O autorovi: Radko Sáblík

Ing. Radko Sáblík, narozený 1. 3. 1962 v Praze

Absolvent ZŠ Resslova, poté Gymnázia Botičská a následně Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze. Dále absolvoval bakalářské studium na Masarykově institutu v Praze v oboru učitel odborných předmětů a dvouleté manažerské studium na Pedagogické fakultě University Karlovy. Nedokončil studium trenérské na Fakultě tělesné výchovy a sportu University Karlovy, neboť se stal ředitelem školy a nepokračoval v kariéře trenéra basketbalu.

V rámci sportu byl 20 let předsedou tělovýchovné jednoty Sokol Motol, 16 let předsedou Pražského basketbalového svazu, kde více než 10 let vydával Pražský basketbalový zpravodaj, který tvořil i jako šéfredaktor. Jako rozhodčí pískal první basketbalovou ligu, jako trenér vedl extraligové týmy starších i mladších dorostenců Sokola Motol a Sparty Prahy. Byl vedoucím Centra talentované mládeže Sokola Motol a poté i Sparty Praha. Trénoval v první basketbalové lize mužů týmy Sokola Motol, Sokola Pražského a Lokomotivy Plzeň.

Od roku 1988 pracoval jako učitel odborných předmětů na Smíchovské střední průmyslové škole, kde v rámci programu Phare z fondů EU pomáhal vybudovat nový učební obor Výpočetní technika a stál u zrodu maturitních projektů. Dvacet let až do současnosti je garantem školního časopisu Presík, který nepřetržitě vychází jako měsíčník. Od roku 2002 je až do současnosti na škole i ředitelem, podílí se na zavádění nového oboru Kybernetická bezpečnost.