Ministr Dobeš si neověřil data, studentka žádá veřejnou omluvu

Počet podpisů pod peticí stěžující si na nekvalitní maturitu přesáhl osm a půl tisíce

Praha 10. června 2011 – Ministr školství Josef Dobeš označuje studentský protest proti nekvalitní státní maturitě za umělý a v odpovědi na otevřený dopis studentů zlehčil argumenty autorky dopisu, že si vybrala jako studentka elitního gymnázia lehčí verzi maturity a teď ji kritizuje. Ministr si ale neověřil fakta, informace Cermat poskytnuté ministrovi nebyly pravdivé a Dana Večerková žádá od ministra veřejnou omluvu.

Autoři dopisu, studentka brněnského Gymnázia Matyáše Lercha Dana Večerková a její kolega Daniel Kurowski totiž naopak patří k těm elitním studentům, kteří maturovali z více předmětů, než museli. Dana Večerková celkem ze šesti předmětů, v češtině si zvolila základní i těžší úroveň. Její kolega maturoval ze sedmi předmětů. Proto se jich dotkla tato pasáž v ministrově odpovědi.

Také jsem zaznamenal, že spoluautorka otevřeného dopisu z brněnského Gymnázia Matyáše Lercha se rozhodla pro základní verzi maturity. Pokud si jako studentka vyhlášeného elitního gymnázia, kde jsou na studenty kladeny vyšší nároky, chtěla skutečně změřit kvalitu svého vzdělání, mohla jednoduše složit zkoušku těžší. To však neudělala. Na rozdíl od jiných prestižních gymnázií, kde si studenti až z 90% vybrali obtížnějších verzi, ač jim to letos nepomohlo při vstupu na vysokou školu. Těžší verzi si vybrali jednoduše proto, aby potvrdili prestiž své školy i svoji osobní prestiž.

Situace je o to pikantnější, že o tom, že maturovala z obou verzí češtiny, vysvětlovala Dana Večerková přímo v rozhovoru s ministrem na Čt 24. O to je agresivní reakce Josefa Dobeše nepochopitelnější. Studentka nyní žádá omluvu, v prohlášení pro média píše:

 

„Mrzí mě, že se mě pan Dobeš nezeptal, jak jsem maturovala. Maturovala jsem z šesti předmětů, mezi nimi z vyšší úrovně češtiny i angličtiny. Žádám pana Dobeše o veřejnou omluvu za šíření nepravdivých informací o mé osobě. Žádám o omluvu i Gymnáziu Matyáše Lercha, které bylo postaveno do špatného světla na základě nesmyslného srovnání mě (jakožto studentky tohoto gymnázia) a jiných prestižních gymnázií. Protože jsem se dozvěděla, že informaci o tom, že jsem skládala maturitní zkoušku z češtiny na základní úrovni, podala panu Dobešovi organizace CERMAT, žádám o vysvětlení CERMATu, jak je možné, že poskytuje moje osobní údaje třetí osobě.“

 

Studentům také vadí ministrova dezinterpretace otevřeného dopisu. Studenti si nestěžují na lehkost testů, jak uvádí ministr, ale na jejich nekvalitu a mnoho dalších věcí. Podstatnou vadou ministrovy reakce je, že na velmi konkrétní výtky studentů fakticky neodpovídá. Kromě zmínek o jedné testové úloze, na níž odpovědělo 87% studentů správně, a obecných odkazů na odborníky, kteří vše zkontrolovali, tu nejsou žádné věcné argumenty. Bylo by tedy dobré, aby se ministr Dobeš přestal schovávat a postavil se kritice státní maturity čelem, nejlépe v některém televizním diskusním pořadu. Jestliže od počátku státní maturitu zaštiťuje svou osobností a politickou odpovědností, není možné, aby utekl z veřejné scény ve chvíli, kdy nastane první vážnější problém. Ztrácí tak i poslední zbytky důvěryhodnosti.

