Tisková zpráva: Ministryně by měla vysvětlit, zda považuje porušování zákona za přijatelné

ilustrační foto by Bratislavská župa (flickr.com) (CC BY 2.0)

Ředitel Cermatu nedokázal vysvětlit rozpor mezi maturitními testy a rámcovými vzdělávacími programy. Je na místě se zeptat ministryně Valachové, zda to akceptuje.

Praha, 23. června 2016 – Iniciativa Maturitní data – odtajněno vyzvala Jiřího Zíku, aby vyvrátil její tvrzení, že maturitní testy porušily zákon, protože zkoušely žáky z učiva, které nemuseli probírat. Zíka měl označit ty pasáže rámcových vzdělávacích programů pro SOŠ i pro gymnázia, které ukládají školám vyučovat sporné učivo. Ředitel Cermatu namísto toho nechtěně přiznal, že zákon porušily i maturitní katalogy požadavků. Iniciativa tedy žádá o vysvětlení ministryni školství, právničku Kateřinu Valachovou.

Ředitel Cermatu Jiří Zíka, který odpovídá za přípravu maturitních testů, nevyvrátil tvrzení odborníků, že maturitní testy z matematiky a z českého jazyka a literatury porušily školský zákon. V textu na stránkách Cermatu pouze tvrdí, že přítomnost sporného učiva v testu umožňují katalogy požadavků. Ani katalogy požadavků ovšem podle školského zákona nesmějí předepisovat nic, co není současně v RVP G a RVP SOŠ. J. Zíka tím tedy nechtěně potvrdil, že zákon porušily rovněž katalogy maturitních požadavků pro oba předměty, které podle školského zákona připravuje Cermat a schvaluje MŠMT.

Přesto J. Zíka, J. Kubát a J. Kostečka oznámili dne 19. 5. 2016 na tiskové konferenci MŠMT za přítomnosti ministryně, že maturitní testy M a ČJL jsou v naprostém pořádku. Totéž potvrdily rovněž validační komise Cermatu a Nezávislá odborná komise Ministerstva školství.

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, řekl: „Ministryně Kateřina Valachová jako právnička a politička by měla jasně pojmenovat svůj postoj k tomuto řetězci závažných odborných pochybení a lidských selhání osob podílejících se na zajištění společné části maturitní zkoušky. Věřím, že ministryně se v této záležitosti jasně postaví na stranu spravedlnosti a maturantů.“

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Josef Soukal
Josef Soukal
6 years ago

O. Botlík a spol. nic nevyvrátili, pouze uvedli svůj výklad RVP, veskrze mylný. To, co předvádí Tisková zpráva a Z. Slejška, není nic jiného než pokračující slohové cvičení na téma „my to té maturitě nandáme“.

Vladimir Stanzel
Vladimir Stanzel
6 years ago

Jiří Zíka nemůže vyvrátit „tvrzení odborníků, že maturitní testy z matematiky a z českého jazyka a literatury porušily školský zákon“ již jen z toho důvodu, že odkazovanou analýzu žádní odborníci nevytvořili. Tedy odborníci na právo, právníci. Jde o laické tvrzení, jehož právní hodnota je stejná jako rozklady strýců u piva ve čtvrté cenové. A i kdyby J. Z. přinesl právnickou analýzu tvrdící, že vše je v pořádku, opět by to nic neřešilo, protože by šlo o pouhé tvrzení protistrany. Jediný, kdo může podezření z porušení zákona potvrdit či vyvrátit, je soud. Nezbývá proto než zopakovat – pokud si jsou Z.… Více »