Tisková zpráva: Nepřijatelná prohlášení Marcela Chládka pokračují

Ministr školství Chládek populistickým, neakceptovatelným způsobem očerňuje obecně prospěšnou společnost EDUin. Odmítá dokládat svá tvrzení a zkresluje skutečnost. Vyzýváme ministra, aby se veřejně omluvil.

Praha 18. května – Marcel Chládek pokračuje v nesmyslné snaze diskreditovat obecně prospěšnou společnost EDUin. Naposledy ji označil za „neziskovku napojenou na vzdělávací systém“, od které „vycházejí bonz zprávy do Bruselu“. Tato tvrzení, vyjadřovaná pozoruhodným slovníkem, jsou nepřijatelně manipulativní, zkreslují skutečnost a vytvářejí dojem, že za problémy českého školství může někdo jiný než v současnosti odpovědný ministr.

Ministr školství Marcel Chládek v nutno dodat tendenčně pojatém rozhovoru v Učitelských novinách (18/2015) prohlásil EDUin za neziskovou organizaci „napojenou na vzdělávací systém“, která podle ministra „udává do Bruselu“ ve věci diskriminace Romů českým vzdělávacím systémem. Podle pana Chládka přitom není pravda, že by český vzdělávací systém Romy diskriminoval.

Pan Chládek vědomě zkresluje fakta. Dopis, o němž mluví jako o „bonzu“, adresovaný Evropské komisi v prosinci 2014, se týkal projednávané novely školského zákona a sporného § 16 odst. 5 (podpůrná opatření pro děti se speciálními potřebami a jejich diagnostika). Celkem devět organizací, které jsou pod dopisem podepsány, vyjadřuje znepokojení nad vágním návrhem ustanovení a nepřipraveností vzdělávacího systému na nový přístup (dopis přikládáme). Dopis byl iniciativou Open Society Fund a EDUin zde figuruje jako jedna z připojených organizací.  Dopis obsahuje informace, které byly součástí otevřené veřejné diskuse k problematice.

Prohlášení o „napojení“ či „přisátí“ na vzdělávací systém mohou navozovat dojem, že EDUin čerpá ze vzdělávacího systému peníze. EDUin za dobu své existence neobdržel žádné prostředky ani od ministerstva školství, ani z dotačních programů poskytovaných EU, je financován výhradně z privátních zdrojů – prostředků firem a individuálních dárců.

Pan Chládek pokračuje ve snaze neprokazatelným způsobem očerňovat EDUin. Již dříve veřejně prohlašoval, že EDUin je „napojen“ na společnost Scio a slouží jejím zájmům, a to paradoxně v případě, kdy EDUin veřejně rozporoval obchodní zájmy této soukromé firmy (TZ přikládáme). Vzhledem k tomu, že nám v tomto případě, i když jsme ho oslovili zároveň osobním dopisem, neodpověděl, žádáme ho tentokrát o odpověď veřejnou cestou.

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, řekl: Slovům pana ministra nerozumíme. Jeho chování je politováníhodné a znovu potvrzuje skutečnost, že místo otevřené diskuse volí pan Chládek raději zákeřnou, diskreditační taktiku. Již před časem jsme žádali pana ministra, aby doložil svá tvrzení o našem údajném napojení na společnost Scio, případně se omluvil. Ani jedno doposud neučinil, byť k tomu byl oficiálně vyzván a podle zákona měl na naši výzvu odpovědět. I v tomto případě žádáme ministra školství, aby se nadále zdržel zkreslujících vyjádření a uvedl svá tvrzení o „bonzu“ na pravou míru. Ostatní organizace se mohou cítit být poškozeny tím, že na ně pan ministr zapomněl. Stejně tak žádáme, aby vysvětlil, jak je EDUin „napojen na vzdělávací systém“. Marně si lámeme hlavu nad tím, jak to myslel.“ 

–          Dopis adresovaný Evropské komisi (ZDE).

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Perun
Perun
7 years ago

A což třeba takto: „EDUin v osobě Tomáše Feřteka populistickým, neakceptovatelným způsobem očerňuje společnou část maturitní zkoušky. Odmítá dokládat svá tvrzení a zkresluje skutečnost. Vyzýváme pana Feřteka, aby se veřejně omluvil. Tomáš Feřtek v nutno dodat tendenčně pojatém článku Maturitní bondáž v časopise Reportér vědomě zkresluje fakta o podobě současné společné části maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury. Slovům pana Feřteka nerozumíme. Jeho chování je politováníhodné a znovu potvrzuje skutečnost, že místo otevřené diskuse volí pan Feřtek raději zákeřnou, diskreditační taktiku. Již před časem jsme žádali pana Feřteka, aby se omluvil. Neučinil tak, byť k tomu byl oficiálně vyzván… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal
7 years ago

„Dopis obsahuje informace, které byly součástí otevřené veřejné diskuse k problematice.“

Pochopitelně pouze v tom kontextu, který vyhovoval záměru pisatelů.
Už jako kluk jsem neměl rád ty, kteří když si mezi dětmi něco nevykřičeli, běželi za tatínkem, aby prosadili své.