 

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s., řekl: „Ministr Dobeš zareagoval na masivní studentskou kritiku státní maturity tím nejhorším způsobem. Do televizních a rozhlasových debat posílá raději své spolupracovníky a z úkrytu za cizími zády začal útočit. Navíc na podkladě neověřených skutečností. Tvrdit, že kritika ze strany studentů je umělá, je stejně hloupé, jako výrok ředitele CERMAT pana Zeleného pro Respekt, že veřejná oponentura testů, ,nota bene dětmi´, je nepřijatelná. Kdo si ještě vzpomene na slova pražského komunistického funkcionáře Miroslava Štěpána, který na studentskou revoltu v roce 1989 také reagoval slovy, že s do řízení společnosti nebudou mluvit děti, může být pobaven podobností té reakce. Právě studenti z devětaosmdesátého ovlivňovali společenské dění v následujících letech nejvíce a o dnešních maturantech to pochopitelně, z logiky věci, platí také.“

Kontakty:

· Dana Večerková, studentka, autorka otevřeného dopisu
e-mail: dana.vecerkova@gmail.com

·Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

Poznámky pro editory:

  • Celé znění odpovědi ministra Dobeše naleznete ZDE.

  • Studentskou výzvu ministru Dobešovi ke zkvalitnění státních maturit najdete ZDE, stránka obsahuje i množství dalších důležitých odkazů k tématu.

  • Rozhovor ministra Dobeše a Dany Večerkové na Čt 24 naleznete ZDE.

  • Zadání maturitních testů, případně správné odpovědi a komentáře naleznete ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

 

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ivan
Ivan
11 years ago

Diskuse s lidmi (p. Zelený, p. Němec), kteří nejednoznačnost odpovědi vyvracejí vysokou úspěšností (např. 86%) u konkrétní otázky v proběhlém testu, je zcela zbytečná. S lidmi vysoce inteligentními, kteří vybočují z průměru, se pan Zelený bavit nebude. Arogance moci. Všichni maturanti, kteří skládali obě verze zkoušky z českého jazyka se shodují na tom, že vyšší test byl pro ně jednodušší, než ten základní úrovně. To není náhoda. Například otázka č.20 z čj základní úrovně. Na jasnou otázku je jasná odpověď – A,C,D. Tři křížky však udělat nelze. Studenti, kteří se moc nezamysleli, dali D. Někteří ostatní dali D, protože to… Více »

Květa
Květa
11 years ago

Patřím ke generaci rodičů současných maturantů a moc fandím všem, kteří jste se rozhodli nenechat úroveň letošních maturit bez povšimnutí. Je potřeba vyjádřit hodně nahlas svůj nesouhlas, pan ministr totiž slíbil, že v případě neúspěchu státních maturit složí funkci. Tak, pane ministře, myslíte, že byly maturity úspěšné? Jak je potom možné, že s nimi, po jejich vykonání, nesouhlasí tolik studentů, vyučujících a v neposlední řadě rodičů? Jsou následující body výrazem úspěchu? – Objektivita přesněji neobjektivita ústních zkoušek je naprosto průhledná. Je jasné, že učitel na gymnáziu bude mít úplně jiné nároky na úroveň odpovědí než učitel na odborné škole. –… Více »

JANA
JANA
11 years ago

Tyhle maturity je jeden velký omyl a doplatí na to naše děti. Pan ministr by se měl stydět!!!!!!!!!!!!

Paan
Paan
11 years ago

Holka by potřebovala proplesknout a ne veřejnou omluvu, je jí sotva 19 a dělá hogo fogo.
Objektivnost nebyla na školách nikdy. A nebude, učitel si vždycky dokáže najít cestu jak mazánkovi ulehčit a nepohodlného žáka stopit.
A pokud je v testu z ČJ nějaká otázka na sčítání dvou dvouciferných čísel, tak přece když jsem zkoušený z češtiny, tak jsem matematiku nezapoměl, ne?

Lukáš Foldyna
Lukáš Foldyna
11 years ago

pro Paana: Ano, je jí sotva devatenáct, ale televizní přímý přenos zvládla líp než ministr. Jestli tady někdo dělá „hogo fogo“, tak to tedy rozhodně není slečna Večerková, vážený pane!

Libor Váňa
Libor Váňa
11 years ago

Proplesknout by potřebovali jiní lidé, nikoliv studentka.

A mimochodem – někdo svého času prohlašoval, že s úspěchem státních maturit stojí či padá jeho působení v roli ministra školství.

