Diskutovat o smysluplnosti plošného testování bude příští čtvrtek 21. listopadu od 11 do 13 hodin náměstek ministra školství Jindřich Fryč, ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal a zástupci škol, odborné a rodičovské veřejnosti. Debata se koná v aule ZŠ Vodičkova, Praha 1 v rámci Kulatých stolů SKAV a EDUin.
V souvislosti se zaváděním plošných testů do vzdělávacího systému se vedla a jistě ještě povede rozsáhlá debata o jeho smysluplnosti, nákladech, o tom, jaké a jak kvalitní přináší informace a zda máme podobné testování provádět každoročně nebo raději s většími časovými rozestupy, případně se místo plošného testování soustředit na výběrová šetření. Debata v rámci pravidelných Kulatých stolů SKAV a EDUin se chce soustředit především na budoucnost plošných testů, jak ji vidí zástupci škol, inspekce, ministerstva i rodičů, kteří zavádění plošných testů oponují.
Cílem kulatého stolu je hledat odpovědi na otázky:
- Splnilo plošné testování původní očekávání?
- Co jsme se z plošného testování dozvěděli o výsledcích škol a žáků?
- Potvrzují se pojmenovaná rizika spojená plošným testováním?
- Jaká jsou vaše doporučení na základě zkušenosti z pilotáže?
Pozvánku na kulatý stůl najdete ZDE.
POZOR! ZMĚNA ČASU. S ohledem na časové možnosti zástupců MŠMT začínáme až v 11.00.
Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin a moderátor debaty, řekl: „Těší nás otevřenost vedení ministerstva školství a jeho ochota debatovat s odbornou i rodičovskou veřejností o smyslu tolik diskutovaného projektu. Snažili jsme se proto sestavit diskusní panel tak, aby v něm byly zastoupeny všechny názorové proudy. A doufáme, že debata vzbudí mezi zástupci škol tolik pozornosti, aby podobně široké spektrum názorů bylo přítomné i v publiku, které pokaždé debatu panelistů komentuje.“
Pane Feřteku,
již jednou jsem vyjádřil podiv nad tím, že se tyto eduinské kulaté stoly konají v čase, kdy praktikující učitelé nemají šanci se jich zúčastnit, leda by za sebe nechali suplovat kolegy.
Je opravdu tak strašný problém začínat – řekněme – od 16:00? Nevěřím, že by si třeba pan náměstek Fryč nenašel čas i v pozdním odpoledni…
Odpověď, že „se to tak vždycky dělalo“, je tak typicky česká, že ji doufám nezopakujete.
JK