Hledejme cesty, jak uznat neformální vzdělání učitelů, kteří nevystudovali vysokou školu

Aktuální debata o vynikajících učitelích, kteří budou muset odejít ze školství, protože nemají vysokoškolské pedagogické vzdělání, otevírá obecnější téma, jak uznávat neformální vzdělávání.

Praha 29. ledna – Tisíce učitelů v českých školách se koncem tohoto roku ocitnou v situaci, kdy budou muset odejít ze školství, protože jim bude chybět zákonem předepsané vzdělání. Přitom jde velmi často o vynikající pedagogy, kteří za léta praxe získali mnohem více znalostí a dovedností, než je schopné poskytnou studium na pedagogické fakultě. Hledejme proto způsob, jak obecně, nejen v učitelské profesi, uznávat neformální vzdělání. Bude to ku prospěchu nejen jednotlivcům, kterým to usnadní pracovní kariéru, ale i celé společnosti, která přestane plýtvat penězi i talenty.

Případy učitelů, kteří budou muset odejít, je jen typickým a veřejně viditelným příkladem chybějícího systému uznávání neformálního vzdělání. Nabídka, že takový učitel může na svém místě zůstat, když začne ještě letos studovat pedagogickou fakultu, je jen zdánlivě vstřícný krok. Nutit například elementaristku – učitelku na prvním stupni základní školy s patnácti lety praxe a mnoha doplňujícími kurzy, aby nastoupila od prváku na pedagogickou fakultu k několikaletému dálkovému studiu je absurdní. Nedozví se většinou nic nového, bude mít méně času na práci s dětmi, společnost bude zbytečně utrácet za její studium. Mnozí učitelé to vědí, proto raději odejdou. Někdo s diplomem je jistě nahradí, ale jako společnost přijdeme o zkušenosti dlouholetých a často vynikajících pedagogů.

Samozřejmě nelze udělit generální pardon všem učitelům bez požadovaného vzdělání, ale snažme se rozlišit mezi těmi učiteli, kteří opravdu nemají požadované znalosti a kompetence, a těmi, kteří si je v mezičase doplnili mimo akreditované instituce.  Hledejme a zaveďme co nejdříve systém, který ve všech profesích umožní uznávat neformální vzdělávání. Ulehčí to lidem, přetíženým vysokým školám i veřejným rozpočtům.

Problematice uznávání neformálního vzdělávání se bude věnovat několik projektů EDUin, které odstartují během jara 2014.

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin o.p.s., řekl: „Otázka, jak uznávat neformální vzdělávání, byla jednou z těch, které se nejčastěji opakovaly v rámci kampaně Česko mluví o vzdělávání. Je to jeden z klíčových problémů naší vzdělávací politiky. Tím, že zatím neumíme posoudit a ohodnotit kvalitu vzdělání, které lidé získávají mimo formální instituce, plýtváme nejen časem lidí, kteří musejí při zaměstnání navštěvovat školy, kde se obvykle nedozví nic zásadně nového, ale i veřejnými penězi na toto studium. Požadujme formální vzdělání opravdu jen tam, kde je nenahraditelné, a naopak využijme toho, že mnoho pro profesi důležitých kompetencí, se lidé lépe naučí mimo školu.“

Připojit se s

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
315 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago

„snažme se rozlišit mezi těmi učiteli, kteří opravdu nemají požadované znalosti a kompetence, a těmi, kteří si je v mezičase doplnili mimo akreditované instituce“

Ne. Jde zase o výjimku z pravidla, je jedno jestli pro jednotlivce nebo desetitisíce. Pak se divme, že najednou ministr nemusí mít lustrační osvědčení. Času na doplnění VŠ bylo dost a dost.

Věra
Věra
9 years ago

Naprosto souhlasím. A jinak by mne zajímala ta rozlišovací kritéria, podle kterých budeme třídit učitele na dobré a špatné, dosud je totiž nikdo nespecifikoval – bude to prospěch dětí? Oblíbenost učitele u žáků? Administrativní dovednosti? Zábavné hodiny? Hezké známky, které se líbí rodičům? Počet přijatých dětí na SŠ a VŠ? Může mi někdo říci, jak se odliší ve výsledcích práci špatného učitele v dobré třídě od práce dobrého učitele ve špatné třídě? nebo bude kritériem názor ředitele?? Bože, to snad ne, ředitel vidí nového pracovníka poprvé u konkurzu a nic o něm neví – asi by si měl doplnit kvalifikaci… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Věra

To je zajímavé, že si troufneme jako učitele rozlišit lepe se učícího a hůře se učícího žáka, ale změřit práci učitele nelze. Ještě aby to tak nedejbuh dělal ředitel, vždyť jej známe – sami kamarádi a příbuzní. Tak to nebudeme raději dělat a necháme ty špatné učit, když už maj ten diplom a 5 let trpěli za peníze rodičů (proč dospělý člověk ne za své, proč za peníze rodičů ?) na škole. Takovými příspěvky můžou učitele bezpochyby získat požadovanou prestiž. Někteří nevěří ničemu a nikomu. Ale názor Vám neberu, jen takto svět nevidím a ani nechci vidět. Klidně mě nazvěte… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Věra

A ještě těch půl mega od rodičů. Pokud vynechám zlatou mládež tak počítejme. 5 let 10 měsíců (předpokládám, že v červenci a srpnu víc jak 20 letí se nenechají od rodičů živit) je náklad 10 000 měsíčně. To je síla. Moji oba synové studující VŠ dostávaj měsíčně 5 000 a to já od státu dostávám odečet na dani 1100 a ubytovací příspěvek od školy 900 Kč na každého. Tedy 2 synové mě stojí dohromady 6000 Kč měsíčně. A to neberem dětské přídavky. Jak jste došla k 10 000 měsíčně, nechápu. Nadsazovaním všeho na dvojnásobek žádný problém ani nepojmenujete, natož vyřešíte.… Více »

Tomáš Dopita
Tomáš Dopita
9 years ago
Reply to  l.snirch

„Peďák jako jedna z nejlehčích škol …“ no to je právě ten omyl, díky kterému z 100 studentů nastoupí 10 a do 10 let zůstanou ve škole 3. Bohužel se učitelské fakulty řídí heslem „lehko na cvičišti, těžko na bojišti“. Prostě na fakultách to dnes není dobře.

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Tomáš Dopita

Takže jste to potvrdil, že je lehký. Těžko tvrdit opak.

Netvrdím ale, že učitelské povolání je lehké. Naopak. A ještě k tomu špatně placené.
Proto po pedáku ve škole z mladých nikdo dlouho nevydrží.
Se jim nedivím. Dost dobře je těžko zakládat rodinu, platit hypotéku a být mladým učitelem.

Tomáš Dopita
Tomáš Dopita
9 years ago
Reply to  l.snirch

No, ono je teď mnoho oborů jinak. Studium dva až tři dny v týdnu, sbírání kreditů ze všech stran, jejichž hodnota je střílená od boku. Uvedu příklad – mám obě dcery na VŠ, takže to mám z první ruky. Zkouška z chemie, biologie apod. 2-4 kredity, Vliv pornografie na kulturu 20. století (nevím jestli se to jmenovalo přesně tak) 5 kreditů. Obecně filosofické obory nadhodnocené, tvrdá věda nedoceněná. Pak se divme, že. A pajdák jen zapadá do tohoto schématu. Nemyslím si, že je nejlehčí (existuje mnoho podivností, o kterých se nám asi ani nezdá). Ale jedno je jisté, má špatnou… Více »

Andrea
Andrea
9 years ago
Reply to  Tomáš Dopita

Začala jsem peďák studovat dálkově ve třiceti letech. A to z toho důvodu, že už tehdy ( před deseti lety) se nahlas mluvilo o nezbytnosti vysokoškolského vzdělání učitelů. Moje tehdejší kolegyně vyčkávaly a zřejmě s pocitem “ ono to nějak dopadne“ nakonec studovat ani nezačaly. Studium pro 1. stupeň ZŠ je velice různorodé a obsáhlé, od skoků přes švihadlo, před hru na flétnu, až po specifické učivo. Se sebezapřením jsem jako matka od dvou malých dětí každou volnou chvíli sepisovala seminárky, učila se na zkoušky, chodit trénovat plavání a k titulu se nakonec dostal. O to víc mě teď mrzí.,… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Andrea

1. stupeň ZŠ a třeba odborná SŠ je něco jiného, nároky jsou jiné. Na 1. stupeň ZŠ pedák nepopírám.
Můj názor je, že učitel má mít VŠ . Ale nemusí mít 2 VŠ, stačí jedna. Například pro výuku na SŠ jedna odborná VŠ a k tomu kurz pedagogiky dle mě stačí.

Nebo máte pocit, že učitel potřebuje dvě vysoké školy jak dnes zákon o PP nepřímo hovoří?

Irena
Irena
9 years ago
Reply to  l.snirch

Rozhodla jsem se zde nediskutovat! A jsem ráda, ale naposled ,… Nemá tato diskuze smysl. Již jen proto, že „odborní konzultanti“ třeba nikdy neučili, nestudovali, neodpověděli mně na moje dotazy. Nemám o čem s takovými „odborníky“ diskutovat a považuji za urážku, že takoví lidé znevažují moji vysokou školu. Nejsem absolventka žádné pedagogické ani učitelské (nevím, co to vůbec je) fakulty.

Věra
Věra
9 years ago
Reply to  l.snirch

Ale nikdo dvě vysoké školy nechce – buď máte vysokoškolské studium pedagogického směru, nebo jiné vysokoškolské studium a k tomu si doděláte pedagogické minimum – pokud chcete učit, je to naprosto legitimní požadavek. Můj známý pracoval v bance, cenili si ho pro jeho přístup i nápady, ale přesto si musel doplnit studium na VŠE, pokud chtěl, aby ho nadále zaměstnávali.

Věra
Věra
9 years ago
Reply to  l.snirch

Jste prostě geniální a já jsem pouze ta, která má pesimistický pohled na svět :)

Jana Petrů
Jana Petrů
9 years ago
Reply to  Věra

Paní Věro, podle čeho rozeznáváte dobrou a špatnou třídu?

Věra
Věra
9 years ago
Reply to  Jana Petrů

To myslíte v vážně? Není snad rozdíl v přístupu žáků k práci, dále rozdíly ve vztazích ve třídě, někde se pracuje radostně a se všemi, jinde odcházíte z hodiny s naprostým znechucením z nezájmu, je přece jasně patrné, kdy má žák, třeba i slabší, zájem a snahu a kdy na Vás hází bobek, kdy třída pracuje a kdy žáky nic nezajímá, kdy pracují dobrovolně a kdy nehnou prstem ani když je to povinné – pokud nemyslíte svůj dotaz jako provokaci, pak toho raději nechme…

Jana Petrů
Jana Petrů
9 years ago
Reply to  Věra

Ne, ne, nebyla to provokace.
A čím myslíte, že se to stane, že některá třída je dobrá a druhá špatná?

Feřtek
Feřtek
9 years ago

Času bylo dost, to ano, ale byl i důvod? To studium opravdu za mnoho nestojí a pořád nechápu, proč máme utrácet veřejné peníze za něco, co už ten člověk umí. Na vysokou snad člověk chodí proto, aby se něco reálně naučil. Když se to jinde naučil lépe, rychleji a ze společenského hlediska levněji, tak je to snad klad, osobní zásluha, za kterou bychom ho měli odměnit a ne ho trestat.

Václav Votruba
9 years ago
Reply to  Feřtek

Promiňte, prosím,ale Vy jste některou pedagogickou školu studoval? Odkud víte, že za moc nestojí? Studium na MFF UK, obor matematika a fyzika pro mne přínosem bylo, rozšiřující studium na Západočeské univerzitě obor výpočetní technika také. Kolegyně a kolegové si doplňovali pedagogické minimum či obor a nikdo z nich to nepovažoval za pouhou ztrátu času, všichni dostudovali. U většiny z nich se – mnohdy i nevědomky – přístup k vyučování zlepšil.

Jiří Nováček
Jiří Nováček
9 years ago

Václave kolego, přál bych Vám vidět úroveň studia Pedagogiky na UJAK ! Naprosto mi to nic nedalo, ztráta času. Učím odborné předměty na SOU, dostal jsem „papír a Mgr“ ale toť vše. Nesouhlasím, aby odborní učitelé na učilištích a zejména mistři odborného výcviku museli mít VŠ !! Oni již potřebné pedgog. studium absolvovali – DPS a proč by měli po 20 letech praxe studovat Pedagogiku další 3-5 let? Něco jiného by byly řádně promyšlené kurzy odborně zaměřené na jejich obor ( stavební, elektro, strojní…), jenže já jsem jich absolvoval několik a další odmítám pro jejich úroveň. Byly to vyhozené peníze… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

A to je právě ten problém našich takyuniverzit.Jedna má kolegyně si takhle v podstatě koupila magistra. Věřte tomu, že jsou ale opravdu hodnotnější školy.Jen jich moc nenajdete v soukromé sféře – Metropolitní univerzita ,J.A.K apod.

Václav Votruba
9 years ago

Že jsou univerzity, pardon spíše vysoké školy, které po studentech tolik nechtějí, vím. Ale to neznamená, že vás nenasměřují někam, kam by vás nenapadlo se podívat. Kamarádka se z asistentky stává učitelkou díky UJAK a sama přiznává, že by jí bylo stydno něco opsat, někoho podvést. A něco málo že jí i tato škola dodala.
Tož tak.

Já mám zkušenost z FP ZČU, obor výpočetní technika (rozšiřující studium), a MFF UK, obor učitelství M+F pro SŠ (něúspěšně 1 rok), pro ZŠ (za 4,5 roku), rozšiřující informatiku tamtéž (i ten jeden neúspěšný rok mi dal hodně!).

Věra Slámová
Věra Slámová
9 years ago
Reply to  Feřtek

To studium opravdu za mnoho nestojí a pořád nechápu, proč máme utrácet veřejné peníze za něco, co už ten člověk umí.

To je cesta k návratu učitelských ústavů…..bude to levnější, základ se naučí tam a zbytek praxí (na dětech) za několik let. Ale ušetříme.

Když se to jinde naučil lépe, rychleji a ze společenského hlediska levněji, tak je to snad klad, osobní zásluha, za kterou bychom ho měli odměnit a ne ho trestat.

Rozhodli se nestudovat a to je osobní zásluha?

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago

A budete stejně tak horovat pro nekvalifikované lékaře nebo advokáty? Ti s vámi rychle vyběhnou. Proč musíme vymýšlet kotrmelce právě ve školství? Uvažujte také o důsledcích. Z tohoto bor…. budou profitovat ty vaše akreditované instituce, které se samozřejmě přetrhnou, aby rozšířily své nabídky neformálního vzdělávání.

l.snirch
l.snirch
9 years ago

No, lékař ani advokát za celoživotní maximum 25 tis neexistuje. Srovnávejme srovnatelné. Zbytečně bráníme formální restrikci těm, kteří by mohli školství prospět, aby učili. Takový praktik výuce pomůže kolikrát více než celoživotní učitel, minimálně výuku obohatí. Jen si uvědomte, za kolik let se takové VŠ placené studium při platech učitelů odborníkovi vyplatí (myslím teď jen peníze, nemluvím o studiu ve volném čase).Odpověď je jasná. NIKDY. Jak poznat odborníka schopného a ochotného a znalého učit – to je odpovědnost ředitele školy, nespoléhejme jen restrikci zákona. Ředitelům škol by se obecně mělo dát mnohem více kompetencí než mají dnes. Jak mají nést… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  l.snirch

Srovnávejme srovnatelné. A co je na srovnání s lékařem nebo advokátem tak nesrovnatelné? Nejde o těch 25 tis., ale především o princip. Jedna výjimka bude plodit druhou. Možná by bylo také dobré, aby autoři vyložili karty na stůl a pověděli, jaké že to neformální vzdělání nahrazující studium VŠ mají vlastně na mysli. Jakou kvalitu měly všchny ty „doplňující“ kurzy, kterými autor hájí onu fiktivní elementaristku? A komu vložit do rukou rávo rozhodnout, komu prominout vzdělání a komu ho neprominout? Ředitelům?

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  l.snirch

Na začátek provokativní otázka – princip čeho? Princip zákona? Co když je blbý jako množství jiných zákonů? Takže princip dodržování existujícího byť blbého zákona má bránit diskusí či jeho změně? Co když hodně učitelů s ukončeným pedag. vzděláním je mnohem horších než ti, co by mohli a chtěli učit a pedag. vzdělání nemají? Teď zase chvíli vážně. Psal jsem o lidech, kteří mají VŠ vzdělání v oboru, praxi, zkušenosti a je žádané zákonem, aby dělali druhou VŠ (placenou, ve volném čase po zaměstnání). Pedag. vzdělání si mohou doplnit krátkým kurzem, ale jen učitele odborných předmětů. Když zpochybňujete dopředu kvalitu těch… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  l.snirch

„princip dodržování existujícího byť blbého zákona má bránit diskusí“

Bráním snad diskusi?

Co je tak nepochopitelného na argumentu, že jedna výjimka bude plodit druhou?

Budeme tedy vymýšlet způsoby, jak obcházet zákony, protože si myslíme, že jsou blbé?

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  l.snirch

Ne obcházet, ne výjimky, na základě diskuse jej změnit. To je rozdíl, respektuji právo.
Existující zákon není posvátná kráva, a toto Znění školského zákona pro vzdělávání rozhodně není přínosem. Brání těm, kteří by uměli, chtěli a mohli do procesu vzdělávání vstoupit, a přitom mají VŠ vzdělání. Pro krátkém doplnění rekvalifikačního pedagogického kursu (viz §22) by mělo být umožněno učit všem (nejen učitelům odborných předmětů), kdo mají VŠ vzdělání. Jenže to by VŠ přišly o studenty…. Stejně žádné houfy VŠ nečekejte.

U těch, co mají jen SŠ vzdělání nemám názor, jak umožnit učit. Netuším, kolik takových je, nemám info.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

Pokud uznávat neformální vzdělání, tak ve všech oborech.Proč jen u učitelství.To totiž odpovídá zavedenému – kdo nic neumí,ten učí. Zkuste si tohle navrhnout v jiných oborech!! Já jsem speciální pedagog se státní zkouškou z logopedie a surdopedie.Myslíte si, že mohu dělat klinického logopeda?Ani omylem, přitom na to mám řádnou kvalifikaci. jenže bych ještě musela absolvovat (bůhví,proč) další několikasemestrové vzdělávání za vlastní peníze.Mít praxi ve zdravotnictví(jak asi, když jsem pedagog).Mít smlouvu s pojišťovnou. a to nikomu nevadí a nehledá cesty,jak usnadnit lidem jako já vykonávat klinickou praxi – a že by byla dnes setsakra potřeba. Také se mi zachtělo po 25… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Proč musí mít učitel 2 vysoké školy, aby mohl učit na SŠ všeobecné předměty a nestačí jen jedna odborná VŠ a k tomu pedagogické minimum? Má-li za sebou navíc dlouhou praxi a chce-li za ty peníze učit. Zkuste mi to vysvětlit. Ministr vlády nemusí mít ani jednu VŠ. Zdravotnictví bych do diskuse nemíchal, jak sama soudně uvádíte, i když s tím z počátku operujete. Myslíte, že soukromé firmy zkoumají formální vzdělání? To jen státní sektor platí podle diplomu a věku a ne podle práce. Je to jeden z důvodu, proč je školství na tom tak jak je. Bojíme se konkurence?… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago

„Pokud uznávat neformální vzdělání, tak ve všech oborech.“ No a to jen ten princip. Eduíni sice mluví o uznávání neformálního vzdělávání jakoby obecně, ale cílem je stejně školství. (Kam jinam by asi hlas Eduínů dolehl???) Soukromé firmy taková kampaň opravdu zajímat nebude. Jenomže při tomto pokřiku je nutné také vzít do úvahy následky. Ataky na pořebnost vysokoškolského vzdělání učtelů už tu opakovaně proběhly.

Nebude to další prostředek dehonestace učitelství?
Posílí něco takového opravdu prestiž učitelů?
Jak bude v souladu promíjení vysokoškolského vzdělání s připravovaným kariérním řádem (hloupým, ale reálně hrozícím)?

Zatím byla vypuštěna jen další mediální bublina futrovaná dojemnými příběhy.

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Pořád píšu o tom, že učitel má mít VŠ vzdělání, ale nemusí mít dvě vysoké školy – proč to žádáte ? Dehonestace školství už dávno proběhla, stávající stav ideální rozhodně není (platem počínaje, společenským postavením, placením za věk a ne za práci konče). Proč má školství strach z lidi, kteří mají vysokou školu, praxi, doplní si pedagogické minimum a chtějí učit? Pořád ještě existuje kontrola ředitele apod, zda to umí. Proč nyní nesmí učit? Nikde není řečeno, že kdo má pedagogiku, učit umí či už je dávno vyhořelý a učit by ani neměl. Znáte určitě hodně takových příkladů, to nepopřete.… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago

Situaci na SŠ neznám, to co říkáte nechápu. U nás na ZŠ už učila řada učitelů s nějakou (elektro, zemědělská) VŠ + pedagogické min.

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Podle školského zákona §9 a 22 dovoluje učit jen odborné (!!!) předměty učitelům na SŠ s odbornou VŠ (např. elektro, zem, matfyz) a k tomu ped. minimum. Ale všeobecné předměty (jazyky, matematika,…) ped. minimum (§22)nestačí. Musí studovat druhou VŠ, výjimka končí rokem 2014. O tom je řeč, Že do teď to šlo, o tom je i ta diskuse pana Feřteka. ZŠ si nastudujte paragrafy 7 (1. stupeň) a 8 (2. stupeň) – zda stačí s odbornou VŠ ped. minimum či ne. Proč by mgr. z fildy nemohl s ped. minimem učit češtinu či jazyky (například) ? Či matfyzák s ped.… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago

Nemyslím, že právě tohle má pan Feřtek a ostatní publicisté na mysli. Žádný takový příklad (ze SŠ) není uveden. Tady jde o učící především na ZŠ, kteří nemají VŠ vůbec žádnou a nesplňují základní podmninku danou zákonem. (A tuto podmínku hájím.) Článek vytváří falešný dojem, že jde o tisíce skvělých učitelů, často pronásledovaných komunistickým režimem, kteří teď za doprovodu plačících žáků a rodičů budou muset zčistajasna opustit školy. Líčit studium na pedagogických fakultách paušálně jako zcela nesmyslné. Vyčítat kterékoliv škole, že z ní nevypadne hned hotový odborník, je přece nemysl. Tvrdit, že uznávání neformálního vzdělávání je klíčovým problémem vzdělávací politiky… Více »

l,snirch
l,snirch
9 years ago

Možná článek nemá mnou uvedené na mysli, ale tyto lidi to postihne taky !!!!
Navíc paragraf 22 moc učitelů nezná a nesmyslně 2 roky studuji placeně na VŠ, místo aby si dodělali ped. minimum dle §22. Ale to je asi chyba učitelů, že neznaj školský zákon a zejména úlevu po novelizaci, jak být odborným učitelem a učit třeba z 90 % všeobecné předměty.
Takže myslím, že ta diskuse má smysl, díky pane Feřteku.

Věra Slámová
Věra Slámová
9 years ago

Souhlasím s nutností vystudovat VŠ. Pouze se myslím, že naše VŠ jsou velmi nepružné.
Mnoho kolegů by to zvládlo formou elearningu se studijní podporou. Nemuselo by se za ně suplovat, odpadlo by mnohdy složité dojíždění a dostavit se pouze na zkoušky by bylo určitě jednodušší. (Aspoň já bych to uvítala, když jsem po vystudování odborného učitelství pro SŠ, studovala všeobecné předměty pro ZŠ a SŠ.)

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

Pro mě by byl ideální stav asi takovýto – gvystuduji vysokou školu s pedagogickým zaměřením.Učím pár let a zjistím, že bych raději např. pracovala jako psycholog.Jelikož jsem v průběhu studia na pedag. fakultě absolvovala dílčí zkoušky z psychologie, bylo by na mě, jak se ostatní doučím Poté bych zažádala o přezkoušení na škole ,kde se studuje psychologie. Složila bych žkou šku a mohla bych dále pokračovat jako psycholog,psychoterapeut. Stejně toto zaměstnání,jako i učitelské vyžaduje neustálé doplňování si vědomostí, hlídání trendů apod. Jde o tu prostupnost mezi obory. Nebráním se tomu, když někdo vystuduje matfyz nebo filozofii, aby šel učit.Podle mě… Více »

L.Snirch
L.Snirch
9 years ago

Souhlasím s uvedeným o prostupnosti mezi obory – dnes je to zabetonované, zejména ve státní správě. Přesně o to mě šlo, že školský zákon tomu nyní brání a vyžaduje po někom, kdo má VŠ (odbornou) několikaleté studium na další VŠ, aby mohl učit na odborné SŠ. Co myslím tím, že v soukromé firmě (některé)se neptají po diplomech k práci účtaře? Prostě mě otestuji, zda umím perfektně účtovat a jestli jsem se to naučil na VŠ nebo po večerech sám nikoho nezajímá. Já nikdy nestudoval účtařinu, nikdy nedělal žádný kurz, přesto jsem dělal vnitřní audity účtování, roční závěrky, výročky a přílohy… Více »

Věra
Věra
9 years ago
Reply to  L.Snirch

Nezlobte se, ve firmě si vás neotestují, protože firmy zadávají volná místa pracovním agenturám a ty vás bez milosti vyřadí hned v prvním kole, pokud nesplňujete požadavky zadavatele na vzdělání, tedy ten papír… – na žádné přezkoušení si vás totiž ani nepozvou…

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Věra

Mluvíte za VŠECHNY soukromé firmy? Ne všechny nabírají přes agentury. Ale to Vy víte. Takže nerozumím obsahu Vašeho příspěvku.

Ondřej Šteffl
9 years ago
Reply to  Věra

Já znám celkem dost personalistů z různých firem, a nebo se podívejte na JOBs. Jen málokdo používá agentury pro výběr pracovníků. Snad když jde o větší nábor třeba řidičů nebo telefonistek.

Jinak firmy, co znám, na diplomy hledí stále méně, resp. diplom z Harvardu udělá jistě dojem, ale dva roky na humanitární misi s Člověkem v tísni taky. A reference, co člověk dokázal jsou samozřejmě nejdůležitější.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

Omluva za překlepy,ještě trochu spím.

Jan Novotný
Jan Novotný
9 years ago

Ctění magistři, proč odmítáte tak zarputile připustit, že to, co vás učili 5 let papuškovat u zkoušek na nesmyslné univerzitě, se kdokoli s mírou expertízy v daném předmětu dokáže rychleji a lépe naučit za 3 roky přímé pedagogické praxe? Zeptejte se svých ředitelů. Kdo umí předmět a umí učit,nepotřebuje k tomu papír. Kdo to neumí, tomu ani 20 let v Oxfordu nepomůže.

Vladka
Vladka
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Novotný, zajímalo by mne, jakou profesi vykonáváte a jaké máte vzdělání. A jestli ve vašem oboru máte podobně pomýlené názory. Pokud byste měl něco společného s učitelstvím, bylo by to tragické. Ale věřím, že ne.

Jan Novotný
Jan Novotný
9 years ago
Reply to  Vladka

Vysvětlete prosím proč jsou ty mé (a nejen mé )názory pomýlené. Dobře, tak do ofenzivy. Osobně bych byl tisíc krát raději učen tím Křovákem z džungle či charismatickým bývalým trestancem, než suchou a arogantní účou, jejíž identita stojí na diplomu z PedF, která nemá ráda děti, pořádek udržuje strachem z poznámek, poškoly a pitomých známek. Au…

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Vladka

Tak do ofenzívy. Uvědomte si, že tu vytváříte velice zkreslený obraz geniálních nekvalifikovaných a naopak kvalifikovaných hnusáků! Připustíte konečně alespoň možnost, že velká část z těch deseti tisíc byli třeba líní nebo prostě neschopní fakultu vystudovat? Nebo budete stále recyklovat historky o ublížených a pronásledovaných???

Jan Novotný
Jan Novotný
9 years ago
Reply to  Vladka

Co takhle uznat kvalifikaci a odučená léta těm osvědčeným, časem a výsledky prověřeným učitelům, zařadit je do odpovídající platové tabulky a PAK udělat tlustou čáru? Vždyť každý ředitel, hodný své funkce, musí vědět z reakcí dětí, rodičů, kolegů a inspektorů, kdo na jeho škole je či není dobrým učitelem.

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Vladka

Docela obdivuji vaši víru v osvícenost ředitelů. Budiž. Ale nejsem si jist, zda i tak bude takové odpuštění vzdělání jednotné (nebo nemusí být?). Názory ředitelů na kvalitu učitele se zcela jistě různí. Kromě toho mnoho nekvalifikovaných učí z nouze. Někdy vlastní, někdy školy, která nemá… třeba jazykáře. (O tom, jak budou postiženy jednotlivé segmenty, naši novináři mlčí. Bombastický titulek a story jim stačí.) Pak bude motivací k odpuštění vzdělání pouhá nouze, nikoliv kýžená kvalita. Bude platit ona tlustá čára pro danou školu, nebo už plošně?

Jan Novotný
Jan Novotný
9 years ago
Reply to  Vladka

Snad by bylo lepší jim to uznat pro všechny školy, jinak by to bylo snadno zneužitelné.

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Vladka

Vidíte? Jednomu řediteli se tento učitel bude jevit jako hodný výjimky, druhému třeba ne. Těžko vystavit generální pardon pro všechny školy tak, aby nezaváněl pochybnostmi.

A co bude dál za tou tlustou čarou? Nebudou opravdu už přibývat další výjimky?

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Vladka

Jednotnou šablonou DOBRÝ UČITEL, ať tu šablonu nadefinujete jakkoliv, neprojde 100 000 učitelů (nebo kolik jich je). Vždycky najdete takové, že i když mají 5 vysokých škol včetně pedagogiky, tak učit neumí, stejně jako takové, kteří školu nemají žádnou (myslím vysokou) a jsou to ti nejlepší učitelé široko daleko. Když ovšem učitelé ředitelům škol nevěří, aby to mohli při své odpovědnosti posoudit, raději se obracíme na nějaký geniální zákon a geniální pravidla bez výjimek, jako by něco takové zákon u 100 000 učitelů uměl posoudit. Absurdní. Ale proč ne, člověk si zvykne na vše. To soukromý sektor už naštěstí dávno… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Vladka

To neustálé srovnávání se světem soukromých firem pokulhává, nesedí. Je absurdní. Už právě proto, že se strašně těžko měří ta kvalita práce. Nechápete rozdíl mezi šéfem firmy odpovědným především za zisk a ředitelem státní školy odpovědným za vdělávání. Vy pořád šermujete tím, jak jsou ti nekvalifikovaní skvělí (ba široko daleko nejlepší), ale čím jste to změřil? Odmítáte geniální zákony, ale věříte na geniální ředitele. Co je to za argumentaci? Navíc teď jste úplně mimo: zákon stanovuje kvalifikační předpoklad. Ne kvalitu.

