Jakým směrem jde reforma finského školství

Co přinesl týden  16. 3. – 22.3. 2015

Témata týdne:  David Yilma se ve svém blogu zamýšlí nad tím, že ne každé pojetí „inovací“ ve vzdělávání skutečně povede ke kýžené změně (EDUin). Senát posunul prezidentovi návrh novely školského zákona, beze změn (Týden.cz). O miliardovém byznysu s vysokoškolskými tituly píše týdeník Echo, a to velmi vyhroceným způsobem. Smutnou zprávou pro Miloše Zemana je sdělení na webu Caltechu, nejlepší technické školy současnosti: projev na promoci přednese kulturní antropoložka, jinak viceprezidenta technologického gigantu Intel (Britské listy). Bude Mezinárodní den učitelů, EDUin k této příležitosti pořádá v pátek 27. 3. netradiční párty na Staromáku, chcete-li přijít, pište na tamara.kovacova@eduin.cz. Američtí akademici mají nebývalý zájem pracovat v ČR, dokládá na Britských listech Kryštof Kozák.

Výrok týdne:

„Školy učí způsobem, který byl přínosný v roce 1900, jenže potřeby nejsou stejné a my potřebujeme systém adaptovaný na 21. století.“  Marja Kyllonenová, manažerka vzdělávání v Helsinkách, komentuje převratnou reformu finského školství: příklon ke kolaborativnímu učení a nahrazení předmětů tématy (The Independent, Britské listy).

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

Inspirace z (a do) praxe

  • Eschoolnews.com. Zdroj mnoha tipů a rad, jak na digitální vzdělávání.
  • Hřiště a veřejný prostor přispívající k rozvoji dětí. Video Nadace proměny přináší nejnovější poznatky.
  • Letní škola Discover. Workshopy na různá témata pro středoškoláky, zkušenosti absolventky (Respekt).

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

  • EDUpoint na „Staromáku“. Vícehlav, Peďák, diskuse s oponenty. Přijďte, ať jste kdokoliv!
  • Rozvoj mimoškolního vzdělávání a škola.  Seminář v Senátu, 1. 4. od 13 – 17.
Beduin každý týden odebírá zdarma 6 493 lidí, kterým záleží na českém vzdělávání a chtějí jeho změnu k lepšímu. Podpořte jeho vydávání svým darem a přidejte se mezi aktivní občany, kteří si uvědomují, že vzdělávání je důležité téma.

Připojit se s

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments