočil video i o těchto učitelích, ale toho se nikdy nedočkáme – není to totiž mediálně atraktivní pohled. Učitelé u nás jsou sorta, do které se musí hlavně kopat, nadávat a pomlouvat je. Hrozně moc bych ocenila, kdyby někdo KONKRÉTNĚ POUKÁZAL na učitele/lku, která se chová tak jako ta na… Více »

Feřtek
Feřtek
10 years ago
Reply to  Jarka

O tom, co se děje ve školství zajímavého, dobrého, co kdo dělá dobře a jak to dělat dobře, jsou celé tyhle stránky. Takové video, jaké naznačujete, dokonce máme v plánu, přijde nám to dobrý nápad, který padl při jedné debatě na kulatém stole. Sháníme na něj v tuhle chvíli peníze. Takže ano. Ale kolegové natočili spot, který chce ukázat, že je dobré, aby různé děti chodily do společné školy. Mně přijde vtipný a jiným moc ne. Tak jsem nabízel i jiné možný úhel pohledu na něj, než tu v debatě převažuje.

Karel Kaprálek
Karel Kaprálek
9 years ago
Reply to  Feřtek

Ponižuje děti, tím že po nich chce, aby o matematice počítaly něco co už je probráno a týden se opakuje?

Aleeš
Aleeš
9 years ago
Reply to  Feřtek

Asi mindrák, co?

Marcela Bernardová
Marcela Bernardová
9 years ago
Reply to  Feřtek

Vážený pane Feřteku, zcela rozumím Vašemu zaujetí pro danou problematiku, kterou video předkládá, v souvislosti s Vašimi zážitky ze školních let. Máme podobné všichni. Jak se zdá, Vás se zcela jistě nijak negativně nedotkly. Ani já se jimi necítím nijak významně poznamenána. V mých školních letech nebyly takové zážitky zcela běžné a ani tak je rozhodně nelze považovat za hlavní, které mi byly v mém vzdělávání předány. Reakce žáků na videu je zcela normální, odpovídající věku (za předpokladu, že všichni dané učivo ovládají a v danou chvíli se pouze dobře baví na účet pedagoga a potažmo na účet svého spolužáka,… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
10 years ago

To nemá vůbec šťávu. Co kdyby třídou kolovala pistole a každý žák by do ní vložil svůj náboj? Pak by Kučera příběh šťastně ukončil. Konečně, ta učitelka je přece zmetek. Na závěr doporučuji velký detail na její oči: směs hrůzy a pochopení.

Radek Sárközi
Radek Sárközi
10 years ago

To video opravdu není vtipné a jsou to nejen vyhozené peníze za jeho natočení, ale peníze použité s negativním dopadem…

Josef Soukal
Josef Soukal
10 years ago

Video je opravdu veselá vizitka permanentní kampaně EDUin mluví do vzdělávání – je předsudečné, jednostranné, agresivní; pojetí školy jako prostoru, kde se máme učit vzájemné toleranci a spolupráci, ve svém důsledku destruuje. Komentáře p. Feřteka a Hausenblase mi něco připomínají, myslím že vyjádření V. Klause a jeho věrných k novoroční amnestii. Jako celek to ovšem stojí jen za poklepání si na čelo. K upotřebení jako zážitkový dárek pro pravověrné učitelské masochisty.

Karel Kaprálek
Karel Kaprálek
9 years ago

„Celej tejden to opakujeme pořád dokola.“ Asi klíčová věta. Fakt si nedokáží autoři představit tu frustraci, že už jste jako učitel použili všechny metody které znáte plus pět dalších jste za pochodu vymysleli a stále nic – děti to mají v paži a blbnou s houbou? Jak je lehké z pozice člověka, který nikdy neučil a nikdy učit nebude si dělat legraci z těch „nemožnejch dělníků“ ve třídách, kteří pořád nechápou naše osvícené panské rady. Autoři běžte učit, nechte si přidělit ve vašich představách ideální inkluzivní třídu ve složení od vysoce nadaných po mentálně postižené a zvládněte s nimi s… Více »

