CERMAT vyzval EDUin ke stažení uniklého testu z webových stránek

EDUin stažení odmítá a opakovaně žádá, aby CERMAT vysvětlil, proč dříve bylo možné zveřejňovat testové úlohy bez omezení

Praha 1. června 2011 – Dnes ráno vyzval zástupce CERMAT oficiálním dopisem výkonného ředitele EDUin Zdeňka Slejšku k odstranění maturitního testu z Českého jazyka. Již včera byl tento test odstraněn z blogu Respektu. Stránky EDUin.cz jsou v tuto chvíli tedy jediným místem, kde je možné si tento test prohlédnou a posoudit jeho kvalitu.

EDUin odmítl stažení testu ze svých stránek s tím, že má na věc jiný právní názor, a vyzval CERMAT, aby vysvětlil, o jaký paragraf autorského zákona svou výzvu opírá. EDUin vedly ke zveřejnění testu tyto skutečnosti:

  • Zpracování testů bylo placeno z veřejných peněz a je tedy logické, že by měla mít veřejnost možnost posoudit kvalitu odvedené práce. Navíc až do března letošního roku CERMAT úlohy zveřejňoval a není jasné, co se v autorském právu za dva měsíce změnilo, že to znemožňuje zveřejnění testů.

  • Chceme – li zvyšovat kvalitu státní maturity, vyžaduje to debatu odborníků nad její konkrétní podobou. Ta ale nemůže proběhnout, jestliže budou testy tajné. EDUin tedy vyzývá CERMAT, aby změnil názor a všechny maturitní testy z letošního ročníku Nové (státní) maturity zveřejnil v autorizované podobě.

Kontakty:

·Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602687016

 

Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook

Přidat komentář

18 komentářů k "CERMAT vyzval EDUin ke stažení uniklého testu z webových stránek"

Upozorňovat mě na
avatar
Seřadit dle:   nejnovějších | nejstarších | nejoblíbenějších
wpDiscuz