CERMAT vyzval EDUin ke stažení uniklého testu z webových stránek

EDUin stažení odmítá a opakovaně žádá, aby CERMAT vysvětlil, proč dříve bylo možné zveřejňovat testové úlohy bez omezení

Praha 1. června 2011 – Dnes ráno vyzval zástupce CERMAT oficiálním dopisem výkonného ředitele EDUin Zdeňka Slejšku k odstranění maturitního testu z Českého jazyka. Již včera byl tento test odstraněn z blogu Respektu. Stránky EDUin.cz jsou v tuto chvíli tedy jediným místem, kde je možné si tento test prohlédnou a posoudit jeho kvalitu.

EDUin odmítl stažení testu ze svých stránek s tím, že má na věc jiný právní názor, a vyzval CERMAT, aby vysvětlil, o jaký paragraf autorského zákona svou výzvu opírá. EDUin vedly ke zveřejnění testu tyto skutečnosti:

  • Zpracování testů bylo placeno z veřejných peněz a je tedy logické, že by měla mít veřejnost možnost posoudit kvalitu odvedené práce. Navíc až do března letošního roku CERMAT úlohy zveřejňoval a není jasné, co se v autorském právu za dva měsíce změnilo, že to znemožňuje zveřejnění testů.

  • Chceme – li zvyšovat kvalitu státní maturity, vyžaduje to debatu odborníků nad její konkrétní podobou. Ta ale nemůže proběhnout, jestliže budou testy tajné. EDUin tedy vyzývá CERMAT, aby změnil názor a všechny maturitní testy z letošního ročníku Nové (státní) maturity zveřejnil v autorizované podobě.

Kontakty:

·Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602687016

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
katka
katka
11 years ago

Správně, nedejte se!! Maturitní testy byla na **************!! Jen ať to všichni ví.

wendii
wendii
11 years ago

nemáte prosím k dispozici i didaktický test čj – vyšší úroveň?

děkuji

Boza
Boza
11 years ago

je nějaká šance, že by se zde objevilo i zadání matematiky?

tommy
tommy
11 years ago

Ano, chceme vědět co jsme případně udělali špatně a důvod!!! Na to máme snad právo ne?! Nebo pokud jsme chytří, ale bohužel se nám nepovedlo udělat ten správný požadovaný křížek a stroj to vyhodnotil špatně, to si zasloužíme znát!

Petr
Petr
11 years ago

Tak tak… platime to my vsichni, takže nevim proc by se to melo tajit…jen škoda, že k češtině neunikla i verze pro SPU-o taky bych si to rád ověřil

Lenka
Lenka
11 years ago

Není problém vyvěsit test z češtiny někde jinde, zabere to asi minutu a CERMAT bude trávit dny prohledáváním různých úschoven a veřejně přístupných serverů s miliony souborů ke stažení… Lavinu nezastavíš.
Ráda bych se ještě jednou, konečně v klidu a bez stresu, podívala na ostatní testy, vyšší češtinu i matematiku…
DO TOHO, EDUINe!!!!!!

Zdeněk Slejška
11 years ago

Za EDUin mohu konstatovat, že pokud se k nám nějaký test dostane, určitě jej zveřejníme. V současné době činíme kroky k právnímu výkladu daného problému. Pokud někdo test máte, nebo víte, kde je, upozorněte nás na tuto skutečnost – viz sekce kontakty.
Zdeněk Slejška

Lukáš
Lukáš
11 years ago

Vývoj nové maturity je placen nejen z prostředků státního rozpočtu, ale taky z prostředků EU. Jak se lze dočíst na stránkách projektu PRO.MZ: http://www.promz.cz/o-projektu-10039.html, putují evropské peníze mj. na „vybudování kvalitativně vyššího stupně přípravy, ověřování a následné aplikace evaluačních nástrojů (konstrukce a aplikace testových materiálů)“. Myslím, že neexistuje žádný projekt spolufinancovaný z peněz EU, jehož výstupy mohou zůstat navždy utajeny.

majk
majk
11 years ago

Zdravím, čtu, že tady máte výsledky z aj, ale nikde je nevidím.. Jsem blb nebo tady opravdu nejsou?:)

Zdeněk Slejška
11 years ago

EDUin: Zatím zde kromě testů z Čj žádné další nenajdete, neboť je nemáme k dispozici.

Podi
Podi
11 years ago

Plná podpora!

Radek Sárközi
11 years ago

CERMAT argumentuje tím, že úlohy nelze zveřejnit kvůli autorskému zákonu. Znamená to, že autoři jednotlivých úloh mají s CERMATem podepsánu licenční smlouvu? Pochybuji… Podle mě porušuje autorský zákon především CERMAT, když zveřejňuje výchozí texty k úlohám, které jsou „stažené z internetu“ či „opsané z tisku“. Autorský zákon v tomto případě požaduje, aby byl uveden zdroj textu včetně jeho autora…

Karel
Karel
11 years ago

Ministr Dobeš má v podstatě dvě možnosti. Za utajování se okamžitě omluvit a testy i se „správnými“ odpověďmi zveřejnit, nebo odstoupit z funkce. Jeho cíl je naprosto průhledný (zabránit tomu, aby se prokázalo, že má CERMAT, resp. MŠMT v testech a výsledcích chyby) a naprosto neudržitelný.

Učitel
Učitel
11 years ago

No, jednání společnosti Eduin raději nebudu komentovat, když za ní stojí ředitel Scia. Ale hlavně, že o sobě Eduin tvrdí, že jsou nezávislé sdružení. Něco jako Věci veřejné jsou zcela a naprosto nezávislé na Vítkovi Bártovi. ;)

Katka
Katka
11 years ago

Zdravím,
také se přimlouvám za zveřejnění testů a jejich výsledků. Ač mám některé výhrady ke společnosti scio, možnost diskuze nad zadáním testů mi připadá „fér“ a myslím, že by nebylo špatné tento způsob aplikovat i na státní maturity (jen aby se pak nevyřadila polovina úloh a my nepřišli o vysvědčení). Sama jsem předevčírem psala didaktický test z češtiny vyšší úrovně a některé odpovědi by mě opravdu velmi zajímaly, stejně jako to, jestli to „mám“.
Neexistuje za toto zveřejnění už petice? Myslím, že má škola by se podepsala se stoprocentní účastí (minimálně nás, maturantů).

Jana
Jana
11 years ago

Žádost o stažení článku z vašeho webu je úplně dokonalá. To ani nepoužívají Word? Ten by je aspoň upozornil na překlepy. A toto je napsáno jménem společnosti, která vytvořila státní maturity z ČJ? Nevím, jestli se mám smát, nebo plakat.

rodič
rodič
11 years ago

Připojuji se s názorem. Nezveřejnit oficiální cestou znění testů a výsledků považuji za naprosto nevhodné, zvlášť, když jsou letošní maturanti v roli „testovacích králíků“ a již nyní pan ministr prohlásil, že příští rok bude vše jinak, alespoň v časovém harmonogramu. Studenti jsou vystaveni dlouhodobému stresu, zda u maturitních písemek uspěli. A v tomto rozpoložení dělají přijímací zkoušky na vysoké školy, jejichž výsledky mnohdy budou mít dříve, než maturitní vysvědčení. Jako rodič dvou maturantů vím, o čem píši. V době rozhodování o státní maturitě pro letošní studenty mě vůbec nenapadlo, že k něčemu takovému může dojít. Myslela jsem, že vše bude… Více »

Wendy
Wendy
11 years ago

Byl to klasický test SCIO. Je dobré, že se někdo postavil proti CERMATu!