Recenze maturitního testu z fyziky našla šest sporných úloh

 

EDUin shrnuje nové reakce na vývoj debaty okolo státních maturit

Praha 4. července 2011 Pavel Böhm, pracovník Katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty a učitel matematiky a fyziky na gymnáziu PORG zveřejnil koncem minulého týdne recenzi maturitního didaktického testu z fyziky, která konstatovala jednu chybnou a pět diskutabilních úloh. Učitelé z iniciativy Za kvalitní maturitu z ČJL informují o pokračování svého protestu a pod otevřeným dopisem na stánkách maturantiproti.cz je už víc než 14 000 podpisů. Cermat na své tiskové konferenci naopak konstatoval, že didaktické testy potvrdily svou vysokou kvalitu a s výjimkou čtyř úloh byly bez chyby.

Shrnujeme debatu okolo státních maturit za uplynulý týden. Za nejdůležitější události lze považovat:

 • Cermat zveřejnil testová zadání a správná řešení didaktických testů. Ke stažení jsou ZDE.

 • Cermat na tiskové konferenci konstatoval, že testy osvědčily vysokou kvalitu. Tiskovou zprávu najdete ZDE.

 • Na webu EDUin zveřejnil didaktik a učitel Pavel Böhm recenzi maturitního testu z fyziky. Konstatuje v ní, že obsahuje šest sporných úloh. Její celé znění naleznete ZDE.

 • Institut pro informační společnost ve své tiskové zprávě (ZDE) zveřejňuje výhrady ředitelů škol Moravskoslezského kraje k současnému modelu státní maturity. O jejích kladech a záporech lze diskutovat ZDE.

 • Iniciativa Učitelé za kvalitní maturitu z ČJL zveřejnila svou druhou tiskovou zprávu (ZDE), kde pojmenovává problematické stránky didaktického testu z Českého jazyka a literatury. Celý komentář k testu učitelky pražského Arcibiskupského gymnázia Veroniky Valíkové naleznete ZDE.

 • Na studentských stránkách maturantiproti.cz je pod otevřeným dopisem, který si stěžuje na nekvalitu státní maturity, už přes 14 000 podpisů. Přestože počet stěžujících si maturantů přesáhl patnáct procent všech maturujících, ministerstvo a Cermat jejich výhrady při vyhodnocení státních maturit nevzali v úvahu.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Největším problémem státních maturit nejsou ani tak sporné úlohy a problematické zadání písemných prací, ale neochota Cermatu připustit, že by v maturitě vůbec byla po obsahové stránce nějaká sporná místa. Ředitel Cermatu Pavel Zelený slíbil na tiskové konferenci zahájení odborné debaty o kvalitě maturity začátkem července, ale je otázka, bude-li o čem diskutovat, když pracovníci Cermatu jakákoli slabá místa odmítají připustit. Přitom odborné recenze zveřejněné na webu EDUin opakovaně konstatují u jednotlivých testů nejrůznější problémy a vadné úlohy.“

Kontakty:

·Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602687016

Poznámky pro editory:

 • Audio nahrávky rozhlasových debat na téma státní maturity najdete ZDE.

 • Kritické dopisy ředitelů a učitelů ke státní maturitě najdete ZDE a ZDE.

 • Aktuální počet signatářů studentské výzvy, která si stěžuje na nekvalitu státní maturity, najdete ZDE, stránka obsahuje i množství dalších důležitých odkazů k tématu a přesný výčet výhrad ke kvalitě státní maturity.

 • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

 • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz