Premiér Nečas ani za měsíc signatářům dopisu neodpověděl

Dopis upozorňující na rizika plošného testování má přes 1150 signatářů.

Praha 10. ledna 2011 – Právě před měsícem obdržel premiér Petr Nečas dopis deseti odborníků v oblasti vzdělávání, kteří ho upozorňovali na rizika spojená se zaváděním plošných testů po páté a deváté třídě základní školy a v rámci státní maturity. Signatáři se obrátili přímo na premiéra proto, že ministr školství Josef Dobeš je o nutnosti urychleného zavedení těchto testů jednoznačně přesvědčen, diskutovat o nich nechce a vidí v plošném testování rychlý recept na zlepšení stavu našeho školství. Signatáři žádají premiéra, aby situaci v resortu školství věnoval pozornost, vzal v úvahu zmiňovaná rizika a zasadil se o zásadní změnu kurzu, včetně zastavení projektu státní maturity.

Za třicet dní od publikování otevřeného dopisu se k němu připojilo víc než 1150 signatářů, především z řad učitelů základních, středních i vysokých škol a odborné veřejnosti. Je mezi nimi například přes osmdesát ředitelů základních a středních škol. Tímto dopisem se bude na svém lednovém zasedání zabývat i senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Protože premiér na otevřený dopis nijak nereagoval, předali dnes zástupci EDUin tento dopis znova osobně na úřadu vlády spolu s vytištěnými podpisovými archy.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Doufáme, že alespoň napodruhé budeme úspěšní a premiér Nečas věnuje tomuto problému pozornost. Přinejmenším fakt, že tuto výzvu podepsalo už téměř dvanáct set lidí, by si zasloužil jasnou odpověď z úřadu vlády. I proto, že podle našich informací by měl tento dopis projednávat v lednu i senátní petiční výbor. Vzdělávací politika není jen věcí příslušného resortu a opatření plánovaná ministrem Josefem Dobešem reálně hrozí zabránit zkvalitnění výuky na českých školách, byť to sám pan ministr vidí právě opačně.“

Kontakty:

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin o.p.s.
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602687016

Poznámky pro editory:

  • Problematice plošného testování se věnovaly i tiskové zprávy EDUin (ZDE a ZDE) a debata v rámci Kulatých stolů SKAV a EDUin na téma Plošné testování – cesta vpřed, nebo zpět. Krátký videosestřih shlédněte ZDE.

  • Dopis deseti odborníků z oblasti vzdělávání, který byl 9. prosince 2010 zaslán premiéru Petru Nečasovi najdete ZDE včetně seznamu všech signatářů.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin o.p.s. byla založena v květnu 2010 a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na blogu http://fertek.blog.respekt.ihned.cz