Audio – video: Ministryně Valachová a Oldřich Botlík o maturitách

ilustrační foto by John Perry (flickr.com) (CC BY-SA 2.0)

Poslechněte si některá vystoupení v médiích k současné podobě maturit.

Ve čtvrtek 19. 5. se konala tisková konference ministerstva školství, při které ministryně školství Kateřina Valachová shrnula a zhodnotila statistiky úspěšnosti maturantů při jednotlivých testech. Shrnutí a záznam z tiskové konference najdete ZDE.

Státní maturita je pro gymnazisty v podstatě zbytečná, uvedl pro ČRo Plus matematika a iniciátor iniciativy Maturitní data – odtajněno Oldřich Botlík. Celý rozhovor  z 20. 5. s Oldřichem Botlíkem si můžete poslechnout ZDE.

V Radiofóru (20. 5.) mluvili o maturitě z matematiky Josef Kubát, předseda Jednoty českých matematiků a fyziků a šéfredaktor portálu Česká škola Janek Wagner. Co si myslí o povinné maturitě z matematiky, výuce matematiky na středních školách a výsledcích současných maturantů si můžete poslechnout ZDE.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David Hovjacký
David Hovjacký
6 years ago

DT CJL 2016: Odečítá CERMAT body? Problematická otevřená úloha 8 (CJMZD16C0T01) Dne 24. 5. 2016 jsem kontaktoval HelpDesk CZVV pro školy, žáky a veřejnost. Dotaz jsem směřoval na hodnocení otevřené úlohy 8 a na fakt, zda je možné, že žák má uvedeny správné odpovědi, ale celkový součet bodů se liší. Operátorkou mi bylo sděleno, že daná úloha má specifické hodnocení, které má zabránit tipování. Na dotaz, zda dochází k odečtu bodů, mi bylo jen potvrzeno, že otázka má specifické hodnocení. max. 4 body 8 Najděte ve výchozím textu čtyři slova, která jsou zapsána s pravopisnou chybou, a napište je pravopisně… Více »

Romana Howe
Romana Howe
6 years ago

Jediný pan Botlík zde skvěle argumentoval. Ostatní vůbec nepřipouští, že by problém spočíval v tom, že systém, učitelé, nejsou schopni žáky zaujmout, že žáci vůbec netuší, proč by měli to či ono učivo zvládat. A není to leností ani hloupostí žáků, ale tím, že většina úloh (nejen v matematice) je velmi umělých. Žáci dnes již naštěstí jsou dost kreativní a sebevědomí na to, aby byli ochotni se učit cokoliv na příkaz, jakkoliv nesmyslný!

Vaclav Votruba
Vaclav Votruba
6 years ago
Reply to  Romana Howe

Letos jsem byl u maturity jako místopředseda. Nejhůře dopadla ekonomika, protože žáci se nechtějí učit základní potřebné pojmy. Je pro tuto jednu zkoušku, paní Howe, nesmyslné se učit jaké povinnosti má OSVČ, jakou strukturu rozhodování akciová společnost?

Pěnice Skalicová
Pěnice Skalicová
6 years ago
Reply to  Romana Howe

Proč by žáci měli tušit, k čemu jim něco bude. Stačí, když jim to sdělí učitel. Učitel, který v daném oboru pracuje nebo pracoval a ví, že to prostě potřeba je. Úlohy budou umělé vždy, no a co. Jde o znalosti a nemusím vypisovat reálné situace. Žáci jsou kreativní a taky jich mnoho není. Žáci jsou líní ,a taky jich mnoho není. Někteří žáci si sebevědomí pletou s agresivním vnucováním svých názorů. Učit se na příkaz nemusí. Třeba to potom zopakují v autoškole. Přece se nebudou jak pitomečci učit nějaké předpisy, které jim připadají nesmyslné. Jen jsem zvědavá, jak tito… Více »

Romana Howe
Romana Howe
6 years ago

proč by měli žáci tušit, k čemu jim něco bude? Protože nejsou tupí zombíci bez hlav? Protože mají nárok o svém učení přemýšlet? Úlohy budou umělé jen pokud je budou dělat sebestřední lidé, kteří zjevně sami netuší, k čemu je to, co dělají….

Pěnice Skalicová
Pěnice Skalicová
6 years ago
Reply to  Romana Howe

Já jsem si udělala drobnou anketku mezi 40-50 letými lidmi. zda v 18 letech tušili, co budou potřebovat umět pro svůj obor a další život. Bylo to 100% – NETUŠILI, a všichni (neb jsou to moudří lidé) dodávali, že o tom sice přemýšleli, ale nedokázali si na to odpovědět, protože teprve život ukázal, jaké informace pro ně byly ty správné. A nevím, proč shazujete roli učitele. Nikdo neřekl, že učitel je Děd Vševěd. Přesto musíte rozumem usoudit, že toho o životě a profesi, pro kterou děti připravuje, ví dost. Vy jako učitel , podkopáváte autoritu učitelského stavu těmito bláboly. Přílišné… Více »

Romana Howe
Romana Howe
6 years ago

Paní Skalicová, váš výzkum tedy potvrzuje, že učitelé mají sdělovat žákům, co se mají učit, protože oni, učitelé, již ví, co jejich žáci budou v budoucnu potřebovat??? Nějak postrádám logiku, nemohu rozumět, ne že nerozumím :) Proč by se žáci nemohli ptát, zkoušeli tušit, k čemu jim co může být? Pokud se neptáme a nepokoušíme si odpovídat, nepovolujeme myšlení. To by snad mělo být trestné, ne? A že nic nevíme, alespoň předvídáme (tomu se také říkat tušit). Souhlasíte snad, že každý by měl předvídat za sebe, ne? Nebo byste chtěla, abych já předvídala za vás??? Procesem učení pak mohou žáci… Více »

Pěnice Skalicová
Pěnice Skalicová
6 years ago
Reply to  Romana Howe

A proč by se studenti nemohli ptát? To jste si vydedukovala špatně. Už staré východní filozofie počítali s „učitelem“. S někým, kdo vedl žáka. Kdo na žáka byl i přísný. kdo věděl, jak to v životě chodí.Jste asi mladá. Já už ne. A umím si přiznat, jak jsem v mnoha věcech byla v mládí těžce naivní. Ano, uměla jsem se z toho vyhrabat. Za pomoci učitelů .Života jsem se nebála. Měla jsem štěstí, že jsem žila ve vícegenerační rodině a život se s námi nemazlil. Měla jsem ve školách učitele dobré i špatné. Ale i v životě se potkávám o… Více »