Tisková zpráva: Novela zákona o veřejném zdraví hrozí likvidačními pokutami pro školy a poskytovatele vzdělávacích aktivit

ilustrační foto. by Stijn Nieuwendijk (flickr.com) (CC BY-NC-ND 2.0)

Dosavadní zákon počítal se sankcemi v řádech set až tisíců korun, novela posouvá úroveň penalizace do řádu statisíců.

Praha 12. února  – Novela zmíněného zákona se týká povinností uložených organizacím, školám a školským zařízením, které realizují školy v přírodě a podobné zotavovací akce pro děti do 15 let na dobu delší než 5 dnů, resp. sankcí, které jsou školám vyměřeny za nedodržení správních povinností. 

Na dnešním programu poslanecké sněmovny je projednávání novely zákona o veřejném zdraví 258/2000 Sb. Tato novela může vážným způsobem ohrozit pedagogy, jejich školy potažmo zřizovatele, ale i organizace pracující s dětmi, jejich zaměstnance a dobrovolníky.

Některé v novele stanovené povinnosti jsou nesprávně formulovány, jiné přinášejí neúčelnou administrativní i finanční zátěž a další přinášejí povinnost stát se nástrojem pro vymáhání dodržovaní dalších povinností, které zákonným zástupcům zákon stanoví (jako je tomu v případě podmínění účasti na zotavovací akci splněním očkovací povinnosti).

Hrozba vychází především z horní hranice sankce, která může být provozovateli zotavovací akce uložena za porušení správní povinnosti. Horní hranice pokuty za správní delikt je totiž v návrhu novely stanovena na 100 až 500 tis. Kč. Nárůst horní hranice sankce povede pravděpodobně ke skokovému nárůstu výše sankcí.

Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM), řekl: „Z našich zkušeností vyplývá, že v současné době jsou provozovatelům za administrativní pochybení ukládány sankce v řádu několika set až několika tisíc korun.  Sankce dle novely nemá již preventivní či výchovný charakter, ale spíše demotivuje a odrazuje od pořádání jakýchkoliv akcí s dětmi. Věříme, že záměrem zákona primárně není odrazovat potažmo likvidovat ty, kteří se snaží pracovat s dětmi, a že poslanci vrátí návrh novely k přepracování.“

aktualizace:  Jednání o zákonu bylo z dnešní schůze v PS staženo a novela se vrací k projednání do zdravotnického výboru.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
O. Hausenblas
8 years ago

Pro nás z toho pokusu plyne, že máme dát navrhovatelům jasně najevo, jak jim vidíme do karet: vlastně chtějí sankcionováním organizací pracujících s dětmi a mládeží donutit rodiče, aby dali děti očkovat. To považuji za postup hodný buď srabů, nebo tupých byrokratů. Oběma těmto ostudným druhům schází demokratismus: jestli to chceš, tak se o to sám postarej, a neházej to na druhého.

Ondřej Šteffl
8 years ago

…a do školy ty děti budou moct chodit? A jezdit tramvají? Nechápu.