Česká televize včera odvysílala první díl nového seriálu Ochránce. Lukáš Vaculík v hlavní roli školského ombudsmana řeší případy, které vychází z reálných událostí přímo ze škol. EDUin chce tiskovými zprávami upozornit na širší problematiku celé tematiky.
První díl Česká televize uvádí anotací: Aleš Pelán (L. Vaculík) je oblíbeným učitelem na střední škole. Šikana kolegyně ho donutí uvědomit si, že každý někdy potřebuje zastání.
Seriálový příběh vychází z reálné situace na pražské Střední průmyslové škole Na Třebešíně, kde studenti šikanovali učitelku, která následně zemřela. Podle vyšetřování šikana nebyla bezprostřední příčinou.
Data České školní inspekce ukazují, že na základních i středních školách v posledních letech mírně roste fyzická agrese vůči učitelům. S verbální agresí se setkala téměř každá třetí základní i střední škola.
Vyšetřování situace na třebešínské průmyslové škole ale ukázalo, že chyba byla hlavně na straně vedení školy, které o problému šikanované učitelky vědělo dlouhodobě, ale situaci ředitel ani jeho zástupci neřešili. EDUin proto doporučuje ředitelům škol a jejich zřizovatelům, aby opravdu věnovali pozornost svému učitelskému sboru. Přinášíme několik tipů pro práci s učitelským sborem, které sestavil psycholog David Čáp.Právě tohoto experta si povolala Česká školní inspekce ke zmapování situace na třebešínské střední škole po incidentu.
Pět rad pro fungování sborovny
- Nezapomínejme na to, že atmosféra a vztahy ve sborovně se překlápí do tříd.
- Vystupujme jako tým. Neshody, nesouhlas a kritiku řešme uvnitř týmu, nikdy ne přes žáky a přes rodiče.
- U problematického chování hledejme řešení, pouhá sankce většinou nestačí.
- I velmi zkušený a zdatný pedagog se může dostat do situace, kterou sám vyřešit nedokáže. Neměli bychom to vnímat jako selhání.
- Naslouchejme kolegům a kolegyním, berme je vážně a nabídněme jim podporu. K tomu můžeme využívat podpůrné nástroje jako intervizi, supervizi, mentoring, rozvoj specifických dovedností atd.
autor: David Čáp
Kontakty na odborníky:
- David Čáp, psycholog, analyzoval situaci na SPŠ Na Třebešíně, david.cap@ff.cuni.cz, 777 902 555
- Martina Hanzalová, ředitelka Základní školy Mohylová v Praze, skvěle pracuje s kolektivem učitelů, martina.hanzalova@zsmohylova.cz, 723 518 498
Užitečné odkazy:
- První díl v ivysilani.cz – ZDE
- Materiály pro učitele na ČT EDU – ZDE
- Výroční zprávy České školní inspekce – ZDE
- Veřejný ochránce práv – Desatero: Jak pomoci oběti šikany v práci – ZDE