Jednotné přijímačky v Českém rozhlase a televizi

Upozorňujeme na dva pořady, které se v minulém týdnu věnovaly jednotným přijímacím zkouškám na střední školy. Šlo o polemiku Jiřího Zíky (CERMAT) a Tomáše Feřteka (EDUin) v pořadu Ranní Plus (Čro Plus) a pořad Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové za účasti ministra Marcela Chládka (ČSSD) a školského experta ODS Václava Klause mladšího. K tématu si můžete přečíst i shrnutí argumentů pro a proti jednotným přijímačkám od Bohumila Kartouse, které vyšlo v časopisu Řízení školy (ZDE).

Český rozhlas Plus, pořad Ranní Plus: Jiří Zíka, CERMAT, Tomáš Feřtek (EDUin), délka 10 minut.

plus

 Pořad si můžete přehrát ZDE.

 

 

Čt 1, pořad Máte slovo: moderátorka Michaela Jílková, hosté Marcel Chládek, Václav Klaus ml., Jiří Zajíček, Alfréd Dytrt,  Kryštof Petrásek, Kristýna Šoukalová, délka 52 minut.

Na pořad Máte slovo se můžete podívat ZDEBez-názvu-2

 

 

 

 

 

 

Shrnujeme argumenty, které v debatě padly:

Pro zavedení zkoušek:

  • Sjednotí se výstupní kvalita základních škol.
  • Na školách se nebudou trápit ti, kteří na studium nemají.
  • Stát ušetří za neúspěšné maturanty.
  • Základní školy budou mít informaci, jak kvalitně vzdělávají.
  • Stát má právo kontrolovat školy, protože je platí.

Proti zavedení zkoušek:

  • Zkoušky nesplní žádný ze tří cílů, které si kladou. Přijímací zkouška nemůže změnit kvalitu škol.
  • Přijímačky neumí rozlišit, kdo nakonec odmaturuje a kdo ne.
  • Stát zasahuje nepřiměřeně do vztahu ředitel – žák  – rodič.
  • Ředitel má nést odpovědnost za to, koho přijme a jakých dosáhne výsledků.
  • Stát má kontrolovat výstupy vzdělávání, ne mluvit do toho, koho škola přijme.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
8 years ago

Když se ministr Chládek ohradil, že v osmi krajích již jakési plošné přijímačky jsou, pan Feřtek odpověděl, že to si kraj objednal službu. Možná si o tomto rozdílu mohou poklábosit učitelé, experti a prezidenti, ale myslíte, že tento rozdíl je podstatný a věrohodný pro žáka? Myslíte, že pro žáka je podstatný rozdíl mezi testem od Cermatu, Scia nebo od někoho jiného? Myslíte, že prožívá při různých přijímačkách podstatně různý stres? V každém případě mu hrozí stejný neúspěch a v dané chvíli také stejně zavřená cesta k vyvolené střední škole. Každé přijímačky jsou silný nástroj selekce.

l.snirch
l.snirch
8 years ago

Přijímačky od kraje byly, ale hranice přijetí si určoval škola.Kompetence škole dosud nebyly odebrány. V dalších kolech přijímacího řízení přijímačky nebyly. Je rozdíl, když stát centrálně nastaví pro všechny typy škol jednu nepodkročitelnou hranici a de facto sebere školám kompetence. Jsem pro povinné přijímačky, ale ne jednotné. Odporuje to logice různých zaměření škol. Nebo aspoň musí být různé hranice, když jsem dobrý v odborném předmětu v souladu s typem školy a slabý v předmětu, který pro danou školu není rozhodující, neměl by to být faktor odmítnutí. Matfyzák nemusí umět tančit, tanečník nemusí umět matematiku. Ale může existovat tanečně nadaný matfyzák.… Více »

Radek Sárközi
8 years ago

Proč si v zahraničí většinou vystačí pro přijetí na SŠ se známkami ze základní školy? Maturitní obory tam přitom studuje vyšší procento populačního ročníku než u nás… Ať si stát ověřuje, co děti umí a co ne, ale ne formou plošných jednotných přijímaček.

Ludmila N.
Ludmila N.
6 years ago

Michaela Jílková je jedna z nejlepších moderátorek, sleduji každý díl pořadu Máte slovo a jenom se to vždy potvrzuje http://24cz.eu/mate-slovo-michaela-jilkova-posledni-dil-video/ Nevím jaký máte názor vy, ale já si za tím stojím

poste.restante
poste.restante
6 years ago

Michela Jílková je možná moderátorka, ale spíše „moderátorka“. Opravdový moderátor se jen těžko může propůjčit k cirkusu pro veřejnost, jakým pořad „Máte slovo“ ve skutečnosti je. V podobném formátu a v takovém čase není absolutně prostor ani pro analýzu nějakého problému, natožpak pro alespoň nástin nějakého řešení. Pořad „Máte slovo“ je jen pokračováním kdysi populárního „Kotle“. Jediný rozdíl je v tom, že tam pokřikovalo stádo „diváků“ na politika v „kotli“, zatímco zde na sebe pokřikují účastníci „debaty“ navzájem. Úkolem „moderátorky“ je pak zajistit, aby všechny názory měly „stejný prostor“, což v praxi znamená, že přerušuje mluvícího účastníka již po cca… Více »