Kampaň Česko mluví o vzdělávání startuje 17. ledna 2013


Seznamte se s logem a cílem debat.

 

Praha 30. listopadu – Obecně prospěšná společnost EDUin zahajuje 17. ledna 2013 půlroční veřejnou debatu Česko mluví o vzdělávání (ČMoV). Web projektu bude v provozu od 1. ledna. Prostřednictvím praktických a často diskutovaných otázek chce debata zdůraznit nutnost jasně formulovat cíle vzdělávacího systému. Součástí kampaně budou semináře v regionech upozorňující na možné scénáře vývoje Česka a jeho vzdělávací soustavy, kulaté stoly k odborným tématům i mediální debaty. Projekt ČMoV podpořili finančně Nadace Open Society Fund Praha, Google ČR, IBM ČR a spolupracuje na něm řada firem, neziskových organizací a jednotlivců.

 

Kampaň Česko mluví o vzdělávání si klade za cíl prodiskutovat a prosadit řešení dvou klíčových problémů vzdělávání v České republice:

 

Potřebujeme znova formulovat cíle vzdělávání.

Zdůvodnění: Cíle formulované ve „školském“ zákoně jsou příliš obsáhlé a nekonkrétní, proto je fakticky nikdo nepoužívá a nevztahuje k nim připravovaná opatření typu vzdělávacích standardů, revize vzdělávacích programů, plošného testování či státní maturity. Nejasná představa, k čemu by tato opatření měla sloužit, pak způsobuje časté bloudění a neefektivní investice. Nejkřiklavějším případem je státní maturita.

 

Je nutné zajistit, aby každý nový ministr či ministryně nezačínali znova od nuly.

Zdůvodnění: Neexistence jasně formulovaných cílů a jakéhokoli opatření, které by zajistilo kontinuitu vzdělávací politiky, způsobuje, že mnoho práce, kterou ministerstvo školství a jemu podřízené organizace vykonají, spadne pod stůl s nástupem nového ministra. Typickým příkladem je například kariérní řád, který se objevuje, případně mizí s každým novým ministrem či ministryní. Hledejme způsoby, jak tuto nahodilost ve vzdělávací politice odstranit.

 

V debatě, která odstartuje 17. ledna budeme využívat široký rejstřík způsobů komunikace – od webu přes sociální média, videa, reálné akce po články a inzerci v médiích. Zároveň EDUin vyzve další subjekty, které se věnují tématu vzdělávání, aby se zúčastnily debaty vlastními akcemi podle svého uvážení. Takto bude vypadat logo debaty:

Ke spolupráci na debatě Česko mluví o vzdělávání se zatím přihlásili:

CEDU – Centrum pro demokratické učení, SKAV – Stálá konference asociací ve vzdělávání, Science cafe, Yinachi s.r.o. – komunikační studio, Pomáháme školám k úspěchu, o. p. s., Svaz průmyslu a dopravy, sdružení Tereza, projekt Odyssea, Jeden svět na školách, Neziskovky.cz, DOX – Centrum současného umění, Centrum občanského vzdělávání, Česká rada dětí a mládeže, Junák – svaz skautů a skautek ČR, Microsoft, Perfekt Crowd s.r.o., Scio.cz, s.r.o., Koučink akademie, PricewaterhouseCoopers Česká republika s.r.o., Marek Prchal, Jiří Sekera, Moderní vyučování, Rodina a škola

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Chceme využít toho, že přibývá subjektů – médií, firem, státních úřadů a neziskových organizací, které považují vzdělávání za důležité téma k diskusi. Těm všem včetně ministerstva školství chceme nabídnout prostor k půlroční intenzivní debatě s konkrétním cílem – pojmenovat, proč se vzděláváme a co přesně od vzdělávání požadujeme. Kromě akcí, které budeme pořádat či spolupořádat, nabízíme web ceskomluvi.cz všem, kteří na něm chtějí zveřejnit závěry diskusí na téma vzdělávání, které sami pořádají bez přímé návaznosti na ČMoV. Považujeme za důležité, aby se výsledky podobných debat a konferencí neztratily v běhu času a byly na jednom místě dostupné těm, kteří o ně stojí.“

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

Poznámky pro editory:

  • Starší tiskovou zprávu k cílům vzdělávání najdete ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

 

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Rusek
10 years ago

Dobrý den,
rozumím tomu správně, že se nepřihlásily zatím zástupci vysokých škol?
Děkuji za odpověď.
Mr

Zdenek Slejška
10 years ago

Martine, zatím se nepřihlásili. Z naší strany jsme však také krok k nim neudělali. Teprve nás to čeká.

Zdeněk Slejška, EDUin

Karel Rýdl
10 years ago

Nereprezentuji vysoké školy, ale jsem z vysoké školy a o kampaň se zajímám. Snad nebudu jediným z vysokých škol.
Karel Rýdl

Daniela Rawsthorne
Daniela Rawsthorne
10 years ago

Jako středoškolská učitelka s otevřením diskuse plně souhlasím, doporučila bych její zvýšenou plošnou propagaci a více informací, aby se mohli a chtěli zúčastnit ti, kterých se tato tématika dotýká, např. studenti pedagogických fakult či praktikující pedagogové na všech úrovních školství. Původní rozpracované projekty, např. standardy učitelské profese, by jistě měly být využity. Také bychom jistě uvítali flexibilitu realizace ŠVP, kterou bohužel strnulá školní inspekce často neuznává svým slovíčkařením.

Mgr. Lubomír Vrba
Mgr. Lubomír Vrba
10 years ago

Vážení přátelé, tedy přinejmenším Karla Rýdla snad mohu ještě stále považovat za přítele „ve zbrani“, byť jde o minulost již dnes vlastně dávnou… Nemáte ten pocit, že právě do této situace, ve které naše školství je, jsme se dostali díky žvanění, které nebylo vždy sice od věci, ale nikoho nikdy vlastně nezajímalo? Nejsem proti žvanění o školství, rád se i zapojím, ale za ta léta už vím, že to nepovede nikam. Tedy povede, ale ne ke zlepšení. Jeden příklad za všechny ….Také bychom jistě uvítali flexibilitu realizace ŠVP, kterou bohužel strnulá školní inspekce …. Realizace ŠVP, prostě jsou tady, tak… Více »