BRRR to je hnus
BRRR to je hnus
9 years ago

Pominuli, že klip znevažuje práci učitelů, nemohu si nevšimnout šťastně inkludovaného vozíčkáře v poslední lavici, který má pracovní desku v takové výšce, že nemůže ani psát. Snadnému pohybu na vozíku pomůže i práh ve dveřích. Je mi toho dítěte líto.Stydím se za to, že by takto mohlo vypadat naše školství.Přitom k integraci pouze tělesně postižených by stačilo tak málo… Pokoušet se ale o podobné experimenty u dětí s mentálním postižením je trestuhodné. Bohužel existují skupiny lidí, které si z neštěstí druhých dělají výnosný business. Místo toho klipu mohl mít ten chlapec lavici, která mu bude vyhovovat a bude tak moct… Více »

Petr Kubeš
Petr Kubeš
9 years ago

Tohle si snad ani komentář nezaslouží… Přesto – mohli bychom postupovat v duchu tohoto videa. Spojit (myslím tím praktikující pedagogy) své síly a vytrestat konečně všechny ty pseudoodborníky a diletanty, kteří nás oblažují podobnými nesmysly. Velice lituji toho, že jsem se nechal vytrhnout z práce a komentuji tuto ubohost.

Vladimír Bartoš
Vladimír Bartoš
9 years ago

Jak typické. Eduin.cz jako záchrana českého školství propagující úskočnost, zákeřnost a oslavující nepozornost, neposlušnost. Ono totiž jaký pán, takový pes. O chování pana Šimáčka v senátu a jeho útěku z diskuze přes pohrdání manuální prací, znevažování učitelů z praxe od eduin, až po jednostranné a manipulativní zprávy o segregaci romů na základních školách praktických. Bože ,bože, kam to jen klesli…

Krůžela Pavel
Krůžela Pavel
9 years ago

Vidím, že se „odborníci“ z ČSOIV skutečně činí a nezahálejí! Tohle by se mělo povinně promítat na všech školách žákům, aby věděli, jak se zachovat, když po nich rasističtí a nepřizpůsobiví učitelé budou něco chtít. To vůbec nevadí, že žáci budou totálně hloupí, hlavně že společně ublíží staršímu člověku, kterého by měli brát jako autoritu a který se je snaží něco naučit! Jo a mimochodem, být já Kučerou starším, tak můj syn za to dostane takový výprask, že si týden nesedne. Tohle je prostě sviňárna nejhrubšího zrna, ať už je ten učitel jakýkoliv. A myslím, že by i Laurenčíková se… Více »

Pilař Jiří
Pilař Jiří
9 years ago

Přátelé, chápu rozhořčení i pobavení, kterým video můžete doprovázet. Abych řekl pravdu, mne nepohoršuje ani nebaví. Takových situací jsme, alespoň já ano, přece zažili nespočet. Houbou jsme po sobě házeli, dokonce rodiče museli zaplatit vymalování třídy, neoblíbeným učitelům jsme také nic zadarmo nedali. Naopak ty oblíbené, tedy ty, kteří nám rozuměli, jsme milovali a byli schopni se pro ně obětovat. Paní učitelka se bohužel chová tak jako mnoho jiných kolegyň a kolegů, které a kteří děti nevhodným přístupem zbytečně traumatizují. Pokud budeme tvrdit, že takových příkladů je málo, lžeme si do kapsy. Já sám jich poznal při školní docházce své,… Více »

Zdeněk Bělecký
9 years ago

Emotivní diskuse mě přiměla podívat se, i když jsem to původně neměl v úmyslu. Video nás staví před manipulativní falešné dilema, které je velmi častým a účinným nástrojem propagandy. Jedná se o rozhodování, kdo je ten dobrý a kdo ten špatný, a to v situaci, ve které se oba hráči (nebo více hráčů) chovají buď „dobře“ nebo „špatně“ (podle libovolných kritérií). Vtipné to není ani trochu (ale to je ryze subjektivní hodnocení) a o inkluzi to nevypovídá vůbec nic. Nejvíce mi to připomíná představu autorů různých „Gymplů“ a jiných zhovadilých telenovel o školách, dětech, učitelích a procesu vzdělávání. S realitou… Více »

Věrka
Věrka
9 years ago

Pane Hausenblasi, taky by vám to připadalo tak vtipné, kdyby se to stalo vám? To jen tak mimochdem.
Jinak je to ubohost.

iveta
iveta
9 years ago
Reply to  Věrka

Dobrý den, ačkoliv byl komentář určen panu Hausenblasovi, nutí mne to k úsměvu i odpovědi. Jsem speciální pedagožka, mám dlouhou praxi ve vzdělávání.A odpovídám: Ano, doufám, že ano. Pokud by se mi stalo, že takto ponížím jiného člověka – třeba mi už jaksi nestačila energie – tak stále doufám, že bych byla a dlouho ještě budu schopná sebereflexe. Co mohou jiného dělat?

