Státní maturita v Českém rozhlase a České televizi

Po testovém kole státních maturit nabízíme odkazy na rozhovory a debaty na maturitní téma, které jsou k dispozici na stránkách České televize a Českého rozhlasu. Najdete tu názory ředitelů, studentů i představitelů ministerstva, Cermatu a EDUinu. Debatuje se především o změnách maturit, jejich smyslu a o tom, zda je považovat za zlepšení či zhoršení maturitního modelu. Kompletní hodnocení maturit zveřejní EDUin až po 15. květnu, kdy by měla být zveřejněna kompletní maturitní data a validační zpráva k maturitám.

Maturita v České televizi

Zpravodajský šot informující o změnách v maturitách a názorech ředitelů a studentů


Rozhovor s ředitelem CERMAT Jiřím Zíkou, který popisuje přípravy státní maturity, reportáž a rozhovor s ředitelem Gymnázia Na Vítězné pláni Jaroslavem Mervínským. Délka 9 minut.


Rozhovor s náměstkem MŠMT Jindřichem Fryčem


Ředitel Gymnázia Matyáše Lercha Petr Kovač v minutovém zpravodajském spotu připomíná, že chtít jednu maturitu pro všechny školy přináší mnoho organizačních potíží a zbytečných nároků na školy.

Maturita v Českém rozhlase

Jiří Zíka a Oldřich Botlík komentují jednu úroveň maturit a rizika, která maturantům u zkoušky hrozí.

ČRo: „Státní maturity začaly. 1200 škol je zahájilo testem z matematiky“


Karolína Koubová v pořadu Čaj pro dva debatuje s náměstkem ministra školství Jindřichem Fryčem a Tomášem Feřtkem o změnách a budoucnosti státních maturit. Se vstupem ředitele Gymnázia Jana Keplera Jiřím Růžičkou.

ČRo: „Maturita, zkouška dospělosti, prošla sama mnoha zkouškami. Pod palbou kritiky doznala řadu změn. Hosty byli náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jindřich Fryč, Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin a ředitel gymnázia J. Keplera Jiří Růžička.“


Rozhovor Tomáše Pavlíčka s vrchním ředitelem odboru vzdělávání Tomášem Zatloukalem a Tomášem Feřtkem z EDUin o změnách v maturitě (v čase 29:50) a o tom, kdo rozsoudí, která úloha je či není korektní.

ČRo: „Den podle Tomáše Pavlíčka. Řeč bude mimo jiné o nových informacích o autorství lednové amnestie nebo o začínajících státních maturitách.“


Studenti o státních maturitách.

ČRo: „Školní verze byla podle studentů těžší než státní maturita“

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Josef Zemek
Josef Zemek
9 years ago

Na ČRo 1 dnes měl být rozhovor s Dr. Kostečkou o validační komisi pro ČJ.

Jiří Kostečka
Jiří Kostečka
9 years ago
Reply to  Josef Zemek

Pane Zemku, prosím vyjadřujte se veřejně jen k tomu, o čem máte bezpečné povědomí. Můj vstup pro večerní Radiožurnál 7. 5. se týkal výhradně maturitního testu 2013. S validační komisí nemám naprosto nic společného, protože jsem ještě před založením Asociace středoškolských češtinářů ukončil veškerou spolupráci s Cermatem.

Oldřich Botlík
9 years ago

Pane Kostečko, rád bych si význam Vašeho vyjádření objasnil detailněji. Je-li Vaše věta „s validační komisí nemám naprosto nic společného“ pravdivá, pak z ní nepochybně vyplývá, že nemáte nic společného s validační komisí pro státní maturitu v roce 2013. Slovo naprosto má ovšem silnější význam, a tak mě zajímá, zda svým vyjádřením rovněž vylučujete, že jste měl něco společného s validační komisí pro státní maturitu v předchozích letech. Ptám se Vás tedy, zda jste byl v letech 2011 a 2012 členem nějaké validační komise pro státní maturitu. Cermat již ohlásil, že složení validační komise zveřejní. Jistě tedy bude možné zjistit… Více »

