Co mají společného kurikula úspěšných vzdělávacích systémů podle britské výzkumnice Lucy Crehan?

Tisková zpráva: Přinášíme základní shrnutí z jejího pražského workshopu.

Screenshot_2

Na konci dubna do Prahy přijela britská výzkumnice a autorka knihy Chytrozemě Lucy Crehan. Ve své přednášce pro pracovníky NPI a další odborníky na problematiku kurikula a vzdělávací politiky shrnula, jaké společné znaky mají kurikula těch zemí, které dosahují výborných výsledků v testování PISA, a také okomentovala, jak si stojí české kurikulum.  Záznam přednášky můžete zhlédnout zde, přepis přednášky v angličtině najdete zde.

Co mají společného kurikula úspěšných zemí podle Lucy Crehan?

1) Kurikula jsou spíše úzce zaměřená a témata jsou jasně popsaná.

Znamená to, že obsahují menší množství jasně popsaných témat, což umožňuje učiteli jít s žáky ve výuce více do hloubky. Tento přístup vyhovuje všem dětem – těm, co postupují pomaleji (učitel nemusí spěchat a žáci látku mohou dobře zvládnout), i těm, co jsou rychlejší (mohou látku studovat skutečně do hloubky). Všechny děti se tedy věnují stejným tématům, jen jejich hloubka se liší. Učitel může všechny děti takzvaně “vzít s sebou” – nepřejde k dalšímu tématu, dokud se neujistí, že základ pochopily všechny děti (kurikulum obsahuje jen to, co je základ, standard). Díky tomu se nestává, že děti později nepochopí složitější látku, protože neměly na čem stavět.

Pokud budeme věřit tomu, že všichni žáci mohou uspět, pak jich skutečně uspěje více, říká Lucy Crehan

16. 5. 2023

2) Kurikula jsou vnitřně smysluplně seřazená a provázaná.

To znamená, že existuje logická provázanost mezi jednotlivými tématy, předměty a stupni vzdělávání, která respektuje to, co je schopno dítě v daném věku zvládnout. Témata jsou v celém kurikulu řazena a popsána tak, aby v každém období, na které se kurikulum člení, měl žák už předchozí znalosti a dovednosti, na kterých může stavět svoje nové učení. Například chceme-li učit ve fyzice na 2. stupni o tlakové síle, měli by se žáci na 1. stupni učit v jednodušší podobě o síle jako takové, aby měli na co navazovat. Nové poznatky a dovednosti se dítě učí jen tehdy, když je zapojuje do existující sítě starších znalostí a dovedností.

Podívejte se na záznam pražské přednášky Lucy Crehan:

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články