Myslím si, pane Dobeši, že ta chvíle už je tu!

Podejte, prosím, demisi.

bonada
bonada
11 years ago

U maturitních písemek z češtiny jde nejen o mizernou kopii sciotestů pro přijímací zkoušky na osmiletá gymnázia, ale ještě také o velmi primitivní amatérskou napodobeninu standartních zkoušek, které se dnes skládají k získání cizojazyčných certifikátů. Probůh, jak si může někdo představovat, že bude testovat mateřský jazyk stejnými metodami, jako cizí??????? A navíc takto primitivně? A že to bude test, vypovídající o kvalitě vzdělání v českém jazyce, získaného na střední škole? I k oněm zmíněným „certifikátovým“ testům mám jako bilingvní jazykář své výhrady a považuji je za schematické a pro myslícího člověka místy až nedůstojné: v polovině osmdesátých let, ještě v… Více »

bonada
bonada
11 years ago

omluva za neobtisklé písmenko z klávesnice: maturanti jsou samozřejmě inteligentní, nikoli intelientní:-)))

navia
navia
11 years ago

Chtěla jsem napsat to, co je již uvedeno výše. Nevím jaký je to argument, že je slečně 19? To se má nechat urážet? Navíc ministrem školství? Navíc takovým, který když neví co by řekl předstírá poruchu telefonického spojení? Také si myslím, že nesvědčí o kvalitě ministra jako člověka to, že místo věcných argumentů zaútočí (nefér způsobem) na tazatele.

Martin
11 years ago

Otevřený dopis ministrovi školství můžete podepisovat na http://maturantiproti.cz/

Pepa
Pepa
11 years ago

Studentka by potřebovala proplesknout.Takový smrkáč co neví o životě nic,se akorát potřebuje zviditelnit a dělat haura…
Být inteligentní samozřejmě člověku nezaručuje že nejni hlupák.

vlasta
vlasta
11 years ago

Paan = Pepa? Kdo to tady vlastně potřebuje proplesknout?
Před slečnou Večerkovou smekám! Jen se bojím, že s ministerstvem školství nehne nic a nikdo a nikdy…uvažujme: Chci být ministrem a nic neumím?Nevadí, do školy jsme přece chodili všichni… to zmáknu „levou zadní“…:(

Pepa
Pepa
11 years ago

Paan nerovná se Pepa.
Já před slečnou Večerkovou nesmekám.Podivejte se co dokázal Palach.Nic.A to byl jinej frajer,když se dokázal zapálit.
Jojo „to zmáknui levou zadní“ Tak tohle si dneska myslej všichni studenti.A když nezvládnou tak se budou hned bouřit?Proč chtěj všichni pořád nějaký úlevy?Buď na to mám a pak si můžu smrdět někde v nějaký smradlavý kanceláři a nebo půjdu k lopatě.
Tohle všechno je výchovou.Nikdo si ničeho nic neváží.Všechno je rozkradený,vytunelovaný,veškeré hodnoty a tradice v čoudu.Smažte se ve vlastní šťávě.
Pepa

Michaela
Michaela
11 years ago

Tak to, že tato slečna si dala nepovinně vyšší maturitu, neznamená žádné prokázání inteligence. Proč si ji nedala rovnou? Že by se bála, že to na ni bude moc? Neúspěch z nepovinných zkoušek maturitu neohrozí, tak proč si ji nedat, že.. A pak se s tím vytahovat a ještě se chovat jako borec, že maturuji z předmětů, přestože ti, kteří měli předměty ovšem ve vyšší, to měli mnohem náročnější. Nepovinná zkouška by tedy neměla být použita jako výše zmíněný argument a důvod pro omluvu. Dopis s nesouhlasem maturantů je v pořádku, pokud jsou s ním autoři plně ztotožněni, ale toto… Více »

