Premiér Nečas odpověděl na žádost 5800 signatářů: Dobeše neodvolám

9. 1. 2012
EDUin
logo_EDUinfo

Hlavní slabinou premiérova dopisu je, že odpovídá na něco jiného, než s čím ho oslovili zástupci odborné veřejnosti

Praha 9. ledna 2012 Premiér Petr Nečas odpověděl po pěti týdnech na otevřený dopis z 21. listopadu 2011, který ho žádá o odvolání ministra školství Josefa Dobeše. Premiér sděluje, že o odvolání ministra neuvažuje a zdůvodňuje to nutností nezasahovat do procesu zavedení plošného testování na základních školách.

Od zveřejnění dopisu na adrese www.odvolejtedobese.cz se k prvním šedesáti signatářům, převážně z řad odborné veřejnosti, připojilo už 5800 lidí, nejčastěji učitelů všech typů škol a studentů.

Premiérova odpověď začíná slovy: Děkuji za Váš dopis ve věci testování úrovně českých žáků na základních školách.

Nahlédnutím do textu otevřeného dopisu ale lze snadno zjistit, že ten se nezabývá plošným testováním, ale autoritářskými a neodbornými zásahy ministra školství, které ohrožují vzdělávání. O těch ale není v premiérově odpovědi ani zmínka. Premiér zjevně odpovídá na něco jiného, než kvůli čemu byl osloven. Že nespokojenost s ministrem Dobešem souvisí jen z části se zaváděním plošných testů, si lze ověřit i ve vzkazech, které nechávají jednotliví signatáři v podpisových arších.

Premiérův dopis konči slovy: Pokud dochází k určitým informačním šumům v průběhu tohoto procesu, je to možná způsobeno tím, že jde o nový, dosud nevyzkoušený projekt, čímž ovšem případné komplikace směrem k odborné a rodičovské veřejnosti nechci omlouvat. Nicméně dokud nebudeme mít alespoň výsledky pilotního testování, tak by zásahy z pozice premiéra byly předčasné.

Výsledky pilotního testování na celé věci nemohou změnit nic, ať už budou jakékoli, protože nic nezmění na míře neodbornosti a chaotičnosti ministrova rozhodování, s jehož doklady jsme každodenně konfrontováni. Nelze tedy než konstatovat, že premiér odpověděl zcela formálně a bez ochoty reagovat na skutečné výtky, které veřejnost vůči ministrovi školství vznáší.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvíčí EDUin, řekl: „Zajímavé je, že premiér ve své odpovědi argumentuje mezinárodním šetřením PISA, které konstatovalo zhoršení výsledků českých žáků. Uvádí, že i my potřebujeme informace o našem vzdělávacím systému a máme jich v tuto chvíli nedostatek. V tom s ním zcela souhlasíme. Jenže plošné testování tak, jak ho chystá ministerstvo školství, nám žádné takové informace přinést nemůže. Na to upozorňujeme politiky už více než rok s tím, že by bylo naopak vhodnější místo plošných testů připravovat právě výběrová šetření na národní úrovni. Tedy šetření postavená na podobných principech, jako je například šetření PISA. Protože to by nám na rozdíl od plošných testů kvalitní informace přinést mohlo.“

 

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, o. p. s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

 

Poznámky pro editory:

  • Původní dopis z 21. listopadu 2011 požadující odvolání ministra Dobeše i se seznamem všech signatářů naleznete ZDE.

  • Odpověď premiéra ze 3. ledna 2012 ve formátu PDF naleznete ZDE.

  • Texty vysvětlující slabiny plošného testování najdete ZDEZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články