Co se píše v tajném dopisu z Bruselu

Od minulého pátku média a veřejnost spekulují o existenci či neexistenci „dopisu z Bruselu“, v němž Evropská komise údajně hrozí zastavením operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Velvyslankyně Milena Vicenová existenci dopisu potvrzuje, ministr školství Josef Dobeš ji popírá. Ve skutečnosti jde o ministrův trik, případně nedorozumění. Neexistují dva dopisy – jeden, který by kritizoval konkrétní postup ministerstva, a druhý, který by varoval před zastavením proplácení evropských peněz. Jak je patrné z textu dopisu, jde o jeden dokument.


Několikadennímu mediálnímu zmatení, jestli dopis existuje či ne, a jestli hrozí zastavení proplácení evropských projektů, se dalo předejít prostým publikováním příslušné části dokumentu, který celou dobu mělo ministerstvo školství k dispozici. Ministr z něj citoval na pondělní tiskové konferenci. Dopis je v režimu utajení, ale to by jistě nemělo bránit ministrovi v tom, aby z něj korektně citoval. Josef Dobeš totiž onu závěrečnou pasáž, kde se píše o riziku, že Evropská komise financování programu zastaví, vynechal a opakovaně tvrdil, že žádný dopis s takovým obsahem podle jeho zjištění neexistuje. Inkriminovaná pasáž zní:

 

Komise si vyhrazuje právo dát v případě nutnosti podnět k řízení o pozastavení plateb podle článku 92 nařízení (ES) č. 1083/2006, během níž budou mít orgány České republiky plnou možnost vyjádřit se k nedostatkům zjištěným Komisí.

 

Pokud by měl někdo pocit, že ministr třeba opravdu neporozuměl, co mu z Bruselu vzkazují, vyvede ho z omylu citace z úvodu dopisu, kterou k němu doplnilo české zastoupení. Tam se jednoznačně píše:

 

Pro úplnost doplňujeme, českou verzi auditní zprávy lze očekávat na přelomu února a března 2012. Následně bude mít Česká republika oficiální dvouměsíční lhůtu na vypracování odpovědi. Komise si rovněž vyhrazuje právo v případě nutnosti aplikovat úplné pozastavení plateb („suspendaci“) dle čl. 92 nařízení 1083/2006.


Tedy ne nedorozumění, ale prostá manipulace s fakty. Celý problém přehledně vysvětluje článek na České pozici.

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ver.valikova
ver.valikova
10 years ago