Jaké by měly být první kroky ministra Petra Fialy

Jmenování ministra školství mimo okruh Věcí veřejných je dobrým krokem

 

Praha 2. května – Obecně prospěšná společnost EDUin vítá jmenování nového ministra školství Petra Fialy. Za prvé proto, že tím končí několikatýdenní etapa bezvládí na ministerstvu školství a přichází do funkce osoba s jasnou politickou odpovědností. Za druhé proto, že jde o politika mimo okruh Věcí veřejných a zvyšuje se tedy šance na racionální řešení problémů, které se nahromadily za předchozího vedení resortu. Také doufáme, že se změní doposud velmi nevstřícná informační politika ministerstva.

 

Nový ministr školství by měl prioritně řešit tyto problémy:

 • Jasně informovat veřejnost o stavu přípravy evropských projektů a rizicích na pozastavení financování, které může zasáhnout projekty rozběhnuté na mnoha školách.

 • Posoudit účelnost a smysluplnost připravovaného projektu testování na základních školách, který má být pilotován během května.

 • Zvážit zkvalitnění prací na úpravách rámcových vzdělávacích programů a jejich prodloužení o jeden rok.

 • Vyhodnotit, jak prakticky reagovat na závěry zprávy OECD o stavu hodnocení na našich školách, a informovat o tom, jaká doporučení této zprávy a jak by bylo možné realizovat.

 • Zadat nezávislou analýzu prvních dvou ročníků státní maturity a na jejím základě uvažovat o případných změnách maturitního modelu.

 • Pracovat na přípravě zákonů upravujících vzdělávání na vysokých školách, nebo připravit prozatímní opatření, která umožní sanovat alespoň největší problémy vysokých škol.


Zdeněk Slejška, výkonný ředitel EDUin, řekl: „Především doufáme, že se sníží míra chaosu a nepředvídatelnosti kroků vedení ministerstva. V tomto směru by byla změna velmi žádoucí. Také předpokládáme zlepšení informační politiky. Stačí se podívat na seznam tiskových zpráv ministerstva školství za poslední měsíce a každý může posoudit, nakolik a jakým způsobem ministerstvo informuje v posledních týdnech o tak klíčových projektech, jako jsou například čerpání evropských fondů, revize rámcových vzdělávacích programů nebo příprava strategických materiálů typu Bílá kniha. Za vlády Věcí veřejných bylo ministerstvo stále uzavřenější, nezbývá než doufat ve změnu.“

 

Kontakty:

· Mgr. Zdeněk Slejška, výkonný ředitel EDUin
e-mail: zdenek.slejska@eduin.cz, mobil: 605 967 368

 

 

Poznámky pro editory:

 • Tiskové zprávy k problematice plošného testování najdete ZDE.

 • Tiskové zprávy k doporučením OECD čtěte ZDE.

 • Tiskové zprávy k problematice státních maturit naleznete ZDE.

 • Tiskové zprávy k problematice vysokých škol naleznete ZDE.

 • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

 • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

 

 

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vít Pátek
8 years ago

Ještě než se dostane k těm vyjmenovaným krásně koncepčním a vznešeným věcem a začne je posuzovat, zvažovat a vyhodnocovat, bude muset rychle vymyslet, co udělá s hnusně přízemním seškrtaným financováním a provozem regionálního školství, aby se mu nerozsypalo pod rukama.
A taky vymyslet, co KONKRÉTNĚ UDĚLÁ nejpozději do měsíce s množionou miliardových tunelů, zvaných čerpání evropských peněz (vedle toho, že „jasně informuje“ veřejnost o sladké novině, že má – ta veřejnost – zas co zatáhnout ze svého.)
Vzal post krizového manažera, ne „velkého konceptora“.

Jana Kročková
Jana Kročková
8 years ago

To jsou sice pěkné kroky, ale jaksi mi tu chybí krok o tom, kdy už konečně učitelé budou placeni jako vysokoskoláci. Plat se jim neustále snižuje. Jakou potom mají mít učitelé motivaci, když žijí od výplaty k výplatě.:(

Veronika Valíková
Veronika Valíková
8 years ago

Po pravdě, ministr je mi ukradený. Zřejmě bude pro vysokoškolské reformy. Kterým já nefandím.
Dnes se psaly testy z češtiny a byly výživné. Ty mě zajímají. Už pan Hausenblas udělal rozbor VÚ O?