Tisková zpráva: Novela zákona o ochraně veřejného zdraví vynucuje očkování

ilustrační foto. by Apotek Hjartat (flickr.com)(CC BY 2.0)

Z hlediska poskytovatelů vzdělávacích a zážitkových aktivit je nutné snížit sankce, odstranit zbytečnou administrativu a dokazování očkování.

Praha 20. února – Novela zákona o ochraně veřejného zdraví (258/2000 Sb.) zavádí nepřiměřeně vysoké sankce pro pořadatele vzdělávacích a zážitkových aktivit pro děti. Například až půl milionu hrozí tomu, kdo přijme dítě bez lékařského posudku o tom, že podstoupilo všechna očkování (případně, že se ze zdravotních důvodů očkování nemůže podrobit) a že je zdravotně způsobilé akce se zúčastnit. Tento návrh vyvolává otázku, zda sankce nemají sloužit pouze jako nástroj vynucování očkování u rodičů. Česká rada dětí a mládeže je proti těmto a dalším neadekvátním sankcím, které mohou být likvidační a mohou pořadatele odrazovat od pořádání akcí pro děti.

Návrh na úpravu novely ze strany poskytovatelů zákonem dotčených aktivit je následující:

1) Upravit sankce obsažené v § 92 novely, které mají dopad na pořadatele škol v přírodě a zotavovacích či jiných podobných akcí. Navržené pokuty jsou likvidační.

2) Odstranit zbytečnou administrativní zátěž pro rodiče, kteří posílají děti na zotavovací akce (§ 9).

3) Očkování jako podmínka účasti na škole v přírodě a zotavovací akci je neopodstatněná. Ministerstvo zdravotnictví tímto využívá pořadatele (učitele, dobrovolníky v dětských organizacích, sportovce, pracovníky Domovů dětí a mládeže apod.) jako nástroj tlaku na rodiče, a to pod obrovským strachem z likvidačních sankcí.

Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM), řekl: „Preferujeme vrácení novely předkladateli (Ministerstvu zdravotnictví), jelikož se domníváme, že novela je v části zotavovacích akcí předložena bez jakékoli diskuse s cílovou skupinou a respektuje pouze snahu ministerstva na vyšší proočkovanost. Takováto komunikační strategie povede k přesnému opaku. Místo toho, aby stát rodičům vysvětloval, proč je nutné a důležité aby nechali očkovat své děti, tak uloží pokuty těm, co by, byť nedopatřením, vzali tyto děti na školu v přírodě. Na školu v přírodě s těmi stejnými dětmi, se kterými sedí celý rok v jedné místnosti.“ 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments