Miliardová škoda, žádná odpovědnost

Publikujeme krátký komentář Jiřího Zlatušky, který rekapituluje hlavní chyby státní maturity především z hlediska využitelnosti výsledků zkoušky pro vysoké školy.

 

Hodnocení slohových prací ve státní maturitě odhalilo ještě závažnější systémový problém, než byla nerealisticky nastavená obtížnost v matematickém testu.

Patří sem přílišná subjektivita – jednak ze strany hodnotitelů při posuzování některých kritérií, jednak ze strany architektů celé zkoušky, kteří se s parametry posuzování míjejí s letitou praxí a i tím, co a jak se na školách učí. Patří sem i to, že každému maturantovi chybí sdělení, jakých konkrétních chyb se dopustil. Logickým důsledkem vysokého stupně subjektivity jsou tisíce odvolání. Opravou hodnocení však pohádka nezískává dobrý konec. Pokud někomu revize změní známku z pětky na čtyřku, trojku nebo lepší, je stejně dobře možné, že by se jinému maturantovi se čtyřkou nebo trojkou revizí měla změnit známka třeba na dvojku nebo jedničku.

Chybí-li jasná dokumentace, za jaké chyby byla známka snížena, je potenciálně poškozeným každý, kdo nedostal rovnou jedničku. Odvolání by měl proto podat také. Nic neriskuje. Když se zjistí, že examinátor pochybil, známka se zlepší, jinak mu zůstane ta původní.

Proces odvolávání ještě silněji zpochybňuje možnosti použít státní maturitu pro sestavování pořadí uchazečů v přijímacím řízení na vysoké školy. Revizi hodnocení mohou maturanti uplatnit jen s velkým zpožděním. Poslední odvolání budou přicházet do 25. června. Úřad má měsíční lhůtu na rozhodování. Přičtení času na doručení rozhodnutí a lhůty pro nabytí jeho účinnosti posunuje dobu, kdy vysoká škola informaci dostane, do srpnových termínů.

Revidované výsledky ale mohou změnit celkové pořadí uchazečů. Vysoké školy, které by na nich stavěly spravedlivou proceduru přijímání, by tak musely i pro všechny ostatní čekat s vydáváním rozhodnutí o přijetí až na srpen.

Do toho ale žádná vysoká škola nemůže jít. Dobré školy mají zájem sdělit přijatým výsledek co nejdříve už proto, aby neodešli „ke konkurenci“. Také z ohledu na studenty samé. Řada z nich si musí chystat ubytování v jiném městě, nejistota stran přijetí je může vést k hledání jiného uplatnění po střední škole, atd.

Anabáze se slohem a odvoláními ukazuje na zásadní chybu. Přijímací zkoušky na vysokou školu jsou prostě jiný žánr než závěrečný test certifikující ukončení střední školy. Když ministryně Kopicová představovala státní maturity jako potenciální náhradu přijímacích zkoušek děkanům, byla na zásadní termínové problémy veřejně a opakovaně upozorňována. Nedbala toho.

Celkové náklady na špatný projekt se mezitím už vyšplhaly na téměř jeden a půl miliardy korun. Výdaje vynakládané na maturity v důsledku chybně přijatého rozhodnutí – a v případě někdejší ministryně Kopicové je zde i podepsání smlouvy na realizaci předraženého projektu – jsou více než dvojnásobkem škody, za kterou dnes žádá pro nedostatečné podklady k vládnímu rozhodování o letadlech Casa policie o vydání jiné bývalé ministryně, Vlasty Parkanové.

 

Autor je místopředseda Rady VŠ

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
helena
helena
10 years ago

Pěkný článek – samá pravda. Jenže vše do budoucna – opět se ptám co letošní ,,propadlíci´´? Jak jsem četla jinde – uznáno 1% odvolání! To se nám v září rozroste armáda nezaměstnaných na ÚP – a všichni jen se základním vzděláním, opravdu pěkná vyhlídka. Ze syna s průměrem za studium 2,3 na strojárně je rázem snad jen zběrač exkrementů. Na ÚP mi řekli, že sice umí pracovat na CNC, ale aby se mohl vyučit přes rekvalifikaci, musí být veden na ÚP alespoň 1/2 roku a pak může zažádat. Kdyby se mohl rekvalifikovat okamžitě, nemusel by ho již za půl roku… Více »

Václav Votruba
Václav Votruba
10 years ago

Promiňte, prosím, ale to se domníváte, že kvůli jedné dílčí zkoušce, kterou bude mít možnost složit znovu už v září, se Váš syn stane nezaměstnatelným, nutným hledat rekvalifikaci, …?

helena
helena
10 years ago

Ano, když bude mít opět skvělého hodnotitele a v září opět vyletí. Podívejte se do loňských podzimních výsledků. Do jarního posledního termínu bude na ÚP veden jako uchazeč o zaměstnání se základním vzděláním, protože nemá maturitu ani vyučení. Nebo máte jiné informace? Nebo Vám ještě nedošel dopad státní maturity a hodnocení slohových prací, které rád obhajujete? Prostě se musíme smířit i se špatnou variantou, kdy se dysortografik nenaučí psát slohové práce a nebude mít žádnou kvalifikaci kvůli jedné dílčí zkoušce.

helena
helena
10 years ago

Ještě je jedna možnost – platit za něj soc. a zdravotní pojištění a platit jazykovou školu do jara. Ale pak už hotovo.

Václav Votruba
Václav Votruba
10 years ago

Měli jsme na škole chlapce s dyslexií, který až u maturity zjistil, že – protože nemá papír od PPP – na jeho postižení není brán zřetel. I náhradní termín nezvládl. Maturoval teď v létě, už s papírem od PPP, a jeho práce (četl jsem ji a nepovažuji ji za nic světoborného, dokonce bych – jako nečeštinář – řekl „až nedostatečnou“) prošla. Chlapec po roce odmaturoval a dokonce celkově bez trojek.
Takže to jde! I se současnými hodnotiteli.

Jirka Naitovský
Jirka Naitovský
10 years ago

Jasná věc pane Votruba, zřejmě měl „Váš chlapec“ štěstí, ne tak jiní. Nevím, zda jste schopen objektivně posoudit současný stav věci, který je pojmenováván z vícero stran..

Pavla Malinková
Pavla Malinková
10 years ago

Sociální pojištění se hradit nemusí, pouze zdravotní ve výši 1.080 Kč měsíčně.

helena
helena
10 years ago

Možná nemusí, ale platit je jistota – lepší než by potom doplácel. Když si vzpomenu, že měl všechny mat. zkoušky za chvalitebně, byl již přijatý na VUT a teď jsou všechny naděje pryč kvůli 2bodům.

Pavla Malinková
Pavla Malinková
10 years ago

Musíme to trochu odlehčit :-). Jistota čeho? Myslíte, že někdy dostane důchod? :-)…. zkusím Vás ještě trochu potěšit, zkuste se podívat na stránky fakulty, kde je přijatý. Některé školy upravují podmínky přijetí a dávají šanci i těm, co budou maturovat až v podzimním termínu.

Václav Votruba
Václav Votruba
10 years ago

Pro pana Naitovského:
To je právě to, co nevím – hodnotitelé řekli, že ty práce jsou nedostatečné, kritika říká, že je – ty práce – vidí lépe. Tak jak lze posoudit objektivně tento stav tak, aby obě strany došly ke stejnému závěru. Závěr, že to (slohové práce) nejde posoudit, se mi nezdá – pak je zbytečné je vůbec psát jako součást maturitní zkoušky. Anebo posoudit jdou a pak by jejich posuzování mělo být co nejobjektivnější (i když slovo objektivní už by se stupňovat nemělo).

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

Kolegové, hodnotíme znovu slohy. Tady jsou tři, dva jsme rozeslali.

http://www.maturita2012sloh.cz/prace.html

Máme tu další tři. Potřebujeme pomocnou ruku! Dělá to jen pan Foldyna, paní Šandová a já!

