Segregují české školy romské žáky? Ministři Chládek a Dienstbier se neshodnou

Co přinesl týden  20. 4. – 26.4. 2015

Témata týdne: Stálá konference asociací ve vzdělávání (SKAV) zveřejnila Desatero vzdělávání (Česká škola). Pozoruhodně vyspělá výpověď teenagera o tom, jak mohou fungovat školy; a o tom, jak výrazně se mění přístup řady rodičů ke vzdělávání (TEDx, Aj, titulky).  Diskuse České středoškolské unie o státních maturitách má mediální odezvu: pochybnosti o povinné maturitě z matematiky (HN). Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity, říká, že bakalářský titul je tím, čím dříve bývala maturita (HN). Česko jako ráj montoven s reálnou predikcí, že to tak zůstane (z cyklu Rozhovor Britských listů pro Regionální TV). Zajímavý pohled průmyslníka na vzdělávání nabízí Jiří Grund: automatizace a motivace (HN).

Výrok týdne: 

„Žák má čip. Vstupuje do školy na základě čipu. Když si nečipne na začátku a pustil by na čip dalších deset žáků, těch deset žáků nebude zaregistrováno v třídnici,“ Marcel Chládek představuje důležitá opatření v rámci digitalizace vzdělávání.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

  • Boj o veřejný prostor za tématem inkluze: ministr školství popírá to, co vláda uznala. V pátek 17. 4. OSF za podpory ambasád Norska, Švédska a Dánska uspořádal kulatý stůl nad tématem porušování rovnosti v přístupu ke vzdělávání (komentář Boba Kartouse v Britských listech). V uplynulém týdnu zveřejnila svou zprávu o stavu lidských práv ve světě Amnesty International (AI). Její součástí je i zevrubné šetření o diskriminaci Romů (nejen) v českých školách. Ve zprávě se přímo uvádí: „Vláda v listopadu uznala, že Romové jsou nadále obětí diskriminace v přístupu k ubytování, vzdělání, lékařské péče a na trhu práce.“ Ministr školství Marcel Chládek tuto skutečnost ve veřejných vystoupeních přímo popíral (Novinky.cz). V přímém přenosu se snažil difamačním způsobem zpochybnit podrobnou zprávu AI (ČT). Ve stejném pořadu přitom Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, fakta ze zprávy AI uznal. Na slova ministra školství ostře reagovala samotná AI (iDNES.cz), informaci na svém FB profilu sdílel např. předseda školského výboru PSP ČR Jiří Zlatuška. Na Chládkově vystupování ilustruje to, proti čemu se snaží v ČR bojovat. Často nenápadné příklady toho, jakým způsobem dochází k segregaci romských dětí, dokumentují některé příběhy ze zprávy AI (Aktuálně.cz).  Boj o veřejný prostor se však vede i na další frontě. Na zmíněném kulatém stole vystoupila ombudsmanka Anna Šabatová s prohlášením (Romea), že poslední rok předškolního vzdělávání formou přípravných tříd pouze změní formu segregace. Opírá se o zprávu z roku 2009 (OSF). Stanovisko podpořila Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV). Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček však velmi důrazně popřel stanoviska Anny Šabatové a de facto obhajuje Chládkovu pozici. Boj o veřejný prostor doprovázejí diskuse, kdy zejména ze strany zastánců současného status quo slyšíme názory, ztotožňující se s postojem ministra školství. V komentáři pro Britské listy Bob Kartous tyto názory shrnuje a poukazuje na jejich nepodloženost. Kromě Marcela Chládka se objevují i další snahy o diskreditaci těch, kdo inkluzi prosazují. Václav Klause ml. veřejně obvinil neziskový sektor, že s miliardami v zádech českým školám vnucuje inkluzi, Asociace speciálních pedagogů zase ve svém petičním prohlášení obvinila neziskové organizace ze šíření lživých informací (Česká škola).
  • Proběhlo první kolo přijímacích zkoušek na SŠ. Média se nevyhnula chybné interpretaci statistických výsledků, které zveřejnil Cermat, organizace přímo řízená ministerstvem, jež testy připravuje. Server iDNES.cz v titulku implikuje, že přijímací zkoušky ukázaly, „kdo má hlavu na studia“ (z přijímacích zkoušek lze vyvodit pouze určitou míru pravděpodobnosti). ČT ve své reportáži dovozuje, že „češtinu zvládli žáci lépe než matematiku“, mezi testy však nelze jednoduše srovnávat (záleží především na jejich nastavení, jak dokládá Oldřich Botlík z Kalibra). Ukázalo se především, že testy jsou nastaveny tak, že pouze 3 % dětí hlásících se na gymnázia by nepřekročila Cermanem doporučenou hranici pro vstup do maturitního oboru. U dětí hlásících se na SOŠ to bylo 19 %, na učiliště 30 %. Z toho vyplývá, že přesun mezi maturitními a nematuritními obory nastane v oblasti odborných škol. Tomáš Feřtek v tomto ohledu soudí, že přijímací zkoušky nebudou mít možná tak velký destrukční charakter. Testy jsou veřejně dostupné Česká škola).
  • Neurověda promlouvá do vzdělávání. Postupující poznatky o mozku bourají některé zavedené pedagogické koncepty, jako třeba tzv. učební styly založené na pravolevém hemisférickém rozlišení (Guardian, Aj). Rádi bychom proto upozornili na konferenci Neurověda, která proběhne 29. 4. v Praze (viz Akce).

Inspirace z (a do) praxe

  • Extra třída. Sedmáci ze ZŠ Mořkov postavili v rámci projektu naučnou stezku.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

Beduin každý týden odebírá zdarma 6 493 lidí, kterým záleží na českém vzdělávání a chtějí jeho změnu k lepšímu. Podpořte jeho vydávání svým darem a přidejte se mezi aktivní občany, kteří si uvědomují, že vzdělávání je důležité téma.

Připojit se s



Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
7 years ago

….V komentáři pro Britské listy Bob Kartous tyto názory shrnuje a poukazuje na jejich nepodloženost. Kromě Marcela Chládka se objevují i další snahy o diskreditaci těch, kdo inkluzi prosazují. Václav Klause ml. veřejně obvinil neziskový sektor, že s miliardami v zádech českým školám vnucuje inkluzi, Asociace speciálních pedagogů zase ve svém petičním prohlášení obvinila neziskové organizace ze šíření lživých informací (Česká škola)….. I já jsem se snažila do Britských listů přispět.Je „zvláštní“, že můj příspěvek nevyšel. Asi to bude tím, že nebyl zcela v souladu s tím, co psal pan Kartouz.Vůbec se mi zdá, že demokracie nám tu trochu mizí.… Více »

Vít Pátek
Vít Pátek
7 years ago

Za záležitost, kterou je třeba primárně vyjasnit, aby mělo smysl diskutovat o těch dalších v článku pana Kartouse v BL zmíněných, je otázka, zda je skutečně diagnostika rozhodující o zařazení dětí do praktických či speciálních škol odborně nekvalitní a rasistická, případně zda jsou sama pravidla té diagnostiky OK, ale jsou neodborně a rasisticky uplatňována (buď jedno z toho nebo oboje pan Kartous naznačuje a nijak příliš to nedokládá). Těším se na zveřejnění kvalifikovaného rozboru té diagnostiky. (Podle mě je zásadní, že v opravdu dobré – tedy samozřejmě i nerasistické – diagnostice se slovo „Rom“, „Romský“ vůbec nemůže vyskytnout.) K těm… Více »

vittta
vittta
7 years ago

EDUin by se měl spíše jmenovat ROMuin. Dobře 70% článků se točí kolem Romů, resp. těch Romů, které za Romy neromové označí a kteří jsou jaksi nepřizpůsobiví, nebo možná lépe řečeno, vůči kterým jsme nepřizpůsobiví my, zlá většina (většina, skládající se z bohaté škály národností a etnik, vyjma těch 30% vyškatulkovaných Romů).
My jsme stejně národ rasistů. K rasové segregaci jsme si vybrali zhruba 30% Romů, ostatním dáváme pokoj a také vzdělání, na které intelektuálně mají a to vše zdarma.
100 let za vopicema úplně……

Slávina
Slávina
7 years ago

Je tristní , kolik energie musí odborníci – speciální pedagogové a učitelé vynaložit k obraně vzdělávání dětí s LMR.
Ale pro mediální žvanily je to stejně jako hrách na stěnu ! Mají své inkluzivní klapky na očích a jedou ….Hlava nehlava , pravda nepravda, napadají poradny SPC, ministra , všechny . Je to únavné.
Pravdu má pan Witta, bez komentáře !

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
7 years ago

Víte, já bych také mohla napsat nějaký ten příběh ze života ve škole plné Romů,mohl by se jmenovat: „říkali mi bílý knedlíku“. Byl by to příběh opravdu pravdivý,ale ten by mi Eduin vymazal.Přece nebudou věřit nějaké učitelce,pro Boha.

Iva Švarcová
Iva Švarcová
7 years ago

Myslím, že to není věc politické dohody. Chtělo by to fakta, empirický výzkum na relevantním vzorku respondentů, provedený na vědecké úrovni, objektivně, bez ohledu na přání zadavatele.

vittta
vittta
7 years ago

Samotný takový výzkum, resp. jeho výsledky by se velice rychle mohly stát politickou kauzou.
Proto si myslím, že se dočkáme různých výzkumů, jen ten objektivní bude chybět.