Jiří
9 years ago

Přidat komentář

Jiří Kostečka
Jiří Kostečka
9 years ago

Pane Botlíku, Vaše tristní češtinářské exkurze už přestávají být zábavné a stávají se trapnými. K Vašemu dotazu: Prohlašuji opětovně, že jsem nebyl členem ani jedné validační komise Cermatu, tedy ani v l. 2011 a 2012, a samozřejmě ani 2013. Máte-li o mém vyjádření pochybnost, obraťte se prosím na ředitele Cermatu p. Zíkü, aby Vám poskytl v této věci relevanntní vyjádření. Nevím sice, k čemu Vám bude, ale když ho potřebujete ke štěstí… Zároveň si neodpustím drobnou poznámku: Je opravdu půvabné, s jakou sveřepostí jste se dožadoval na Cermatu jmen členů validační komise, a přitom jste se vymlouval jako malý kluk,… Více »

Jiří Kostečka
Jiří Kostečka
9 years ago

Ještě dokončím myšlenku, můj počítač si bohužel dělá, co chce. Tedy: Příslušníci této komunity se mezi sebou dobře znají. Hovořil jsem se všemi, ani jeden nepotvrdil, že by byl členem expertní skupiny EDUINu. Takže se znovu ptám: zveřejníte ve spolupráci s EDUINem jejich jména a kvalifikaci nejen v oboru bohemistiky, ale i teorie testování?
JK

Oldřich Botlík
9 years ago

Pane Kostečko, jména signatářů Odborného stanoviska mi již kolegové poslali a mohu Vás uklidnit: nikdo z nich Vám samozřejmě nesahá ani po kotníky. Kladu si ovšem otázku, k čemu všechna ta školení a certifikáty členů té „Vaší“ komunity jsou, když z ní nejspíš dodnes nevypadl jediný test, který by neměl několik chyb patrných na první pohled. Testologických i češtinářských. Přestože má státní maturita tak závažné dopady jak na životy maturantů, tak na další práci učitelů. Kdybyste býval chtěl, jistě byste našel mou výzvu panu Perunovi ze 7. 5. 2013: Pane Perune, dlužím Vám jména “bohemistů z významných akademických pracovišť“, kteří… Více »

Jiří Kostečka
Jiří Kostečka
9 years ago

Pane Botlíku, asi bude pro nás oba lepší, když se nebudeme při debatách zase nějakou dobu potkávat. Takže z mé strany nadlouho opět naposled: Vy sám jste ve všech debatách vystupoval nejen jako suverén v oboru testování, ale osoboval jste si právo hodnotit i test z češtiny, ačkoli jste matematik. (Všiml jste si jistě, že opačně se toho nikdo z češtinářů neodvážil.) Nad nikoho se nepovyšuji, jen trvám na tomto: aby mohl někdo relevantně posoudit maturitní test, musí být ZÁROVEŇ odborník na testování i vysokoškolsky aprobovaný absolvent daného oboru. A jak jsem napsal, v češtinářské komunitě takových odborníků opravdu mnoho… Více »

Oldřich Botlík
9 years ago

Pane Kostečko, mně zde chybět nebudete – už loni jste se ostatně dušoval, že se nadále budete webu EDUinu vyhýbat. Snažím se zde čtenářům především vysvětlovat, že v maturitních testech není leccos tak jednoduché a jednoznačné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pod mým textem Co všechno může být špatně v maturitním testu a v klíči správných odpovědí se nedávno objevil odkaz na Vaši recenzi jarního maturitního testu z českého jazyka a literatury. Když už jste se tak oháněl svým vyškolením u holandských odborníků, nedalo mi to a recenzi jsem si prostudoval. V zájmu osvěty musím čtenáře tohoto… Více »

Radek Sárközi
9 years ago

Stejně jako loni mám pocit, že státní maturity jsou stále spíše na úrovni generálky, než dobře připravené zkoušky. I když letos jsou na tom o něco lépe než loni…