Pozastavení evropských peněz upozornilo na podivnou investiční politiku Ministerstva školství

Problémy s čerpáním evropských fondů přidaly přes 800 podpisů pod dopisem premiérovi za odvolání ministra Dobeše

Praha 3. ledna 2012 – Mediální debata o pochybeních Ministerstva školství v čerpání evropských fondů odstartovala další vlnu podpisů pod žádostí o odvolání ministra Josefa Dobeše. Za pouhých pět dnů stoupl počet signatářů o zhruba 850, a to na 4 900. Veřejně přístupný podpisový arch tedy může sloužit jako svého druhu barometr odrážející mínění veřejnosti o kvalitě jednotlivých kroků ministra a jím vedeného úřadu.

 

Je škoda, že veřejnou pozornost ke způsobu, jakým Ministerstvo školství investuje, přitáhlo až pozastavení toku bruselských peněz. Přitom problémy v čerpání fondů jsou dlouhodobé, média o nich informují, ale probíhají bez reakce veřejnosti.

 

Dlouhodobým problém Ministerstva školství je, že evropské peníze, tedy mimořádně vysokou částku, kterou už podruhé nedostaneme, „projídáme“ za věci, které by bylo rozumné hradit spíše ze státního rozpočtu. My jsme se ale rozhodli neivestovat do některého z rozvojových projektů, který by zásadně zlepšil náš vzdělávací systém (s výjimkou spíše sporného projektu státních maturit a plošného testování), ale pomocí „šablon“ – vzorových formulářů pro čerpání peněz, je rozpouštíme do škol na pomůcky, vybavení a drobné projekty. To není jen problém ministra Dobeše, ale dlouhodobý problém resortu školství.

 

Divoká personální politika ministra – odchod velké části pracovníků sekce evropských fondů, rychlé střídaní jeho ředitelů – ohrožuje čerpání evropských peněz od loňského podzimu. EDUin na tento fakt upozorňoval ve starších tiskových zprávách ZDE a ZDE.

 

Ministerstvo opakovaně vypisuje výběrová řízení na sporné projekty a obrovské částky zdůvodňuje poukazem, že se není třeba obávat, protože to bude placeno z evropských peněz. Typickým příkladem je projekt za ohlášených 650 milionů na podporu tělovýchovy a trenérství, který ministerstvo projednávalo minulý týden (více ZDE). Podobně nákladný projekt se spornými výsledky je vzdělávání dospělých pomocí inzerce v médiích za 500 milionů korun, o němž média informovala včera.

 

V ostrém kontrastu s těmito obrovskými částkami je pozastavení nebo minimální financování organizací či projektů, které mají poskytovat podporu učitelů v jejich práci. Například jde o faktickou likvidaci Ústavu pro informace ve vzdělávání, projektu VIP Kariéra (ZDE), který přiváděl do škol psychology a speciální pedagogy (ZDE), nebo umrtvení Metodického portálu RVP.cz, na nějž chce ministerstvo dát příští rok jen 3,5 milionu korun (ZDE a ZDE).

 

Zdeněk Slejška, výkonný ředitel EDUin, řekl: „Dlouho jsme se domnívali, že ministr Dobeš je člověk, který občas dělá sice chybné kroky, ale v přesvědčení, že našemu školství pomáhá. V poslední době jsme museli změnit názor. Například snaha nezapočítat náklady na počítačové vybavení do veřejně prezentované investice plošného testování nebo stomilionové částky, které mají být investovány do „zlepšení trenérů mládeže“, nás vedou čím dál více k přesvědčení, že jde o záměrnou snahu utopit tyto peníze v nepřehledných a nekontrolovatelných veřejných zakázkách. Konstatování orgánů EU, jak slabá je kontrola utrácených peněz, nás v tomto názoru jen utvrzuje.“


Kontakty:

· Zdeněk Slejška, výkonný ředitel EDUin, o. p. s.
e-mail: zdenek.slejska@eduin.cz, mobil: 605967368

 

Poznámky pro editory:

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments