Maturitní test z Českého jazyka zveřejněn na Facebooku a blogu Respektu

EDUin upozorňuje, že bychom měli po CERMAT chtít víc, než jen zveřejnění maturitních testů.

Praha 31. května 2011 – V rámci pondělního brífinku k průběhu státní maturity potvrdil ministr školství Josef Dobeš, že neplánuje zveřejnění ostrých maturitních testů s argumentem, že jde o autorské dílo. Takový postup je ale v jasném rozporu se zvyklostmi ve většině zemí, které organizují závěrečné zkoušky podobné naší státní maturitě.

Ministerstvo školství obhajuje nezveřejnění ostrých maturitních testů dvěma argumenty. Jde o autorské dílo, které nelze zveřejnit bez svolení autora, tedy CERMAT. Druhý argument říká, že testových otázek je omezené množství, proto je nelze zveřejňovat. Pravděpodobně je tím míněno, že by nebylo možné jednotlivé testové otázky použít v příštích letech znovu.

V obou případech jde o účelové argumenty, jejichž hlavním smyslem pravděpodobně je předejít debatě o kvalitě testů. Příprava testů byla financována z veřejných peněz, nejde tedy o soukromé vlastnictví CERMAT. A kvalitu testů nelze zlepšovat bez debaty přinejmenším na úrovni odborné veřejnosti. Státní maturita je v začátcích a takto zásadně omezit veřejnou debatu o její kvalitě, je zcela nepřípustné. Prakticky ve všech zemích, kde podobné plošné testování probíhá, jsou testy přístupné buď běžně na webu, nebo jsou poskytnuty k nahlédnutí po vyžádání.

EDUin požaduje zveřejnění plného znění všech maturitních testů po ukončení písemné části státní maturity a upozorňuje, že by bylo velmi užitečné, aby CERMAT dal k dispozici i „položkovou analýzu testů“, statistické vyhodnocení úspěšnosti studentů v jednotlivých otázkách, z níž by se ještě mnohem lépe dalo posoudit, kde jsou silné a slabé stránky testů.

Snaha nezveřejnit maturitní testy je jen další epizodou ze seriálu nevstřícného chování CERMAT k pedagogické veřejnosti. Proto je nebezpečná ta část právě projednávané novely školského zákona, která dává CERMAT ještě větší pravomoci v tom rozhodnout, co tento úřad považuje a nepovažuje za neveřejné. Podrobněji k novele školského zákona v příloze pro editory.

Naivitu snah o utajení testů navíc ukazuje fakt, že text maturitního testu z Českého jazyka byl zveřejněn ještě v pondělí 30. května večer na Facebooku a v úterý ráno na blogu Respektu. Což je rozhodně horší řešení, než kdyby autorizovanou verzi testů zveřejnil státní úřad, který si za tímto účelem platíme.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s., řekl: „Argumentovat v případě nezveřejnění maturitních testů autorskými právy je směšné a jde o zjevnou výmluvu. CERMAT se pouze chce vyhnout polemice o didaktické kvalitě testových sad a kritice, která se na něj snesla po zveřejnění testů z maturitní generálky a ukázkových testů publikovaných během jara 2011. Tehdy kupodivu problém s autorskými právy ještě neexistoval. Navíc snaha utajit něco, co jsem dal k dispozici devadesáti tisícům lidí, to je pokus tak zoufale odsouzený k nezdaru, že není vlastně jasné, proč se chce CERMAT takovým způsobem zesměšňovat. “

Kontakty:

·Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602687016

Poznámky pro editory:

  • Starší tiskovou zprávu o problematice novely školského zákona, která vyjadřuje obavu, že ministerstvo školství bude chtít omezit možnost kontroly kvality státní maturity, najdete ZDE.

  • Tiskovou zprávu společnosti Scio o zvyklostech k přístupu k maturitním testům najdete ZDE.

  • Blog Jana Pulkrábka, kde byl publikován test základní úrovně z Českého jazyka, najdete ZDE.

  • Zadání maturitního testu si můžete stáhnout i na stránkách EDUin v sekci Studie a analýzy nebo prohlédnout v podobě článku ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz

 

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vít Pátek
Vít Pátek
11 years ago

Pan Dobeš je ignorant a lempl, jeho podřízení, kteří ho na veřejná vystoupení (snad) připravují, jakbysmet. Kdyby se obtěžoval/i předtím, než začne něco tlachat o autorských právech, alespoň nahlédnout do autorského zákona, zjistil/i by
ad 1) že CERMAT nemůže vůbec být autorem. Autorem či spoluautorem může být jedině fyzická osoba. Pozici CERMATu v tomto případě definuje hlavně paragraf o zaměstnaneckém autorském díle
ad 2) a hlavně, že otázky státní maturity jsou typické úřední dílo, na které se dle AZ autorskoprávní ochrana NEVZTAHUJE.

