Spor o financování českého školství ukazuje, že podpora vzdělávání není prioritou

Co přinesl týden  18.5. – 24.5. 2015

Témata týdne: Konzervativní iniciativa Výbor na ochranu rodičovských práv organizuje petici namířenou proti záměrům ministra Chládka. Kritický komentář k záměru povinných čipů publikoval Martin Fendrych (ČRo). Kritiku Marcela Chládka ve věci jeho xenofobních názorů a snahy obstruovat inkluzi napsal Jiří Leschtina (HN). Kolem Marcela Chládka je dle komentáře Respektu v poslední době velmi horko a údajně se chystá odejít. Ondřej Šteffl v komentáři pro LN (23. 5.) argumentuje, že zhoršující se výsledky státních maturit v posledních třech letech jsou pravděpodobně způsobeny nevyvážeností testů. Možnost odebírat tituly, akreditace na školu a další změny novely zákona o VŠ přináší Týden.cz. Miloš Zeman podepsal novelu č. 247/ 2014 Sb. o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, která umožňuje další existenci lesních školek i jiných organizací pracujících s předškoláky.  Právo upozorňuje na ubývající pestrost vzdělávání na ZŠ.

Výrok týdne: 

„Nechápu, jak k tomu ministr došel, nic takového novela neumožní.“ Předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer k interpretaci Marcela Chládka, že nový zákon o VŠ umožní snížit počet vysokých škol (Respekt č. 21). Článek zpochybňuje potřebu omezovat počet VŠ i to, že by tento krok zvýšil kvalitu VŠ studia v ČR.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

Inspirace z (a do) praxe

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

  • Pojďte do školky! Konference k předškolnímu vzdělávání dětí ze sociálně nepodnětného prostředí, 3. 6. 2015, Masarykova kolej, Thákurova 1, Praha.
  • Konzultace s Nadací Karla Janečka v EDUpointu. Přijďte se zeptat, zda by váš vzdělávací projekt mohl získat podporu. 2. 6. mezi 12 a 16, Staroměstské náměstí 4, Praha.
Beduin každý týden odebírá zdarma 6 493 lidí, kterým záleží na českém vzdělávání a chtějí jeho změnu k lepšímu. Podpořte jeho vydávání svým darem a přidejte se mezi aktivní občany, kteří si uvědomují, že vzdělávání je důležité téma.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
7 years ago

Konzervativní iniciativa Výbor na ochranu rodičovských práv organizuje petici namířenou proti záměrům ministra Chládka…………..Děkuji Eduinu, že si všiml petice hrstky rodičů (lze si dohledat na webových stránkách,jedná se o striktní katolické rodiče s velmi vyhraněnými, náboženstvím velmi ovlivněnými názory).
Proběhla také jedna další petice, kterou podepisovaly tisíce lidí.Rodiče, učitelé, veřejnost. jedná se o petici, která se vymezuje proti rušení vzdělávacího plánu pro děti s lehkým mentálním postižením.Pokud by ke zrušení toho plánu došlo, byly by poškozeny statisíce dětí v téhle republice. Asi to Eduinu nestojí za řeč.