Jaké jsou zkušenosti s plošným testováním. A co dál?

Diskutovat o smysluplnosti plošného testování bude příští čtvrtek 21. listopadu od 11 do 13 hodin náměstek ministra školství Jindřich Fryč, ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal a zástupci škol, odborné a rodičovské veřejnosti. Debata se koná v aule ZŠ Vodičkova, Praha 1 v rámci Kulatých stolů SKAV a EDUin.

V souvislosti se zaváděním plošných testů do vzdělávacího systému se vedla a jistě ještě povede rozsáhlá debata o jeho smysluplnosti, nákladech, o tom, jaké a jak kvalitní přináší informace a zda máme podobné testování provádět každoročně nebo raději s většími časovými rozestupy, případně se místo plošného testování soustředit na výběrová šetření. Debata v rámci pravidelných Kulatých stolů SKAV a EDUin se chce soustředit především na budoucnost plošných testů, jak ji vidí zástupci škol, inspekce, ministerstva i rodičů, kteří zavádění plošných testů oponují.

 Cílem kulatého stolu je hledat odpovědi na otázky:

  • Splnilo plošné testování původní očekávání?
  • Co jsme se z plošného testování dozvěděli o výsledcích škol a žáků?
  • Potvrzují se pojmenovaná rizika spojená plošným testováním?
  • Jaká jsou vaše doporučení na základě zkušenosti z pilotáže?

Pozvánku na kulatý stůl najdete ZDE.

POZOR! ZMĚNA ČASU. S ohledem na časové možnosti zástupců MŠMT začínáme až v 11.00.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin a moderátor debaty, řekl: „Těší nás otevřenost vedení ministerstva školství a jeho ochota debatovat s odbornou i rodičovskou veřejností o smyslu tolik diskutovaného projektu. Snažili jsme se proto sestavit diskusní panel tak, aby v něm byly zastoupeny všechny názorové proudy. A doufáme, že debata vzbudí mezi zástupci škol tolik pozornosti, aby podobně široké spektrum názorů bylo přítomné i v publiku, které pokaždé debatu panelistů komentuje.“

 

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Kostečka
Jiří Kostečka
9 years ago

Pane Feřteku,
již jednou jsem vyjádřil podiv nad tím, že se tyto eduinské kulaté stoly konají v čase, kdy praktikující učitelé nemají šanci se jich zúčastnit, leda by za sebe nechali suplovat kolegy.
Je opravdu tak strašný problém začínat – řekněme – od 16:00? Nevěřím, že by si třeba pan náměstek Fryč nenašel čas i v pozdním odpoledni…
Odpověď, že „se to tak vždycky dělalo“, je tak typicky česká, že ji doufám nezopakujete.
JK

Feřtek
Feřtek
9 years ago

Rozumím, ta výhrada je zcela na místě. Jen se obáváme, že jakýkoli experiment s časem konání kulatých stolů se nevyplácí. Ta desátá třetí čtvrtek v měsíci je tradiční celou dobu, co se ty kulaté stoly konají. To už je možná deset let. Pro nás jako organizátory by nebyl odpolední termín problém a asi by to stálo za zkoušku. Jen máme obavu, aby výsledek nebyl ještě horší než v to dopoledne.

Jiří Kostečka
Jiří Kostečka
9 years ago
Reply to  Feřtek

Zcela věcně: dokud se experiment neprovede, zaboha se nedozvíme, jak by dopadl, kdyby proveden byl. Samozřejmě tu též záleží na tématu – středoškolští učitelé by dost jistě zabrali na maturitu, základoškolští zase třeba na metodu prof. Hejného. Zkuste prosím alespoň dvakrát kompromis: třetí čtvrtek v měsíci, ale ne desátá, leč šestnáctá: s tématem nosným jednou pro praktiky ZŠ, podruhé pro praktiky SŠ. Když to bude s účastí učitelů z praxe stejně chabé jako dopoledne, vraťte čas na ten tradiční a debatujte bez nás. Ještě si dovolím upozornit, že dosud nikdy v dějinách české pedagogiky se nepodařilo zavést úspěšně a funkčně… Více »

Radek Sárközi
9 years ago

Také bych byl pro posunutí kulatých stolů na odpoledne…