Nominujte zajímavé osobnosti na Cenu ministra školství

Co přinesl týden 20.1.–26.1.2014

Témata týdne: Nominujte do 31. ledna osobnost na Cenu ministra školství, Co plánuje po nástupu ministr Chládek, Michaela Šojdrová jako náměstkyně ministra, v čem nám ne/pomůže kariérní systém, proč a čeho se bojí učitelé, probíhá spor o PORG, normativy soukromých škol na rok 2014, přetlak prvňáků musí řešit zřizovatelé, rektor UMPRUM chce od studentů společenskou citlivost, proč mají lidé rádi svou práci, co to jsou lesní školky.

Výrok týdne:

„Všichni žáci ze společného školského obvodu mají nárok na přednostní přijetí k základnímu vzdělávání před ostatními žáky. Zákon však neřeší poměry uvnitř této množiny, protože by mělo být zřejmé, že počet přijímaných žáků ze spádového obvodu obce má být shodný nebo menší než jsou kapacitní možnosti základní školy.“ Citace z  vyjádření MŠMT k žádostem některých ředitelů, s jakými argumenty mají odmítat děti ze spádové oblasti, které se do jejich školy nevejdou.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

 • Ministr Chládek čeká na jmenování. Nová vláda by měla být jmenována tuto středu a pravděpodobný ministr školství udílí rozhovory jak na běžícím pásu. Nejúplnější zpravodajství o jeho plánech najdete v článcích Jakuba Nováka na aktualne.cz, video rozhovor na idnes.cz. Tomáš Feřtek oceňuje v komentáři pro pondělní MfD jeho ochotu jít proti většinovým názorům v ČSSD a hodnotí jednotlivé návrhy na připravované změny. Text najdete v úterý na eduin.cz.

 • Pochybnosti o kariérním systému. Kulatý stůl SKAV a EDUin ukázal, že v diskusi o připravovaném kariérním systému zatím převažují pochybnosti nad klady. Kritici mu vytýkají nepřehlednost, nepřipravenost a minimální vliv na to, aby se skutečně zlepšovaly pedagogické schopnosti učitelů. Podívejte se a přečtěte si, o čem mluvili čtyři ředitelé a zástupkyně pedagogické fakulty. S tématem souvisí i připomínka idnes.cz, že učitelé mají poslední rok, aby zahájili studium, pokud jim chybí vysokoškolské vzdělání. Jinak musí svá místa opustit. Odejdou opravdu ti nejslabší?

 • Za nedostatek míst odpovídají zřizovatelé škol. Diskutovalo se hlavně o vysokém počtu odkladů (22,8%) a o tom, zda jsou nezbytné. Server Romea zahájil kampaň za toleranci k Romům v prvních třídách a Ministerstvo školství sdělilo, že příliš velký zájem o zápis musí vyřešit obce a města zřízením nových škol a ono jim v tom nemůže pomoci.

 • Spor o PORG nabírá na obrátkách. Odchod Václava Klause z ředitelského místa rozpoutal nebývalý zájem. Server idnes.cz se věnuje hlavně tomu, kde vzal Martin Roman peníze na podporu školy. Na lidovky.cz naopak interpretoval spor zakladatel PORG Ondřej Šteffl jako konflikt starého a nového pojetí vzdělávání. Odporu studentů k odchodu ředitele se věnuje aktualne.cz.  Z obecnějšího pohledu, jako start debaty o směřování středních škol, komentoval téma Tomáš Feřtek v sobotních Lidových novinách. Pokud se o PORG a dalších zajímavých středních školách chcete dozvědět více, přijďte v úterý v 18:00 na debatu na pražskou Kampu.

Inspirace z (a do) praxe

 • Má vaše škola YouTube kanál? 150 výukových videí najdete na YouTube kanálu gymnázia v Novém Jičíně.
 • Také potřebujete zaznamenat přednášku? Řešení nabízí student Vojtěch Ciml, autor aplikace Slides Live. Poslechnout si ho můžete v pořadu Host Radiožurnálu, nebo ve videoblogu na eduin.cz.
 • Video-mapping je využitelný ve výuce. Umělecký směr zaměřený na promítání na zdi a fasády domů přibližuje Bořivoj Brdička na spomocnik.rvp.cz a chce tak inspirovat učitele, aby tuto metodu používali v hodinách.
 • Na Ostrov pokladů s chytrým telefonem. Mezi nominovanými projekty za inovace ve vzdělávání byl i interaktivní průvodce po parku ve Veltrusích. Více se dozvíte v rozhovoru na eduin.cz, kde si můžete aplikaci i stáhnout.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

 • 28. 1. Setkání na téma „organizace rodičů“ (Praha)
 • 29. 1.  EduFórum – třinácté setkání v pražském HUB (Praha)
 • 29.1.   Seminář k výsledkům mezinárodního šetření PISA 2012 (Praha)
Beduin každý týden odebírá zdarma 6 493 lidí, kterým záleží na českém vzdělávání a chtějí jeho změnu k lepšímu. Podpořte jeho vydávání svým darem a přidejte se mezi aktivní občany, kteří si uvědomují, že vzdělávání je důležité téma.

Připojit se s

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments