Proč MŠMT mlží kolem inkluzivní vyhlášky a znejisťuje tak učitele i rodiče?

Co přinesl týden 12.10. – 18.10. 2015

Témata týdne: Prezident Zeman opět odmítl pozvat na oslavy 28. října rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera a rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Důvodem je fakt, že se oba v minulosti postavili jeho záměrům (první v kauze profesury Martina C. Putny, druhý v plánu předvolebního mítinku Miloše Zemana na půdě MU). Většina rektorů se na protest nezúčastní. Chování prezidenta považují za nedůstojné. Problém podobný víceletým gymnáziím řeší i britské školství. Jde o tzv. grammar schools, které, podobně jako víceletá gymnázia v ČR, odsávají akademicky úspěšnější žáky. Obnovená konzervativní vláda je nyní kritizována za to, že po takřka půl století umožnila otevřít další takovou školu (Guardian. AJ). Jak mohou vypadat přijímací pohovory na VŠ ukazují zveřejněné okruhy otázek Oxford Univerzity. Měly by být limitovány odměny bankéřům? Může archeologie potvrdit Bibli? Řada podobných otázek, které zkoumají komplexní uvažování uchazečů je v ostrém kontrastu s praxí v ČR (Guardian). Smysluplné cíle vzdělávání a škol velmi srozumitelně definuje ve svém textu Jan Sokol (Aktuálně.cz). CVVM zveřejnilo průzkumy na téma škola a vzdělávání.

Výrok týdne: 

Považujeme za zcela zavádějící a manipulativní srovnávání výkonu žáků z běžných základních škol a základních škol praktických takovým nedůstojným způsobem, jak bylo uvedeno v reportážích.” Z tiskového prohlášení ČOSIV k mediální „práci“ TV Nova v pořadu Střepiny.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

Inspirace z (a do) praxe

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

19. 10., 12:30 – 13:15, Co znamená otevřená praxe pro praktikujícího? (What does open practice mean for practitioner? – Webinář v angličtině na téma otevřených zdrojů.

20. 10., EDUpoint, Staroměstské nám. 4, Praha – Peďák+, tentokrát o kyberšikaně se Zdeňkem Zálišem z Národního centra bezpečnějšího internetu.

Beduin každý týden odebírá zdarma 6 493 lidí, kterým záleží na českém vzdělávání a chtějí jeho změnu k lepšímu. Podpořte jeho vydávání svým darem a přidejte se mezi aktivní občany, kteří si uvědomují, že vzdělávání je důležité téma.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments