Sedm studentů podalo sedm žalob ke správnímu soudu. Změní podobu státních maturit?

Pokud soud uzná oprávněnost žalob, bude nutné znova vypořádat stížnosti a vyrovnat se s odbornými recenzemi maturitních testů

Praha 1. září 2011 – Spolu s návrhy školského výboru Poslanecké sněmovny jsou studentské žaloby dalších prvkem, který může podstatně změnit příští podobu státních maturit. Není jen jasné, kdy to bude. Zda už příští rok, nebo až od roku 2013.

Právní kancelář zastupující sedm letošních maturantů podala ve středu 31. srpna sedm žalob ke správnímu soudu, které žádají přezkoumání rozhodnutí ministerstva ve věci Žádostí o přezkum, jimiž si několik set studentů stěžovalo na chyby v maturitních testech a na fakt, že ve lhůtě určené k podání stížnosti neměli k dispozici všechny podklady, byť na ně mají podle školského zákona nárok.

Hlavním sporným bodem je snaha o utajování testových zadání, která studentům znemožnila podat kvalifikovanou stížnost. Smyslem žalob je, aby byla už v příštím ročníku státních maturit pravidla nastavena tak, že nedojde k opětovnému porušení zákona ze strany ministerstva školství.

Pokud soud uzná argumenty žalobců, bude nutné, aby Ministerstvo znovu přezkoumalo jejich žádosti a bude to zřejmě impulz pro přehodnocení jeho celkového přístupu k maturitním testům a práv, které v současné době Cermat má. Ministerstvo se bude také muset vypořádat s argumenty odborných recenzí, které v didaktických testech státní maturity shledaly chybné úlohy. Zatím představitelé ministerstva a Cermatu odmítali tvrzení, že nejspornější test z českého jazyka základní úrovně vůbec obsahuje jakékoli pochybení. Důvodem je pravděpodobně, že tento test dělalo přes 90 000 studentů a bylo by tedy velmi obtížné všem přepočítat výsledky. Někteří neúspěšní studenti by v důsledku přezkoumání kvality testů pravděpodobně překročili hranici nutnou k uznání maturity.

Úspěch studentských žalob by tedy vedl k výrazné proměně pravidel, za jakých je nová státní maturita organizována. Vzhledem k tomu, že studenti si stěžují i na porušení svých ústavních práv, mohou se tyto žaloby stát i impulsem k jednání před Ústavním soudem.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s., řekl: „Spolu s návrhy, které předložili ministru Dobešovi poslanci na jednání školského výboru 31. srpna, jde o další náznak, že pravidla státní maturity se budou muset změnit. Už nebude možné utajovat testová zadání, zdá se, že maturita už nebude mít dvě úrovně obtížnosti, ale jen jednu a je i možné, že se vliv státu omezí jen na didaktické testy a zbytek maturit by opět byl v pravomoci jednotlivých škol. Je otázka, jak dopadne politická debata i soudní rozhodnutí, rozhodně se nic z toho nedá čekat v nejbližších měsících, ale potenciálně jde o rozumné a prospěšné změny, které by mohly nastavit státní maturitu tak, aby našemu vzdělávání více pomáhala než škodila.“

Kontakty:

· Dana Večerková, mluvčí iniciativy maturantiproti.cz a jedna ze studentek podávajících žalobu
e-mail: dana.vecerkova@gmail.com, mobil: 605045320

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602687016

 

Poznámky pro editory:

  • Předchozí tiskovou zprávu týkající se studentské žaloby najdete ZDE .

  • Stránky iniciativy maturantiproti.cz najdete ZDE

  • Starší tiskové zprávy týkající se stížnosti studentů na nekvalitní maturitu najdete ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ver.valikova
ver.valikova
11 years ago

Děkujeme.
Transparentní zadání, jedna úroveň testu, sloh a ústní v kompetenci škol – co více si může unavený češtinář v tuto chvíli přát.
A nestihli by to na tenhle rok? Dost bychom ušetřili.

Valíková

Poláková
Poláková
11 years ago

Držím palce 7 studentům ,kteří podali žalobu ke správnímu soudu. Výsledky didaktického test znamenaly pro mnoho studentů katastrofu. Kvůli 1 nebo 2 bodům , o které přišli “ díky “ nepochopení zadaného úkolu samotnými zadavateli, už teď mají za sebou opravnou ústní část zkoušky z českého jazyka ( i když před prázdninami tuto část v pohodě zvládli ) a teď se „těší “ na 15. září , kdy zasednou k řešení didaktického testu.Kdo jim zaručí,že test je připraven kvalitně ( čemuž nemohu věřit ) a že bude i řádně opraven ? O kvalitě testu může rozhodnout i to , jestli… Více »

Wendy
Wendy
11 years ago

Také držím palce těm studentům co podali žalobu,mělo by se přidat víc studentů.Studuji při zaměstnání a na jaře jsem maturovala, nezvládla jsem didaktický test o jeden bod. Nechápu co mají fotbalové tabulky, nebo kdy je vlčice v březí společného z kvalitním vzděláním.Naše školství za totality bylo na prvních příčkách ve světě, dnes budeme na konci.Pan Dobeš maturoval za totality a myslím že to nebyli nekvalitní maturity a jěště k tomu se to průměrovalo, proč ne ted.K čemu mají studenti výborné výsledky během studií,když jim to pokazí nesmyslný didaktický test, který nemá logiku.