Tisková zpráva: Zavřít, či nezavřít? Uzavření škol je epidemiologické rozhodnutí, odpovědnost nemůže nést ředitel

23. 9. 2020
EDUin
Clipboard01-4

Nový ministr zdravotnictví svým apelem na páteční ředitelské volno vystavil ředitele škol a s nimi i učitele, rodiče a děti zbytečné nejistotě. Té už od začátku školního roku zažili až dost.

PRAHA 23. září – Podle školského zákona může ředitel školy ze závažných organizačních a technických důvodů vyhlásit pro žáky nejvýše 5 volných dnů ve školním roce, jde přitom o důvody týkající se provozu školy, což tato situace není.

Někteří ředitelé škol již na tuto svou časovou rezervu sáhli hned na počátku školního roku, kdy hygienici poslali do karantény většinu jejich pedagogického sboru, školu ale nezavřeli, protože od učitelů v karanténě se žáci nemohli nakazit. Včera nový ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci apeloval na ředitele, aby “využili pátek pro ředitelské volno, tak aby vznikl prodloužený víkend, který by mohl utlumit přenos v populaci.”

Ministr Prymula tak bez koordinace s ministerstvem školství i se zřizovateli svým improvizovaným rozhodnutím postavil ředitele do situace, kdy budou muset rozhodovat ve věcech, které přísluší buď hygienické stanici, nebo v případě plošného opatření ministerstvu zdravotnictví. Apel směřoval k plošnému vyhlášení ředitelského volna, což nebere ohled na odlišnou regionální situaci.

Nefér je to nejen k nim, ale i k rodičům, a to zejména k rodičům dětí na 1. stupni základní školy, jejichž ředitelé apel ministra zdravotnictví vyslechnou. Během ředitelského volna nebudou mít nárok na uvolnění ze zaměstnání, ani na ošetřovné. Vláda by měla mít pro druhou vlnu epidemie jasně připravený plán a jasně deklarovat, za jakých okolností by případné uzavření škol nastalo. Místo toho ministr zdravotnictví vnesl ještě víc chaosu do už tak příliš decentralizovaného systému.

“Vláda se schovává za ředitele a neodůvodněně na ně přenáší politická nebo odborná epidemiologická rozhodnutí, která přísluší ministerstvům nebo hygienikům. Těžko se ubránit dojmu, že jde o směs předvolebního kalkulu a všeobecného chaosu vyplývajícího z léta, které exekutiva promarnila, místo aby ho věnovala přípravě na očekávanou podzimní druhou vlnu pandemie. Ředitelé jsou tímto zcela neprávem instalováni do role hromosvodů nebo Dědů Vševědů, ani jedna role jim nepřísluší a nestojí o ni,” dodává Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUin.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články