L.Snirch
L.Snirch
9 years ago
Reply to  Vladka

Nešermuji tím, že jsou všichni nestudovaní sqělí, ba nejlepší. To jste si vymyslel. To je alibistický argument, navíc chybný, že úroveň vzdělání nejde změřit. To srovnání se světem soukromých firem není absurdní, protože i tam ve službách, soukromých vzdělávacích agenturách atd. rozhoduje především odpovědnost za vlastní prací, řízení, kompetence atd. Jsou tam stejní zákazníci jako jsou zákazníky studenti našich škol. Ve školství nechceme, aby řídili firmu ředitelé, bo se bojíme jejich neschopnosti (dokonce ani nechceme, aby nám oni určovali plat). No spíše je to nedostatek sebevědomí a chceme, aby nás měřil v kvalitě práce zákon a odměňoval zákon, jako by… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Vladka

Neřekl jsem všichni, neřekl jsem nejde změřit. Čtěte pozorněji. Ale znovu se vrátím na začátek. Když jste zakázali srovnání s lékaři, pojďme jinam. Jsem zvědav, s jakým elánem půjdete v rámci této kampaně spolu s eduíny vysvětlovat na advokátní komoru, aby uznávali neformální vzdělávání a promíjeli vzdělání. Terčem této kampaně je tak či onak školství. Učitelé. Sebevědomí? Když sebevědomě říkáme, že trváme na vysokoškolském vzdělání, tak se vám to nelíbí. Jak máme být sebevědomí, když nám podráží nohy lidé zevnitř? Třeba jako vy? Věřím, že mnohým nekvalifikovaným uplatnění zákona přinese problém. Ale všichni věděli, že cosi nesplňují a že zákon… Více »

Jan Novotný
Jan Novotný
9 years ago
Reply to  Vladka

Ven s těmi nedouky. Co na tom, že někteří jsou dobří učitelé ochotni za méně peněz dělat více práce. Jsou to líní paraziti na těle českého školství, kteří brzdí jeho rozkvět již 20 let.

Bez nich prestiž povolání stoupne, protože prestiž učitelství je v čr založená na diplomech a titulech, ne na schopnostech a dobře odvedené práci. Nebude již nekvalifikovaných učitelů, zbudou pouze ti diplomovaní se zárukou kvality.

Vzhůru k zářným zítřkům z vyčištěnou profesí. Vytrhat plevel aby ti zdraví mohli růst.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Vladka

Pane Novotný, „nedouci“, „líní paraziti“ – co to je za demagogii? Copak někdo něco takového napsal? Jsou pouze vyučující, kteří si nedoplnili vzdělání, pohříchu to základní. Je to ovšem zvláštní, když jinak – jak porůznu čtu – se většinou vzdělávají, jak jen to jde. Teď jsem si na EDUinu přečetl, že učitelů bez plné kvalifikace se zastává hlavně rodičovská veřejnost. Nic proti rodičům, představují mj. důležitou zpětnou vazbu, ale působení učitele může komplexně zhodnotit pouze plně kvalifikovaný odborník, tj. v první řadě učitel daného předmětu, který má sám vynikající výsledky, přičemž by měl soustavně sledovat veškeré kolegovo působení a vycházet… Více »

Jarmila
Jarmila
9 years ago

Na základní škole, kam chodí mé dcery bude muset prý odejít zkušená učitelka hudební výchovy, která léta vyučuje i v Lidušce. Mezi žáky je oblíbená, se školním sborem má mnohé úspěchy i v rámci krajských hudebních soutěží. Dále odejde učitel informatiky, také asi s 15-ti letou praxí, který oboru skutečně rozumí, léta v našem městě pořádá vzdělávací kurzy pro dospělé i seniory. Dcera v deváté třídě nás s manželem v oblasti IT v podstatě vyučuje (a to se nepovažujeme za žádné počítačové „analfabety“). Pan učitel nejenom nám již několikrát pomohl i s porouchaným PC a je jednoznačné, že svému oboru… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Jarmila

„Moudro“ zákona zvítězí nad schopnostmi. O tom ta diskuse je. To by se v soukromé firmě stát nemohlo, protože tam nerozhoduji diplomy, ale schopnosti. Už tak živnostenský zákon nutí si dodělávat maturitu lidem, kteří v době nedostatku pracovních míst by chtěli podnikat, ale zákon si vynucuje vzdělání. A tak po večerech dělají nadstavby a skládají stejnou maturitu jako prestižní gymnázia (to fakt taky vymyslel někdo moudrý). Teď ještě uděláme zářez do učitelů. Proč někdo, kdo učí na základce hudebku,vede kroužky, sbory,… musí x let studovat pedagogiku ? Proč někdo, kdo má státnice z jazyka, musí x let na základce studovat… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  l.snirch

„Proč někdo, kdo má státnice z jazyka, musí x let na základce studovat pedagogiku ?“

Vy si vážně myslíte, že ostátnicovaný (fuj, to je přece také formální vzdělávání) polyglot umí také dané jazyky učit???

L.Snirch
L.Snirch
9 years ago
Reply to  l.snirch

Každý ne, někdo jo.

A vy si myslíte, že KAŽDÝ, kdo má pajdák, umí učit?
Nebo že každý s pajdákem má motivaci celý život se sebevzdělávat a měnit postupy s postupně se měnící společnosti, aby tu schopnost učit neztratil?

Kam se dostaneme takovýma triviálními otázkami?

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  l.snirch

Problémem školství je, že se jako rakovina žereme zevnitř. Lékaři budou držet při sobě, i kdyby vám uřízli místo slepáku kus střeva. Ale s lékaři se nesrovnávejme, křičí někdo. Avšak se světem účetních a auditorů se srovnávat musíme, tvrdí tentýž. Pajdáky jsou paušálně k ničemu a nakonec sami sedneme na lep eduínské kampani o neformálním vzděláváním kortunovanou stupidními odznáčky. Staneme se sběrali a budeme objíždět burzy. Kdo hájí vysokoškolské vzdělání učitelů je ve vleku národní posedlosti tituly a diplomy. Všimněte si, že úvodní texty kampaně nenabízí fakta a analýzy, ale srdcervoucí příběhy. Podobný slzavý příběh strhl Dobeše k tlaku na… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  l.snirch

Myslím, že každý člověk, který třeba jako já dělal 20 let v soukromých firmách a pak přijde do školství, kouká jak Alenka v říši divu, podle jakých pravidel školství funguje. A pochopí, že jestli se soukromý sektor musí tvrdě přizpůsobovat světu, aby nezkrachoval, tak ve školství pořád platí pravidla dirigování shora. To nás ničí, že neprosazujeme kompetence a rozhodování pro ředitele, že betonujem ten neprostupný stav školství, kdy se necháme platit podle věku (ne za práci), kdy žádáme 2 VŠ, aby nám náhodou nevznikla konkurence, kdy si myslíme, že jsme něco více než jiné obory a že jenom zákon může… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

A co takhle zrušit všechny vysoké školy. Je to podle některých jen ztráta času,když se vše potřebné získá praxí. Ušetřilo by se.

L.Snirch
L.Snirch
9 years ago

Jasně, jednoduché extrémy jsou vždy řešením pro složité problémy. Bud všichni školu nebo nikdo školu, mezitím je to nuda. :-)

Jenže rozumné řešení jsou právě vždy uprostřed. A je vidět z diskuse, jak se s tím těžko smiřujem.

Český národ mající zálibu v diplomech a v titulech se jen tak nezmění.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

Vysoká škola dává lidem především teoretický základ pro jejich další působení.Můžeme vést diskuse, jestli to stačí či nestačí.Co člověk, to názor.Já si stojím za tím, že prostě škola být musí.Není to o titulech(když jsem studovala,tak jsme titul nedostali,a přesto mi to nijak nevadilo).Při pohledu zpět jsem se na vejšce naučila spoustu věcí, které dnes i dřívě potřebuji v práci. Ano, musela jsem absolvovat i pár nesmyslných přednášek (marxismus),ale to bylo dané dobou.Měla jsem to štěstí, že jsem hned po gymplu šla učit,protože mě na školu nevzali. Přesto jsem neměla pocit, že už dál nemusím, že ta školy mi bude na… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Vysoká škola k ničemu nevadí, nemám nic proti VŠ. Ale není to posvatná kráva, kterou NIC nenahradí. Každý se musí dnes sebevzdělávat, pokud chce uspět. Já nikdy nedělal v oboru, který jsem na matfyzu studoval, ale každý obor, který jsem dělal (účtař, auditor, ekonom, analytik informačních účetních systému) jsem si nejdříve po večerech nastudoval a pak tu práci dělal. Takže to jde. Rozhoduje, co kdo umí, ne jakou školu prolezl (někdy doslova). Proč musí mít učitel dvě vysoké školy, aby mohl učit na odborné SŠ ? U nás většina učitelů nemá pajdák, logicky, mají odbornou VŠ, k tomu praxi v… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago
Reply to  l.snirch

Tam učili lidé, kteří si mohli studovat dohaleluja i za sociku. A proč by to dělali,když jim stačila maturita.S pár lidmi jsem pracovala.Nebyly to žádné oběti komunismu. Svou kvalifikaci si doháněli účastí ve spolcích jako byla KSČ, různé spolky přátel SSSR apod. To jen pro upřesnění, co jsem měla na mysli tím vyházením nekvalifikovaných po revoluci.

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  l.snirch

Já mlüvil o otevřenosti profese učit po roce 1989 pro ty, kteří nemohli studovat, ne o těch, které popisujete – tam s Vámi souhlasím, pokud tydleti ve školství nadále zůstali.
Ale doufám, že už ve školství 25 let po revoluci dávno nejsou. Nebo proboha jsou? Pak by to potvrzoval to, co píšu – že školství není pružné a svou konzervativnosti dovoluje těmto lidem v systému vegetovat, v soukromých firmách by nevydrželi po revoluci déle než rok.

K.Oumez
K.Oumez
9 years ago

Přidat komentář

Jan P. Novotný
Jan P. Novotný
9 years ago

Kdo umí předmět a umí učit, nepotřebuje k tomu papír. Kdo to neumí, tomu ani 20 let v Oxfordu nepomůže. Fanatické lpění na liteře zákona či vrhání se po snadných řešeních tuto pravdu nezmění. Pokud jsou ty univerzity opravdu tak výborné a inspirující, proč jen, proč tak malé procento absolventů učí?
Pokud by houfy absolventů PF plni nadšení a lásky pro svoji profesi plnili třídy škol, pak by nebylo sporu o tom, zda je univerzitního studia pro učitele potřeba či nikoliv.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

Díky pane Novotný.Zítra si podávám inzerát.
Inzerát:
Hledám místo lékařky, psychiatričky.Nemám sice školu,ale mám dostatek znalostí v tomto oboru získané neformálním vzděláváním.Také mám již dost odznáčků,které mě kvalifikují na tuto práci.Mám velkou chuť zde pracovat.Vše doženu případnou praxí a pilnou prací na oddělení.Děkuji za vaše nabídky.

Jan Novotný
Jan Novotný
9 years ago

Učitelství je jako rodičovství: nepotřebujete k němu kvalifikaci Odkaz na původní článek v The Guardian zde: http://www.theguardian.com/commentisfree/2013/oct/28/teaching-qualification-nick-clegg-course Učitelství profesí sice je, ale od povolání lékaře či veterináře se liší. Kdo by chtěl, aby ho operoval amatér, který nemá za sebou léta zkušeností? Výhled na návštěvu u zubaře, který sice disponuje celoživotní vášní pro zuby, ale postrádá univerzitní vzdělání, by vyděsil snad každého, krom těch nejotrlejších. Ti, kteří tvrdí, že učitelé musí být především kvalifikovaní, však zásadně nepochopili povahu této profese. Učitelova role je mnohem více podobná té rodičovské. Je velkou škodou, že světové vlády učinili z učitelství profesi mnohem méně… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Tak takhle dobře bych to nikdy nenapsal, děkuji. Mluvíte mi z duše.
Srovnávání s lékaři a piloty by již učitele ve svém zájmu neměli nikdy používat. Nikdo jim tu paralelu neuvěří a jsme jen pro smích veřejnosti. Ale právo na jakýkoliv názor máme všichni, to nikomu neberu.
Pěkný večer

Václav Votruba
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

No jasně, to tu chybělo. Závěr: na rodiče nepotřebujete vysokou školu, za rodičovství se přece neplatí, tudíž učit může každý a plat může být nízký. Děkuji, to jsem chtěl slyšet. Zrušte vysoké školy, snižte platy, naberte hodné blbce.

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Existují vynikající rodiče se základním vzděláním, existující lidé s několik VŠ (kteří jsou vynikající v oboru), ale děti by vychovávat nikdy neměli.

Stejně tak s učiteli. Práce s dětmi je i o něčem jiném, jen vzdělání nestačí. Ale je těžké si to pro učitele přiznat.

Někdy pajdák někomu nikdy stačit nebude, jindy není pajdák zapotřebí a bude to PAN UČITEL či PANÍ UČITELKA.

Věděl jsem to už jako dítě, jako student a vidím to nyní i jako učitel.

Tož tak. Carpe diem

Vladka
Vladka
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Novotný, to, co píšete, je naprostá pitomost. Učitelství není jen umění a dar (byť osobnostní předpoklady a oddanost a zaujetí pro práci se žáky jsou důležité), ale také/především profese, která vyžaduje velké množství odborných a specifických znalostí a dovedností. Špatný učitel může napáchat na duši včetně intelektu dětí stejné škody, mnohdy už nevratné, jako mizerný lékař na tělesné schránce.
Nevím, zda-li máte děti, ale pokud ano, předpokládám, že byste nechtěl, aby trávily s učitelem amatérem/laikem podstatnou část svého času, v době, kdy může být zásadním způsobem rozvíjen potenciál dítěte.

Irena
Irena
9 years ago

Inzerát zkuste podat. Myslím ale, že Vás budou brát spíše jako pacientku. A doufám, že zvítězí zdravý rozum a stále bude požadováno, aby i učitel musel míti VŠ. Hezký den.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago
Reply to  Irena

Jistě jste pochopila mou nadsázku – můžu přece bez školy ale s elánem pracovat kde chci a a prosadit se jen prací.Jak zde někteří diskutující navrhují.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

Také děkuji panu Sotoláři, který vyjádřil názor, že se žereme zevnitř. Všechny profese pěkně kopou za jeden tým.Mají profesní asociace a drží při sobě. Jen my se nejsme nějak schopní tohoto dobrat. Necháváme do sebe hezky kopat a ještě za to někteří děkují. Když už se velká část naštve a chce třeba stávkovat, tu se najde pár ubulených „úč“, které slzí do kamery,jak ty dětičky nemohou ani na minutu opustit, že je to jejich poslání.Že by taky mohly mít něco jako hrdost, to asi neví.Tak si prosím vás nechme na….t (pardon) na hlavu.Nechme,ať učí kdo chce a myslí si, že… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Za ty 4 roky, co jsem učitel, byly všechny stávky politické, kdy odbory nás zatahují do politických zájmů soc.dem. a pak jejich bossové nastupují za soc.dem. do Parlamentu (Falbr, Štěch, Zavadil). Nebo aby jsme byli placeni nadále podle věku. Za takové stávky díky, s pýchou jsem nestávkoval (jako většina u nás). Takže já hrdost definuji opačně než Vy, ale to je názor proti názoru. To se neshodneme.

Jsem ochotný stávkovat za zrušeni platu podle věku, za větší samostatnost a kompetence ředitelů (v platech, v rozhodování, proti stávající formě státní maturity). Ale tyhle stávky nebudou – se vsadím.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

Podívejte,i já mám pocit, že je školství drobet zabetonované.Novela školského zákona je pitomá a neřeší velkou spoustu věcí. Ale zase ze mě trochu mluví praxe. kdo jste měl v životě štěstí na férové a objektivní šéfy, tak hájíte to, že bude rozhodovat o všem. Já to štěstí neměla. Měla jsem dva docela objektivní a slušné šéfy a sláva jim.Pak jsem ale také zažila ředitel, kteří prováděli politiku asi tak,jak ji známe z dnešní sněmovny.Donášení,leštění klik, dopr—levzlezectví.Jedna byla právě ta nestudovaná a já byla ta potenciální mrcha, která jí může jít po krku a hájit se kvalifikací. Když si představím, že… Více »

Bohunka
Bohunka
9 years ago

Děkuji i Vám, paní Karvaiová, za úžasné postřehy z pedagogického zákulisí.Přeji vše dobré. B.

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Nepopírám, všude můžete mít problém na šéfa, v soukromé firmě, ve školství, kdekoliv. Jen by mě upřímně zajímalo, zda jste chodila spokojeně do školy pod blbcem, i když jste měla jistý plat (tabulkou). Pokud ano, obdiv (upřímně), bo já bych bych to nezvlád a odešel. Já měl na šéfy v životě štěstí, protože za 29 let praxe byl nešŤastný jen první 2 roky,ještě za komáru, kdy člověk nemoh dát výpověď , dokud neměl jinou práci, výpovědní doba byla 7 měsíců a být nezaměstnaný člověk být nemohl (te’d už je naštěstí právo (ano čtete dobře) býti nezaměstnaný, můžete dát výpověď a… Více »

Bohunka
Bohunka
9 years ago

Vážený pane Sotoláři, děkuji za všechna Vaše vyjádření a názory. Jednoznačně se pod ně také podepisuji. Učitel, který není ochoten získat odpovídající předepsané vzdělání na pozici, kterou zastává, nemá morální právo po svých žácích požadovat odpovědný přístup k plnění školních povinností. Srovnávací statě o nekvalifikovaných advokátech a nekvalifikovaných lékařích, bych si dovolila rozšířit ještě o jeden pojem, a to o pojem „nekvalifikovaného pilota“. Už vidím rozzářená očka těch přispěvatelů, pro které je odpovídající pedagogické vzdělání učitelů nepodstatnou a stát zatěžující okolností, kterak jim nekvalifikovaný pilot sděluje, že má „nalétáno“ xtisíc hodin na trenažéru. :-) O kvalitě pedagogických fakult by se… Více »

Vladka
Vladka
9 years ago
Reply to  Bohunka

Velmi s vámi souhlasím, jak vůbec může někoho v 21.století napadnout uvažovat o tom, že VŠ vzdělání pro učitele je zbytečnost, že vlastně může učit kdokoliv!!!!

Jiří Nováček
Jiří Nováček
9 years ago
Reply to  Bohunka

Vážená Bohuňko,
jste moc převzdělaná ( Pokud učitel, nikdy neslyšel o neuropsychologické specifické stimulaci mozkových hemisfér prof. Dirka Bakkera nebo nikdy nestudoval zákonitosti Lurijova modelu kognitivních funkcí, pokud nemá potuchu, jaký rozdíl je mezi konstruktivistickým pojetím výuky a transmisivní pedagogikou, nemá ve škole co dělat. )
Vite co, pojďte si s Vašima znalostma zaučit 3-5 let na učňák, do třídy, kde 28-30 zedníků, tesařů …. Jako přípravu si nejdřív přečtěte knihu – Evan Hunter : Džungle před tabulí , aby jste věděla, do čeho jdete.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

Prosím zanechte tu všech extrémních názorů.Ten o srovnávání rodičovství a učitelství je fakt blbý.A je mi jedno ,jestli původní text přinesl kdoví jak renomovaný tisk.Ani tam nemají patent na rozum.Cituji:Rodiče kvalifikaci jednoduše v procesu nabydou, což je přesně ten způsob, jakým vzniká dobrý učitel. A můj argument:každá profese potřebuje,aby se člověk v praxi tzv. otrkal a poté se dále rozvíjel.Jen to nejde bez teoretického základu.Na tom si stojím. Víte,i negramotný Křovák je dobrým rodičem, jen si ho neumím představit před tabulí jak praxí získává renomé výborného učitele.A co by tam učil? .To by jako vše nabyl prací a životem?A profese… Více »

Jan Novotný
Jan Novotný
9 years ago

Tvrzení, že učitelé musí mít učitelskou kvalifikaci, ztroskotává na chybných premisách či předpokladech. Tou první je, že profese učitele je stejná jako profese lékaře či inženýra. Mnoho lidí se ohání touto naivní analogií, která je jednoduše chybná. Profesionalita učitele spočívá ve znalosti látky v jeho předmětu. Co se výuky samotné týká, lidé se navzájem učí či instruují již tisíce let a tvrdit, že veškeré vědění takto předané je neplatné, protože ne-existovali pedagogické fakulty či státem akreditované kurzy je směšné. Myšlenka, že profesionalita obnáší znalost té správné učitelské teorie, metody či pedagogiky je rovněž chybná, jelikož žádná taková neexistuje. Jsou pouze… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Dovedností dobrého demagoga je vyvracet tvrzení, které nikdo netvrdí. A nikdo netvrdí, že sama pedagogická fakulta tvoří dobré učitele. (Dokonce ani ta lékařská… že?) Vysokoškolské vzdělání tvoří jakýsi předpoklad, základ, odrazový můstek. Žádné neformální vzdělávání (ani odznáčky) nenahradí akademické prostředí a zkušenosti. Vyvozovat z jakési podobnosti rodičovství a učitelství (jako pan A. Tun v Britských listech), že pro učitelství není třeba vysokoškolského vzdělání je prostě hloupost. Dnes je cílem útoku vysokoškolské vzdělání. Co bude zítra? Potřebují učitelé vůbec maturitu? Vždyť mnozí rodiče nepotřebují ani základní vzdělání…

Jan Novotný
Jan Novotný
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Sotolář, Cílem polemiky není ani tak zpochybnit vysokoškolské vzdělání, jako presumpci, ze které patrně vychází ono plánované propuštění nekvalifikovaných učitelů příští rok. Jmenovitě, že je to jen a pouze vysokoškolské vzdělání pedagogické, které je s to vychovat dobré pedagogy. Toto jednoduše není pravda, jelikož osobně znám mnoho opravdu dobrých pedagogů, kteří nemají ten správný diplom a dle jak říkáte „dojemných“ příběhů, je jich na školách více. Touto selekcí uchazečů o práci se školství připraví také o mnoho talentovaných a výborných učitelů. Na čem tedy školám záleží? Mít dobré učitele, nebo mít učitele s formální kvalifikací? Zdá se, že i… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

A taky možná učitelé (znám takové, množství obecně netuším), řeší logické propouštění, které ve škole nastat musí, metodou raději jiní než já, když já mám tu správnou fakultu. Nikomu z diskutujících to nepodsouvám, ale někteří učitelé se s tím netají. Školství zakrnělo na cestě od socialistického direktivního systému jen pár kroků za jeho prahem, na demokracii si nikdy nehrálo. Opravdu každý, kdo přišel do školství ze soukromé sféry, na to kouká jako blázen. V soukromém sektoru člověk čelí propouštění denodenně (drobná nadsázka), kdežto ve školství se sází na jistoty a když jsou nyní tyto nalomeny a propouští se, učitelé panikaří.… Více »

Václav Votruba
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Ó jak musí jásat stát, když se mu tu servíruje možnost mít neaprobované učitele (zlevní se příprava), kteří by nemuseli trvat na srovnávání platů s ostatními stejně kvalifikovanými. A ještě zbývá uvolnit Zákoník práce, aby se vedení školy snadněji rozloučilo s některými učiteli. Nejsem paranoik, ale toto všechno by ohrozilo postavení učitele. A raději jistotu tarifů, než nejistotu „hroznů“. — Historicky vzato před vysokoškolským studiem byla středoškolská příprava učitelů a před ní učili gramotní vysloužilci (i to už tu v diskuzích zaznělo – „proč nemůže učit voják z mise v Afghánistánu, když by rád učil jazyky“). A ještě před tím… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Nejste asi paranoik, ale píšete paranoický názor, protože určitě stát má zájem na tom, aby zhoršil vzdělání. Zákoník práce (přijali jen soc. dem. s komunisty v roce 2005) bez pochyby brání zejména v době velké nezaměstnanosti pružnosti pracovního trhu. Je naprosto špatný, to Vám každý, kdo na trhu pracuje s potřebou flexibilním zajištováním zakázek, potvrdí. Jen nepřiměřeně chrání momentálně zaměstnané, brání do práce nezaměstnaným nastoupit, dnes brání i nastoupit do práce mladým absolventům a bude hůř jak skoro v celé Evropě (nemožnost výpovědi bez důvodu ze strany zaměstnavatele). Ale to je v souladu s těmi jistotami, který demotivačně učitele pro… Více »

Tomáš Dopita
Tomáš Dopita
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

„Profesionalita učitele spočívá ve znalosti látky v jeho předmětu.“ – nesouhlasím – profesionalita učitele spočívá v dovednosti naučit látku jeho předmětu. Kromě oboru musí zvládat jeho vyučování (a mnoho dalších znalostí a dovedností). „Myšlenka, že profesionalita obnáší znalost té správné učitelské teorie, metody či pedagogiky je rovněž chybná, jelikož žádná taková neexistuje.“ Motáte trochu pojmy, ale rozumím tomu, co chcete říct. Samozřejmě, že není ta jediná správná, ale proto jich pedagog musí mít v zásobě mnoho a dobře zvládnutých, aby věděl, která je ta správná právě v tuto chvíli, pro tohoto žáka a musí je používat vědomě, se znalostí, profesionálně.… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Je snadné mít trvale jednoznačný jediný správný názor a trvat na něm. Tedy bez teorie na pajdáku se nesmí učit.. A je to. Vše ostatní je extrém, i kdyby to uváděl jakýkoliv světový tisk, jak píšete. Ten Křovák, kterého popisujete s obrovským despektem, by mě možná ve škole zaujal mnohem více než polovina mých učitelů s pedárnou, kteří nikdy neuměli zaujmout a pro život mi nic nedali. Protože pokud by mi Křovák vyprávěl, o tom, jak přežít v pralese, tak bych ho tak hltal, že bych zapomněl i na přestávku. A pro můj život by po jednom učiteli matiky a… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago

Vážený pane Novotný, nevím, co je cílem eduinské kampaně, možná a nejspíš kampaň sama (co jiného by dělali?), ale důsledkem – který mnozí nehodhlédají, nebo nechtějí a nedovedou – je zjevně zpochybnění právě vysokoškolského vzdělání učitelů (s hloupými analogiemi Tuna a Perknerové) a předání do rukou ředitelů (a tím obecním zastupitelům, strýcům a kamarádům) snadno zneužitelnou pravomoc. Navíc dnes nevíme, kam se zítra ten propletenec zpochybňování a výjimek povalí dál. Jsou také jiné příběhy, příběhy mnohých, kteří si vysokoškolské vzdělání doplnili: při práci na plný úvazek, s rodinou, s polovičním platem. Proč to neudělali ti zbývající? Dáte ruku do ohně… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Nevím proč vyvolanou diskusi k problému, který za rok nastane, nazýváte kampani, proč máte potřebujete Eduin zesměšňovat – ale je to Váš problém. Já jsem moc rád, že existuje platforma, kde lze o vzdělání kultivovaně diskutovat (Cermat na stránkách nediskutuje, ministerstvo nediskutuje, pak je Česká škola, ale tam se nedaří držet diskusi na kultivované úrovni). Jen co udělal Eduin za hodnotnou službu pro maturanty (jako jediný) stran šílené státní maturity a chování Cermatu a Dobeše v prvních 2 letech maturity 2011 a 2012. Jen za to by měli učitele denodenně (nadsázka) děkovat (nebudou já vím). Ano přestava podstatné části učitelů… Více »

Jan Novotný
Jan Novotný
9 years ago

Pane Sotolář et al., Proč se o tomto nyní diskutuje, je snad jasné. Každá změna vyvolává diskuzi a je to tak dobře, protože kdybychom přijímali vše bez diskuze, nelišili bychom se od zvířátek. Nezlobte se, ale Vaše argumenty už začínají připomínat toto: „Když my jsme tím martýriem (na PedF) museli projít, tak vy taky.“ Diskuze už není o kvalitě vzdělávání či o dobrých učitelích a školách. Faktem zůstává, že jsou i dobří učitelé, kteří správný diplom nemají. Než aby se X let při zaměstnání učili něčemu, co už dávno vědí, odejdou a najdou uplatnění jinde, protože jsou schopní. Výpovědi absolventů… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago

Nazývám to kampaní, protože to kampaň je. (SSČ uvádí: Kampaň je hromadné veřejné úsilí o prosazení něčeho.) Eduin běžně pojem kampań používá. Proč vám vadí nazývat věci pravým jménem?. Opakovaně tvrdím, že z ústupku z požadavku na vysokoškolské vzdělání učitelů nic dobrého nevzejde, v důsledku opravdu sníží v očích veřejnosti prestiž učitelského povolání a zbytečně vyvolá další rizika. Nesouhlasíte. To je podstata diskuse. Ale nepodsouvejte mi věci, které neříkám. Nikdy jsem netvrdil, že všichni kvalifikovaní jsou ti nejskvělejší a že samo vysokoškolské studium je zárukou dokonalosti. Hážete na mě odpovědnost za úplně jiný problém: „Vy, kteří se neustále zastáváte těch… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Protože chcete vyhodit i některé ty dobré, sice bez vzdělání, tak jsem si dovolil položit otázku, co s těmi, co vzdělání sice mají a učit už neumí.
To je celé, žádná podpásovka. Řešit problém jednostranně značí ho zhoršovat.

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago

Jak bude probíhat udělování výjimek? Opravdu jen rozhodnutím ředitele?

Jak bude nekvalifikovaný zařazen do plánovaného kariérního řádu? Bude nějaká zvlášní kategorie?

Irena
Irena
9 years ago

Dobrý den,
je tomu už patnáct let, kdy jsem krátce pobyla na jedné soukromé střední škole. Ve třídě, kde jsem učila, jsem byla vysokolšky vzdělané jen já a pan učitel českého jazyka a literatury. Ostatní „vyučující“ vybíral pan ředitel z řad vyšší odborné školy. Argumentoval tím, že tito „mladí pedagogové“ mají žáky rádi a mají k nim blíže, jak my, kteří máme tituly. Když sem seděla u maturit jako třídní učitelka, měla jsem pocit, že sním. Poslouchat zkoušející bylo pro mě utrpením, poslouchat žáky též. Jak vidím, pan ředitel předběhl dobu,…Pokud chce člověk učit, měl by mít vysokoškolské vzdělání.

Irena
Irena
9 years ago
Reply to  Irena

Doplním ještě, že zmínění „vyučující“ byli zároveň studenty na VOŠ, kde byl pan ředitel též majitelem, měli tedy pouze středoškolské vzdělání.

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Irena

Ještě ta střední soukromá škola existuje? Soukromé podnikání má své zákonitostí, kdokoliv (takřka) může začít, úspěšní na trhu i vydrží. Tak je to v pořádku. Nebo o tom má rozhodovat moudrý státní úředník, kdo má podnikat? Začátky podnikání po 40 letech nepodnikání byly bezpochyby divoké a nezkušené. Ale znáte to, i VŠ diplomy se prodávají. A to dnes. Před tím za komárů za úplatky šlo studovat, spousta talentovaných vůbec nemohla.Mají za komunismus platit celý život? Vyjmenovávat úlety všech dob a všech typů má smysl pro racionální diskusi, která pak jako svůj závěr nechá systém co nejvíce (tedy ne úplně !)… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

Dobrá, pojďme si to shrnout.Celou debatu se tu prolínají asi 3 názory: 1/není třeba žádná škola (ani žádná jiná vysoká?) – člověk se vše naučí praxí a přirozenými vlohami 2/stačí jakákoli vysoká škola a opět se pedagogiku(práci s dětmi) naučím praxí 3/vysoká škola s pedagogickým zaměřením Za přípustné bych považovala 2 a 3. Číslo 1 za zcela nepřípustné. Možná by bylo řešení možnost si udělat při jakékoli VŠ něco jako pedagogické minimum (nějaký druh přednášek, v rámci studia).Předvídaví by si ho zapsali do rozvrhu a kdyby v budoucnu začali uvažovat o působení ve školství, tak by měli vystaráno.Teď by se… Více »

Irena
Irena
9 years ago

Super, naprosto souhlasím. Také jsem uvažovala o studiu lékařství, ale jelikož jsem pracovala jako vedoucí kroužků a na táborech, zvítězila láska k dětem a studovala jsem matematiku a biologii na přírodověděcké fakultě. Taktéž mě docela uráží, když slyším, že učit může vpodstatě kdokoliv, koho si třeba vybere pan ředitel školy,…Nebudu to tady rozmazávat, ale tento nápad je zvláště „zajímavý“!

Tomáš Dopita
Tomáš Dopita
9 years ago

Já jsem sice o studiu lékařství neuvažoval, nebavilo by mě to biflování, ale teď řeknu kacířskou myšlenku. Má práce učitele je nejméně stejně obtížná, jako práce lékaře. Ne, nesmějte se, myslím to vážně a pokusím se to zdůvodnit. Z mého pohledu je základem práce lékaře znalost obrovského množství informací anatomii, o chorobách, jejich symptomech, postupech léčby a používaných lécích či opatřeních. A také dovedností lékaře se v těchto informacích vyznat a dobře zvolit. Nenechme se opít rohlíkem, že jsou neomylní a vždy problém vyřeší správně. Výzkumy z USA či záp. Evropy jsou docela chmurné. Lékař pozná jen ty choroby, které… Více »

Irena
Irena
9 years ago
Reply to  Tomáš Dopita

Pěkně jste to napsal. Opět souhlasím. Zrovna tento týden jsem znovu zapátrala ve zprávách z PPP a napadlo mě, že jsou jako přes kopírák. Individuální přístup, více času na písemky, kalkulačku povolit – no mohla bych ji snad na SŠ někomu nepovolit? To by byl šrumec, že jim bráním používat moderní technologie,…Na co psychologové vlastně potřebují vysokou školu? Nevím, kolik učitelů opravdu nemá vysokou školu. Možná ji někteří z těch uváděných 13 000 již studují, těmto bych tu šanci ještě dala. Prolétla jsem stránky základních škol u nás, máme jich tu hodně. Na většině škol všichni mají titul Mgr. U… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago

No jako analytik by jste se neuživila, protože jste ve výčtu zapomněla na možnosti, které tady v diskusi neustále padají. Takže doplním: 4)odborná VŠ a pedagogické minimum formou kurzu dnes zákon nedovoluje pro všechny učitele, jen odborné – viz §22) 5) odbornou VŠ a k tomu druhou VŠ PedF (zákon dnes žádá pro všeobecné předměty). Můj názor: ad 1) připouštím ve vyjímečných případech typu ajtáci, hudebky, výtvarky, v každém případě dlouholetá praxe ve školství a jasné pedagogické úspěchy, k tomu pedagogické mimimum (kurz se zkouškou či forma zkoušky) ad 2) bez ped. minima (kurzu, zkoušky) nepřijatelné ad 3) standart ad… Více »

Irena
Irena
9 years ago
Reply to  l.snirch

K té soukromé škole, o pár řádků níže. Ano, existuje stále tato střední soukromá škola. Dnes už ale skoro nemá žáky, jelikož se žáčci dostanou i na státní školy se čtverkami na maturitní obory. Tam „studují“ zdarma.
Tak pan ředitel (majitel) našel díru na trhu a otevřel vysokou školu. Tam má plno. Úroveň,…nebudu komentovat.
K tomu podnikání. Pokud podniká někdo za svoje penízky, ať podniká. Pokud dostává tučné dotace od státu, tam bych „trošku“ asi to podnikání hlídala,…Hezký večer.

Jan Novotný
Jan Novotný
9 years ago

Nejde o třídění lidí na lepší a horší. Lékřství je prostě jiné, Oni mají ti lékaři zvláštní tendence to vás řezat skalpelem a při tom teče krev a může se umřít. Mým dětem ve škole naštěstí ještě o život nešlo. Ano, už slyším ty námitky o duševních a intelektových jizvách po špatných učitelech. To je však otázka jiná, jmenovitě jde o efektivní kontrolu kvality práce a sebereflexi. Patlání se v různých profesích asi skutečně nikam nevede. To však nic nemění na tom, že dobrý učitel je dobrý učitel s papírem či bez něj, což o lékařích jaksi říci nelze.

Irena
Irena
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Dobře, tak ještě příklad z praxe. Učím na střední škole. Byl přijat nový učitel na výuku předmětu Právo. Žáci SOŠ i VOŠ ho milovali. Pan ředitel školy byl nadšen, jak uchvátil učitel žáky. Hlavně pan učitel uváděl příklady z praxe, to jo!!! Těch znal hodně a děcka čučela. Po půl roce si paní na osobním oddělení všimla, že pan učitel má na VŠ diplomu jiný název státu, než v tom roce mohl být,(paní na osobním měla vysokoškolské vzdělání),… A tak vedení školy zjistilo, že dotyčný vynikající učitel má základní vzdělání a několik let pobyl v nápravných zařízení. Praxi měl,…Žáci byli… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

No já myslela, že se budete zabývat konstruktivními návrhy.Já jsem jeden podala,ale byl poněkud zkreslen jedním z diskutujících, který nepochopil, že mluvím o budoucnosti a ne o současnosti. Možná jsem něco úplně nedomyslela a od toho tady jsou ostatní dikutující, aby třeba rozvíjeli např. můj návrh – čímž se nestavím do role génia, který tu vyřeší problém během jedné debaty.Jde o pokus něco vymyslet a ne se tu jen urážet nebo si tvrdě a nekompromisně stát za svým názorem. Pan Novotný to tu už vede opravdu zcela demagogicky.Cituji jeho názor: Vysvětlete prosím proč jsou ty mé (a nejen mé )názory… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Psal jsem o budoucnosti a proto jsem doplnil variantu 4: pro všechny (!) učitele odborná VŠ a ped. kurz či zkouška dle §22. To dnes není a do budoucna by mělo býti.

Nerozlišuteje současnost (natož minulost) a budoucnost, proto pro Vás rád opakuji.

Navrhl jsem dále zrušit dnešní stav, aby musí být pro všeobecné učitele 2 VŠ, to je taky budoucnost, a bylo uvedeno za 5).

Takže já jsem rozvinul dle Vašeho přání Váš návrh, s pochopením nebyl problém u mě, ale u Vás. Ale to se stane. Snad už si rozumíme.

Hezký večer

Dennis Hennhofer
Dennis Hennhofer
9 years ago

Pokud učitel s nedostatečným formálním vzděláním si myslí, že už všechno umí díky dosavadní praxi, pak pro něj bude dálkové studium jistě hračka. Jen si přijde na zkoušky nebo pro zápočty bez namáhavého učení, protože to už přece zná a je to. Na druhou stranu, pokud je to povinné, tak by to mělo být pro něj zdarma, i kvůli nízkým platům, které učitelé pobírají. Navíc motivací pro ně může být snadno získaný titul, vyšší plat díky tabulkám a prestiž díky diplomu, i když ta bohužel upadá. Proč se bránit jít znovu do školy? Jaké pocity to asi vyvolává ve studentech,… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Plně respektuji Váš názor, studente. Tak zkouška empatie : 1) učitel krom práce (já dojíždím, denně mě škola bere 8-9 hodin + 2 hodiny dojíždění, k tomu v neděli tak 4 hodiny) má ještě chodit ještě studovat byť třeba již jednu výšku má (dnes to totiž nestačí, aby mohl na plný úvazek učit všeobecné předměty, třeba já matiku) 2) nebydlí na koleji, ale musí třeba daleko dojíždět na VŠ dojíždět 3) má rodinu, kterou musí živit (já třeba 2 syny studující VŠ) 4) sebevzdělává se pro výuku (myslím dobrý učitel, o špatných nemluvím) den co den již dnes 5) zadarmo… Více »

Václav Votruba
9 years ago
Reply to  l.snirch

Na jasný názor se dá jasně odpovědět: u nás na škole si takto doplňovalo vzdělání nejméně osm osob. Někteří uzavřeli dohodu se školou, že se bude podílet finančně na jejich vzdělávání výměnou za to, že po dobu deseti let nerozvážou pracovní poměr. Všem, bez vyjímky, byla upravena pracovní doba tak, že v rozvrhu měli vyhrazen studijní den, obvykle den, kdy pořádala jejich VŠ konzultace/semináře/přednášky. Z osmi osob byli tři muži; dvě osoby bezdětné; dva pod 40 let. Z osobních rozhovorů jsem došel k závěru, že snad pouze jedna osoba považuje v součtu studium za otravné a zbytečné, u ostatních pozitiva… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  l.snirch

Ne všechny školy jsou ochotné se podílet na financování studia, navíc v době, kdy se školy slučují, učitelé propouští (mluvím o SŠ). Takže to břímě studování druhé VŠ berete na sebe s tím, že Vás během studia klidně i propustí pro chybějící úvazek. Zákon má výjimku do konce roku 2014 a dá se po rozumné diskusi zákon změnit, nejde tedy nyní ještě o porušování zákona, to mi neposouvejte. Navíc není povinnost dokončit studium, ale začít studovat (typicky české). Ta výjimka již platí 10 let, nemýlím-li se (nevím přesně). I to o tom požadavku něco hovoří (bezradnost). Dvě vysoké školy je… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  l.snirch

Ty kurzy podle §22 nemají pravidelný rozvrh jako studium na VŠ, nelze rozvrh naplánovat, ty přesuny tam být musí. Vy tu diskusi zplošťujete, zjednodušejete. Z mých 11 argumentů, na které jsem odpovídal studentovi, je pravda vše (v některých situacích). Nemáte strach z toho, že když někdo x let studuje VŠ, musí vše odučit za 4 dny (celý úvazek), že buď klesne logicky kvalita výuky (když musíte za 4 dny udělat to co za 5 dní a to několik let po sobě a ve zbylém čase studujete VŠ bez odpočinku – nevypovídá to o kvalitě VŠ, když se to dá takto… Více »

Dennis Hennhofer
Dennis Hennhofer
9 years ago
Reply to  l.snirch

Vážený pane l.snirch, příslušný zákon jsem si pročítal jen tak zběžně, ale pokud už máte více než 15 let praxe, můžete být v klidu. Máte vzdělání v oboru matematiky – podle mě by mělo stačit si dodělat příslušné pedagogické minimum. Pokud ten zákon je nastaven jinak, bohužel (nebo bohudík?). Měl jste vznášet připomínky před deseti lety, kdy se projednával. Neslyšel jsem o nějakých stávkách či demonstracích proti povinnosti doplnit si vzdělání. O jiných jsem samozřejmě slyšel – třeba za zvýšení platů, což bych učitelům moc přál, kdyby se dostali na Chládkovu vysněnou úroveň. S prominutím, ale to jsou jen výmluvy.… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  l.snirch

Pane Schnirchu, vy vlastně požadujete, aby problémy, které si způsobili nedostudovaní učitelé, řešil někdo jiný (škola, stát). Proto je dovolávání se zájmu žáků, kvality výuky apod. licoměrné. Ještě k významu vysoké školy: To, co vám vysokoškolské vzdělání poskytuje, mj. detailní poznání toho, co pak máte sám učit, a celkový rozhled, se s poznatky získanými v praxi kryje jen zčásti. Je to NEPOMINUTELNÁ část učitelské přípravy. Je příznačné, že úroveň výuky na pedagogických fakultách (ne že by byla bůhvíjaká) znevažují ti, kteří danou školu nebo vůbec žádnou VŠ neabsolvovali, nebo dokonce ani nebyli přijati ke studiu (zobecňuji poznatky z diskusí na… Více »

L.Snirch
L.Snirch
9 years ago
Reply to  l.snirch

Dobrý den děkuji za Váš dlouhý a korektní názor. Praxe mám 28 let, ale na to, abych učil všeobecné předměty na SŠ (konkrétně matiku) to nestačí ani s ped. minimem §22 (nenašel jsem v zákoně možnost jak, kraj odpověděl stejně). Před 10 lety jsem pracoval v soukromé firmě, učím 4 roky, tehdy jsem to tedy připomínkovat nemohl (netušil jsem, že půjdu učit). Žádné finanční potíže nemám, přesto oba synové při studiu pracují, protože je k tomu vedu. Souhlasím s Vašim názorem, že studenti VŠ by měli pracovat a podílet se na studiu. Ale jiní mít problémy můžou, a 2-4 hodiny… Více »

Jarmila
Jarmila
9 years ago

Já bych se Vás zeptala: Proč např. zkušená a oblíbená učitelka hudební výchovy, která má nesporné úspěchy se školním sborem i na krajských soutěžích a vyučuje hru na dva hudební nástroje; proč kvalitní angličtinářka, která pro děti pořádá např. procvičovací zájezdy do V. Británie, nebo doučování pro deváťáky ve svém volném čase a zdarma; proč učitel informatiky, který léta učí a pořádá i přednášky pro dospělé, svému oboru rozumí, inicioval do školy moderní techniku (elektronické tabule, atd) a hlavně: děti naučí… mají být nuceně nahrazeni někým, kdo žádnou praxi nemá, má jen jakési teoretické znalosti z (údajně) nejednodušší fakulty v… Více »

Petr Koubek
9 years ago

Mým celoživotním cílem je profesionalizace pedagogů/ raději říkám učitelů, neboť naše vzdělání – kvalifikace – se též nazývá „učitelství“. K profesionalizaci stavu učitelského najdete řadu mých textů na tomto blogu http://koubek.blogy.rvp.cz/ Jednou z cest k profesionalizaci je společný etos povolání, společný jazyk a hodnoty; a silné sebehodnocení (profesní vzdělávání a sdílení poznatků, profesní evaluace s vysokými nároky na stav a s jasnými nástroji a kompetencemi ke kariéře učitelů). K tomu by měla vést profesní příprava na VŠ. Později, v profesi je pak důležité, zda vzniká formální nebo neformální struktura (asociace profese učitele má trošku náběh :) takovou váženou, sjednocující profesní… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago
Reply to  Petr Koubek

Naprosto pregnantně popsáno. Tleskám,tleskám

Mgr. Lubomír VRBA
Mgr. Lubomír VRBA
9 years ago
Reply to  Petr Koubek

Místo školských odborů zmítaných politickými zakázkami to chce profesní komoru.

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Osobně se přikláním ke zrušení úzu povinného pedagogického vzdělání a rozhodnutí o tom, kdo může učit, bych nechal v kompetenci ředitelů škol,“ řekl Deníku ministr školství Marcel Chládek.

Mgr. Lubomír VRBA
Mgr. Lubomír VRBA
9 years ago
Reply to  l.snirch

Docela určitě, jenom ředitel ví, koho na škole potřebuje …. inspektor a nebo předseda odborů vědí starou bačkoru. Jediný pes, který je v tom zakopán, je, že došly už trafiky, takže trafikou se pomalu stávají i místa ředitelů ve školách. A to ten požadavek na vzdělání řadových učitelů nevyřeší, to je třeba zatočit s klientelizmem a kdo to asi tak bude chtít udělat?

Mgr. Lubomír VRBA
Mgr. Lubomír VRBA
9 years ago

Ono je to spíše případ od případu a protože ten zákon je postavený na hlavu, udělá jenom škodu. Je spousta učitelů, kteří mají vysokoškolské vzdělání a řadu let praxe, ale osud je zavál na místo, kde najednou po něm chtějí dovzdělat se, ale po celá léta nikdo nic nechtěl a když vyšel zákon, nebylo studovat kde …. prostě vás ke studiu nepřijali z různých důvodů a roky plynuly a nejdou co teď. Já mám tři roky do důchodu, takže když půjdu někam studovat – ale objektivně nemám kam – ale dejme tomu půjdu, někam mne přijmou, úspěšně to vystuduji a… Více »

Marek Nejedlý
Marek Nejedlý
9 years ago

Dobrý den, dovolte, abych se i já zapojil do této, zbytečně vyhrocené diskuze. Pojďme uvažovat klidně, střízlivě a rozumně. Předem podotýkám, že mě se současný stav netýká, jsem vzdělán. Ale nesouhlasím s tezí, kdy musí nuceně odejít zkušení kolegové s dlouholetou praxí, jež se osvědčili a nadále osvědčují. Je opravdu prospěšné, aby schopný pedagog, který je ve svém oboru prokazatelně vzdělaný musel začít studovat univerzitu x desítek až stovek kilometrů vzdálenou, na úkor právě jeho kvalitně odvedené práce ve škole /a to za podmínek, které nyní ve školství jsou – psychická náročnost, nízké platy, narůstající administrativa/? Jaká bude jeho motivace?… Více »

Irena
Irena
9 years ago
Reply to  Marek Nejedlý

Vážený kolego, já se také stydím za některé příspěvky zde v diskuzi. Mám ale opačný názor. Podmínky byly od začátku dané a mně nepřipadalo, že bych je měla obcházet. Můžete mně vysvětlit, proč někteří vysokou školu studovali? Obětovali čas, peníze,… Moje kolegyně, učitelka ruského jazyka a výtvarné výchovy, studovala ještě němčinu ve svých čtyřiceti letech? Proč? Jak vysvětlíte těmto učitelům, že nyní se jiným dá odznáček? Já sama se neustále vzdělávám, po absolvování přírodovědecké fakulty, ne vždy jsem spokojená s neformálním vzděláváním,…Možná tak třetina je kvalitní, ostatní nebudu komentovat. Vlastně budu – je to pro mě ztráta času! Učím své… Více »

Jan Novotný
Jan Novotný
9 years ago
Reply to  Irena

Ne obcházet ale bojovat proti daným pravidlům a zákonům je přímo povinnost, pokud jsou tyto hloupé či nespravedlivé. A tento hloupý a nespravedlivý je, protože diskriminuje i výborné, zkušené a osvědčené pedagogy s výsledky. Podvolit se jakýmkoli nařízením, protože jsou to nařízení zhora, je rezignací na vlastní názor, kritické myšlení a znamením hloupé stádovitosti. Tento signál chcete dávat mladé generaci?

