Kdo bude příštím ministrem školství?

Co přinesl týden  25.5. – 31.5. 2015

Témata týdne: Čeští učitelé patří v rámci OECD k těm, kdo pobírají nejnižší mzdu v poměru k průměrné mzdě v daném státě. Český rozhlas publikoval mapu mateřských škol, která ukazuje jejich naplněnost. Zajímavý blog, v němž autor ukazuje, v čem se Masaryk inspiroval u Komenského, publikoval Bohumil Sláma (Aktuálně.cz). Německý podnikatel Junker otevřel Pardubickou technickou akademii, zaměřenou na další vzdělávání SŠ a VŠ absolventů.

Výrok týdne: 

„Muži s nízkým vzděláním (v kontextu myšleno manuálně kvalifikovaní, pozn. Bob Kartous) v bohatých zemích se těžce vyrovnávají s prudkými změnami na trhu práce i v domácnostech, k nimž došlo během posledního půlstoletí. Tím, že technologie znehodnotili manuální práci, muži s nižším vzděláním velmi těžce hledají pracovní místo. Vedle toho ženy směřují do expandujících oblastí, jako je vzdělávání nebo zdravotní péče, k čemuž mají lepší předpoklady. Tím, jak vzdělání získalo na důležitosti, kluci zaostávají ve výsledcích za holkami (mimo skupinu těch nejnadanějších žáků). Muži, kteří ztratí manuální práci, často už žádnou nenajdou. A muži bez práce zároveň jen těžko hledají stálou partnerku. Důsledkem pro nízce vzdělané muže je smrtící kombinace života bez práce, bez rodiny a bez perspektivy.“ The Economist poukazuje na fakt, že tzv. „blue-collar men“ (modré límečky, manuálně pracující muži), čelí vážné hrozbě (celý text v Aj).

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

Inspirace z (a do) praxe

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

Beduin každý týden odebírá zdarma 6 493 lidí, kterým záleží na českém vzdělávání a chtějí jeho změnu k lepšímu. Podpořte jeho vydávání svým darem a přidejte se mezi aktivní občany, kteří si uvědomují, že vzdělávání je důležité téma.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš Vrba
Luboš Vrba
7 years ago

Chádek je nezodpovědný blázen, rozhodně nemá na to dělat ministra …. ale není ve vládě zdaleka sám. Není ho škoda, protože školství škodí. Ale proč škodí? Kromě toho, že je to nezodpovědný blázen a populista, možná jenom nedopatřením hovořil i o věcech, které by prospěšné být mohly. A tak byl prvním ministrem této vlády, o kterém se hovořilo, že bude odvolán. Sotva se těchto možná dobrých myšlenek vzdal – návrat k normální maturitě, návrat k normálním osnovám a k normálním osvědčeným způsobům vzdělávání a výchovy …. přestalo se o něm mluvit, byl zachráněn. Škodí proto, že doufal, že se tak… Více »