Hlavním problémem centralizovaného hodnocení maturitních slohů je faktická nepřezkoumatelnost rozhodnutí vydaného CERMATem.
Praha 5. června 2012 – Advokátka Klára Samková poskytla EDUin právní stanovisko, které konstatuje, že pokud CERMAT nedává školám ani studentům k dispozici opravenou písemnou práci, ale jen hodnotící protokol, v důsledku to znamená, že jeho rozhodnutí je právně nepřezkoumatelné. To jednoznačně odporuje zákonu.
Citujeme právní stanovisko Kláry Samkové: Pro správní řízení a správní rozhodování platí totéž, co platí pro všechna rozhodnutí, aby byla zákonná ve smyslu dodržení čl. 6 odst. 1 Úmluvy o lidských právech a svobodách, tedy dodržení práva na spravedlivý proces. Totiž že každé rozhodnutí musí být PŘEZKOUMATELNÉ. Pokud přezkoumatelné není, je PROTIÚSTAVNÍ. To tedy znamená, že nejen to rozhodnutí, se kterým maturant nesouhlasí, ale KAŽDÉ rozhodnutí, které bylo učiněno tímto způsobem, je protiústavní. Podle mého názoru je zřejmé, že opravená písemná práce musí být PŘÍLOHOU protokolu.
CERMAT reagoval na stížnosti na subjektivnost hodnocení maturitních prací vstřícně, konstatováním, že rád znovu přezkoumá jednotlivá hodnocení. Vzhledem k tomu, že stížností bude pravděpodobně několik set, mnoho studentů už v tomto týdnu čeká přijímací řízení na vysoké školy a nemají k dispozici maturitní vysvědčení, těžko lze tento krok považovat za účinný a odstraňující reálné poškození studentů.
Navíc podle zákona se studenti odvolávají ke krajským úřadům, CERMAT sám nemůže být odvolacím místem ve vlastním pochybení. Krajské úřady ale nebudou mít ke kvalifikovanému hodnocení dostatek podkladů, protože fyzicky neexistují „opravené písemné práce“, tedy list papíru s textem, opravenými místy a přidaným hodnocením. Hrozí tedy, že úřady rozhodnou jen formálně, případně budou žádat opravné hodnocení od CERMATu, což jednak nezajišťuje nestrannost, jednak to zpomalí proces vyřizování odvolání.
Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Právní stanovisko jasně říká, že opravená písemka musí být součástí odvolání, jinak není rozhodnutí přezkoumatelné, a tedy není v souladu se zákonem a ústavou. CERMAT ale zorganizoval celý proces tak, že opravené písemky neexistují. Jde o obtížně řešitelnou slepou uličku, která jednoznačně postihuje studenty, jež se nemohou účinně bránit.“
Kontakty:
· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016
Poznámky pro editory:
-
Návod, jak podat odvolání proti hodnocení slohové práce, najdete ZDE.
-
Vzhledem k nejasnostem v tom, k jakým institucím se odvolávat, uvádíme zpřesňující informaci: kromě hl. m. Prahy se odvolání podávají na krajské úřady, v hl. m. Praze se adresují školskému odboru magistrátu, který za tímto účelem zřizuje speciální komisi.
-
Aktuální blog s ukázkami zkušebních protokolů čtěte ZDE, další texty a diskuse ZDE.
-
EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.
-
Populární verzi vzdělávacích témat najdete na http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.
Dobrý den,
chtěl bych poděkovat panu Feřtekovi za jeho dnešní článek v MfDNES. Patříme k těm, jejichž potomek – maturant, jinak jedničkář, dostal 0 bodů ze slohu za údajné nedodržení žánru. Při konzultacích s několika dalšími učiteli českého jazyka jsme většinou dospěli ke známce 2, výjimečně 3.
Odvolání jsme podali, ale nevěříme v jeho úspěch. Napadlo mě, zda v případě soudního sporu by úspěšní žalobci neposkytli – prostřednictvím Vaší organizace – návod, jak postupovat.
Děkuje a zdraví Pavel Strnad, Králíky