Kontaktujte zástupce studentů, kteří si stěžují na maturitu z matematiky

Nabízíme kontakty a odkazy spojené s diskusí o složitosti vyšší úrovně maturity

Praha 9. května 2012 – Přestože vyšší úroveň státní maturity z matematiky dělalo jen několik procent studentů, kteří si od ní slibovali snazší přijetí na vysoké školy přírodovědného a technického směru, stěžují si na její neúměrnou složitost a neférový průběh. Nabízíme kontakty na zástupce iniciativy maturita2012 a odkazy na diskusní fóra k problému.

Otevřený dopis CERMATu:

http://www.maturita2012.cz/

Protest proti podobě testu vyšší státní maturity z matematiky 2012:
https://www.facebook.com/proticermatu

„Státní vyšší matematika 2012“ – debata budoucích studentů Fakulty informačních technologií ČVUT:

https://forum.fit.cvut.cz/index.php?topic=1455.0

 

Dopis učitelky matematiky Pavly Mojžíšové z pražského Gymnázia Nad Kavalírkou, která sdílí studentské výhrady, najdete ZDE.

Štěpán Sršeň, organizátor petice, řekl: Letošní státní maturita z matematiky vyšší úrovně byla nesrovnatelně náročnější oproti loňskému roku, přestože studenti nebyli na tuto skutečnost předem jakkoliv upozorněni a neměli tedy možnost adekvátní volby úrovně. Dalším vážným problémem byl zcela nedostačující časový limit, který zastavil i ty nejnadanější. Špatně zadaná úloha či rýsování kružnice propiskou jsou další drobné detaily, které maturantům ještě více znesnadnily test.“

Pavla Mojžíšová, učitelka matematiky, Gymnázium Nad Kavalírkou, řekla: Po skončení pátečního testu z matematiky za mnou studenti přišli a tvrdili mi, že takto těžký maturitní test nikdy nepsali, že se to nedalo stihnout. Většina z nich to uzavřela tak, že prostě neprospějí. Poté mi v rychlém sledu volaly kolegyně z okolních gymnázií s podobnou zkušeností.“

Kontakty:

· Štěpán Sršeň, organizátor petice maturita2012.cz

e-mail: admin@maturita2012.cz, mobil: 737 077 225

· Pavla Mojžíšová, učitelka matematiky

e-mail: mojzisova.zsh@seznam.cz

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zkonarik
zkonarik
10 years ago

Špatně se posuzuje oprávněnost takových nářků, když není k dispozici oficiální zadání.
Přestože Cermatu zákon nedovoluje zadání tajit déle než do zahájení zkoušky, opět odmítá včas zadání dát k dispozici.
Takové svévolné a nezákonné jednání by nový ministr neměl trpět, protože zbytečně škodí státním maturitám.

Pavel
Pavel
10 years ago

Průběh a realizace maturity dle mne porušuje Listinu základních práv a svobod.
Znevýhodněním jedné skupiny lidí je popřením článku č.33.
Princip těžké a lehké maturity, tak jak je aplikován, diskriminuje ty, kteří se těžší maturity zúčastní a neuspějí na 1.

Článek 33
(2) Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách, podle schopností občana a možností společnosti též na vysokých školách.

Stanislav Zajíček
Stanislav Zajíček
10 years ago

Zkusím si tipnout – CERMAT tuto zkoušku označí za bezchybnou, stejně jako vše, co provází její vznik a hodnocení. Udělá to prostě proto, že to udělat může. Jak víme po loňských zkušenostech (spor kolem testu ČJ, zákl. úroveň), činnost CERMATu je ze zákona nekontrolovatelná a jeho výnosy jsou nepřezkoumatelné. Bude velmi důležité, jak o těchto skutečnostech rozhodne pražský správní soud, k němuž adresovalo svoji správní žalobu osm žáků, loňských maturantů. Mimochodem, zásadní je samozřejmě otázka, kdo by měl podobné spory rozhodovat. Autoritu akademické půdy totiž CERMAT neuznává; v logice své a svého zákonného postavení trvá na tom, že pravda je… Více »

Eva Nováková
Eva Nováková
10 years ago

Předně bych ráda vyjádřila soucit všem letošním maturantům… Pokud si přečtu slova pani Munzbergové, kde praví, že veškeré testové úkoly jsou v katalogu požadavků a že je zkoušeli v rámci pilotní studie, pak jediné, co po loňské zkušenosti pro mne jako rodiče maturanta minulého roku vyplývá, že opět mlží a lžou. Vycházím z konkrétní zkušenosti: 1) Testové úlohy jsou zřejmě vybírány nahodile pomocí programu, který neumí rozpoznat, že by měl nejdříve dát úlohy lehčí a pak těžší, natož rozeznat časovou náročnost. 2) I přes vysokou ekonomickou náročnost všech lidí podílejících se na práci Cermatu, zřejmě nemají k nikomu důvěru??? a… Více »