veronika valíková
veronika valíková
11 years ago

Pro Paana :nezapomněl! Mě/mně probíráme v primě. VV

Konstantin Masaila
Konstantin Masaila
11 years ago

Nedělejte prosím ze slečny Večerkové světici a idol studentů. Obdivuji jeji odvahu napsat ministrovi a otevřeně vyjádřit svoji rozhořčenost, ale ten dopis je nic neříkající a plný prázdných frází, její rozhovor s Českou televizí taky mi taky nepříšel promyšlený. Ano, maturity od CERMATu mají HODNĚ podezřelých míst, tak se na ně soustřeďte, chystejte protestní akce, pište další dopisy, ale i když je slečna Večerková jistě inteligentní studentka, její dopis však tak převratný není. Je pravda, že si ho Dobeš musel najít sám, než ho dostal? Je to dopis, nebo petice a jak dlouho bude sbírat podpisy, než se odešle? Pan… Více »

veronika valíková
veronika valíková
11 years ago

Pro Paana: nezapomněl! Mě/mně probíráme v primě. Interpunkci nekomentuji, tu pletou i v septimě.

Pro Danu Večerkovou: Radostně předávám štafetu. A za učitele češtiny děkuji.

My, studenti z roku 1989, máme chytré a statečné děti.

Veronika Valíková

Konstantin Masaila
Konstantin Masaila
11 years ago

P.S.: Doporučoval bych médiím sledovat oblíbená místa dovolené pana Zeleného, vůbec by mne nepřekvapilo kdyby po té bouři, co přijde, zmizel na dlouhou dobu na Sejšely, do Jižní Afriky nebo Švýcarska…

tommy
tommy
11 years ago

mě v tom dopise chybí jedna věc..a to, že by se možná mělo promyslet, aby testy neopravoval nějakej stroj, který nemusí náš křížek uznat..to je totiž absolutní stupidita

Dirigent
Dirigent
11 years ago

Mě třeba nejde o nějakou úroveń a podobně.. celá myšlenka SM mi připadá scestná! Maturuji od 3.5 a už bych dávno slavil.(praxe i ústní splněno) Místo toho čekám na výsledky a modlím se aby moje křížky přečetl počítač :D trošku se mi klepala ruka.

bingo
bingo
11 years ago

Otázkou zůstává, zda číslo na testu, který jsi vyplnil, bude odpovídat Tvému jménu v systému…taky ti možná ve finále přidělí výsledky někoho jiného z Vaší školy…:)
Křížkování bych se nebál, u NSZ to žádný problém nikdy nebyl. Myslím, že SM má mnoho jiných a vážnějších nedostatků než jenom tento.

O. N.
O. N.
11 years ago

Bingo, Dirigent: Mohu vam rict, ze za 3 roky studia na vysoke skole jsem vyplnoval par desitek testu, ktere byly nasledne automaticky vyhodnoceny na zaklade skenu odpovednich formularu. Za ty tri roky jsem ani jednou nenarazil na zadny problem s rozpoznanim me odpovedi. Podle meho nazoru by bezny maturant mel byt schopny udelat krizek do ctverecku (pokud mu v tom tedy nebrani nejaky handicap), takze podobne „vtipkovani“ jakekoli protesty studentu spise ztrapnuje nez podporuje. Celkove souhlasim s tim, ze soucasna podoba SM je nevyhovujici, pokud ji srovnam s urovni zkousek, ktere jsem skladal ja (osmilete vseobecne gymnazium), a to jak… Více »

Dirigent
Dirigent
11 years ago

číslo mám vždy zkontrolované podle pozvánky a podle toho co jsem podepsal.Takže si nemyslím,že by mohlo dojít k omylu.Vždyt to se při generálce stát mohlo spíš z důvodu nepozornosti učitele,než Cermatu.A přece je možnost test zkontorlovat i ve škole.Když zjistím,nebo vím,že mám místo 20..60% je jasné,že je něco v nepořádku.

Nightfire
Nightfire
11 years ago

Já také maturoval ze 6ti předmětů. Paradoxně nejvíc strach mám skutečně z NIŽŠÍ úrovně ČJ – didaktické testu. To není normální…

Miroslav Urubek
Miroslav Urubek
11 years ago

Chtěl bych se zeptat pana Masaily, z čeho usuzuje, že se ze slečny Večerkové dělá světice, a kdo ji z ní dělá. Není mi také jasné, z jakého důvodu si myslíte, že by měl být její dopis převratný, a už vůbec nechápu, proč jí to podsouváte. Ale něco na jejím dopisu asi bude, když nachází takovou podporu veřejnosti. Že se s ním nedokážete ztotožnit vy, ještě neznamená, že je problém v ní; ten je zjevně mezi opěradlem vaší židle a klávesnicí. Já to vnímám pouze tak, že se chtěla vyslovit k nedostatkům, kterým byla jako maturantka vystavena. Nic víc. A… Více »

