Program ENO

Název:

Program ENO

Hlavní zaměření:

Environmentální výchova

Podrobnější popis:

Program ENO je celosvětovou sítí, která propojuje školy angažující se v environmentální výchově. Zároveň program poskytuje vyzkoušenou a propracovanou metodiku k jednotlivým tématům. Témata, která se pravidelně opakují ve školním roce ENOškol jsou: lesy, voda, kultura, tradice a zvyky, klimatické změny, ekologická stopa, sázení stromů.

 

K jednotlivým programům poskytuje ENO propracovanou metodiku. Umožňuje sdílet výsledky práce s ostatními školami po celém světě. Stanovuje jasně cíle a navrhuje vhodnou formu práce. Ke každému tématu je organizována kampaň, která probíhá koordinovaně mezi ENOškolami po celém světě a dodává tak projektu sílu a globální rozměr. Např. sázení stromů může být „pouhým“ zasázením stromku, může však být taktéž kulturně vzdělávací akci, kterou děti připraví pro sebe navzájem a pro veřejnost, akcí, na jejíž přípravě budou v jednotlivých předmětech dle doporučené metodiky pracovat několik dnů nebo i týdnů, aby byl samotný den sázení stromů slavnostním vyvrcholením celého úsilí. Děti mají možnost sdílet své zážitky prostřednictvím fotografií a videosnímků s dětmi po celém světě. Mezinárodní den sázení stromů probíhá každoročně dvakrát a od roku 2004 bylo po celém světě vysazeno 5 miliónů stromů. V ENO programu tímto způsobem pojem „občan“ získává globální rozměr. Děti se učí globální odpovědnosti.

Z hlediska učitele naplňuje program ENO snad všechna průřezová témata a celou škálu klíčových kompetencí. Do programu či konkrétního projektu se lze zapojit jako celá škola, ale též jako třída nebo skupina žáků – vše záleží na konkrétních podmínkách v dané škole.

Odkaz na další informace:

Kontakt:

Bohuslav Sedláček, bobos@email.cz

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments