Advokátka Samková: opravená písemka musí být součástí odvolání

Hlavním problémem centralizovaného hodnocení maturitních slohů je faktická nepřezkoumatelnost rozhodnutí vydaného CERMATem.

 

Praha 5. června 2012 – Advokátka Klára Samková poskytla EDUin právní stanovisko, které konstatuje, že pokud CERMAT nedává školám ani studentům k dispozici opravenou písemnou práci, ale jen hodnotící protokol, v důsledku to znamená, že jeho rozhodnutí je právně nepřezkoumatelné. To jednoznačně odporuje zákonu.

 

Citujeme právní stanovisko Kláry Samkové: Pro správní řízení a správní rozhodování platí totéž, co platí pro všechna rozhodnutí, aby byla zákonná ve smyslu dodržení čl. 6 odst. 1 Úmluvy o lidských právech a svobodách, tedy dodržení práva na spravedlivý proces. Totiž že každé rozhodnutí musí být PŘEZKOUMATELNÉ. Pokud přezkoumatelné není, je PROTIÚSTAVNÍ. To tedy znamená, že nejen to rozhodnutí, se kterým maturant nesouhlasí, ale KAŽDÉ rozhodnutí, které bylo učiněno tímto způsobem, je protiústavní.  Podle mého názoru je zřejmé, že opravená písemná práce musí být PŘÍLOHOU protokolu.

 

CERMAT reagoval na stížnosti na subjektivnost hodnocení maturitních prací vstřícně, konstatováním, že rád znovu přezkoumá jednotlivá hodnocení. Vzhledem k tomu, že stížností bude pravděpodobně několik set, mnoho studentů už v tomto týdnu čeká přijímací řízení na vysoké školy a nemají k dispozici maturitní vysvědčení, těžko lze tento krok považovat za účinný a odstraňující reálné poškození studentů.

 

Navíc podle zákona se studenti odvolávají ke krajským úřadům, CERMAT sám nemůže být odvolacím místem ve vlastním pochybení. Krajské úřady ale nebudou mít ke kvalifikovanému hodnocení dostatek podkladů, protože fyzicky neexistují „opravené písemné práce“, tedy list papíru s textem, opravenými místy a přidaným hodnocením. Hrozí tedy, že úřady rozhodnou jen formálně, případně budou žádat opravné hodnocení od CERMATu, což jednak nezajišťuje nestrannost, jednak to zpomalí proces vyřizování odvolání.

 

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Právní stanovisko jasně říká, že opravená písemka musí být součástí odvolání, jinak není rozhodnutí přezkoumatelné, a tedy není v souladu se zákonem a ústavou. CERMAT ale zorganizoval celý proces tak, že opravené písemky neexistují. Jde o obtížně řešitelnou slepou uličku, která jednoznačně postihuje studenty, jež se nemohou účinně bránit.“

 

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

 

Poznámky pro editory:

  • Návod, jak podat odvolání proti hodnocení slohové práce, najdete ZDE.

  • Vzhledem k nejasnostem v tom, k jakým institucím se odvolávat, uvádíme zpřesňující informaci: kromě hl. m. Prahy se odvolání podávají na krajské úřady, v hl. m. Praze se adresují školskému odboru magistrátu, který za tímto účelem zřizuje speciální komisi.

  • Starší tiskovou zprávu na toto téma najdete ZDE a ZDE.

  • Aktuální blog s ukázkami zkušebních protokolů čtěte ZDE, další texty a diskuse ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.


Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Strnad
Pavel Strnad
10 years ago

Dobrý den,

chtěl bych poděkovat panu Feřtekovi za jeho dnešní článek v MfDNES. Patříme k těm, jejichž potomek – maturant, jinak jedničkář, dostal 0 bodů ze slohu za údajné nedodržení žánru. Při konzultacích s několika dalšími učiteli českého jazyka jsme většinou dospěli ke známce 2, výjimečně 3.

Odvolání jsme podali, ale nevěříme v jeho úspěch. Napadlo mě, zda v případě soudního sporu by úspěšní žalobci neposkytli – prostřednictvím Vaší organizace – návod, jak postupovat.

Děkuje a zdraví Pavel Strnad, Králíky

Dagmar
Dagmar
10 years ago

Tak opět průšvih CERMATU…Kolikrát ještě???

Stanislav Zajíček
Stanislav Zajíček
10 years ago

V srpnu r. 2011 podalo osm žáků – jarních maturantů (mezi nimi byli ti u maturity neúspěšní i úspěšní) ku správnímu soudu žalobu proti MŠMT mj. kvůli sporu o to, jakou právní povahu má rozhodnutí CERMATu o maturitní zkoušce, zjednodušeně řečeno, zda je takové povahy, že umožňuje přezkumné řízení (jako je tomu u tzv. správních řízení). Podle současného školského zákona totiž rozhodnutí o maturitní zkoušce žádnému faktickému přezkumu nepodléhá (zkoumají se jen laicky řečeno úřední náležitosti, čili jestli žák správně vyplnil kolonku JMÉNO

Stanislav Zajíček
Stanislav Zajíček
10 years ago

– omlouvám se, omylem jsem odeslal předchozí zprávu nedokončenu, proto pokračuji – nebo dělal předpisově křížky. MŠMT ve své replice na žaloby oněch žáků setrvává na stanovisku, že se nejedná o žádné rozhodnutí, které by přezkumu podléhalo (právně je to pro ně něco podobného, jako je zkoušení u tabule). Nedělám si iluze, že krajské přezkumy slohů dopadnou jinak. Vše bude totiž „podle zákona“. Snad to všechno bude dobré alespoň k tomu, že se zvedne mocnější odpor proti tomuto právnímu i faktickému stavu, kdy je tato činnost CERMATu nejen neovlivnitelná (např. odbornou veřejností), ale také nepřezkoumatelná. Tento odpor by mohl např.… Více »

Borovičková
Borovičková
10 years ago

Moje vnučka měla celých osm let jedničky z českého jazyka, maturitu sice udělala, ale za polovinu bodů.Nejde nám o odvolání, chtěli jsme jen vědět, jakých chyb se ve své maturitní práci dopustila.
Dáma z Cermatu/na tel.čísle 224 507 507/ mi řekla: „Proč ji chcete vidět, stejně byste se v těch korekturách nevyznali. Víte, jak taková korektura vypadá?“
Telefonát končil tím, že prostě opravenou maturitní práci nedostaneme.
Vadí nám to, protože vnučka chce studovat právě český jazyk.

ver.valikova
ver.valikova
10 years ago

Navrhuji tento postup:

Učitelé ČJL, kteří se nebojí, by mohli vytvořit komisi nezávislých hodnotitelů (první certifikát od CERMNATU máme, tak co).

Obracejí se na mě maminky. Advokáti jim radí tři hodnotitele.

Jdu pracovat, volám kolegy češtináře.

Můj mail je na mém blogu (valikova.blog.idnes.cz), ozvu se.

Veronika Valíková, Arcibiskupské gymnázium, Praha

Pavla
Pavla
10 years ago

Dobrý den, mám v mém okolí taky případ propadnutí ze slohové práce. Přitom ostatní zkoušky byly na jedničky. Je kolem toho veliký rozruch, neplánujete nějakou petici, či větší demonstraci? Rádi bychom se přidali. Podle mého názoru je třeba se vzbouřit trochu víc. Pan Zelený je moc odolný a naprosto bezcitný člověk, tudíž asi by bylo třeba přitvrdit.

Marek Žák
Marek Žák
10 years ago

Ke všem záporným příkladům chování či rozhodování jednotlivců nebo institucí v naší společnosti se zde přidružuje další poselství pro nastupující generaci. Navíc rozhodujícím způsobem negativně ovlivní budoucnost její nemalé části. Sděluje se v něm, že kdokoli může být anonymně a neodvolatelně odstaven. Proti pokusům o argumentaci je dávno nachystaná nepřekonatelná administrativní bariéra.
Studenti si opravdu raději měli vybrat za téma onen návod pro přípravu palačinek. Koneckonců, vysoké školství nyní bude namísto spousty výborných studentů doplňovat stavy právě z řad znalců pánve a sporáku.
Žák