Václav Votruba
9 years ago
Reply to  Irena

A kdo pozná, které nařízení je hloupé a které ne? Máme se bouřit proti všem, které přicházejí zeshora nebo počkat jen na ty, které jdou proti našim zájmům? Silně mi to připomíná studenty, kteří se dostanou do konce s chápáním matematiky, začnou křičet: „K čemu mi to bude dobré?“

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Irena

Kdo to pozná ? Kritické myšlení. Dále to, že nemyslím jen na sebe, ale jde o zájem celku. Vyloučením revolučních myšlenek typu x tisíc lidí ven, x tisíc lidi dovnitř, které žádný systém nemůžou stabilizovat. Rozumím konání podle pravidel do budoucna, aby neučili noví maturanti. Ale řešit 20 let života zpětně typu VŠE vyházet – to není žádná spravedlnost, to je diletanství. A jestli to nechápu učitelé, kteří mají mj. i kritické myšlení a empatii v popisu práce – tak už kdo ? Jsem rád, že aspoň ministr takto neuvažuje. U studentu někdy převažuje v myšlení lenost (ta otázka k… Více »

V.Spilková
V.Spilková
9 years ago
Reply to  Irena

Vážení kolegové, sleduji tuto debatu a zdá se mi až neuvěřitelné, že učitelé sami degradují svoji profesi tím, že ji považují za profesi, k níž není třeba vysokoškolské vzdělání. Tak nízké profesní sebevědomí a diskreditace povolání, které vykonávám, mne opravdu zaráží. Jak pak mohou učitelé volat po prestiži a společenském uznání včetně slušného finančního ohodnocení? Považuji za absurdní, že na jednu stranu voláme po kvalitě ve vzdělávání, vymýšlíme, jak zlepšit výsledky českých žáků v mezin. srovnávacích výzkumech, voláme po prestiži učitelské profese, chceme přitáhnout k této profesi schopné jedince, motivovat je pro učitelství jako atraktivní profesi atd. a připouštíme takové… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Irena

„chceme přitáhnout k této profesi schopné jedince“ Pokud jste četla zákon o ped. pracovnících, např. §9 pro střední školy, tak pochopíte, jak je ten zákon špatně napsaný a jde proti myšlence, kterou od Vás cituji. Po odborných učitelích technického směru žádá 2 VŠ. Myslíte, že jen humanitní obory zachrání tento stát, že tento stát nepotřebuje technické obory, které na PedF nenajdete? Že například učitelky s PedF často zápasí s výpočetní technikou (čest výjimkám) – jak chcete ajťáky do školy přes PedF dostat? Vy hrdost učitele stavíte jen na diplomu z PedF – myslím, že uvažujete hodně zjednodušeně a tedy v… Více »

Václav Votruba
9 years ago
Reply to  Irena

Buďte přesnější a konkrétní – domníváte se, že učitele připravují jen pedagogické školy? A co MFF UK, co PřF UK, co VŠCHT, co VŠE? I tam si student může vybrat obor s pedagogickým zaměřením nebo v průběhu studia rozšířit kvalifikaci i pro učitelství!
Už jsem do diskuse vstupovat nechtěl, ale Vy tu uvádíte polopravdy!

L.Snirch
L.Snirch
9 years ago
Reply to  Irena

Budu tedy přesnější a doslovný. Na přírodě, chemii, marfyzu atd. můžete studovat pedagogiku, ale když jste vystudoval obor jen odborný (tedy bez pedagogiky – tehdy to nešlo míchat a prolínat, zapisovat si volitelně přednášky jako dnes), k tomu doktorát z matiky, k tomu kurz pedagogiky (§22), tak pořád jsme lidi, kteří mají pro učitelství nedostatečné pedag. vzdělání. Prostě nevhodné VŠ, jak kdosi vtipně napsal. Technické obory (elektro, ITE, programování, strojírenství) – tito lidé s VŠ, s praxí, s kurzem pedagogiky (§22), nesmějí učit všeobecné předměty (matiku, fyziku) na SŠ (§9) na plný úvazek. Může se to ošvejkovat (jinak to neumím… Více »

Luděk Šnirch
Luděk Šnirch
9 years ago
Reply to  Irena

To neustále trapné stovnávání s piloty, zdravotníky atd. nám opradu na prestiži nepřidává. Nevím o tom, že by stát někdy dovolil vykonávat pilota či lékaře bez příslušných znalostí a studia. Ve školství to stát dovolil. Ptejme se, kdo to dovolil, proč to dovolil. Nikdo nikdy léta neprotestoval. Proč to nevadilo léta všem těm dnešním bojovníkům ? Protože bylo míst ve školství dost a spíše učitelé chyběli ? Teď vadí a chceme ty, kteří 10, 15 let ve školství působí a jsou úspěšní (nemluvím o neúspěšných, ředitel školy bezpochyby posoudí) propustit, změnit život nejen jim, ale i škole, žákům, jejich rodičům.… Více »

Jan Novotný
Jan Novotný
9 years ago
Reply to  Irena

Vynikající učitelé bez správného diplomu existují a je jich nemálo. Sám jich mnoho znám. Vysvětlete, jak jejich odchod zkvalitní české školství a zvýší prestiž profese.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Irena

Trochu odbočím; mám tu odkaz pro pana Schnircha, apoštola soukromého sektoru a kritika nepružnosti zákoníku práce:

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=801223

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Irena

Odpověď pro pana Súkala (když opakovaně mrší jméno mé, pokusím se jako vtipnou repliku i já jemu).
To, že najdete úlety v soukromém sektoru, stejně jako ve státním, si snad říkat nemusíme. Ten soukromý je mnohem efektivnější a mnohem životaschopnější, to je také bez diskuse.
Že náš nepružný zákoník práce chrání zaměstnané (i velmi neschopné) a brání vstupu nezaměstnaným (630 000) a de facto podporuje práci na černo, ví každý ekonom. To je bez diskuse.
Je to i schopnosti hrdosti, schopnosti ozvat se, bránit se. To žádný zákon nikomu nezaručí, ani učitelům, máme dané možnosti Listinou práv a svobod.

L.Snirch
L.Snirch
9 years ago
Reply to  Irena

Apropó: Vidím, že slovník vyznavačů kultu zemanovců je zaset i mezi vzdělanou části národa. :-) Já soukromý sektor respektuji, má výhody (velkou většinu), nevýhody, mimo jiné nás státní zaměstnance platí. Dělal jsem v něm 20 let, nyní 4 roky státní. A v době svobody slova, Listiny, svobodného tisku umět se prát o vlastní hrdost a důstojnost je věci každého Občana (úmyslně píšu velké O), věc jeho elementární právní a finanční gramotnosti (velký úkol školství) a odvahy. Je to snadné, kdo nevyzkoušel, neuvěří. (Aby jste mě lacině neargumentovali, nemluvím o postižených, zdravotně hendikepovaných atd). Článek je i o mladých VŠ. Co… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Irena

Pane Snirchu,

komolení vašeho jména nebyl z mé strany záměr a už vůbec ne pokus o humor, špatně jsem si ho zafixoval. Omlouvám se.
K Vašim dalším vývodům jen dovětek: Je příznačné, že kritizujte zaměstnance a odbory, že se nedostatečně brání či že se nestarají, ale snadno přecházíte ty, kteří provádějí prasárny, ponižují, vydírají, vykořisťují… Ono se Vám to vůbec všechno nějak zvláštně převrací. Psal jste tady něco o kritickém myšlení, pokuste se ho uplatnit sám na sebe.

L.Snirch
L.Snirch
9 years ago
Reply to  Irena

Pane Soukale prasárny jsou v kompetenci Policie, soudů, tisku, TV atd. Já je nepřecházím, já je asertivně nahlásím, pokud mám potřebu se bránit, na patřičné místo, a tím moje role v demokratickém systému končí, to stačí, nikdo si nic ke mě nedovolil. Většinou stačí si s nadřízeným promluvit a pochopí. Umím se snadno ubránit. Zachovám si hrdost a důstojnost. Tak to má každý člověk, co se o totéž pokusí (nemluvím o dětech, velmi starých lidech, invalidech, ….). Na rozdíl od totalitního státu, tam to nefungovalo, tam vítězil jiný princip. Naučit se pracovat se svou svobodou je i úloha škol. Takže… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Irena

Pane Snirchu,

okopíroval bych svůj předchozí komentář, ale bylo by to asi marné, i kdybyste ho četl stokrát.

L.Snirch
L.Snirch
9 years ago
Reply to  Irena

Pokud máte pocit, že je normální, že mladý vysokoškolák se nechá zotročit v call centru a jen pasivně jak Šípková Růženka čeká na vysvobození, tak Vám to neberu.
Místo pasivního čekání na vysvobození učím mladé lidi se bránit (krom matiky učím i právo)
Nemá cenu každý den ulovit rybu a někoho nakrmit (hladových krků by na jednoho bylo moc a nezvládl by to), má cenu naučit ostatní lovit ryby. To je úkol školství.
Jen mi již prosím opakovaně nepodsouvejte, že přecházím prasárny. Nemusíme se shodnout, ale podpásovky nejsou Vás důstojné.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Irena

Pane Snirchu,

píšete, že Vám něco podsouvám, ale mé vyjádření zkreslujete („…snadno přecházíte ty, kteří provádějí prasárny, ponižují, vydírají, vykořisťují…“) a hned na začátku mi podsouváte věci, které v mém komentáři prostě nejsou, ani v podtextu. Bohužel se opakovaně prezentujete jako dogmatik, a to nejen ideologický. Diskuse s Vámi má smysl jen v tom, že brání bezbřehému proudu demagogie.

Jiří Nováček
Jiří Nováček
9 years ago
Reply to  Irena

Vážená Ireno, Vy jste asi učitelka 1. ligy že ? Víte jak těžko se shání odborný učitel na učiliště a ještě víc mistr odborného výcviku s VŠ ? Zákon č. 563 je pro tyto typy škol nesmysl. Když mi seženete mistra odborného výcviku s VŠ pro obor zedník, pokrývač, tesař …. tak před Vámi kleknu !! Na tohle místo by dnes měli být zvláštní příplatky ! Vyučenej v oboru, maturita a DPS je naprosto dostačující. Vysokoškolák ? Když to zkusí, tak uteče ve zkušební době a za ten plat ? Učit na výběrových a maturitních školách je Havaj, pojďte si… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Marek Nejedlý

Možná by bylo dobré, kdybychom se konečně dozvěděli, jaká jsou skutečná čísla. Vždyť zákon nabízí úlevu těm, kteří dosáhli určitého věku a mají dlouhodobou praxi, stejně jako těm, kteří začnou VŠ studovat. Kolika lidem tedy ve skutečnosti hrozí, že budou muset odejít? Kolik z nich má opravdu jenom maturitu a kolik „nevhodnou VŠ“? Který segment bude nejvíce postižen? Které regiony? Které předměty? To by mělo zjistit MŠMT (které koneckonců za tento stav nese plně odpovědnost), ale pídit by se měli především ti novináři, kteří kampaň zahájili a dále ji v různých médiích přiživují.

Irena
Irena
9 years ago

Také to nějak vidím. Myslím, že se rozhodně nebude jednat o 13 000 učitelů. A co se píše v novinách, není vždy pravda. EDUIN si za tímto číslem skutečně stojí? Nakonec dnes pan ministr začal jednat a zjišťovat, jak to je ve skutečnosti. Takže si myslím, že až budou známa skutečná čísla, bude situace zase vypadat jinak.

Olga Pohl
9 years ago

Ano, přesně toto má ministr Chládek, po dohodě se školskými odbory, v úmyslu. Zjistit přesná čísla a oborové rozložení tzv. „nekvalifikovaných“ učitelů. Další dobrou zprávou je, že ministr vnímá hodnotu dlouholeté praxe.

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago

Jak je možné, že při tak přebujelém výkaznictví nejsou tato data dávno na stole? Je něco shnilého ve stádě karmelitském.

l.snirch
l.snirch
9 years ago

U některých zjistíte snadno, u některých se proměňuje v čase podle úvazku. Půl roku splňuje, půl roku nesplňuje atd. Mluvím o odborných učitelích, kteří mají odbornou VŠ a pedagogiku §22 a učí třeba jen matiku. Nesplňuje. Vezme si jednu hodinu odborný předmět a splňuje.
Zákon o PP je zejména u těch, co mají odbornou VŠ a k tomu §22 odst 1,3,5 něco jednoznačně nedefinovaného.

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Marek Nejedlý

Problém vznikl historicky potřebou učitelů. Bylo 10 let na splnění požadavků. To je pravda. Ale smysluplného? Na dědinách, v malotřídkách, budeme nahrazovat odborníky například ajťáky (a další), kteří dělají osvětu nejen pro školy, ale i celou dědinu, kvalifikovanými. Půjdou do těch dědin? Pan Dobšík říká, nahradíme 13 000 lidí bez kvalifikace (leckdy velmi osvědčené) těmi kvalifikovanými, co jsou na Úřadě práce ( o některých nic nevíme stran schopnosti, diplom nestačí). A je to. Triviální řešení. Těmi je vždy dlážděna cesta do pekel. Historii nikdy do 100 % spravedlivého stavu nikdy nenastavíte. To lze vždy udělat směrem do budoucnosti. Co tak… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  l.snirch

Śkola ovšem není normální firma. Nafukovat pravomoce ředitelů má svá rizika. Že i pan Chládek má důvěru v ředitele podle toho, co se mu právě hodí do krámu, dokládá tento výrok:

„Śkola třeba měla zavedenou kuchyň a kuchařky, ale propustila je, a to jen proto, že ředitelův kamarád má hospodu, kde se to navaří, a v jídelně to pak rozdají,“ popsal ministr.
(http://www.novinky.cz/veda-skoly/326839-novy-ministr-chce-upravit-jidelnicky-skol.html)

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  l.snirch

Tak k čemu ředitel je, když to není firma (by’t má IČO)? Kvůli jednomu hloupému kroku jednoho ředitele zrušíme všechny ředitele nebo jim omezíme pravomoci? Ta škola má svého zřizovatele a když udělá ředitel takový úlet, tak si ho zřizovatel pozve a koná,ne? Nebo nevěříme ani zřizovatelům? Komu věříme? To mě zase spíše vadí úlet odborů, kdy pan Dobšík s lehkosti řekne, propustíme ty bez vzdělání a nahradíme kvalifikovanými. A já naiva si myslel, že odbory jsou od toho, aby chránily své zaměstnance a své členy, a on je pan Dobšík klidně hodí přes palubu. Od politického rozhodnutí (což je… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Marek Nejedlý

Nevhodnou VŠ – perfektní termín, to se ujme.
:-)

Borna
Borna
9 years ago
Reply to  Marek Nejedlý

Ačkoliv jsem neměl v úmyslu se diskuze zúčastnit, nedá mi to a přidávám: 1) titul Bc. je také zavedený vysokoškolský titul, v našem problému zcela opomíjený, držitel tohoto titulu spadá do kategorie „nevyhovující“ 2) pokud by o zkušené, ale zákonu nevyhovující kolegy /kolegyně mělo ministerstvo skutečný zájem, nebylo by nic jednoduššího než připravit specializované programy na doplnění chybějícího vzdělání na spádových pedagogických fakultách(tuším, že jsou v každém krajském městě), odpadlo by složité dojíždění a shánění oborů, které zákonu „vyhovují“, napříč republikou 3) starost vedení odborů by měla být nejen o kvalitu a aprobovanost „vyhovujících“, ale také o ty, které si… Více »

Šárka
Šárka
9 years ago
Reply to  Marek Nejedlý

Možná ten příměr není až tak demagogický a hloupý. Jako rodič se Vás ptám: Poslal byste své dítě k lékaři bez diplomu?

