Video: Záznam Kulatého stolu o standardu učitelské profese

Květnový Kulatý stůl SKAV a EDUin byl věnován tématu, které dlouho rezonuje mezi odbornou veřejností české vzdělávací branže: standard učitelské profese. Diskuse se konala 21.5., pozvánku s podrobnějšími informacemi najdete ZDE.

Dlouhodobě panuje shoda na tom, že aby bylo možné učitele hodnotit, je nutné stanovit k tomu potřebná kritéria. S novým kariérním řádem, jenž by měl vstoupit v platnost v roce 2016, byl takový standard vytvořen. Jak však vyplynulo z diskuse, přináší zároveň několik problémů: vznikl paralelně vedle jiných pokusů o vytvoření standardu učitelské profese, jeho struktura vzbuzuje pochybnosti vzhledem k jeho uchopitelnosti v praxi a implementace kariérního řadu počítá s tím, že všichni učitelé, kteří učí déle než je stanovené adaptační období, se automaticky stanou „seniorními“, tedy postoupí do druhé kategorie standardu.

Panelová diskuse měla z hlediska probíraného tématu velmi pestré a reprezentativní zastoupení. Zúčastnili se jí Anna Doubková (Asociace pedagogů ZŠ), Olga Králová (ZŠ Kunratice), Jiří Kuhn (Gymnázium Nymburk, Asociace ředitelů gymnázií, projekt Kariérní systém), Daniela Růžičková (Národní ústav pro vzdělávání), Jana Šenkyříková (ZŠ Angel) a Václav Víška (Pedagogická fakulta UHK, Asociace děkanů pedagogických fakult, 
projekt Kariérní systém).

Diskusi zahájil Jiří Kuhn, který se jako hlavní „konstruktér“ podílel na projektu, jehož cílem bylo návrh kariérního řádu, a tedy i standardu učitele, připravit.

Od počátku se ukazovalo, že standard nelze od kariérního řadu oddělit a že se tedy diskuse povede o obojím. Jiří Kuhn představil čtyřstupňový systém, v němž na počátku vstupuje absolvent do první kategorie, přičemž po dvouletém adaptačním období podstoupí první atestaci. Kuhn vyjádřil přesvědčení, že v tomto okamžiku se podaří oddělit ty, kteří na učitelské povolání nestačí, případně jim nevyhovuje.

Postupem do dalších stupňů by se z učitelů měli stávat profesionálové, kteří budou ve větší míře předávat své zkušenosti ostatním učitelům ve vlastní škole, případně plošně (kategorie č. 4). Podle proděkana Víška, rovněž člena projektu, se už nyní projevuje vliv kariérního řádu na změně výuky na pedagogických fakultách, alespoň v Hradci Králové, a to zejména nárůstem praxí během celého studia.

Zjevnou slabinou implementace je fakt, že v první etapě budou všichni učitelé, kteří učí déle než dva roky, automaticky převedeni do kategorie č. 2, aniž by někdo zkoumal jejich způsobilost.

Olga Králová a Jana Šenkyříková upozornily na další možný problém: obě zastupují školy, které už začaly budovat svůj vlastní standard učitelské profese v rámci projektu Step by Step. Jejich přístup je založen na intenzivním sdílení zkušeností mezi učiteli ve škole bez ohledu na jejich zařazení do připravovaných kategorií kariérního řádu. Podle Jiřího Kuhna by však fakt, že škola už začala budovat vlastní standard učitele neměl působit konflikt, poznatky a procesy prý bude možné integrovat.

Na podobný problém upozornila i Anna Doubková, která připomněla, že standard učitelské profese už byl detailně připraven v rámci tzv. Národní soustavy povolání. Podle Jiřího Kuhna, který v diskusi přirozeně působil jako obhájce připravovaného kariérního řádu, jeho tvůrci s modelem vyvinutým v rámci Národní soustavy povolání pracovali a snažili se ho začlenit.

Paní Růžičková upozornila na další úskalí: jako odbornici na problematiku ICT se jí jeví, že připravený standard nezohledňuje kvalifikaci učitelů pro digitální vzdělávání a považuje to za chybu. Jiří Kuhn tuto námitku připustil, nicméně sdělil, že je systém připraven jako otevřený a že se tedy počítá s jeho průběžnou aktualizací.

Paní Králová se dále pozastavila nad tím, že navrhovaný model může způsobit problémy ředitelům, kteří budou chtít udržet většinu učitelů v kategorii č. 2, a to proto, aby maximum času věnovali vzdělávání žáků, nikoliv ostatních učitelů, neboť v tom vidí podstatu jejich poslání. Hypoteticky totiž hrozí, že učitelé, aby dosáhli na lepší ohodnocení, budou směřovat do vyšších kategorií. Jiří Kuhn se domnívá, že ředitelé budou moci motivovat své učitele nenárokovými složkami platu a udržet je tak v kategorii č. 2.