Pavel Doležel
Pavel Doležel
7 years ago

Já myslím, že pan ministr Chládek má v naší společnosti dvě základní úlohy. Zaprvé, je původcem smyslu existence pánů Feřteka a Kartouze. Zadruhé, oba pány zaměstnává a tím chrání případné další oběti v řadě. V podstatě slouží místo farmakoterapie.

Jiri Janecek
Jiri Janecek
7 years ago

Mne to zas tak neprijatelne neprijde… Maximalne tak srovnatelne s vyrokem, ze „80 % ceskych ucitelu podporuje segregaci“. Treba…

Petr Chaluš
7 years ago

Občas jsem svědkem obviňování neziskového sektoru ze strany některých politiků, úředníků na různých úrovních státu, krajů nebo škol. Neziskový sektor má podle mě i roli občanské kontroly, veřejné diskuse, napadání tohoto sektoru je signálem o stavu demokracie. Lze napadnout nejasné zájmy určitých osob a organizací v případě, že jsou např. prokazatelně škodlivé dětem ve školách (a možná nějaké problematické organizace se do škol k dětem dostávají). Tohle měřítko by mělo politiky, úředníky a školy zajímat. I některé státní organizace a jejich pracovníci by měli být pod kontrolou, zda jednají zejména ve prospěch dětí při svých vstupech do školství.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
7 years ago

Máte pravdu, že neziskovky mají své místo.Jen by neměly připustit,aby docházelo k tomu, že jsou zájmy neziskovek silně, až nekriticky protlačovány a vydávány za ty jediné nejlepší a správné. Viz v poslední době Člověk v tísni a články spojené s inkluzí(konkrétně pan Černý)Jestliže lidovky vydají článek, kde jedna paní (také z neziskové organizace) plamenně hovoří o tom, že by se mělo ředitelům NAŘÍDIT inkludování všech dětí, tak to těm organizacím moc kladných bodů nepřidává. .Nikomu nevadí, že podobně (jako výroky pana ministra)jsou dehonestováni učitelé v mnoha článcích na Eduinu či stránkách Lidových novin (a i jinde). Psát o učitelích jako… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
7 years ago

Pasují samy…

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
7 years ago

„Neziskový sektor má podle mě i roli občanské kontroly, veřejné diskuse, napadání tohoto sektoru je signálem o stavu demokracie.“

To ale neznamená jeho nedotknutelnost! A kdo je konkrolou neziskového sektoru? Trochu mi to připomíná „kdo není s námi, je proti nám“.

vittta
vittta
7 years ago

“ I některé státní organizace a jejich pracovníci by měli být pod kontrolou, zda jednají zejména ve prospěch dětí při svých vstupech do školství.“

Pod kontrolou koho, pane Chaluši?
A kdo u nás má právo hodnotit, zda něco je, či není ve prospěch dětí?

Ministr asi ne, ten je špatný…tak kdo je v demokracii ten pravý, když se demokracií tak oháníte?

vittta
vittta
7 years ago

To bude Bůh osobně, Pane Sotoláři.
Kdo jiný by mohl bohulibé organizace kontrolovat?
V demokraciích kontrolují demokratické instituce volení zástupci, to se lze dočíst, ale neziskovka není demokratická organizace, tam je vskutku jediný Bůh…

Šárka Kadlecová
Šárka Kadlecová
7 years ago

Nestačím zírat, co vše Eduíni v posledních týdnech povypouštěli do mediálního prostoru na téma Chládek. To je počteníčko, kupř. pan Feřtek – lidovky.cz, blog,…: ministr prý je lhář, manipuluje se statistickými daty, ničemu nerozumí, plodí čistokrevné nesmysly atd. Tak nevím, kdo by se tady měl veřejně omlouvat. Tím nehájím ministra. Jen mi přijde zajímavé, že přesně to, v čem jsou Eduíni sami mistři, jim tolik vadí na jiných. Soudě obecně dle ladění článků aktivistů z Eduinu docházím k závěru, že jim v organizaci vládne hodně blbá nálada. Chtělo by to pořádný koučink, nebo spíš psychologa? /Delikatesu naservíroval čtenářům HN minulý… Více »