EDUin radí rodičům, čeho si mají všímat při výběru školy

Přečtěte si, co zažívá rodič, když obchází základní školy a rozmlouvá s řediteli a ředitelkami.

Praha 10. ledna – Blížící se zápis do prvních tříd dělá těžkou hlavu mnoha rodičům. Jak vybrat pro svého potomka školu, která by ho bavila a naučila něco pro život? EDUin nabízí rodičům budoucích prvňáčků praktický návod, podle čeho se rozhodovat a čeho si všímat při návštěvě školy. Informace na webu rozšiřujeme o nový seminář nazvaný Brašnička pro rodiče, který se poprvé koná 17. ledna. 

EDUin rodičům doporučuje:

  • Jděte se do školy podívat. Všímejte si nejen vybavení, ale také prostředí. Hodně vám prozradí i to, jestli při výuce panuje ve škole ticho nebo je slyšet, že děti na něčem společně pracují. Navštivte výuku a sledujte, jak učitel jedná s žáky, jak se děti projevují.
  • Domluvte si schůzku s ředitelem/ředitelkou. Vyptejte se na vzdělávací program školy, na to, co považuje ve výuce za důležité. Sledujte i „provoz“ v ředitelně. Je tam vstřícná atmosféra?
  • Zeptejte se, zda děti odcházejí na víceletá gymnázia, nebo zůstávají i na druhém stupni. Základní škola s kvalitním programem vám ušetří rozhodování, kam dítě dát po páté třídě.
  • Zajímejte se o způsoby hodnocení. Známky nejsou jediným způsobem, jak motivovat děti k výkonu. Dokonce ani tím nejlepším. Dobré školy vedou děti k reflexi a sebehodnocení.
  • A všimněte si, jak s vámi ve škole jednají. Budou vám učitelé v nadcházejících letech partnery, kterým jde o spolupráci a budování vztahů, nebo vás čeká souboj s institucí?

Podrobný popis rodičovských zážitků při obcházení škol najdete na www.rodicevitani.cz v textu Kateřiny Lánské Hledáte školu pro své dítě? Objednejte se k řediteli a podívejte se do hodiny. Jakým způsobem jsou prvňáčci rozřazováni do tříd a jak se rozhoduje o výběru učitele, komentují  PhDr. Václav Mertin a zástupci škol v Poradně.

Pro rodiče budoucích prvňáčků připravil EDUin seminář Brašnička pro rodiče. Kromě uvedených tipů si účastníci odnesou informace o tom, kam se vzdělávání posunulo od jejich školních let a co nabízejí různé typy škol a vzdělávacích programů. Dozvědí se, jak si o škole zjistit potřebné informace a jaký účel má školní vzdělávací program, schůzky s rodiči nebo školská rada. V diskusi s lektory a ostatními účastníky si ujasní svá očekávání a získají věcné argumenty pro další rozhodování.

První Brašnička pro rodiče se koná 17. ledna v NIDV, Jeruzalémská 12, Praha 1.

Podrobnější informace o semináři najdete ZDE.

Miroslav Hřebecký, lektor semináře, řekl:Když má jít dítě do školy a přijde čas rozhodování, mnozí rodiče si s hrůzou uvědomí, že o současném školství vlastně nic nevědí. A přitom by rádi našli kvalitu. Většina z nás ale neví, jak se kvalitní škola pozná, na čem vlastně záleží. Protože s podobnými dotazy se na nás obrací čím dál víc rodičů, naší odpovědí je seminář Brašnička pro rodiče.“

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Krušina
Pavel Krušina
9 years ago

Vážená Brašničko, jako rodič budoucího prvňáčka oceňuji, že pořádáte seminář mající za cíl pomoci s výběrem školy. Nicméně žasnu nad zvoleným termínem – vždyť řada základních škol má zápis 15. a 16. ledna. K čemu je tedy rodičům 17. ledna informace o tom, že školu vybírali špatně?

Mirek Hřebecký
Editor
9 years ago
Reply to  Pavel Krušina

Děkujeme za komentář. Co se týče termínu, souhlasím, že není úplně ideální, ale je to průnik různých složek reality. Dřívější termín by se obtížně propagoval na veřejnosti díky Vánocům. Obecně musí zápisy proběhnout mezi 15. lednem a 15. únorem, většina škol to směřuje po dvacátém.
Seminář Brašnička je koncipován nejen jako první pomoc při samotném zápisu, ale i jako kompas, kterým směrem se ubírat při nástupu do školy a co od té své vybrané požadovat, jak nastavit komunikační mechanismy mezi rodiči a učitelem.

Hana Beutlová
Hana Beutlová
9 years ago

Dobrý den,bude ještě vypsaný další termín tohoto semináře, popř. je možné získat nějaký zápis z průběhu semináře, který proběhl 17.1. 2014?

Předem děkuji za odpověď.