PISA 2012 přinesla rozporné a překvapivé informace

Co přinesl týden 2.12.–8.12.

Témata týdne: Co říkají výsledky PISA 2012, jak děti v Americe řeší slovní úlohy, ve zvláštních školách ubylo Romů, kariérní řád poprvé konkrétněji, náměstek ministra píše ředitelům středních škol o on-line vzdělávání,  konferenci Propojme se! zhlédněte on-line, Skutečně zdravá škola usiluje o změnu školního stravování,  Badatelna nabízí videa pro výuku fyziky a Khanova škola hledá autory vzdělávacích videí,  7 nebezpečných chyb, kterým nás naučili ve škole, smlouvy s rodiči mohou používat všechny školy a proč se vyplatí posílat děti do mateřské školky.

Výrok týdne:

 „Toto školství vychází z rakousko-uherského, potažmo pruského, napoleonského a jezuitského modelu. Zastává názor, že existuje množina vědomostí, kterou musí obsáhnout každý student. Americký model vyžaduje základní objem znalostí, ale nad ně staví lidskou individualitu, která se musí rozvíjet. Proto se v Česku rodí tolik úředníků a v Americe tolik laureátů Nobelových cen.“ Andy Lass, americký profesor kulturní antropologie, v dětství žijící v Československu.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

Inspirace z (a do) praxe

  • I základní škola může vzdělávat on-line. ČT 24 v pořadu Před půlnocí nabídla rozhovor s  ředitelem základní školy v Březové v Bílých Karpatech, která má 110 „dálkových žáků“. Poslechněte si, jak technologie mění učení.
  • Vy neznáte Badatelnu? Pokud k vám ještě nedorazila mimořádná videa, která vyrábí na Masarykově univerzitě pro portál Milujeme vědu, podívejte se ihned. K dispozici už je šest praktických lekcí z fyziky.
  • Kdo ovlivnil českou vědu. Iniciativa českého Googlu a Scia mapující významné osobnosti české vědy přináší první tři portréty. Odborník na nanotechnologie Oldřich Jirsák, matematik Kurt Gödel a bioložka Blanka Říhová.
  • Jak propojit obec a školu. Pokud jste nebyli na listopadové konferenci Propojme se!, která představila projekty sedmnácti neziskovek, jež ukazují obcím a veřejnosti, co všechno děti dovedou, můžete ji zhlédnout i on-line.
  • Poučte se o kombinovaném vzdělávání. V případě, že vám není zcela jasné, co je to onen stále častěji zmiňovaný blended learning, nabízí vám několikadílného on-line průvodce Bořivoj Brdička na spomocnik.rvp.cz.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

  • 10. 12. Celoživotní vzdělávání pracovníků v předškolní péči (Praha)
  • 12. 12. KS SKAV a EDUin o vztazích škol a zřizovatelů (Praha)
Beduin každý týden odebírá zdarma 6 493 lidí, kterým záleží na českém vzdělávání a chtějí jeho změnu k lepšímu. Podpořte jeho vydávání svým darem a přidejte se mezi aktivní občany, kteří si uvědomují, že vzdělávání je důležité téma.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

Jo ták, naše škola vychází z dob marie Terézie,čímžpádem je prostě divná a zastaralá. Co takhle zrušit tu ještě zastaralejší Newtonovskou fyziku.Fuj, vždyť je to přežitek.

Mgr. Lubomír VRBA
Mgr. Lubomír VRBA
9 years ago

Kariérní řád – tak nevím, mám mít radost a nebo zlost? Stále jde o první návrh kariérního řádu modifikovaný tupým výrazem „kompetence“, který musí být všude a za každou cenu. Ten první návrh byl publikován v Učitelských novinách jako možný návrh a jako autor jsem pod ním byl podepsaný já osobně. Vyneslo mi to dvouletou spolupráci s MŠMT ČR a nenávist některých lidí v mém okolí. Dokonce jedno kárné řízení, že pracuji s MŠMT bez svolení …. ????? Nevymýšlím si, to je české školství v realitě. Současný návrh je pouze přežvýkaný výsledek té spolupráce, která skončila a nikdo nevěděl vlastně… Více »

Karin Marques
Karin Marques
9 years ago

K výroku týdne:
Ivo Marvan: Podle http://cs.wikipedia.org/…/Kategorie:Nositel%C3%A9… se v Čechách narodilo 5 laureátů Nobelovi ceny. V USA 233. Vztaženo k současnému počtu obyvatel (viz http://cs.wikipedia.org/…/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_sv%C4…) vychází USA: 233/315688000 = 7,4e-7 > CŘ:5/10516125 = 4,8e-7. Tedy asi 1,5x v USA více než u nás.
Kdo spočítáte ty úředníky?

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Karin Marques

Dotaz: Opravdu se všech 233 v USA narodilo? Nejsou mezi nimi imigranti?