Děkujeme
http://www.maturita2012sloh.cz/prace.html

helena
helena
10 years ago

Paní Pavlo, to tedy máte pravdu – touto optikou jsem se na to nedívala :-). Se slohem jsme na tom tak jak v hodnoceném příkladu od V. Valíkové – Jak pozná dítě….. Syn psal toto téma a dostal 10bodů.Když to četl zástupce ředitele – učitel ČJ(syna ale neučí), nenašel chyby a dal by za 3. Hodnotitelka Cermatu ze stejné školy po přečtení rovnou za 10bodů. Je tím pro mě potvrzena špatná metodika hodnocení nehodnotitelného. A to ještě nám sloh nedali ani ofotit – prý se to nesmí, takže ho nemůžeme dát ani na posouzení nikomu jinému, např. paní V.Valíkové a… Více »

matka
matka
10 years ago

Helo, ta kopie práce vám musí být vydaná! Já bych na tom trvala. Nám ji škola vydala uplně bez problému.

Alena
Alena
10 years ago

Máme podobný problém, škola nám odmítla synovu práci okopírovat, prý to mají zakázané??? Nevíme, čím argumentovat, poradí někdo???

matka
matka
10 years ago

Možná se mi to mluví, ale já bych tam šla a bez okopírované práce neodešla – je to ta jediná obrana, kterou můžem mít v ruce!!
V nejhorším případě bych tedy chtěla aspon písemné prohlášení, že to mají zakázané! Myslím to uplně vážně!
Drží palce

Iveta Salamonová
Iveta Salamonová
10 years ago

napsala jsem na ministerstvo dopis ohledně vydání kopie maturitní práce. Zde je kopie odpovědi. V předposlední větě se konečně panstvo uvolilo dopovědět mi na na otázku. Snad Vám to pomůže. Dobrý den, v souladu s § 82 školského zákona může každý, kdo konal zkoušku profilové části maturitní zkoušky nebo dílčí zkoušku společné části maturitní zkoušky formou písemné práce a ústní formou, anebo byl z konání těchto zkoušek vyloučen, písemně požádat krajský úřad o přezkoumání průběhu a výsledku této zkoušky nebo rozhodnutí o vyloučení, a to do 8 dnů ode dne, kdy mu byl oznámen výsledek zkoušky nebo kdy mu bylo… Více »

helena
helena
10 years ago

Ještě pro pana Votrubu a ostatní – toto mi napsali z pracáku na téma neúspěšný maturant: 1) evidence na ÚP – jen upřesňuji, že pokud by v evidenci byl, tak by nárok na podporu pravděpodobně neměl – podmínka pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je doložení aspoň 12 měsíců doby důchodového pojištění ze zaměstnání nebo z náhradní doby ( např. péče o dítě do 4 let a další dle §41 odst. 3 zák. 435/2004 Sb.) v předchozích 2 letech před evidencí na ÚP Tak nevím, asi se půjde pást a nebo chytře stát přehodil povinnost na rodiče – ať se… Více »

helena
helena
10 years ago

Asi jsem slepá, ale pochopila jsem jen, že máme právo nahlédnout – o kopii jsem nic nenašla.

Iveta Salamonová
Iveta Salamonová
10 years ago

Tak si to zkuste nafotit na mobil, jsou již s kvalitní optikou. Výklad zákona je různý a jedině právník by asi dovedl argumentovat. Divím se ale, že pan ředitel Vám dělá potíže, když i on je vlastně jeden z těch, kteří se na tomto stavu podepsali. Měl dohlédnout, aby učitelé naše děti naučili psát cermaťácky a ne česky.

helena
helena
10 years ago

Bohužel – řekli žádné focení ani kopírování, taky si to chtěl kluk ofotit mobilem. Jsou asi připo…..ní, aby je někdo z vyšších míst nepopotahoval za poskytnutí, když je uvedeno jen nahlédnutí. Argumenty, že jiné školy kopii nebo ofecení dovolují ,,komentovali´´ jen pokrčením ramen.

Eva T.
Eva T.
10 years ago

Volala jsem před časem na CERMAT, řekli mi, že ve škole jsou povinni umožnit mi nahlédnout materiálů potřebných k odvolání, ale okopírování práce že mi umožnit nemusí. Ptala jsem se tedy i právníka, ten mi odpověděl ve smyslu, že když je umožněno nahlédnutí, musí být umožněno i pořizování kopií či opisů, a pokud by to škola odmítala, ať s sebou vezmu advokáta.

Hana Chalušová
10 years ago

Dobrý den, možná by bylo zajímavé napsat, zveřejnit jmenovitě školu, která Vám neumožnila udělat si kopii práce Vašeho dítěte! Držím Vám palce