Aleš Lažek
Aleš Lažek
9 years ago

„Smyslem spotu je na jednoduché a všem povědomé scénce ze školy je ukázat…“
Asi se tady už všichni zbláznili???
Že vozíčkář namočí houbu a hodí jí do první lavice spolužákovi, který ji nastraží jako „past“ na učitelku je pro učitele fyziky naprosto nesmyslné. Ale není se co divit, když to režírují beduíni – hlavně ta spravedlivost ve vzdělávání, že?
Lidskoprávníci mají pořád slovo a pan Newton je podle nich asi magor?
Pořád nemohu pochopit, o co jim jde?
MY, kteří v tom děláme, víme své a jsme nešťastní z toho, že to těm aktivistům nemůžem předat.

Iva Švarcová
Iva Švarcová
9 years ago
Reply to  Aleš Lažek

To video je v podstatě návod, jak mohou žáci šikanovat své učitele. Viděla jsem před časem americký film o jedné předměstské inkluzivní škole, kde se žáci spolčili proti svému učiteli, který je obtěžoval tím, že je chtěl něčemu naučit. Každý den si pro něj připravovali podobné žertíky, nakonec to skončilo ublížením na zdraví toho učitele. Pokud se inovace v našem školství budou dále ubírat tímto směrem, nevím, kdo nakonec ještě bude chtít učit.

Klára Doudová
Klára Doudová
9 years ago
Reply to  Iva Švarcová

Dobrý den, paní Švarcová, mohla byste mi jen vysvětlit, podle jakého klíče jste poznala, že se jedná o školu inkluzivní, ve které děti šikanují učitele? Víte, co znamená inkluzivní? není to ani agresivní, ani nekvalitní, ani odkladiště, kde se „vzdělávají ti, které jinde nechtějí“, je to naopak všude ve světě vizitka kvalitního školství, kde se děti učí žít dohromady tak, jak to potřebuje každá moderní občanská společnost. Kdybych se Vás mohla zeptat, jestli máte dítě s nějakým problémem nebo – třeba malou – odlišností, asi byste mi odpověděla, že ne. Soudím tak dle Vaší reakce…. Nikdo přece neútočí obecně na… Více »

Iva Fikejsová
Iva Fikejsová
9 years ago

Hm, připomělo mi to, když jsem ve třetí třídě opět zapoměla tělocvik a učitelka mne donutila jít na ten tělocvik ve spodním prádle. Dodnes to vidím, hubeňourka v kraječkových gaťkách a kombinátku. Hnus, co. TAky si pamatuju, jak na mě furt řvala. Já byla trochu mimoň ve svém světě. Ale taky si pamatuju, když jsem byla dlouho a stále nemocná, jak večer chodila k nám domů a snažila se ze všech sil. Marně, matematiku mi na ZŠ zhnusili tak, že jsem si z ní nechala napsat i trojku a odešla raději do učiliště. Jenže na nějakou takovou chmurnou vzpomínku video… Více »

iveta němečková
iveta němečková
9 years ago
Reply to  Iva Fikejsová

Omlouvám se, že budu reagovat trochu emotivněji. Učitelé naopak nejsou snadným terčem. Je velmi obtížné se vypořádat s učitelem, který ponižuje Vaše dítě. Ovlivňuje velice jeho postavení ve skupině, jeho vnitřní motivaci, v důsledku jeho sebehodnocení a pokud je důsledný (ať již negativním směrem – jako ve videu, nebo svou roli plní skvěle) tak do značné míry další profesní a společenský život našeho zatím dítěte.
Špatným učitelům je těžké se bránit. Souhlasíte?

Iva Švarcová
Iva Švarcová
9 years ago

Učitelka jako nepřítel žáků, proti kterému je třeba společně „inkluzivně“ bojovat? To jsme to dopracovali…..

Iva Švarcová
Iva Švarcová
9 years ago

Učitelka jako nepřítel žáků, proti němuž všichni inkluzívně bojují? Kam to půjde dál???? Trochu mě to děsí.

iv
iv
9 years ago
Reply to  Iva Švarcová

myslím, že žádný rozumný učitel nebude mít stejný problém, jaký zde píšete. takováto učitelka je hodně nepříjemná představa vzdělávání. co jiného mohou žáci v takové třídě dělat, než se spojit :)? mně to připadá jako krásný příklad spolupráce dětí – brání se, jak umí. Jsem přesvědčená, že TAKOVOU ŠKOLU, jakou představuje paní učitelka na videu, SI PRO SVÉ DĚTI NIKDO Z NÁS RODIČŮ A PRARODIČŮ NEPŘEJE MÍT. SKVĚLÉ, DĚKUJI ZA TO. Oceňuji, že ukazujete, jak se děti umí spojit dohromady a spolupracovat bez ohledu na to, zda jsou na vozíku, mají jinou pleť, než ostatní nebo jsou z tzv. většiny.

Marcela Bernardová
Marcela Bernardová
9 years ago
Reply to  iv

Vážený pisateli, vářená pisatelko beze jména. Jediný, kdo v této diskuzi rozlišuje děti, jste zatím pouze Vy.
My speciální pedagogové žádné rozlišení v typu postižení, nebo barvě pleti neužíváme. Oprostěte se od takové segregace a označování, které této děbatě nepřísluší.

Jarka
Jarka
9 years ago
Reply to  iv

Kdybych byla máma dítěte, které je nějak postižené, určitě bych si moc přála, aby se naučilo spolupracovat s ostatními dětmi. Ale cožpak se ve školní práci nenajde dost námětů na krásnou a smysluplnou spolupráci – něco vytvářet, vyrábět, vymýšlet – pohramadě a podle sil toho kterého dítěte? Ať se na mě nikdo nezlobí, ale v kampani EDUinu mi toto video prostě přijde jako provokace a další dloubnutí učitelům pod žebra. Opravdu je to stále zapotřebí? Místo upozornění na problémy vozíčkářů nás kantory v důsledku toho pouze nutíte podezírat vás z podrazů. Prostě není to o tom šikovném vozíčkáři, ale o… Více »

Petr Kubeš
Petr Kubeš
9 years ago
Reply to  iv

Vážený/á bezejmená. Je nám všem jasné, že všichni, kdož podporují toto video inklinují k anarchii. Co naplat. Nicméně, pojďme se domluvit, že budeme dodržovat alespoň pravidla českého pravopisu. Začít bychom mohli třeba tím, že úvodní písmeno každé věty budeme psát velké. Souhlasíte?

Kateřina Jakšová
Kateřina Jakšová
9 years ago
Reply to  iv

Co jiného mohou žáci dělat? Začít se učit, například s pomocí spolužáků. To by byl hezký příklad spolupráce.
Škola je mimo jiné místem, kde se děti učí dovednostem sociálním. Připadá Vám reálné, pokud se Vám nebude líbit šéf/ová či jeho/její nároky na Váš výkon, spojíte se s kolegy a dáte šéfovi/é na židli mokrou houbu? (Takovou veselou dovednost jste se přece naučil/a ve škole …)

Krůžela Pavel
Krůžela Pavel
9 years ago

Myslím, že by se toto velmi veselé a povedené video mělo ještě trochu upravit, aby vystihlo skutečný stav věcí. Navrhuji zhruba toto: Velmi ponuré, šedé a deštivé ráno, kdy se žáci scházejí před školou. Pak kamera přejede na název školy, kde bude stát: Základní škola praktická. (Pro laiky – bývalá zvláštní škola). Samotný spot bych nechal, tedy Kučera ani po týdnu opakování řešení lineárních rovnic neví! Jen bych vybral daleko ošklivější a uječenější paní učitelku – jak už to na praktických školách přece chodí, že. Pak by se tam objevil nápis: Nemusíte nechat vlastní děti takhle trápit. Jde to i… Více »

Karin Marques
9 years ago

Skvělý počin! Díky, nejen za ty, co prosazují změny v nastavení škol, ale i za všechny děti/rodiče, kterým byl „doporučen“ přestup na praktickou školu, protože s jejich odlišností se přece u nás nepočítá. Možná proto, že my dospělí jsme prošli přísně segregovaným vzděláváním (většina z nás potkala postiženého až v dospělosti), tak máme tak nízkou míru tolerance, jak ukazuje tato diskuse.