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Šárka

Jako rodič odpovídám: kdyby 20 let léčil a měl dlouhodobé úspěchy, tak ano. Stejně jako pro různé další služby chodím k těm, co umí a mají dlouhodobě dobrou pověst a nikdy jsem se neptal po jejich diplomech. Chci od nich výkon a kvalitu a je mi jedno, kde se jej naučili, zda ve škole či v praxi. Netuším, jak to máte Vy. To srovnání pochopitelně silně kulhá (nemyslím si, že je demagogický ani hloupý), bo nikdy nikomu v minulosti nedovolil léčit bez diplomu (nemyslím šarlatány), kdežto učit bez diplomu lze již minimálně 20 let (a asi i mnohem více, neznám… Více »

Šárka
Šárka
9 years ago
Reply to  Marek Nejedlý

Pane Pavelko, když už jste zmínil tu empatii, zkuste se vcítit do pozice učitele, který to s učitelským povoláním myslel vážně a vzdělání si doplnil, na rozdíl od jiných, kterým to za to nestálo (když jsou tak skvělí i bez škol) a teď jsou tito nejvíce slyšet. Co si má takový poctivý a svědomitý kantor potom myslet? Obětovával roky svůj čas a píli, aby měl odpovídající vzdělání a nyní tu slyší, že mohl být stejně dobrý (ba i lepší) i bez něj… Musíme si zkrátka vybrat,zda chceme jít cestou po vzoru finského školství nebo cestou řeckou, kde učí běžně středoškoláci… Více »

Pavelka
Pavelka
9 years ago
Reply to  Šárka

Ovšem milá Šárko, podívejte se na sylabus finského peďáku. Ten má pramálo společného s tím českým.

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Marek Nejedlý

Je mi osobní ctí mít jiný názor než máte Vy, pane Soukale. Přeji vše dobré a spokojený život :-)

Jindra
Jindra
9 years ago

Znám učitele ZŠ, který má 5 let Přírodovědecké fakulty, učitelský obor M,F (nemá státnici)+ 21 let praxe na ZŠ.
Myslíte si, že mu studium něco dá? Já si to nemyslím!

Václav Votruba
Václav Votruba
9 years ago
Reply to  Jindra

A o tom to je – proč si tenkrát státnici neudělal? Asi mu studium už nic nového nedá, ale je spravedlivé vůči ostatním, resp. proč ostatní státnice vůbec dělají, když – podle Vás – nejsou potřeba?

Tento způsob diskuse zdá se mi poněkud nešťastným. Má-li stát mít zodpovědnost za školství (veřejné – tedy nesoukromé školy), musí diktovat podmínky. Kvalifikace je nutná, nikoliv dostačující podmínka. Tečka.

Irena
Irena
9 years ago
Reply to  Jindra

Podle Vaší úvahy je naprosto zbytečná i státní maturita? Má – li žák střední školu za sebou a nedostaví se k maturitní zkoušce, … Je to totéž, jako když se dostaví???

Proč nemá státnice?

O čem tu diskutujeme? Učitel má mít vysokoškolské vzdělání. Tečka. Poté nechť sbírá odznáčky,….pokud bude chtít. I.

Jan Novotný
Jan Novotný
9 years ago
Reply to  Jindra

Tato polemika není o důležitosti či nedůležitosti vysokoškolského vzdělání či státnic. Je o řadě časem a výsledky prověřených učitelů, kteří kvalifikaci získali dlouholetou praxí spojenou s talentem pro toto povolání. Jsou to lidské příběhy dobrých učitelů a dětí, které o ně přijdou.

To, že vy máte titul z PedF a oni ne, na tomto faktu nic nezmění, bez ohledu na to, kolik teček a vykřičníků za své kategorické názory napíšete. Není sebemenší lidský ani profesní důvod, proč je vyhazovat. Školy se tím nezlepší a prestiž povolání tím nestoupne.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Novotný, zřejmě zde přehlédl, co zde bylo napsáno o přínosu vysokoškolského vzdělání pro kvalitu práce učitele a o tom, jak je možné kvalitu učitelské práce ověřit. Ještě jednou ve zkratce: Učitel musí vědět několikanásobně více, než co přinášejí učebnice, musí mít komplexní přehled o oboru (předmětu), který vyučuje. Myslíte si, že to lze získat samostudiem či v kurzech specializovaných na určitý tematický či didaktický aspekt? A dovedete si představit, kolik času je k tomu zapotřebí? V otázce „výsledky prověřených učitelů“ je problematické, že přesně nevíme, co jsou to ony výsledky a jakým způsobem je měřit. Já bych se neodvažoval… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Neumíte ho zhodnotit, přestože se potkáváte s ním 20 let ve sborovně, hodně z toho potřebného pro praxi by jej stejně Pedf naučit nemohla, přesto jej ve jménu zákona chcete vyhodit.
Třeba je lepší učitel než Vy, kdo to změří, že?
Blahopřeji, takto se šmahem narovnává minulost, to budou přínosy pro školství, narůst sebevědomí a prestiže.

Irena
Irena
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Tato polemika asi nemá žádný smysl. Každý má svůj názor, nikomu ho neupírám. Jsem ráda, že jsem mohla studovat na přírodovědecké fakultě matematiku a biologii, jsem ráda, že mě moje povolání baví i po dvaceti letech, že moji práci oceňují rodiče i žáci (někteří až po nějakém čase). I nyní se dále vzdělávám, někdy i neformálně – a někdy se divím, za co se dají vyhodit peníze z EU. Kdybych vrátila čas, volila bych určitě stejně. Na naší škole nemám ani jednoho kolegu bez VŠ, pokud si vysokoškolské vzdělání doplňovali – bylo jich hodně, vedení školy jim vždy toto umožnilo.… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Proč polemika nemá smysl? Když objevujeme různé názory, různé pohledy? Není to naopak smyslem polemiky? Co nemá nemá smysl je prosazovat jednoznačně jediný správný názor, navíc na minulost. To víme z historie i z výuky, že je čirý nesmysl. Vedeme přece jako dobří učitele své žáky a studenty k tomu, aby si skládali z množství různých pohledů, informací, názorů svůj názor, přece jim nevnucujeme jediný správný názor (nejlépe náš). Pak ta výuka a výchova (obojí probíhá souběžně) mladého člověka obohacuje. Tato diskuse na Eduin se mi naopak líbí, je kultivovaná, bez vulgarit (což při množství 130 diskusí je dnes zázrak).… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Schnirchu,

snažil jsem se vysvětlit, že tvrzení o nekvalifikovaných, ale vysoce kvalitních učitelích nelze zodpovědně doložit. Místo abyste argumentoval, snažíte se smysl mého vyjádření převrátit, čímž mj. potvrzujte předchozí konstatování paní Ireny o smyslu diskuse. A kolegy nikdo nevyhazuje, rozhodli o sobě sami, jen oni jsou zodpovědní za to, že nesplnili podmínky nutné k výkonu profese, tudíž ji nemohou vykonávat. Tím netvrdím, že příklad, o němž opakovaně píšete, nemá být analyzován. Ale podmínku vysokoškolského vzdělání nezpochybňuje.

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Nezpochybňuje, jen dokládá, jak zákony někdy dokážou býti absurdní a spoléhat se jen na rozum zákona je cesta do pekla, na to každý z nás umí vyjmenovávat tisíce příkladů. Tím nevolám po porušování zákona, ale po jeho změně. Diskvalifikovali sami – 20 roků učit mohli, ale mávnutím proutku (pardon zněním zákona) se k 31.12.2014 sami diskvalifikovali. My za to nemůžeme, to ten zákon, nám je to líto, že vynikající (existují takoví, to nepopřete) kolega či kolegyně odejde, my jen ten zákon zasahující zpětně (říká se tomu retroaktivita) do života lidí, podporujeme. Nemá zpětnou účinnost, ale zpětně zasahuje do života. Nevím,… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Ano, tato profese se obecně hůře mění za jinou. Tím spíš by zodpovědný jedinec neměl riskovat svou profesní budoucnost, tak vážný zásah do života (jak vy říkáte), navíc kvůli něčemu, co mu pomáhá odborně růst… Ten proutek byl vidět přinejmenším před deseti lety (diskuse ovšem začala už předtím). Budete se divit, ale já vynikající kolegy bez kvalifikace neznám; ti, co ji neměli, si ji v průběhu let zcela samozřejmě doplnili. Příklad, který stále připomínáte, není nelogický, o tom už jsem psal, ale jistě se netýká tisíců kantorů, a pochopil-li jsem ho dobře, kolegové přinejmenším část úvazku mohou učit i nadále.… Více »

Šárka
Šárka
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Bylo by jistě správné, kdyby všichni kantoři státnice měli. Nezdá se mi spravedlivé to, že mnozí si dodělávali vysokou školu při zaměstnání, neboť věděli, že s koncem roku 2014 by měli mít vš vzdělání dokončené. Ze svého okolí vím o několika takových učitelích, kteří si poctivě dodělávali magistra -tlačeni ředitelem zš- a nakonec vlastně zjistí, že to bylo zbytečné a vzdělání vlastně není potřeba, když mají třeba 10 let praxe? Pravidla by měla platit pro všechny stejně.

Petr Pavelka
Petr Pavelka
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Učiteli, který si nepotřebue nic dokazovat, je u zadnice, má-li kolega kvalifikaci, pokud je dobrý.

Ve jménu budování prestiže profese a světlých kvalifikovaných zítřků, zapomínáme na to, že jsme ve třídě v první řadě kvůli dětem. Z pohledu dětí by učitel mohl být především dobrý.

Opakováním proklamací kolik toho učitel musí umět, že ho to naučí pouze na PedF a že nelze přesně definovat co je to dobrý učitel, kolik jich teda vlastně je a kde přesně, vždyť nejsou studie atp., pouze dokazujete, že suchá racionálnost u vás vítězí nad schopností vcítit se do lidských osudů. Nic víc.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Pavelko,

pouze odmítáme nedoložitelná a místy demagogická tvrzení; mimochodem, i vy oponentům připisujete něco, co neřekli. A znovu opakuji – tuto diskusi nerozpoutali kvalifikovaní pedagogové, ti si nic dokazovat nepotřebují, neberou si žáky jako rukojmí a nevyžadují od okolí nadstandardní zacházení. Ono to s tou citlivostí může být úplně jinak.

Petr Pavelka
Petr Pavelka
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Soukal, Učitel, kterého znám je angličtinář na sš. Od doby řebříčků se jeho maturanti konsistentně umístili nejlépe v kraji v jeho kategorii školy a několik jich pokračovalo ve studiu angličtiny na vš. Je z bilinguální rodiny a dovede učit. Byl na příjímacich pohovorech v Opavě, kde se mu arogantní „profesoři“ lámanou angličtinou pokoušeli vysvětlit, proč musí platit desetitisíce za něco, co zná lépe než oni a přitom o víkendech trávit 12 hodin ve vlaku. Tak odešel. Nebere si žáky jako rukojmí, nezačal debatu o kvalifikaci. Prostě půjde jinam. Je schopný a uplatnění najde. Vysvětlete jak jeho odchod zkvalitní školu… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Pavelko,

líčíte to velmi sugestivně a velmi podivně; jak mohu a můžete vědět, v čem se Váš kolega s vyučujícími neshodl a co že se to vlastně stalo v Opavě? Není-li spokojen, nezbývá než jít studovat jinam. Nebo tvrdíte, že jsou všechny katedry anglistiky zamořeny „arogantními“ učiteli?

Petr Pavelka
Petr Pavelka
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Jak elegantní, pane Soukal, Opakujete se. Nehodí-li se vám něco do krámu, zpochybníte zdroj. Nevím, proč se vám to zdá podivné. Takto to líčil. Proč nešel studovat jinam? Má rodinu, práci na plný úvazek a jeho čas je vzácný. Opava asi byla jedinou školou v té době, poskytující požadovaný štempl pro angličtináře, jinak by asi nejezdil 6 hodin tam a 6 zpět. Vy pane Soukal prostě zavřete oči a uši jakýmkoli nevhodným skutečnostem, vaše argumenty jsou tytéž. Ten učitel to umí a má výsledky. Vy teď asi budete chtít vědět, jak přesně to umí, a kdo to může dokázat a… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Petr Pavelka

Že diplom je patent na rozum, přece nikdo netvrdí. Vyvracet, co nikdo neřekl, je hloupé a ubohé. Stejně jako být takto osobní. Opravdu neumíte diskutovat bez osobních útoků?

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Pavelko, máte pravdu, moje argumenty jsou stále stejné, a vy jste je nijak nedokázal zpochybnit, popř. jste se k nim ani nevyslovil. Důrazně se ohrazuji proti tvrzení o demagogii, tou oplývají úplně jiné příspěvky. A přečtěte si po sobě, co jste napsal, a vysvětlete mi, jak je možné na základě vašich tvrzení něco objektivně rozhodnout. Že je studium při zaměstnání náročné, si dovedu představit jednak na základě zkušeností svých kolegů, jednak snad s využitím vlastní schopnosti empatie. Váš literární příměr mě trochu pobavil; vůbec by mi nevadilo, pokud byste si chtěl svůj odhad ověřit přímým sledováním mého působení. Při… Více »

Petr Pavelka
Petr Pavelka
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Zpochybnit zkušenosti jiných v internetové diskuzi, protože tyto nelze ověřit, je snadné. Zpochybnit lze vše. Toho nekvalifikvaného učitele a jeho výsledky znám. I toto tvrzení lze snadno zpochybnit stejně jako vaše tvrzení o chaotizaci školství, pronikání obchodních zájmů do školství a oslabení postavení učitelské profese v důsledku kampaně Eduinu. Máte pro toto tvrzení podklady? Jsou o vašich tvrzeních vypracované nějaké studie? Vše je subjektivní. Konec diskuze? Asi ano, protože jinak se navzájem vyzpochybníme z existence.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Pavelko,

moje názory samozřejmě zpochybnit můžete, u argumentů se vám to nepodařilo. Vysvětlil jsem tady opakovaně, v čem spočívá nezastupitelnost vysokoškolského studia, na to jste nereagoval.
S eduinskými kampaněmi mám bohužel dost zkušeností, takže v tomto ohledu bych své názory mohl dostatečně podpořit. O to však v této diskusi nejde.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Pavelko,

ještě jsem zapomněl na jednu věc: Nezpochybňoval jsem vašeho kolegu angličtináře, pouze jsem konstatoval, že vaše líčení jeho sporu s učiteli z opavské VŠ je tak nejasné, alespoň pro mne, že k němu skutečně nelze nic říct.

Pavelka
Pavelka
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Dokažte tedy nezastupitelnost vš studia pro pedagogy. Ve kterých přesně oblastech je vš studium nezastupitelné? Co z vysokoškolské teorie a praxe se nelze naučit doma četbou a studiem, potažmo ve třídě praxí? Chci fakta a detaily, pane Soukale.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Pavelko,

už jsem o tom psal. Chcete-li něco konkrétního z oborů, jež jsem studoval, nastudujte si obsah vysokoškolského učiva z češtiny a dějepisu.
Když přidáte diskuse v seminářích a diplomovou práci, ani nemusí být podle měřítek z osmdesátých let, je toho poměrně dost. Didaktiku a tzv. marxák pomíjím, tam jsem se toho mnoho nedozvěděl, stejně tak ponechávám stranou to, co bychom dnes nazvali neformálním vzděláváním.

