Prázdninový výlet jinam

18. 6. 2012
EDUin

 

Předpokládám, že přinejmenším část čtenářů sleduje tento web proto, že jsou rodiči znepokojenými stavem školství. Ale teď bude chvíli od školy pokoj, na spadnutí jsou prázdniny, rodiče s dětmi (i jejich učitelé) vyrazí na prázdniny. Minule jsem se tu snažil poukázat na některé přehlížené souvislosti, možná i klady, kroků Josefa Dobeše na ministerstvu školství. Před prázdninami bych ale rád nechal vzdělávací politiku na chvíli stranou a vážené čtenáře upozornil na skryté půvaby úplně jiného nedoceněného klenotu :-), východního Krušnohoří a přilehlých končin.

 

 

 

Ti, kdo se rozhodnou pro domácí dovolenou, možná vyrazí někam do jižních Čech, do Beskyd či Krkonoš. Ale vyrazit na prázdniny nebo jen na výlet do podkrušnohorské pánve? Most, Ústí nad Labem či Chomutov pro mnohé představují nejspíš jen křížence měsíční krajiny se sociální časovanou bombou. Něco pravdy na tom je, ale přesto je tady řada míst, kam stojí za to vyrazit. I na tak malém kousku země, jako je třeba Teplicko, se najde řada míst, která stojí za to navštívit.

 

 

 

1. Řada povrchových dolů už ukončila těžbu a v některých případech se proměnily v rekreační střediska s velkými vodními plochami. My místní jim říkáme oprámy (z německého výrazu hornického der Abraum, skrývka, odklizená hornina). Jestli si chcete v těchto vedrech pořádně zaplavat, vyražte třeba na Barboru kousek od železniční stanice Oldřichov u Duchcova.

 

 

 

2. Před horkem se schováte skoro kilometr do nitra Krušných hor při návštěvě štoly Starý Martin nad Krupkou směrem na Komáří vížku. Některá hornická muzea nabízejí zážitek podzemí naaranžovaný v nějakém lepším sklepě, tunýlku kousek po povrchem či podobném prostoru, zde se dostanete do autentických dobývacích prostor hluboko pod zemí, uvidíte opravdové rudné žíly, podzemní prameny a jen pár nakašírovaných trpajzliků.

 

 

 

3. Pokud by počasí bylo naopak deštivé, Teplice mají slušný akvapark, překvapivě hezkou botanickou zahradu, muzeum a pár zákoutí, kde se dá nasát atmosféra počátku 19. století, kdy byly „salonem Evropy“, kdy se zde potkávali králové a carové s básníky a skladateli.

 

 

 

4. Milešovka je jistě důstojný cíl pro výlet (zaparkujte v obci Bílka nebo dojeďte vlakem do Bořislavi). Daleko méně známý, avšak rovněž zajímavý je druhý nejvyšší vrchol Středohoří – Hradišťany. Vrchol táhlého a trochu odlehlé hřebenu skrývá tajemné hradiště. Na úpatí, v Červeném Újezdu, měla Sovětská armáda vybudované skladiště pro jaderné hlavice; nemohu se zbavit dojmu, že Hradišťany a další okolní kopce měly sloužit jako přirozená raketová základna. Pohled na těžební krajinu Bílinska pod severními svahy zdejších kopců připomíná cenu, kterou zdejší kraj platí za energii pro republiku.

 

 

 

5. A to jsme ještě nezmínili zámek Duchcov, klášter Osek, pláně Krušných hor mezi Bouřňákem a Flájsou přehradou, hrady Kostomlaty, Rýzmburk, Růžový hrádek… Prostě Krásné severní Čechy!

 

 

 

Dopravní dostupnost směrem od Prahy je čím dál lepší, dálnice vede skoro pod Milešovku a přímý vlak jezdí přes den každé dvě hodiny.

 

 

 

Přeju vám pěkné prázdniny, vnímavé oči pro nové končiny a otevřenou mysl pro odlišné názory na vzdělávání.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články