Jana Stará
Jana Stará
9 years ago

Myslím, že video a možná i některé příspěvky v diskusi poukazují na důležité věci: 1) Pokud je s někým jednáno nedůstojně, je to bolestivé nejen pro něj, ale i pro mnohé, kteří toho musejí být svědky. 2) Jedinci, kteří jsou v podřazené situaci, se někdy nemohou bránit tak, jak je to podle těch „s mocí“ adekvátní a moudré. 3) To, že nám někdo udělá něco, co bychom my neudělali, třeba protože si myslíme, že jsme moudřejší, vzdělanější,vychovanější, „více na úrovni“, nemusíme vyhodnotit pouze tak, že si potvrdíme, že je pachatel hloupý, primitivní a nevychovaný, ale můžeme si říci, že možná… Více »

Petr Kubeš
Petr Kubeš
9 years ago
Reply to  Jana Stará

Je to pravda. Měli bychom rehabilitovat Hitlera,Goebbelse a další. K jejich zrůdnému jednání je přece přimělo jejich nevhodně se chovající okolí.

Klára Laurenčíková
Klára Laurenčíková
9 years ago

Pekny den, tesi nas, ze video dokaze zaujmout a podnitit diskusi. Reakce na klip jsme prozatim zaznamenaly z ruznych kruhu odborniku (ucitele z praxe, reditele skol usilujicich o inkluzivni model vzdelavani i zastupci akademicke sfery) spise pozitivni. Prevladal nazor,ze je video zajimave neprvoplanovane a lze v nem nachazet pri opakovanem shlednuti ruzna temata k zamysleni: od solidarity ke spoluzakovi, ktery zaziva nedustojne dehonestovani za to,ze latce nerozumi, az ke spravedlivemu odhodlani deti signalizovat, ze to co se ve skole deje, postrada pro ne realny smysl. Jsme presvedceni, ze ma smysl kreativne a i s lehkou nadsazkou upozornovat na to,ze rozmanita… Více »

Martin Gust
Martin Gust
9 years ago

Ano, děti by se měly umět postavit nespravedlnosti. Masaryk kdysi vzal pohrabáč na učitele, který chtěl seřezat jeho spolužáka. Vy říkáte, že děti mají vytrestat učitelku, která si dovolí ne zcela příjemným způsobem zkoušet a známkovat. Hm… Omlouvám se, ale mám jisté potíže s pochopením co přesně má být na tomto videu veselého. Kučerova neschopnost? To, že ho v ní spolužáci podporují? A hlavně, z čeho že to Kučeru vytáhneme? Už mu nikdo nebude klást nepříjemné otázky a požadovat odpovědi, protože je to malý, neschopný chudinka a je to nespravedlivé? A kdy a jak určíme, že nemá na víc? A… Více »

iv
iv
9 years ago
Reply to  Martin Gust

Dobrý den, dovolím si nesouhlasit. Mne video skutečně pobavilo :). A nejen mne – i celou skupinu lidí okolo mne. Pravda – jediný pedagog jsem ve skupině byla já :).

Zdeněk Bělecký
9 years ago

Tzv. inkluze je vznešený ideál, který pro nepřekonatelné vnitřní rozpory nikde nefunguje – i Finsko má speciální třídy. Vzdělávání všech, tzn. od mimořádně nadaných přes “pouze o něco chytřejší” (mj. na ty „inkluzivisté“ velmi rádi zapomínají), bohaté a chudé, ze vzdělaných rodin a rodin nefunkčních, “průměrné” či “normální” až po zdravotně postižené a sociálně znevýhodněné, v jedné škole, je sice společensky navýsost žádoucí, avšak neproveditelné kvůli rozdílným vzdělávacím potřebám různých cílových skupin dětí a kvůli rozdílným očekáváním a požadavkům rodičů na institucionální vzdělávání. I pokud by se nějakým zázrakem podařilo postoje rodičů eliminovat, bylo by takové vzdělávání možné pouze za… Více »

LenkA Felcmanová
LenkA Felcmanová
9 years ago

Je pravdou, že ve Finsku, které lze hodnotit jako zemi s nejpokročilejším systémem inkluzivního vzdělávání, jsou speciální školy, ani v České republice nebyl nikdy prosazován koncept úplného zrušení speciálních škol. To tvrdí pouze lidé, kteří nejsou s danou problematikou dostatečně obeznámeni a také lidé, kteří záměrně šíří nepravdy s cílem vzbudit odpor široké veřejnosti ke snaze o zavedení systémových změn vedoucích ke zlepšení podpory rozvoje individuálního vzdělávacího potenciálu každého žáka – to je totiž tím nejdůležitějším cílem inkluzivního vzdělávání. Je velmi potěšující vidět, že to co kolega uvádí za neproveditelné – tj. vzdělávání dětí s různou mírou vzdělávacích potřeb v… Více »