Hana Košťálová, která projekt na vytvoření standardu učitele Step by Step vyvíjela, a Jiří Kuhn se v následné diskusi  neshodli na tom, zda standard, jenž má být implementován do škol, stojí na podpoře těch správných učitelských kvalit a zda je skutečně podporuje.

Z diskuse nicméně vyplynulo, že v připraveném návrhu může dojít k zásadním změnám, neboť ještě není připravena jeho legislativní podoba. Podle neoficiálních informací z MŠMT také může další vývoj selhat na nedostatku financí, které implementace nutně vyžaduje.

Červnový Kulatý stůl SKAV a EDUin (18. 6.) se bude zabývat přípravou na budoucí trh práce. Zájemci jsou srdečně zváni, informace najdou na webech SKAV a EDUin.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiri Janecek
Jiri Janecek
7 years ago

No, v souladu s tezemi Eduinu bych zaujal postoj – cim vic ucitelu bude ve ctvrtem stupni, tim bude nase skolstvi kvalitnejsi (a demokracii to pomuze jaksi automaticky)… Jen mam pocit, ze v tomto pripade budou spis pro to trideni a selektovani. Asi bych si mel to video prohlednout…

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
7 years ago

„Zjevnou slabinou implementace je fakt, že v první etapě budou všichni učitelé, kteří učí déle než dva roky, automaticky převedeni do kategorie č. 2, aniž by někdo zkoumal jejich způsobilost.“

A kde se vezmou trojkaři a čtyřkaři do atestačních komisí? Budou nadekretováni, aniž by prošli řádným postupem od atestace k atestaci. Další slabina implementace tohoto nesmyslu, na který by bylo nejlépe nereagovat a umořit ho pasivní resistencí.

Tomáš Dopita
Tomáš Dopita
7 years ago

Nesmyslné je na kariérním řádu to, že postup učitel dostane za činnosti, které nesouvisí s jeho hlavním úkolem. Učitel má učit děti, studenty. Od toho je ve škole. Ale postup dostane za mentoring, lektoring dospělých kolegů, za publikace a „lokální a celorepublikový přesah“, což jsou věci, které jeho svěřence vůbec nezajímají. Proto to není a nebude karierní řád pro učitele.

Většina je velmi dobře popsána zde:
https://www.pedf.cuni.cz/files/file/PR/Komensky2014.pdf

Jiri Janecek
Jiri Janecek
7 years ago

Ja se obavam, ze nesmyslne je hlavne to, ze zavadi nerovnost a soutezivost mezi uciteli, ktera se nijak pozitivne nemuze projevit ve vyukovem procesu. Co je problem u ucitelu, je mozna jakesi vyhoreni, ktere by se dalo snad resit zvysenim platu a mozna pulrocnim odpocinkem po osmi oducenych letech… Treba by mohli stazovat na CSI, v NUV, CERMATu ci na PdF…

PS: Prvni varku ucitelu III a IV stupne najmenuji specialni trojky ve slozeni tutor, mentor a odbornik…

Perun
Perun
7 years ago

Do trojky s tutorem, mentorem a odborníkem bych nešel – ani za nic. Šedesátým létům už dávno odzvonilo…

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
7 years ago

Pokud pana Víška přivedl k navyšování praxe až návrh kariérního řádu, pak je jasné, proč jsme tam, kde jsme.

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
7 years ago

Bylo by hezké, kdyby Velký architekt Kuhn uveřejni jmenovitý seznam těch „tutorů, mentorů a odborníků“, abychom předem věděli, co nás čeká.

A vůbec: kdo jmenoval ty tutory, mentory a odbormníky?

Lukáš Adamík
Lukáš Adamík
7 years ago

No, to mi hlava nebere: Takže chodí na praxe mnohem déle? Tím bylo myšleno na skupinový náslech? Výstup posluchače prvního ročníku by mne velmi zajímal (a pokud jsem viděl přípravy a edukační proces vyšších ročníku nestačil jsem se divit)! Nemluvě o tom, že obrovské procento učitelů vůbec neučí předměty, které má! Kam se zařadí do tabulky? Učitel matematiky svede nakreslit krychli a šup s ním do „výtvarky“ (no úvazek je úvazek, že?) Další tabulka, komise, ad; znovu – kolikrát do roka? Takže místo toho, aby byli absolventi (nikoli produkty – to je naprostá dehonestace osobnosti!) odpovědně připraveni (to co je… Více »