Studium v zahraničí posiluje toleranci, sebedůvěru, zvídavost a rozhodnost

Co přinesl týden 13. – 19. 10. 2014

Témata týdne: Tomáš Feřtek upozorňuje na to, že otázka je stále základem jakéhokoliv učení a že podpora dětí v tomto směru je důležitější, než vyžadování poslušnosti (Respekt). Nové sociální sítě, umožňující anonymní šíření informací  (např. Yik Yak), vedou k obavám dopadu na školy (pomluvy, šikana, zesměšňování), uvádí týdeník eSchool News. Autoři knihy „Nezakotvení aspiranti na dospělost. Nesmělé přechody studentů“, sociologové Roksaová a Arum, docházejí k závěru, že vysokoškolští studenti věnují studiu daleko méně času než kdy dříve. Důvodem je podle nich ztráta autority učitele, marketingový tlak a odsouvaná dospělost (Česká pozice). Učitelé dostanou od listopadu přidáno (Česká škola). Podle srovnání zemí OECD propadá v ČR podprůměrné množství žáků (ČTK). Nominace na ceny Eduína byly ukončeny, přihlášeno pěkných 76 projektů.

Výrok týdne:

„Moje vnučka chtěla počítač. Její otec jí navrhl, že uzavřou smlouvu: naučí se psát všemi deseti, předvede to a dostane počítač. Za sedm měsíců vnučka přišla, předvedla otci, že umí psát všemi deseti, a dostala počítač.

Jaroslava Valová, generální ředitelka SIKO koupelny, podnikatelka roku 2013, na HRM Conference, konané 15. 10. v Praze. EDUin byl přizván, aby poskytl expertní vyjádření týkající se obsahu dnešního vzdělávání v panelu k tématu Job vašich snů.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

  • Test tolerance sněmovny k vnějším podnětům. Zákon o dětské skupině, podruhé vrácený sněmovně, bude znovu projednáván. Několik organizací, jejichž zařízení jsou současnou formulací ohrožena, sepsalo petici, v jejímž zdůvodnění je kvalifikovaný odhad, podle kterého se zákon negativně dotkne desetitisíců dětí. Zvlášť ohrožené jsou děti, pro které jsou dotčená zařízení s ohledem na jejich vývoj nepostradatelná (Člověk v tísni). Úvahu Boba Kartouse o schopnostech sněmovny kvalifikovaně v této souvislosti rozhodovat zveřejnily LN.

  • Změní člověka studium v zahraničí? Jak? Evropská komise zveřejnila studii, podle níž se kvalita osobnostních charakteristik jako je tolerance, sebedůvěra, zvídavost, rozhodnost, dovednost řešení problémů a znalosti vlastních silných a slabých stránek zvýšila u studentů v programu Erasmus o 42 % (upozornilo Scio). Velmi zajímavý experiment v téže oblasti, využívající teorie her, provedla doktorandka CERGE-EI Jana Cahlíková. Mimo jiné ukazuje, že „proevropanské postoje“ nemění samotný Erasmus. Jezdí na něj lidé, kteří už se jako Evropané cítí.

  • Televize jako (anti)vzdělavatel. Britská BBC ukazuje, jak naplňovat roli televize veřejné služby: vzdělává diváky v nejnovějších poznatcích medicíny. Z překladu článku Georga Monbiota, komentátora deníku Guardian, nepřímo vystupuje potřeba učit současné generace tomu, jak nakládat se svým volným časem a jak se socializovat, neboť i jim hrozí upadnutí do izolace a samoty, u starších lidí nejčastěji vyplňované právě televizí (přinesly Britské listy).

  • Ve vztahu škola – rodič vykopává škola. Proběhl Kulatý stůl SKAV s tématem „Jak mohou rodiče ovlivňovat kvalitu vzdělávání na školách?“. Vyplynulo z něj, že existuje řada individualit mezi řediteli, učiteli i rodiči, kteří umějí vytvářet komunikační přemostění, a existuje řada škol, kde se to daří dělat dlouhodobě. Neexistuje ale podpora systému tam, kde se to nedaří. Na začátku má vždy „míč“ škola. Záznam a shrnutí přineseme na EDUin.cz.

Inspirace z (a do) praxe

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

  • Jan Sokol rekrutuje seniory pro Wikipedii. Přijďte si poslechnout, proč je dobré kultivovat největší současnou encyklopedii lidského poznání. 22. 10. od 10:00 do 11:30, Městská knihovna v Praze.
  • EduFórum – 18. setkání v Praze. 29. 10. od 19:00, HUB, Drtinova 10, Praha.
  • Montessori nástrojem moderního vzdělávání. Přednáška Elizabeth Coe, odbornice s 40 lety praxe. 30. 10. od 18:00, PedF UK, M. D. Rettigové 4, Praha.
  • Nejsem žádná socka. Kulatý stůl na téma sociální znevýhodnění, 30. 10., Česká rada dětí a mládeže (ČRMD), Senovážné náměstí 24, Praha.
  • Interaktivní zážitkový workshop., 31. 10. – 1. 11., ČRMD, Senovážné náměstí 24, Praha.
Beduin každý týden odebírá zdarma 6 493 lidí, kterým záleží na českém vzdělávání a chtějí jeho změnu k lepšímu. Podpořte jeho vydávání svým darem a přidejte se mezi aktivní občany, kteří si uvědomují, že vzdělávání je důležité téma.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments