Připravuje se založení Společnosti učitelů českého jazyka

Publikujeme informaci o přípravách k ustanovení odborné Společnosti učitelů českého jazyka. Impulsem k úvahám o jejím založení byly letošní spory okolo státních maturit a hlavně písemných prací z češtiny. Pokud vás zajímají podrobnosti, můžete kontaktovat organizátorky na adresách vackova@gytool.cz; dohnalova@gytool.cz

Dne 1. září 2012 se v Olomouci uskutečnilo první neformální setkání učitelů českého jazyka, jehož cílem bylo domluvit se na založení společné platformy, která by umožňovala vzájemný dialog a řešení profesních problémů.

Zúčastnilo se celkem dvanáct učitelů – zastoupena byla jak gymnázia, tak odborné školství (Gymnázium, SOŠ, SOU a VOŠ Hořice, Gymnázium Matiční Ostrava, OA SZUŠ Bruntál, Gymnázium Hustopeče, Gymnázium Olomouc-Hejčín); přítomni byli také didaktikové českého jazyka Ondřej Hausenblas (PedF UK Praha) a Milan Polák (PdF UP Olomouc). K iniciativě se dále přihlásilo osm pedagogů, kteří se však nemohli osobně dostavit.

Program byl rozdělen do tří částí; příspěvky reflektující současné problémy našeho oboru si připravili Veronika Valíková, Lenka Dohnalová a Josef Zemek. Následující diskuze byla velmi přátelská a reprezentovala různorodost názorů češtinářů. Závěrem se všichni zúčastnění shodli na potřebě založit platformu češtinářů, která by byla otevřená pro učitele českého jazyka napříč všemi stupni vzdělávání. Diskutující se shodli na českém názvu Společnost učitelů českého jazyka a ustavili přípravný výbor, jehož členy jsou Hana Vacková a Lenka Dohnalová. Byly také formulovány cíle tohoto sdružení:

 

 1. hledat a vytvářet shodu v tom, co a jak učit v hodinách českého jazyka,

 2. poskytovat odborné podněty a inspiraci institucím ve vzdělávání, školám, učitelům a prosadit se při jednání s nimi,

 3. pečovat o návaznost ve vyučování ČJL na všech stupních vzdělávání,

 4. podporovat setkávání a profesní vzdělávání učitelů českého jazyka,

 5. stát se otevřenou platformou různorodých názorů.

 

Přípravný výbor vypracoval návrh stanov sdružení; první schůze připravovaného sdružení by se měla následně uskutečnit 1. prosince 2012 v Olomouci.

Věříme, že se nám podaří překonat názorové rozdíly a sejít se k plodné diskuzi. Neboť – řečeno slovy Karla Čapka: „Každý, kdo věří v nějakou Pravdu, myslí, že má proto nenávidět a zabíjet člověka, který věří v Pravdu jiné tovární známky. Je nějaký prostředek proti této nesmiřitelné nenávisti? Nevidím jiný než v poznání, že si můžeme rozumět přes rozdíly víry, úpravy zelí nebo názorů o Janu Nepomuckém. Je třeba zlehčiti dogmata a změkčiti pravdy, abychom pocítili blahovůli k člověku.“

 

Možné úkoly sdružení:

 • Co a jak učit – domluvit se tedy na podstatných pilířích našeho oboru, nenechat se přitom stresovat nejasným výstupem, ve kterém se může objevit téměř vše.

 • Nalézt shodu v základních aspektech výuky jazyka i literatury.

 • Reagovat na změněný životní styl současné generace v souvislosti s výukou mateřského jazyka a literatury.

 • Prosazovat další vzdělávání a setkávání učitelů ČJL.

 • Ctít návaznost a propojenost jednotlivých stupňů vzdělávání, konzultovat své problémy s kantory ZŠ, spolupracovat s didaktiky VŠ.

 • Diskutovat nad současnými problémy ve vyjadřování a psaném projevu mládeže v souvislosti s jejich životním stylem (absence četby, komunikace přes PC a mobily).

 • Profilovat sdružení jako partnera jednání s významnými institucemi.

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
češtinářka SOŠ
češtinářka SOŠ
10 years ago

http://www.ceskaskola.cz/2012/10/josef-soukal-snim-ci-bdim-odpoved.html

Tohle je slovo češtináře, kterému věřím. S lidmi s tímto názorem, který považuji za objektivní, půjdu do asociace, bude-li možnost.
Za Vaši nabídku děkuji.

Josef Soukal
Josef Soukal
10 years ago

Pro informaci: Vůbec se nestavím proti asociaci a jejímu programu a nevylučuji, že se do její práce zapojím. V tuto chvíli jsem ale pohlcen dalšími aktivitami.

Radek Sárközi
Radek Sárközi
10 years ago

To by bylo právě nejhorší – kdyby se v asociaci sdružili jen češtináři s určitým konkrétním názorem… I když to tak asi dopadne, protože některé postoje češtinářů jsou diametrálně odlišné! Ideální by bylo si zakázat zabývat se maturitou a věnovat se výhradně výuce.

Lenka Dohnalová
Lenka Dohnalová
10 years ago

Pane Radku,
mohu Vás ujistit, že se v Olomouci sešli lidé, kteří měli různé názory. Nemuseli jsme si zakazovat zabývat se maturitou, prostě jsme o ní klidně diskutovali, ale shodli jsme se na tom, že je velmi důležité zabývat se především procesem vzdělávání – tedy výukou. Tak uvidíme – mnohdy osobní setkání vyřeší víc než plamenné články a diskuze po internetu. Věřím v kultivovanou domluvu :-)

ver.valikova
ver.valikova
10 years ago

Můžeme založit Asociaci 1 a Asociaci 2 a házet po sobě rajčata….

S panem S. tak úplně nesouhlasím. Abychom zase něco jiného neučili a něco jiného netestovali.

S panem Soukalem budu ráda v jakémkoli sdružení.

Radek Sárközi
Radek Sárközi
10 years ago

Jak je ta maturita teď, tak už je to celkem dobré… Až na témata a zadání slohovek a čas pro jejich psaní.

ver.valikova
ver.valikova
10 years ago

Ale ta je na dva roky.

A zase se může objevit nějaký projekt, který bude češtinářům předložen těsně před spuštěním. A bude se říkat, že „stát přece musí testovat to a to…“

Jsme dost unavení (především po VÚ O, ta se se ZÚ O nedá srovnat).
Nerada bych další Mnichov…proto bychom měli hovořit o tom, CO SE VLASTNĚ MÁ NA SŠ UČIT – a JAK TO u MATURITY ZÚROČIT.

Karel T.
Karel T.
10 years ago

Pro Radka S. – na sloh je přidáno 30 minut. Toto navýšení je snad dostatečné vzhledem k 1 a 1/2 straně A4 jakožto maturitního slohového průměru letos, mluvíme-li o základní úrovni.
Jinak jsem pro výše uvedenou aktivitu (i přes „připomínky“ R. S.).

Josef Zemek
10 years ago

Vážení kolegové, dva slouvutní pánové plánují založení asociace středoškoských češtinářů – což byl i můj původní záměr.Bylo by dobré se domluvit, aby tu těch češtinářských asociací nebylo příliš mnoho, jinak kolegyně Valíková použije ta rajčata…

Radek Sárközi
Radek Sárközi
10 years ago

Čeština je jen jedna – také neexistuje o.s. středoškolských matematiků nebo učitelů dějepisu na ZŠ. Aktivita oněch pánů spíš směřuje k tomu, aby vznikla lobby za jejich model státních maturit…

Lenka Dohnalová
Lenka Dohnalová
10 years ago

Pane Zemku, pravdivosti Vašeho tvrzení nevěřím. Pánové Kostečka a Soukal byli zváni do Olomouce. Přestože nakonec (i přes počáteční zájem) nedorazili, jsou informováni o současném dění. Svou účast ve Společnosti učitelů českého jazyka zatím odmítli s tím, že ji ovšem v budoucnosti nevylučují. Je veřejně známo, že jsou již připraveny stanovy společnosti a že 1. prosince má dojít k prvnímu oficiálnímu setkání. Nezdá se mi, že by oba slovutní pánové za našimi zády připravovali vznik nějaké další „konkurenční“ asociace. V době, kdy je situace nelehká, by to bylo velmi nerozumné. Koneckonců Olomouc se profilovala jako otevřená platforma nejrůznějších názorů, která… Více »

Radek Sárközi
Radek Sárközi
10 years ago

Ještě vznikne asociace učitelů ZŠ, co jsou pro plošné testy v 5. a 9. třídě, a další co je proti…

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

Já rajčata házet nebudu, já na to nemám.

Co se týče domluvy – slovutní páni kolegové se s námi v Olomouci setkat nechtěli. Mě osobně nikdo z nich nikam nepozval. Pojedu tedy určitě do Olomouce a podpořím Společnost učitelů ČJL.

Jen bych měla malou prosbu – učitelé by se měli setkat v úzkém kruhu, bez vnějších vlivů. A bez svých kolegů z VŠ. Prosím proto pana Hausenblase, aby nám dopřál intimitu a samostatnost při setkání. Jeho účast v ministerské komisi je pro nás, obyčejné gymnaziální češtináře, svazující a zavazující.

Josef Zemek
10 years ago

Já vím své. Ze setkání 1. 12. jsem se omluvil, protože bych měl být na paralelně se konajícím setkání AUČ jako cizího jazyka. Takže prosím návrh stanov mi pošlete, případně i další potřebné věci, ano, se změnou názvu jsem souhlasil.