Státní maturita v Českém rozhlase a České televizi

Po testovém kole státních maturit nabízíme odkazy na rozhovory a debaty na maturitní téma, které jsou k dispozici na stránkách České televize a Českého rozhlasu. Najdete tu názory ředitelů, studentů i představitelů ministerstva, Cermatu a EDUinu. Debatuje se především o změnách maturit, jejich smyslu a o tom, zda je považovat za zlepšení či zhoršení maturitního modelu. Kompletní hodnocení maturit zveřejní EDUin až po 15. květnu, kdy by měla být zveřejněna kompletní maturitní data a validační zpráva k maturitám.

Maturita v České televizi

Zpravodajský šot informující o změnách v maturitách a názorech ředitelů a studentů


Rozhovor s ředitelem CERMAT Jiřím Zíkou, který popisuje přípravy státní maturity, reportáž a rozhovor s ředitelem Gymnázia Na Vítězné pláni Jaroslavem Mervínským. Délka 9 minut.


Rozhovor s náměstkem MŠMT Jindřichem Fryčem


Ředitel Gymnázia Matyáše Lercha Petr Kovač v minutovém zpravodajském spotu připomíná, že chtít jednu maturitu pro všechny školy přináší mnoho organizačních potíží a zbytečných nároků na školy.

Maturita v Českém rozhlase

Jiří Zíka a Oldřich Botlík komentují jednu úroveň maturit a rizika, která maturantům u zkoušky hrozí.

ČRo: „Státní maturity začaly. 1200 škol je zahájilo testem z matematiky“


Karolína Koubová v pořadu Čaj pro dva debatuje s náměstkem ministra školství Jindřichem Fryčem a Tomášem Feřtkem o změnách a budoucnosti státních maturit. Se vstupem ředitele Gymnázia Jana Keplera Jiřím Růžičkou.

ČRo: „Maturita, zkouška dospělosti, prošla sama mnoha zkouškami. Pod palbou kritiky doznala řadu změn. Hosty byli náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jindřich Fryč, Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin a ředitel gymnázia J. Keplera Jiří Růžička.“


Rozhovor Tomáše Pavlíčka s vrchním ředitelem odboru vzdělávání Tomášem Zatloukalem a Tomášem Feřtkem z EDUin o změnách v maturitě (v čase 29:50) a o tom, kdo rozsoudí, která úloha je či není korektní.

ČRo: „Den podle Tomáše Pavlíčka. Řeč bude mimo jiné o nových informacích o autorství lednové amnestie nebo o začínajících státních maturitách.“


Studenti o státních maturitách.

ČRo: „Školní verze byla podle studentů těžší než státní maturita“

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Josef Zemek
9 years ago

Na ČRo 1 dnes měl být rozhovor s Dr. Kostečkou o validační komisi pro ČJ.

Jiří Kostečka
Jiří Kostečka
9 years ago
Reply to  Josef Zemek

Pane Zemku, prosím vyjadřujte se veřejně jen k tomu, o čem máte bezpečné povědomí. Můj vstup pro večerní Radiožurnál 7. 5. se týkal výhradně maturitního testu 2013. S validační komisí nemám naprosto nic společného, protože jsem ještě před založením Asociace středoškolských češtinářů ukončil veškerou spolupráci s Cermatem.

Oldřich Botlík
9 years ago

Pane Kostečko, rád bych si význam Vašeho vyjádření objasnil detailněji. Je-li Vaše věta „s validační komisí nemám naprosto nic společného“ pravdivá, pak z ní nepochybně vyplývá, že nemáte nic společného s validační komisí pro státní maturitu v roce 2013. Slovo naprosto má ovšem silnější význam, a tak mě zajímá, zda svým vyjádřením rovněž vylučujete, že jste měl něco společného s validační komisí pro státní maturitu v předchozích letech. Ptám se Vás tedy, zda jste byl v letech 2011 a 2012 členem nějaké validační komise pro státní maturitu. Cermat již ohlásil, že složení validační komise zveřejní. Jistě tedy bude možné zjistit… Více »

