Podívejte se: Ministr Chládek vysvětluje, jak by měly vypadat jednotné přijímačky

Nabízíme dva záznamy debat na téma jednotných přijímacích zkoušek na střední školu. Jde o krátký záznam z pořadu Českého rozhlasu Radiožurnál  a z pořadu Události, komentáře vysílaného 22. dubna na ČT 24.  V obou záznemech debatují ministr školství Marcel Chládek a Tomáš Feřtek z EDUin. Zároveň shrnujeme obsah obou vystoupení. Tiskovou zprávu MŠMT k zahájení debaty o podobě jednotných přijímaček čtěte ZDE.

Záznam z Českého rozhlasu v délce 6 minut poslouchejte ZDE. Článek k tématu čtěte ZDE.

Záznam z pořadu Události, komentáře v délce 9 minut najdete ZDE.

Ministr školství Marcel Chládek řekl:

  • Šlo by o jednotné testy pro všechny druhy maturitního studia včetně soukromých.
  • Testovalo by se pravděpodobně elektronicky na středních školách, realizovatelnost tohoto záměru se v tuto chvíli zjišťuje. Pilotáž by mohla být spuštěna příští rok.
  • Nový systém přijímacích zkoušek by měl být provázán s novým způsobem financování regionálního školství, který nebude školy nutit přijímat uchazeče jen kvůli platbě na žáka.

Tomáš Feřtek z EDUin řekl:

  • Samotné zavedení podobných testů nemůže zlepšit kvalitu škol.
  • Jde o nekoncepční krok. Ustoupili jsme od plošných testů v deváté třídě a najednou zavádíme ještě silnější nástroj s velkým vlivem na celý vzdělávací systém.
  • Je důležité změnit systém financování regionálního školství, ale chybí nám představa, jak by měla vypadat podpora učitelské profese, což je jediný krok, který opravdu může vést ke změně kvality škol.

 

 Zdroj: ČT 24, ČRo 1

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Koubek
8 years ago

Děkuji za tuto debatu, paradoxně ukazuje, že chceme opět pod tlakem krajů a ředitelů některých středních škol rozmlouvat dětem maturitní studium. Nemám nic proti úplnému střednímu vzdělání s výučním listem, konec konců jeho absolvent si může realitvně snadno dokončit vzdělání s maturitou.. Ale nalijme si v této debatě už jednou pro vždy čistého vína: máme zde síť středních škol na 180 tisíc dětí, trošku se ji podařilo zredukovat, ale ředitelé se prostě odmítli transformovat na centra celoživotního učení a teď tlačí na kraje, aby jim přihrál víc dětí, a dokonce i nějaké ty „vzdělavatelnější“, tak se o tom mluví… A… Více »

Zdeněk Bělecký
Zdeněk Bělecký
8 years ago

Tento návrh je dalším z řady pokusů řídit každou jednotlivou školu z Karmelitské (nebo alespoň z kraje) a dokládá naprostou bezradnost politiků (bez ohledu na jejich stranickou příslušnost). Od trenérů třetích hodin tělocviku přes dietní sestry po jednotné přijímačky jde o prvoplánové výkřiky, které slouží pouze získání mediálního zájmu, avšak od jádra zásadních problémů našeho školství – či dokonce jejich řešení – jsou velmi vzdálené. Zdá se, že politici ani neví, o které problémy jde, v horším případě ani nemají zájem to zjistit, natož řešit.

Petr Koubek
8 years ago

No, ehm, existuje politická strana, která kompetence a realistický plán má… http://www.zeleni.cz/cesko-dopredu-zeleni-odstartovali-kampan-tovarni-hale-prestavene-kulturni-centrum/

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
8 years ago
Reply to  Petr Koubek

Jednoho zeleného jsme měli. No a?

Radek Sárközi
8 years ago
Reply to  Petr Koubek

Jak tento problém souvisí s volbami do Evropského parlamentu? :-o

Alena Kulhavá
8 years ago

Horší je, že do určité míry vědí…psala jsem ministrovi dva dlouhé dopisy a podle odpovědi je evidentně četl…situace není jednoduchá, to je jasné. A některá rozhodnutí budou ze začátku drhnout (jako např. hodina TV), ale jednotným přijímacím zkouškám nerozumím.

jednotné přijímačky na SŠ
jednotné přijímačky na SŠ
8 years ago

Školské odbory požadují pro střední školy jednotnou přijímací zkoušku Na potřebě zavedení jednotné přijímací zkoušky pro všechny střední školy maturitního typu se jednomyslně shodli na svém jednání účastníci republikového výboru profesní sekce středních škol při školských odborech, které se konalo v pátek 10. ledna 2014. Pro všechny školy s maturitou, i pro soukromé, církevní a pro víceletá gymnázia, požadujeme jednotnou státem organizovanou přijímací zkoušku konanou v jednom termínu,“ usnesli se účastníci jednání republikového výboru. Potřeba jednotné přijímací zkoušky vznikla ze snahy celostátně sjednotit úroveň žáků přijímaných na střední školy. Dále bylo specifikováno, že by se podle dosaženého počtu bodů z… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
8 years ago

Jednotné přijímačka jsou nesmysl .I když v letech minulých,když jsem já dělala přijímačky tak myslím byly jednotné a moc to nevadilo (asi tak 1978 ).Já v tom snažení ministerstva spíš vidím snahu o zlepšení situace,kdy se na školy dostávají děti,které prostě na to nemají,ale ženou se tam díky svému obrovskému (ničím nepodloženému) sebevědomí nebo je tam ženou ambiciozní rodiče.A že si musíme všichni připustit, že prostě taková situace je. Teď je tu otázka. Máme nabrat na školy všechny a postupně je vyházet nebo máme dát šanci jen těm,co na to mají (myslím duševně ne finančně). Přijímačky by vyřešily to, že… Více »