Přijďte si popovídat, jak založit novou školu

Seznamte se s Institutem pro inovativní vzdělávání. Na jeho stránkách najdete informace o nových pedagogických proudech a nabídku vzdělávání a osvětových akcí pro učitele i širší veřejnost

Praha 11. září – V pražském divadle Kampa proběhla v sobotu 7. září první ze série besed přibližujících pedagogické proudy přicházející do České republiky a nové inovativní mateřské, základní i střední školy. Šlo o první akci pořádanou nově založeným Institutem pro podporu inovativního vzdělávání.  Další následuje už tuto sobotu.

Na stránkách IPIV (www.inovativnivzdelavani.cz) je smysl institutu definován:

Náš institut vzniká jako platforma pro nové, inovativní proudy ve vzdělávání. Naším cílem je zprostředkovávat pokud možno nezaujaté informace o nových proudech, iniciativách a školách, jednotlivých vzdělávacích metodách. Spolu s našimi partnery pořádáme besedy a semináře o vzdělávání, určené nejširší veřejnosti a organizujeme rozšiřující vzdělávání pro učitele. Chceme propojovat učitele, rodiče a pedagogické odborníky napříč názorovými proudy, chceme být platformou dialogu mezi nimi. Zároveň poskytujeme poradenství při zakládání nových škol a doprovázíme školy stávající.  

První akcí (7. září, divadlo Kampa) byla beseda s představiteli různých pedagogických směrů (ruská Ščetininova škola, švédská Intuitivní pedagogika, české víceleté gymnázium Přírodní škola). Jejím smyslem bylo předvést možnou šíři pedagogických přístupů, kterými je možné se inspirovat. Videozáznam z besedy bude k dispozici na DVD i youtube kanálu EDUin.

V publiku převažovala odborná veřejnost a zástupci rodičovských iniciativ, které usilují o založení vlastní školy. Proto bude bezprostředně navazovat debata zástupců již existujících škol se zakladateli nových škol a iniciativ. Opět v divadle Kampa v sobotu 14. září v 15.00. Pozvánku najdete v příloze.

Série besed a navazujících odborných seminářů bude pokračovat každý měsíc, přehled akcí najdete ZDE.

Pavel Kraemer, tiskový mluvčí IPIV, řekl: „Letošní první beseda na Kampě měla překvapivě velkou návštěvnost. Zdá se, že dvacet let po revoluci se v české společnosti objevila nová vlna zájmu o inovativní, originální pedagogické proudy. Bylo založeno velké množství lesních a komunitních školek, nyní tato vlna dorazila do prvních tříd, začínají se zakládat inovativní základní školy. Jejich představení se budeme věnovat v sobotu 14. září.“

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Úloha EDUin v Institutu pro podporu inovativního vzdělávání je především podpůrná. Jsme potěšení, že vzniká organizace, která se chce specializovat na tuto oblast vzdělávání, a jsme připraveni jí poskytnout informační i odbornou pomoc v komunikaci s novináři i veřejností.“

Pozvánka na přístí besedu: 

Připojit se s

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marta Vaclas
Marta Vaclas
9 years ago

Zdravím, ráda bych si popovídala, ovšem Praha je poněkud z ruky. Toto téma mě velmi zajímá, hlavně kvůli trošku „jiným“ dětem, myslím tím velmi chytré děti, co mají vše hotovo jako první (úkoly v hodině), ale dále v lavici neusedí, a kantorky jim pak dávají špatné známky za chování atd. Myslíte, že se začne něco měnit? Samo? Asi ne…Vždyť takových dětí rapidně přibývá – evoluce? Co já, zatím jako jednotlivec, mám pro to udělat? Založit vlastní školu? Kde na to mám vzít? Mohly by se tyto akce konat i ve Zlíně? Nebo snad neexistuje jiné město v ČR, jen pořád… Více »

Feřtek
Feřtek
9 years ago

V Praze se ty akce konají prostě proto, že je tu dost lidi, které to zajímá, takže ta debata má i publikum. Pokud se to má konat ve Zlíně, musí se tam najít nějací lidé, které to zajímá a kteří takovou debatu iniciují. To není nic výjimečného. Za zhruba týden bude taková debata v Litomyšli, ozvali se nám i nějací aktivní rodiče z Vrchlabí, EDUin právě rozjíždí projekt Města vzdělávání, který je zaměřený na rozvoj vzdělávacích strategiích v menších městech.