Nikki
Nikki
11 years ago

Další důkaz toho, že pravá demokracie, jak si můžeme přečíst ve definici, v našem státě opravdu neexistuje! V naší vládě sedí banda kašparů, kteří nejsou schopni vykonat pro tento stát absolutně nic, ba naopak ničí to, co před nimi chytré hlavy vybudovali. Velmi směšná mi přijde „hra na schovávanou“, kterou tady pan Dobeš předvádí. Myslím, že Dana Večerková si zaslouží obdiv! Jsem také letošní maturantka a proto znám spoustu lidí z mého okolí, kteří jsou s maturitami nespokojeni, ale nic s tím nedělají. Ona se tomu dokázala postavit a vyjádřila svůj nesouhlas veřejně.

Sabina
Sabina
11 years ago

pro Pepa: Jde vidět, že vy jste u lopaty skončil. Tato maturita je vážně nesmyslná a pan ministr školství pěkný …, když předstíral poruchu spojení.

Sabina
Sabina
11 years ago

pro Konstantin Masaila: Myslím, že máte pravdu. Ta nejhorší vlna zloby teprve přijde. Já jsem třeba zvládla praktické zkoušky a ústní na střední zdravotnické škole skvěle a přes SCIO se dostala na vysokou školu na porodní asistentku. Ale co mi to všechno bude platné, když bych neudělala tuto nesmyslnou státní maturitu? (stále se čeká na výsledky, že…) A co teprve ostatní studenti ve stejné situaci, jako jsem já??…

yanw
yanw
11 years ago

Jenom perlička: skládala jsem zkoušky ve Velké Británii, na zvládnutí zkoušky z angličtiny na úrovni formálně srovnatelné s naší „základní“ stačilo vyhledat v textu pár metafor a pár přirovnání, občas aliteraci, když vás chtěli zadavatelé pozlobit. Povinná četba se skládala všehovšudy z jednoho dramatu, dvou básní a jednoho románu. U samotné zkoušky se pak psaly dvě slohové práce, ve kterých „maturant“ rozebíral některé z (těch 4) přečtených děl. Obecně takřka každý, kdo kdy ze studentstva měl odvahu vyjet na „slavný západ“, byl, bez ohledu na svoje výsledky tady v ČR, v zahraničí absolutní hvězda, válcující „západní“ vrstevníky. Tvůrci státní maturity… Více »

EoPanda
EoPanda
11 years ago

Je velice zajímavé číst si takto o někom, koho poměrně dobře znám. A proto mě některé názory a rychle soudy mrzí. Před Danou Večerkovou opravdu smekám. Nehraje si na vůdce revoluce (s takovým ohlasem rozhodně nepočítala), nedělá nic pro své zviditelnění (které ani nepotřebuje) a to, že napsala tento dopis, je známka toho, že musela být už opravdu hodně rozhořčená. Jde jí o podstatu věci, o dobro věci, ne o sebe. A obdivuji ji, jak odhodlaně jde se svou kůží na trh a jak čestně bojuje. Moc jí – a všem maturantům – držím palce. Některé zdejší komentáře Daně vážně… Více »

Konstantin Masaila
Konstantin Masaila
11 years ago

Pane Miroslave Urubku, máte pravdu, přehnal jsem to s kritikou formy dopisu a máte pravdu, že si slečna Večerková zaslouží veškerý obdiv za odvahu se vyslovit nahlas, to jsem nepopíral, věřím taky, že sama autorka neprahne po zviditelnění se a jde jí o dobrou věc. Problém mezi opěradlem mé židle a klávesnicí je takový, že se veřejnost slepě chytla toho dopisu a vystavuje ho jako velkolepý protest hodný vůdců revoluce. První dojem, který na mne udělal, byl takový, že byl sestaven z článků a komentářů uvedených zde na EDUin.cz, protože mi některé fráze připadaly podobné až shodné (nemožnost veřejné oponentury,… Více »