Jiří
9 years ago

Přidat komentář

Jiří Kostečka
Jiří Kostečka
9 years ago

Pane Botlíku, Vaše tristní češtinářské exkurze už přestávají být zábavné a stávají se trapnými. K Vašemu dotazu: Prohlašuji opětovně, že jsem nebyl členem ani jedné validační komise Cermatu, tedy ani v l. 2011 a 2012, a samozřejmě ani 2013. Máte-li o mém vyjádření pochybnost, obraťte se prosím na ředitele Cermatu p. Zíkü, aby Vám poskytl v této věci relevanntní vyjádření. Nevím sice, k čemu Vám bude, ale když ho potřebujete ke štěstí… Zároveň si neodpustím drobnou poznámku: Je opravdu půvabné, s jakou sveřepostí jste se dožadoval na Cermatu jmen členů validační komise, a přitom jste se vymlouval jako malý kluk,… Více »

Jiří Kostečka
Jiří Kostečka
9 years ago

Ještě dokončím myšlenku, můj počítač si bohužel dělá, co chce. Tedy: Příslušníci této komunity se mezi sebou dobře znají. Hovořil jsem se všemi, ani jeden nepotvrdil, že by byl členem expertní skupiny EDUINu. Takže se znovu ptám: zveřejníte ve spolupráci s EDUINem jejich jména a kvalifikaci nejen v oboru bohemistiky, ale i teorie testování?
JK

Oldřich Botlík
9 years ago

Pane Kostečko, jména signatářů Odborného stanoviska mi již kolegové poslali a mohu Vás uklidnit: nikdo z nich Vám samozřejmě nesahá ani po kotníky. Kladu si ovšem otázku, k čemu všechna ta školení a certifikáty členů té „Vaší“ komunity jsou, když z ní nejspíš dodnes nevypadl jediný test, který by neměl několik chyb patrných na první pohled. Testologických i češtinářských. Přestože má státní maturita tak závažné dopady jak na životy maturantů, tak na další práci učitelů. Kdybyste býval chtěl, jistě byste našel mou výzvu panu Perunovi ze 7. 5. 2013: Pane Perune, dlužím Vám jména “bohemistů z významných akademických pracovišť“, kteří… Více »

Jiří Kostečka
Jiří Kostečka
9 years ago

Pane Botlíku, asi bude pro nás oba lepší, když se nebudeme při debatách zase nějakou dobu potkávat. Takže z mé strany nadlouho opět naposled: Vy sám jste ve všech debatách vystupoval nejen jako suverén v oboru testování, ale osoboval jste si právo hodnotit i test z češtiny, ačkoli jste matematik. (Všiml jste si jistě, že opačně se toho nikdo z češtinářů neodvážil.) Nad nikoho se nepovyšuji, jen trvám na tomto: aby mohl někdo relevantně posoudit maturitní test, musí být ZÁROVEŇ odborník na testování i vysokoškolsky aprobovaný absolvent daného oboru. A jak jsem napsal, v češtinářské komunitě takových odborníků opravdu mnoho… Více »

Oldřich Botlík
9 years ago

Pane Kostečko, mně zde chybět nebudete – už loni jste se ostatně dušoval, že se nadále budete webu EDUinu vyhýbat. Snažím se zde čtenářům především vysvětlovat, že v maturitních testech není leccos tak jednoduché a jednoznačné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pod mým textem Co všechno může být špatně v maturitním testu a v klíči správných odpovědí se nedávno objevil odkaz na Vaši recenzi jarního maturitního testu z českého jazyka a literatury. Když už jste se tak oháněl svým vyškolením u holandských odborníků, nedalo mi to a recenzi jsem si prostudoval. V zájmu osvěty musím čtenáře tohoto… Více »

Radek Sárközi
9 years ago

Stejně jako loni mám pocit, že státní maturity jsou stále spíše na úrovni generálky, než dobře připravené zkoušky. I když letos jsou na tom o něco lépe než loni…