Iva
Iva
11 years ago

Jestliže složení nějakého testu ovlivňuje budoucí profesní kariéru testovaného, pak je zcela nezbytná veřejná kontrola kvality a smysluplnosti takového testování. Zatím se mi zdá, že je to za velmi mnoho peněz zatraceně málo muziky. Po čtrnáctileté přípravě toto? Kdyby to nebylo placeno z našich daní, byl by to dobrý vtip.

Lukáš
Lukáš
11 years ago

CERMAT jenom zastrašuje. Hloupě a zbytečně proti sobě dál a dál popouzí veřejnost. Maturitní testy je možno považovat za dílo, u něhož ho veřejný zájem vylučuje z ochrany podle § 3 AZ. Jestli do maturitních testů CERMAT umístil nějaké obrázky či jiné prvky třetí osoby, na které se vztahuje ochrana dle AZ, tak to je problém CERMATU. Především ale, CERMAT je organizace zřízená MŠMT a plně financováná z prostředků státního rozpočtu. Vztahuje se na ní tedy zákon 106 o svobodném přístupu k informacím. Nejenom, že CERMAT nemůže uspět při případném sporu o ochranu svých údajných autorských práv, ale podle všeho… Více »

Nohajc
Nohajc
11 years ago

No jo, CERMAT zastrašuje, ale proč proboha tohle stanovisko zastává i ministr?

Lukáš
Lukáš
11 years ago

Jednoduše proto, že nemá CERMAT pod kontrolou a opakuje jen to, co mu Zelený připraví.

Karel
Karel
11 years ago

Neveřejné maturitní testy znamenají pro maturanty znemožnění ověřit si, zda jejich test byl vyhodnocen správně. Je to stejné jako se slohovými pracemi, které nemají být po opravení maturantům ukázány. Obojí na základě rozhodnutí ministra Dobeše. Takže NEVEŘEJNÉ maturity řízené ministrem za Věci VEŘEJNÉ! J. Dobeš je zřejmě milovníkem absurdního dramatu…

Laďka
Laďka
11 years ago

Státní maturity jsou potřeba, úroveň škol je fakt občas hrozná, a tak by se eliminovaly. Ale takto?!!! Nevím, nač potřebovali ve 30-40 lidech 14 let přípravy. Znám osobně několik lidí, cca 5, kteří by maturity perfektně a s nadšením připravili po odborné stránce během 2-3 měsíců. A přidat jim k tomu 1 – 2 šikovné IT odborníky, 1 ekonoma a 1 manažera, kteří by zajistili výrobu, organizaci a zpracování – to by přece úplně stačilo. A bylo by to bez chyb, na úrovni a o něčem vypovídající. A samozřejmě – státní maturity jsou STÁTNÍ, a tedy veřejné. Testy po ukončení… Více »

Kris
Kris
11 years ago

Ano úroveň je hrozná, ale jak může gymnazista maturovat stejně jako zdravotnický asistent? A teď si někdo určitě řekne, tak proč ten asistent má vůbec tu maturitu, k čemu? No proto aby mohl alespoń „utírat prdelky“ a k tomu aby se mohla stát sestrou musí si udělat alespoň bakalář………..Jinak řečeno, tohle školství je tak nelogické a nedomyšlené……Od každého se očekává maturita a ten, kdo jí nemá, a jakože po téhle šaškárně jí né každý bude mít, tak je považován za „debila“ a nikoho už nezajímá, že 4 roky se učil a snažil….

miki
miki
11 years ago

Dnes jasem absolvoval maturitu z němčiny a musím podotknout,že nahrávce bylo sotva rozumět a texty byly záměrně matoucí.Ta paní co mluvila jistě dostala dobře zaplaceno,proto se až zaikala.Němka to ale nebyla v žádném případě.K tomu jen dodávám,že mám rodinu ve Vídenském Neustatu,jsem tak tak pětkrát v roce a žil jsem nějaký čas v bavorsku.Tv rozumím tak 98%,něco mě samozdřejmě unikne.
ale to co připravila tato zkorumplovaná sebranka je dílo