Tisková zpráva: Strategie vzdělávání 2020 je klíčový dokument a je třeba o něm diskutovat

EDUin vyzývá politické strany a další aktéry vzdělávání, aby se vyjádřili k předložené strategii vzdělávací politiky do roku 2020, kterou ministerstvo školství poslalo do připomínkového řízení.

Praha 22. května – Ministr školství představil tento týden Strategii vzdělávací politiky České republiky do roku 2020, jak ji schválilo vedení ministerstva, a poslal ji do vnějšího připomínkového řízení. Vláda by ji měla schválit v polovině června. Je to příležitost jak pro politické strany, tak učitelské profesní organizace, praktikující učitele, ale i nevládní organizace, aby podpořili myšlenku kontinuity práce ministerstva a dali najevo, co si o dokumentu myslí a v čem by bylo dobré ho doplnit, aby mohl být respektován i příštími politickými reprezentacemi.

Jde o zásadní dokument, který pojmenovává, kde existují v českém vzdělávání problémy a navrhuje jejich řešení. Je proto třeba, aby se všichni, kdo se v oblasti vzdělávání a školství pohybují, pokusili udělat co nejvíce pro to, aby politická reprezentace a širší veřejnost důležitost této strategie vnímala. Jen to může zvýšit pravděpodobnost, že ji veřejné mínění vezme na vědomí a budou se jí řídit i ministři příštích vlád České republiky. EDUin proto vyzývá polické strany i odborníky, aby využili tuto příležitost, a veřejně komentovali navržený text.

Pracovní verzi textu Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2020 čtěte ZDE.

Stránky s dalšími informacemi dokumentujícími vznik Strategie najdete ZDE.

Odborné veřejnosti mimo oficiální připomínková místa nabízíme možnost debatovat o tomto textu na stránkách www.eduin.cz .

O textu Strategie 2020 budeme diskutovat i v rámci Kulatého stolu SKAV a EDUin 12. června 2014.

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin, řekl: „Současný text strategie začal vznikat ještě za ministra Petra Fialy z ODS a fakt, že ho dopracovává ministr Marcel Chládek z ČSSD je jedním z mála pozitivních příkladů, že ve strategických otázkách na sebe mohou navazovat i strany s protichůdnou politickou orientací. Proto bychom považovali za důležité, aby současné opoziční strany jen neshodily tento dokument se stolu, ale komentovaly ho opravdu jako text, který aspiruje být koncepcí i pro další vlády, které přijdou po té současné. EDUin proto vyzývá jak parlamentní a neparlamentní politické strany, ale i zástupce odborné a učitelské veřejnosti, aby dokázali, že jsou schopni konstruktivního přístupu při dlouhodobém uvažování, kudy máme směřovat vzdělávání v České republice.“

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondřej Šteffl
8 years ago

Pročetl jsem celkem pečlivě (nevím, kdo další na to bude mít sílu) dokument Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2020. Jako člen tzv. oponentní rady jsem měl možnost vidět i předchozí verze. Současná verze upravená podle přání současné politické garnitury je podle mého soudu krokem zpět, a měl bych k ní řadu dílčích připomínek. Napíšu však jen tu hlavní a zásadní, která se vztahuje i ke srovnání s minulou verzi. Podle mého soudu úpravami došlo k tomu, že se strategický dokument praktiky vyhýbá zásadnímu strategickému rozhodnutí, které bude v nejbližších letech zcela nezbytné (vlastně včera bylo pozdě). Jde o… Více »

Ondřej Šteffl
8 years ago

Nicméně, a to je důležité, je SKVĚLÉ, že je dokument publikován současně s vnějším připomínkovým řízením a ještě dost dlouho před tím, než (možná) bude schválen vládou.

Zdenšěk Sotolář
Zdenšěk Sotolář
8 years ago

Přesně tak. Tohle není strategie, protože strategie by měla vyjádřit nějaký cíl. Tady se mluví jen o něktreých dílčích problémech. Možná někdy vybraných tak, aby se velša do jednoho volebního období. Na první čtení mě upoutaly čtyři dílčí věci: 1. Nevěřím, že lze vyřešit problém, který nemáme odvahu ani řádně pojmenovat. A to je problém romský, který na nás z textu opakovaně vykukuje, ale nikde není řádně a poctivě pojmenován a halí se v kouřové cloně kulturních onakostí. 2. Volat po vyšším vzdělání učitelek mateřských škol ve chvíli, kdy jen s velkým úsilím hájíme vysokoškolské vzdělání učitelů škol základních? Nenakládá… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal
8 years ago

Pane Šteffle, dokázal byste svoje představy o „celkovém směřování školy“ konkretizovat, sice ve „strategicky“ zhuštěné podobě, ale co možná nejkonkrétněji a nejsrozumitelněji? Asi to není na pouhou odpověď do diskuse, a leccos se dá vyčíst z vašich blogů, ale třeba jste už něco takového naformuloval do připomínkového řízení. K celému dokumentu – má své klady i zápory – bych měl po prvním čtení nejnovější verze dvě zásadní připomínky: Nevidím v něm nástin řešení, jak dosáhnout toho, aby stát školství a vzdělávání skutečně efektivně řídil, tj. aby skutečně důležité věci prosadil nebo negativům zabránil (viz např. obsazování míst ředitelů, vznik nekvalitních… Více »