Odborníci žádají ministra Fialu o uvážlivost a nabízejí spolupráci

Setkání zástupců odborné veřejnosti posílá ministrovi školství video, kde ho žádá o zvážení smyslu plošného testování a požaduje podporu učitelské práce.

Praha 28. června 2012 – Setkání s názvem „Co chceme od nového ministra v oblasti regionálního školství“ se konalo ve čtvrtek 21. června v rámci pravidelných Kulatých stolů SKAV a EDUin. Ministr Petr Fiala projevil zájem o poskytnutí jeho závěrů. Proto vznikl patnáctiminutový videosestřih – vzkaz ministrovi školství, který nabízíme ke zhlédnutí.
 

Diskutující exmistr Ondřej Liška, pedagog Ondřej Hausenblas, předsedkyně Asociace ředitelů ZŠ Hana Stýblová a akademik Arnošt Veselý se vyjadřovali ke třem požadavkům, které ministrovi předložila Stálá konference asociací ve vzdělávání:

  1. Je nutné zbavit se v řízení školství kabinetního rozhodování a dosáhnout otevřenosti MŠMT k diskusi se všemi aktéry vzdělávání.
  2. Získávání dat potřebných pro řízení vzdělávacího systému považujeme za důležité, ale je nutno zastavit používání neadekvátního nástroje, jímž je plošné, srovnávací testování. Získávání dat pro řízení nemůže být zaměňováno ani se zpětnou vazbou pro žáky a učitele.
  3. Tvorba a zavádění systému profesního růstu učitelů i kurikulární reforma a revize RVP musí být založeny na maximální participaci těch, jichž se týkají.


Debata se zaměřila především na otázky smyslu plošného testování a jeho nahrazení výběrovými šetřeními, která by poskytla kvalitnější informace o stavu našeho školství. Diskutující se shodli i v tom, že ke skutečnému zlepšení může dojít jedině metodickou podporou učitelů a lepšími podmínkami pro jejich práci ve školách.
 

Celé stanovisko SKAV, včetně podrobnější argumentace k jednotlivým bodům, naleznete ZDE.
 

Video ze setkání můžete shlédnout ZDE.
 

Zdeněk Slejška, výkonný ředitelí EDUin, řekl: „Kulatý stůl byl tentokrát pozitivní v tom, že přítomní zástupci odborné veřejnosti kromě kritiky některých kroků ministerstva nabídli i svoje zkušenosti s podporou dobré učitelské práce, protože jsou přesvědčeni, že jedině to může reálně zlepšit kvalitu vzdělávání v České republice.“

 

Kontakty:

· Silvie Pýchová, výkonná ředitelka SKAV
e-mail: silvie.pychova@skav.cz, mobil: 774 446 637

· Zdeněk Slejška, výkonný ředitel EDUin
e-mail: zdenek.slejska@eduin.cz, mobil: 605 967 368

 

 

Poznámky pro editory:

  • Starší video a audiozáznamy z kulatých stolů SKAV a EDUin naleznete ZDE a ZDE.

  • SKAV – Stálá konference asociací ve vzdělávání, o. s. je dobrovolné seskupení pedagogických asociací, programů a občanských sdružení usilující o podporu a ochranu progresivních změn ve vzdělávání a o zprostředkování výměny informací a komunikace mezi pedagogickými iniciativami, neziskovým sektorem, státní správou, samosprávou a veřejností. Na činnosti se podílí například AISIS o.s., Asociace waldorfských škol nebo Sdružení Tereza. Více na www.skav.cz

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

Připojit se s

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments