bEDUin 5/2013

 

Co přinesl týden 28. 1. – 3. 2. 2013

Témata týdne:

zveřejněn upravený RVP ZV, budou VOŠ zrušeny?, inkluze, kompetence a gramotnosti, domácí vzdělávání

Výrok týdne:

„Nemáme žádný úmysl rušit oblast speciálního školství, ani nemáme v úmyslu rušit ZŠ praktické. (…) Je však důležité, abychom vytvořili dostatečné záruky, že vzdělávací systém bude poskytovat rovné šance a že nikdo nebude ve vzdělávání znevýhodněn z důvodu sociálního a kulturního zázemí, nebo popřípadě etnického původu. Je to zapotřebí nejenom kvůli dodržení ústavních a právních principů a mezinárodních závazků, ale také proto, že nespravedlivá selekce ve vzdělávání je podle všech mezinárodních zkušeností dlouhodobě velmi nákladná záležitost vedoucí k plýtvání s lidským potenciálem a tím podlamující také konkurenceschopnost každé země.“ ministr školství k inkluzi, více níže

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

 • Asistenti pedagoga placeni z normativu? Poslechněte si, jaký názor má na inkluzi ministr školství a jaká opatření MŠMT provede. Na stejném místě najdete také nahrávku vystoupení Asociace speciálních pedagogů, která prezentovala svůj návrh legislativních změn v základním vzdělávání. Vystoupení proběhla na semináři v Parlamentu 21. 1. 2013.
 • Každý 4. patnáctiletý Čech nerozumí textu a nezvládá základní operace s čísly: Sledujte první ze tří krátkých videí Víte, že… věnované čtenářské a matematické gramotnosti. Videa jsou součástí kampaně Česko mluví o vzdělávání.
 • Zlepšují se žáci v klíčových kompetencích? Scio zveřejnilo závěry analýzy zvládnutí klíčových kompetencí u žáků ZŠ. Analýza vychází z dat získaných při testování klíčových kompetencí společností Scio na školách a tvrdí, že se žáci v meziročním srovnání významně zlepšili. Více informací zde, souhrn závěrů zde.
 • Nevěřím na matematické nadání, říká profesor Milan Hejný. Poslechněte si dvě nahrávky rozhovorů s profesorem Hejným, věnovaných výuce matematiky a matematické gramotnosti. O matematice, ale také o obhajobě víceletých gymnázií hovoří i předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn v rozhovoru pro Lidové noviny.
 • Peníze ve školství – podmínka nutná, ne však postačující: Prohlédněte si krátkou infografiku, která ukazuje výdaje USA na vzdělávání v porovnání s některými evropskými i neevropskými zeměmi a jejich vztah ke kvalitě vzdělávacích výsledků. Je speciálně zajímavé sledovat Finsko, které v porovnání s USA vydává na školství realativně nízké sumy, ale prokazuje vysoce kvalitní výsledky.
 • Vzdělávání doma i na 2. stupni: Pokud uspěje novela zákona v legislativním kolečku, budou se žáci 2. stupně smět vzdělávat doma. Podmínkou je ovšem minimálně vyšší odborné vzdělání nebo bakakářský titul domácího učitele. Někteří psychologové ovšem nepovažují domácí vzdělávání pro starší děti za vhodné.
 • Nadaný Kelvin ze Sierra Leone: emotivní video o 15letém chlapci, který si jako samouk vytvořil a zkonstruoval radiovou stanici, z níž denně vysílá pro svou komunitu, a další praktické „vynálezy“. Příběh, který může inspirovat především silou kreativity a odhodlání.
 • Dvě pozoruhodné kuriozity – učitel akčním hrdinou a Dobešův spotovní duch: Pedagogická fakulta UJEP má svůj propagační trailer, který se stal během pár hodin hitem na Youtube. Josef Dobeš má zase novou politickou stranu: Hnutí pro sport je podle Dobeše „politické hnutí s apolitickým programem“, s nímž chce nicméně v příštím roce kandidovat ve sněmovních volbách. Poslechněte si rozhovor s J. Dobešem. Hnutí je již personálně propojeno s Českým svazem tělesné výchovy, což samotný Svaz ostře zkritizoval.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

 • 4. 2. Veřejné senátní slyšení k petici za zachování základních škol praktických (Praha)
 • 6. 2. 134. Klub rodičů STaN na téma Česko mluví o vzdělávání (Praha)
 • 7. 2. Kulatý stůl SKAV a EDUin: Jak zvýšit zájem dětí a studentů vzdělávat se a učit se nové věci? (Praha)
 • 11. 2. Workshop Vize vzdělávání pro lektory (Praha)
 • 11.–15. 2. konference Universal Learning Design 2013 (Brno)

Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v EDUkalendáři.

 

Beduin každý týden odebírá zdarma 6 493 lidí, kterým záleží na českém vzdělávání a chtějí jeho změnu k lepšímu. Podpořte jeho vydávání svým darem a přidejte se mezi aktivní občany, kteří si uvědomují, že vzdělávání je důležité téma.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments