Případ Putna vypovídá o nepochopení úlohy akademiků

Právě končící případ čerstvého profesora Martina C. Putny je ve své podstatě zajímavou debatou nejen o akademických svobodách a vlivu politiků na ně, ale i o tom, jak vnímáme intelektuály z akademického prostředí a jaké osobní postoje u nich předpokládáme, případně tolerujeme. Proto tu kromě krátkého komentujícího textu najdete odkazy na zajímavá vystoupení v rozhlase a televizi, která se týkají tématu.

Může se profesor spojený s věhlasnou univerzitou zúčastnit demonstrace proti poměrům na ministerstvu školství a nést při tom transparent se sprostým slovem, který si dělá legraci ze slovníku a rétoriky vysokého ministerského úředníka? Už takhle zeširoka formulovaná otázka zní absurdně, ale přesně o tom se v posledním týdnu debatovalo. I z relativně vstřícných vystoupení ministra školství a premiéra k Putnovu případu vyplývalo, že když si pan docent tyhle nepřístojnosti dělá ve volném čase a netahá je do školy…

Jenže problém zdejší akademické obce je právě opačný. Je fakticky neviditelná, prostředí školy neopouští, médií se štítí a s veřejností nekomunikuje. Takhle si představujeme správné profesory a profesorky? Tak fajn, takových máme tisíce.

Ano, postupně přibývají zdatní akademici esejisté a fejetonisté, jako je například Stanislav Komárek, Jan Zrzavý, Marek Orko Vácha nebo Vojtěch Novotný, popularizátoři následující Jiřího Grygara – Václav Cílek, Jaroslav Petr a Václav Hořejší, veřejně se angažující komentátoři univerzitního dění Vladimíra Dvořáková, Jiří Zlatuška, Pavel Jungwirth. Na pár dalších jsem určitě zapomněl. A ten zbytek?

Samozřejmě, že není povinností každého profesora psát články do novin. Ale za minimum angažmá někoho, kdo je vrcholnou autoritou v oboru a obvykle i členem některé z učených společností, bych považoval, že se veřejně vyjadřuje k věcem, které se jeho odbornosti týkají. Ale setkali jsme se snad s expertním stanoviskem některé odborné společnosti nebo věhlasného profesora například, abychom zůstali v oboru, ke zmršené státní maturitě před třemi lety? Nebo že by se loni vyjádřili fyzici a matematici k tomu, jak stát zkouší u maturity jejich obor? K projektu plošného testování? K plánovaným změnám ve školství? Nic. V lepším případě dohledáte na jejich stránkách, že se o tom na některém zasedání mluvilo, jednala o tom s ministrem Rada vysokých škol nebo konference děkanů, případně se některého profesora zeptají novináři. Ale veřejné angažmá a veřejný postoj? S tím na mě nechoďte, ještě by se o mně říkalo, že se zviditelňuju.

Martin C. Putna se zviditelnil důkladně a doslova, ale kromě toho je po mnoho let soustavným komentátorem společenského dění, navíc odborníkem na katolickou literaturu, který o ní píše texty od odborných, přes obsáhlé knižní monografie po příspěvky do víkendových příloh deníků. Když už se ve zdejší intelektuální poušti někdo takový objeví, tak se proboha netvařme, že to je něco, co kazí akademické obci pověst sprostým slovem na plakátu. Alespoň si veřejnost všimne, že profesoři u nás vůbec ještě existují.


Rektor Karlovy univerzity Václav Hampl 20. 5. ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ZDE.

Místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška 21. 5. v Hyde parku ČT24 ZDE.

Předsedkyně Akreditační komise ČR Vladimíra Dvořáková 22. 5. na ČT24 ZDE.

Vyjádření Martina C. Putny uzavírající debatu sledujte na ČT24 ZDE.

Události 22. 5. na ČT1 ZDE shrnují průběh kauzy.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Lucas
Lucas
9 years ago

Vzdělaný člověk by měl být i vychovaný, neboť vzdělání má člověka kultivovat. Tento člověk se naopak chlubí provokatérským a vulgárním chováním.

Feřtek
Feřtek
9 years ago
Reply to  Lucas

V čem je to jeho chování vulgární? V tom, že se zúčastnil veřejné demonstrace? Že se ohradil proti Bátorovu slovníku a názorům? Připadá mi kuriózní, že v zemi, kde se považuje za projev roztomilého chlapáctví slovník Karla Schwarzenberga nebo Miloše Zemana, se pohoršujeme nad buznou na plakátu.

Lu
Lu
9 years ago
Reply to  Lucas

Pan Putna jistě dobře přemýšlel, jestli do toho jít a co napsat na svůj transparent. Pak zvolil vyjadřování těch tzv. ultrakonzervativců,těch tzv. katolíků, zapšklých crbáků, kteří mají problém sami se sebou. Podle mě velmi účinná forma protestu proti hňupotě.
Článek apeluje na velmi vzdělané, racionální, ovšem vlažné až vystydlé makovice, kterých jsou školy i dějiny plny.

Vít Pátek
Vít Pátek
9 years ago

Možná si vskrytu duše přejeme, aby byl každý profesor dobře rozlišitelný od typického politika nejen kvalitou myšlení, ale i vyjadřováním a vystupováním – i v případě, kdy má být úderné a naléhavé. Jasně, že jsou to zatraceně vysoké nároky, ale myslím, že si je naši profesoři zaslouží, stejně jako náš velký respekt.

Věra
Věra
9 years ago

Jak může být profesorem jmenován někdo pro obor, který není zařazen do „oborů habilitačního řízení a řízení ke jmenování profesorem“ ? Viz: http://www.ff.cuni.cz/FF-336.html
Jak může být pro takový obor – připusťme, že někde existuje – být jmenován člověk, který má na kontě antologii ruských básníků, krom toho se zabývá pozdní antikou a napsal monografii o křesťanské literatuře? Není v tom značná nekonzistentnost? Nepomůže tomu ani kniha o V. Havlovi. Články v týdenících Reflex či Týden by se jako budoucí profesor snad ani ohánět neměl. Je to trapné.

Oldřich Botlík
9 years ago
Reply to  Věra

Vážená paní,

stěžujete si, že v masně neprodávají koloběžky.

Jmenování doc. Putny profesorem doporučila v první instanci vědecká rada Fakulty humanitních studií UK — nikoli Filozofické fakulty UK, kam směřuje odkaz, který jste doporučila.

Teď si jenom říkám, zda je to projev individuální naivity, nebo součást organizované dezinformační kampaně, kterou jisté kruhy proti M. Putnovi vedou. Příště si prosím ověřte aspoň elementární fakta.

Perun
Perun
9 years ago

Když se tady šermuje opět maturitou, proč nebyl nikdo z EDUinu či ministerské maturitní skupiny, popř. pan Botlík, přítomen v sobotu v Hradci Králové na Maturitním fóru pořádaném ASČ? Čekal jsem, že si nenechají ujít příležitost a ukážou se jako opravdu angažovaní lidé, kterým jde doopravdy především o blaho studentů a české vzdělávací soustavy, a přijdou diskutovat o podobě maturity po r. 2018, přednesou své teze, popř. se stanou zasvěcenými oponentními hlasy, ale nedočkal jsem se. Zajímavé je, že CERMAT se dostavil (včetně ředitele), náměstek MŠMT dr. Fryč také, z akademiků prof. Čechová, Janáčková, Janoušek – ale naši udatní bojovníci… Více »

Feřtek
Feřtek
9 years ago
Reply to  Perun

Důvod je jednoduchý. Nebyli jsme pozváni. Korespondoval jsem minulý týden s panem Soukalem na maturitní téma, o tom fóru jsem věděl, ale nemyslím, že by vedení ASČ stálo o naši přítomnost. Vzhledem k dlouhodobému postoji pana Kostečky a pana Soukala k ĚDUinu a ke mně osobně jsem pozvání ani nepředpokládal.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Feřtek

Ale pane Feřteku,

přímo v některé z diskusí na tomto webu jsem Vás k účasti vyzýval. A uváděl jsem, že jsme poprosili pana náměstka J. Fryče o předání pozvánky všem členům ministerské komise.

Feřtek
Feřtek
9 years ago
Reply to  Feřtek

Tak to bohužel, nic takového od pana Bannerta nedorazilo, nebo jsem to přehlédl. Škoda, zajímalo by mě to. Pokud byste v nějakém případě usoudil, že by někdo z EDUinu byl na vaší akci únosný, pošlete prosím pozvánku přímo. Tu nepřehlédnu určitě. Disponujeme i praktikujícími češtináři.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago

Ještě k „maturitní korespondenci“: Pan Feřtek mne informoval o tom, že bude polemizovat s mým textem pro Literární noviny, a svoji polemiku mi v předstihu zaslal, abych mohl reagovat ještě do uzávěrky téhož čísla. Je to velmi korektní, a překvapilo mne to, neboť jinak mám s p. Feřtekem úplně jiné zkušenosti.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago

Pane Feřteku,

škoda že jste přehlédl přímé oslovení v diskusi.
Jak vyplývalo z publikovaných pozvánek, Maturitní fórum bylo otevřené komukoli, kdo měl o danou problematiku zájem.

Feřtek
Feřtek
9 years ago
Reply to  Josef Soukal

Jasně, moje chyba. Ale na akce je šikovnější zvát přímo, mailem, taky to tak děláme. Něco přehlédnout v tom multitaskingu je věru snadné. I tu zásilku od pana Bannerta jsem bral jako vaše materiály, které už znám, a že je tam na konci pozvánka jsem nezaznamenal.