Karel Kaprálek
Karel Kaprálek
9 years ago

souhlas

Václav Votruba
Václav Votruba
9 years ago

„az ke spravedlivemu odhodlani deti signalizovat, ze to co se ve skole deje, postrada pro ne realny smysl.“ — Jistě, z kontextu vytržená scénka potvrzuje všeobecně sdílený pocit, že matematika je jen pro matematiky. Rovnice a výrazy jsou zbytečné, protože stačí aritmetika (pro neznalé – počítání s čísly). Promiňte, ale váš komentář nesvědčí o tom, že děti z rodin na okraji jsou ve správném hledáčku – netvrdím, že potřebují zrovna rozvoj abstraktního myšlení, ale především potřebují perspektivu a tu jim inkluzivní škola, jak tady v diskusi na odvolání na Anglii kolega potvrzuje, nedá. Alespoň ta, kterou můžeme reálně očekávat, že… Více »

Hana
Hana
9 years ago

Na doporučení paní Kláry jsem se na video podívala několikrát, i se členy své rodiny. A výsledkem bylo, že se mě můj syn tmavší pleti zeptal: „Mami to oni chtějí ukázat, že Rom dává učitelce na židli houbu a my si máme myslet, že takhle je to správně? No to je hrozné,to je drzost, to já bych přece nikdy neudělal, to chtějí všechny Romy naštvat? A když si čtu příspěvky k videu, nepřevládají pozitivní komentáře, jak uvádí Klára. Mám dojem, že jsou to zase jen další prolité peníze, které kdyby se dostaly do škol, tak budou využity ku prospěchu dětí.Takhle… Více »

Jaroslava
Jaroslava
9 years ago

Ad Klára Doudová Asi nevíte, komu odpovídáte . Paní Švarcová je velmi vzdělaná a pracovitá dáma , se zkušenostmi , jimiž Vy můžete těžko disponovat. Naše školství má značně sestupnou úroveň. Inkluze to nezachrání. Ani Amosové roku , kteří přisuzují Titanicu výbuch …. Práce s dětmi , vyučování, je dlouhodobý systematický proces. Má svá pravidla. Nestačí nadšení , je potřeba kvalitního vzdělání a vzdělávání. Pokud by se dokázali pedagogové – zejména vzdělaní praktici ! – spojit a domluvit, byla by situace přehlednější. Nedocházelo by k výpadům vůči oponentům z jedné nebo druhé fronty. Systematický přístup by pomohl zejména žákům. Učitelé… Více »

Krůžela Pavel
Krůžela Pavel
9 years ago
Reply to  Jaroslava

Paní či slečno Doudová!
Než napíšete někomu příspěvek (koknrétně mám na mysli paní Ivě Švarcové) možná by to chtělo se trošku zorientovat na této stránce! Celkem dosti výrazným písmem je v horní části stránky napsáno: Podívejte se: nové veselé video propagující společnou školu pro všechny! Společnou školu pro všechny! Což, jak jistě víte, není ani klasická základní škola a natož pak základní škola praktická! Nezbývá tedy nic jiného než inkluzivní škola!
Pravděpodobně zde to paní Švarcová rozklíčovala.
Pěkně jim to v té škole klape, jen co je pravda!

Klára Doudová
Klára Doudová
9 years ago

Hezký den, pane Krůželo,
reagovala jsem na příspěvek paní Švarcové, kde popisuje, jak se před časem dívala na americký film o příměstské škole….atd., z 21.3. Prosím, přečtěte si všechny příspěvky, nebo alespoň info, ke kterým příspěvkům se reakce vztahují. Prezentuji navíc pouze svůj názor, stejně jako Vy nebo paní Švarcová.
KD

iv
iv
9 years ago
Reply to  Jaroslava

Dobrý den,

děkuji za Váš příspěvek, povzdechla jsem si nad ním – tedy jeho obecnější částí – kéééž by to tak bylo. Zatím kolem sebe vidím zbytečně mnoho zklamaných a ne moc šťastných dětí, rodičů, které škola osočuje z nezájmu a obtížnou komunikaci jako z druhé strany barikády.
I já vím, že jsou učitelé, kteří jsou bezva, ale – upřímně – těch vzdělaných, s dovednostmi pedagoga, vybavených metodikami a lidským přístupem, kteří si uchovají jaksi širší pohled na svět – těch rozhodně není většina. Škoda. Ale zdá se mi, že děti by to zvládnout mohly :).

Martin Gust
Martin Gust
9 years ago
Reply to  iv

Normálně bych odvětil, že se už nemohu dočkat vašeho laskavého, otevřeného a šťastného světa bez zklamání (zdá se, že bude plný smajlíků). Se zkušeností z Angle se ovšem cítím nucen prozradit, že výsledky tamějšího zavádění otevřených škol pro všechny nejsou bohužel pro děti vůbec usměvavé. Ve zkratce – veřejná stoka, kde nikdo neponižuje děti přehnanými nároky a drahé soukromé školy, jejichž absolventi naplňují prestižní univerzity. Chudé nadané děti jsou v pasti. Ale skutečně potřební byli vždycky sociálním inženýrům ukradení.

Slávina
Slávina
9 years ago
Reply to  iv

Milá paní kolegyně,
zpravidla – co se zdá – je SEN…
Realita je zcela jiná . Ztrácet čas nad vykonstruovaným videem a přemýšlet , o co jde a k čemu je dobré ?, to přece nemá smysl.

Lukáš Adamík
Lukáš Adamík
9 years ago
Reply to  iv

Promiňte, ale když si čtu tento Váš komentář, nechtěla byste raději s někým spolupracovat na vaší stylistice (viz chyby v syntaxi)?

Radek Sárközi
Radek Sárközi
9 years ago

Pokud video ukazuje, jak to nemá vypadat, těžko tím může něco pozitivního propagovat… Evidentně učitele hlavně naštvalo.

iv
iv
9 years ago

Dobrý den,

vidím, že video naštvalo jen některé učitele. Trochu smutně jsem zaznamenala, že mezi naštvanými je více speciálních pedagogů, než bych očekávala. Škoda.

Hynek Zatloukal
Hynek Zatloukal
9 years ago

Ubohost rádoby vtipného videa opravdu nestojí za další věcné a konkrétní komentáře, v čem všem je scénka špatná, náhled autorů na JEJICH pojetí inkluze mylný a realita odlišná. To by bylo jen „házení perel sviním“, jak pravé moudré lidové rčení.

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago

Myslíte, že takovou pitomost by si natočili v jiném povolání? Třeba úsměvné video o tom, jak si příbuzní jdou „vyzvednout“ ledvinu, kterou lékař předtím někomu nesprávně odoperoval? Nebo… Příkladů pro taková úsměvná videa by se našlo dost. Jenže vznikne jen o zlé, neschopné učitelce a úžasně spolupracujících žácích.

iv
iv
9 years ago

a není to hezké, vidět děti spolupracovat?

Michal
Michal
9 years ago
Reply to  iv

Spolupracovat na čem – na pomstě? Na lumpárně? To jste tam tu školu radši vůbec neměli dávat. Mohli společně třeba vyloupit banku.

Martin Gust
Martin Gust
9 years ago
Reply to  iv

„Spolupracovat“ proti neoblíbenému pedagogovi jsme na základní škole dovedli dost úspěšně už v 70tých letech minulého století. Jednu nebo dvě labilnější učitelky jsme dovedli na kraj nervového zhroucení. Kupodivu jsme stejně úspěšně dokázali spolupracovat i při šikaně neoblíbených spolužáků. Jak vidíte, už tehdy jsme dokázali být ve výběru svých obětí velice inkluzivní. Ale nikdy by mě nenapadlo, že to někdy někdo bude dávat za vzor. My tehdy v primitivním neosvíceném prostřed dostávali facky.

Markéta Tomková Janáčková
Markéta Tomková Janáčková
9 years ago

Vzkaz autorům videa: Přemýšleli jste o tom, kdo především by se měl nejvíc snažit „Kučeru z toho vytáhnout“? Odpovím vám: Kučera sám ! Jediné co umí, je podat houbu spolužákům. Kdo mu bude pomáhat za pár let, až vyjde ze školy a nebude nic umět, protože ho z toho přece vždy „někdo vytáhne“? Musíme učit děti ODPOVĚDNOSTI za sebe sama a neučit je spoléhat se jen na pomoc ostatních ! To bychom také mohli mít za pár let vzdělávání podle vašeho modelu ještě více žadatelů o sociální dávky než máme teď.