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

A pane Pavelko,

co se nedá doma nastudovat z práv? A mnoha dalších oborů? Co třeba autoškola? Kam hodláte svoje zpochybňování vš studia rozšiřovat? Nebo je tím skutečným terčem celé kampaně právě jen školství??? S barvou ven.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Pavelko,

teoreticky lze doma dostudovat vše, ale za jak dlouho, při práci? A v jaké kvalitě? Myslíte, že není poznat, zda máte nastudováno něco víc než příslušné kapitoly v učebnici pro své žáky?

Petr Pavelka
Petr Pavelka
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Světe div se, i řídit auto se dá naučit bez autoškoly. Také složit zkoušky pro udělení povolení provozovat právnickou praxi (bar examination) lze pouze s domácí přípravou. Asi nejznámější případ je Frank Abagnale Jr. Vygůglujte si to.Tato debata ale není o kvalitě českých pedagogických fakult a možná je to tak dobře, protože bych mohl uvést zkušenosti jedné školy s přijatými absolventy PedF z posledních pěti let, kterým byste se věru velmi podivili. Dejme tomu, že dobří učitelé bez formální kvalifikace existují. Dejme tomu, že někteří měli objektivní důvody k nezahájení studia. Pořád ještě, krom laciného zpochybňování těchto předpokladů, nikdo neodpověděl… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Já pořád nevím, jaké důvody jsou pro vás natolik objektivní, aby učitel nemusel vyhovět základnímu kvalifikačnímu požadavku na výkon povolání.

Petr Pavelka
Petr Pavelka
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Třeba to, že je dobrý učitel…Pořád žádné vysvětlení?

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Pavelko, vy pořád nedokážete pochopit, že vysokoškolské vzdělání nikdo nemůže posuzovat dříve, než ho absolvoval, a že nezbytnou podmínkou pro to, abyste se stal dobrým učitelem, je hluboká znalost toho, co máte učit. Stejně tak nejste schopen uznat, že v současnosti nemáme obecně akceptovatelný systém, podle kterého lze učitele hodnotit. Vaše stanovisko je založeno na proklamacích. A ještě: Uznáte-li kvalifikaci formálně nekvalifikovaným dnes, čím odůvodníte, že napříště už to nebude možné? Možná by se z toho dal vyrobit případ pracovní diskriminace. A postavíte-li ředitele či radu školy naroveň VŠ, kde lze kvalifikaci získat, co jim zabrání přijmout do pracovního… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

To jsou ty objektivní důvody k nezahájení studia? A není to spíše tak, že žádné vlastně neznáte? Nebo se někomu studovat prostě nechtělo a jen vyčkával, co bude dál?

Petr Pavelka
Petr Pavelka
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pánové Soukal a Sotolář Zřejmě vás nepřesvědčím, protože mne pokládáte za nevzdělaného/nekvalifikovaného/neinformovaného atp… Přikládám tedy názory vzdělaných a kvalifikovaných. Re: Objektivní důvody k nedodělání kvalifikace plus pár dobrých rad ohledem PedF z první ruky… zde: http://www.ceskaskola.cz/2014/02/otevreny-dopis-mgr-dobsikovi-predsedovi.html nebo zde: http://www.ceskaskola.cz/2014/02/jan-horacek-otevreny-dopis-mgr.html nebo toto: „….Jako příklad uvedu spolužačku z gymplu, která vystudovala 1. stupeň a taky na 1. stupni ještě před sedmi lety učila. Jenže pak byla ředitelem přesunuta na výuku angličtiny na 2. stupni (na 1. stupni ubyla třída a mělas angličinu na gymplu měla, že jo?), ředitel po ní žádné doplnění kvalifikace nepožadoval a teď jí sdělil, že vlastně spadá do… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Pavelko, už suverenita soudů a urážlivý tón některých vyjádření nemůže kriticky myslícího člověka nevarovat před tím, aby je bral jako nezpochybnitelné. Mohl bych jako protiváhu uvést své (a nejen své) zkušenosti s (původně) nekvalifikovanými pedagogy – všichni do jednoho si svůj handicap uvědomovali a nikdo z nich nepochyboval o tom, že VŠ potřebuje, a to nejen kvůli diplomu. Bylo to, pravda, v osmdesátých a devadesátých letech, asi nám mezitím vyrostla jiná generace s jiným sebevědomím. Nevím, kolik dnes učí nekvalifikovaných češtinářů a dějepisců, ale za mých časů studium snadné nebylo. To, že dnes je úroveň studentů pedagogických, přesněji pedagogické… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Pane Pavelko, za co vás pokládám nebo nepokládám jsem nikde neřekl. A říkat ani nebudu (i když se mi něco rýsuje), protože to do slušné diskuse (jak nás učili na VŠ) nepatří. Ale: 1. žádné objektivní důvody pro nezahájení VŠ studia jste neuvedl (něteré mě i napadají, ale nebudu napovídat), negativní názor na pajdák za objektivní důvod samozřejmě nepovažuji 2. je-li problém ve studiu na pedagogické fukultě, tedy v jeho kvalitě, budiž, řešme tedy fakulty, ale ne tím, že je budeme jednoduše obcházet (proč tato debata neproběhla před deseti lety? kde jste byli všichni kritikové?) 3. stále tu hájím především… Více »

Petr Pavelka
Petr Pavelka
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

„…ve školství by měli být jen ti, kdo jsou – kromě jiného – dostatečně vzdělaní či o své komplexní vzdělání aktivně usilují. Chcete snad toto zpochybnit?“

Ano, chci to zpochybnit. Z hlediska rodičů, žáků a studentů by to mohlo znít asi takhle.

Ve školství by meli být jen ti, kteří mají znalosti ve svém oboru a jasně prokázali schopnost tyto znalosti dětem/studentům inspirativně, bez nátlaku a s láskou předat.

Vám pánové, se toto zamlouvat nebude, protože jste ve svých příspěvcích jasně demonstrovali, že vám jde o status, nikoli o prospěch dětí.

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Jan Novotný

Kolegyně Karvainová to vyjádřila dobře: vše podstatné již bylo řečeno, nemá cenu argumenty dále rozmělňovat, nebo se v diskusi dokonce zcela míjet. Jsem zvědav na eduínské shrnutí diskuse.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

Doporučila jsem tuto diskusi několika svým kolegům. Šlo asi o 10 lidí. Tento průzkum mi vynesl takovéto výsledky: Kolegové se shodli na tom, že většina lidí, kteří mají dle zákona požadované vzdělání ,se kloní k tomu mít vysokoškolské vzdělání takové, jaké je dnes ministerstvem (a zákonem )doporučeno. Ti, kteří požadované vzdělání nemají, tu všemi deseti brojí proti danému zákonu a zaklínají se blbými zákony a nařízeními. Takže je jasné, že tyto dva tábory jsou nesmiřitelné a budou si tu hrabat každý na svém písečku. Oni se chovají prostě logicky. Myslí, že ty nejdůležitější myšlenky tu padly, jen byly přebity nic… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Krátce poznámky: Osobní prospěch je sice logický, ale pro celek ne vždy to nejlepší. Zákon (i pitomý) je zákon. To je pravda. Ale je změnitelný, když se shodneme, že je pitomý. Ale je to věci osobní odvahy a taky prospěchu celku. Netuším, zda se učitelé dokáži oprostit od zájmu osobních před zájmem celku, snad jo ad 1)Říci, že názor podstatné skupiny je irelevantní, je řekněme velmi odvážný (skoro nedemokratický). O pravdě se nehlasuje, ale diskutuje. Platný zákon je nutné respektovat, ale je možno jej legislativně měnit. Diskuse má smysl vždy a není nikdy pozdě. Jen je nutné odlišit osobní zájmy… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago
Reply to  l.snirch

Souhlasím, proto tu diskutujeme. Takže tým odborníků,ale opravdu z praxe,přes to vlak nejede.
Pokud to bude tvořit nějaký takyodborník (úředník, který nikdy neučil,nikdy neřediteloval) vzejde z toho zase jen paskvil.Pokud někoho napadá něco chytřejšího,dejte vědět. Bude to lepší než ty vaše žabomyší války – pánové dole.
Také mě zajímá shrnutí diskuse ze strany Eduinu. občas jsem při podobných shrnutích měla dojem, že jsem četla něco zcela jiného. Prosím Eduine o naprostou objektivnost. A jestli jste schopni napomoci k sestavení expertního týmu, tak zasáhněte.
Díky již dopředu

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  l.snirch

Uvidíme, jaký výstup bude z kulatého stolu. Na České škole se objevily pochybnosti nad vybranými zástupci z praxe, viz diskuse http://www.ceskaskola.cz/2014/02/20-2-kulaty-stul-skav-na-tema.html.

Bohužel našich profesních organizací je příliš a většinou se vejdou do autobusu. Na rvp.cz, Eduinu, České škole se neustále vrací myšlenka profesní komory. Mohl by Eduin pomoci?

P.S. Paní Karvaiové se omlouvám za zkomolené jméno.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  l.snirch

Zdeňku,

myslím, že komora založená za patronace EDUinu by učitele spíš rozdělila než spojila.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  l.snirch

Doplnění předchozího komentáře, nechtěně jsem ho odeslal nedopsaný:

Zdeňku,

myslím, že komora založená za patronace EDUinu by učitele spíš rozdělila, než spojila.
Často zde zpochybňuješ profesní sdružení, ovšem vidíš, jaký je zájem o členství v nich. Komora s povinným členstvím by nic neřešila, pokud se o její založení nepokusí někdo zdola. A stojí to takovou fůru práce, že většina nadšenců brzy ztratí dech.

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  l.snirch

Je zřejmé, že zdola se to desítky let nedaří. Zdola vznikají jen nové dílčí asociace, dokonce máme už asociace asociací. Nebránil bych se ani povinnému členství. Dokonce ani prvnímu impulzu z Eduinu. Možná by další krok paradoxně mohlo udělat MŠMT. Kdyby dnes do kvalifikace učitelů mohla mluvit učitelská komora, měla by diskuse úplně jiný rozměr.

Lucie
Lucie
9 years ago

Obdobný názor – o nutnosti jednotné profesní orgenizace, asociace apod. – vzešel i z diskuze v naší sborovně.
I u nás většina kolegů preferuje VŠ vzdělání u učitele, ale s náročnějším přijímacím řízením a pořádnou praxí. (dodnes nepochopím, jak do našeho kruhu ČJ – VV mohl být přijat a studovat kolega s výraznou logopedickou vadou a velmi nedbalou výslovností uspavače hadů) Stejně zřetelně vnímám absenci další „péči“ o své absolventy ze strany PedF (alespoň u té mojí).

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  l.snirch

Na stránkách České školy a teď i EDUinu jsem těch impulzů zaznamenal už celkem dost. Víc než impulzy je zapotřebí chopit se práce a sehnat kapitál umožňující nastartovat činnost; ten by třeba MŠMT poskytlo.
Co se týče diskusí, měly by úplně stejnou úroveň, jen by se konaly na stránkách či shromážděních komory. A co kdyby nějaké pracně dohodnuté doporučení ministr ignoroval? Lékařská komora si s ministerstvem také moc nenotuje.
Jediné, co školství pomůže, jsou kompetentní lidé na příslušných místech. Jak se ovšem tohoto stavu dobrat,to fakt nevím.

G. Filipová
G. Filipová
9 years ago

Dobrý den, někde jsem tady četla komentáře, že učitel s nepedagogickou VŠ + DPS nemůže učit pouze všeobecně-vzdělávací předměty. Podle mne je to na SŠ podle par. 9, odst. (1), písmeno c) možné. Vycházím ze znění zákona, který je uvedený na stránkách MŠMT http://www.msmt.cz/dokumenty/aktualni-zneni-zakona-o-pedagogickych-pracovnicich-k-1-zari

L.Snirch
L.Snirch
9 years ago
Reply to  G. Filipová

§9 odst. 1 písmeno c požaduje studium pedagogiky na VŠ (buď bakalář nebo 4 semestry v rámci celoživotního vzdělávání). Nelze uplatnit § 22. O tom jsem psal.

Pro odborného učitele stačí §22 (tedy cca půlroční studium v akreditovaném KURZU mimo VŠ).

KROM ČASU JE ÚSPORA CCA 40 000 Kč.

DPS je slang výraz, který často je chápan po různu.

G. Filipová
G. Filipová
9 years ago
Reply to  L.Snirch

myslím, že by stačily 2 semestry, třeba tohle: http://loxias.uhk.cz/kpp/dps/uss.php

G. Filipová
G. Filipová
9 years ago
Reply to  L.Snirch

Jinak samozřejmě učitelé měli dostat možnost doplnit si kvalifikaci pomocí e-learningových kurzů a to, že je neměli k dispozici, je neomluvitelné. Vystudovala jsem chemickou technologii a teď dokončuji Bc studium s názvem Učitelství odborných předmětů pro střední školy. Po 8 letech na VŠ nebudu dostatečně kvalifikovaná, abych učila chemii na základní škole. Beru to s humorem, protože kvalifikaci na výuku čínštiny a japonštiny na střední škole mám. :) U učitelů jazyků se dá vysoká škola nahradit jazykovými státnicemi C1 nebo Cambridge zkouškami C1 a C2, které mají dlouhou tradici a nevěřím, že absolvent PedF, který v 5 letech vystudoval např.… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  L.Snirch

http://loxias.uhk.cz/kpp/dps/uss.php

To není pro §9 odst 1 písm c, jak jistě správně čtete, ale pro §9 odst 2, a tam stačí půlrok jak jsem psal, toto je příliš dlouhé a drahé a většinou i vzdálené.
Aspoň vidíte, jaký v tom je chaos z hlediska chápaní zákona.

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  L.Snirch

To s vámi souhlasím, já mám matfyz na Univerzitě Karlově, doktorát tamtéž, 20 let praxe v soukromém sektoru (vzdělávání dospělých,ekonom, auditor), DPS (jak nazýváte) neboli pedagogiku §22 a na plný úvazek matiku na SŠ učit nesmím (nekvalifikován).
Je mi to jedno, jen mi to rozum nebere.

Učím matiku na 90 %, k tomu něco malinkého odborného (dle §22 odst 3 a 5).

G. Filipová
G. Filipová
9 years ago
Reply to  L.Snirch

no, pane Snirchu, já doufám v rozumnou novelu

Dagmar Daňková
Dagmar Daňková
9 years ago
Reply to  G. Filipová

Paní Filipová, na jazykovou zkoušku úrovně C1 připravuji svoje oktavány, neumím si představit, že bych před ně předstoupila s tím, že jsem o dvě lekce před nimi. Rozhodně nelze nahradit vysokoškolské studium filologie pouze zkouškou z praktického jazyka. Jako jazykář musíte mít hluboké teoretické lingvistické znalosti, orientovat se v historii, kultuře, současné politice. K tomu dospějete nikoli sice výhradně, ale I vysokoškolským studiem. Představa, že kvalitně učit jazyk může každý, kdo si udělá „státnice na jazykovce“, je děsivá.

G. Filipová
G. Filipová
9 years ago

paní Daňková, zkouška C1 na základní škole a na většině středních škol bude určitě stačit, neb česká maturita je možná někde u B2.
Oktaváni připravující se na CAE jsou zajisté sen všech jazykářů, ale realita je taková, že poměrně vysoké procento absolventů středních škol s maturitou by neprošla ani FCE.
Mimochodem, viděla jsem někde návrh novely zmiňovaného zákona, kde jazyková zkouška C1 (C2) magisterské studium nahrazuje. Učitel by pak samozřejmě musel splnit ještě další požadavky, doplňující didaktické studium a studium pedagogiky.
Pokrok nezastavíte, pokud má mít neformální vzdělávání nějaký smysl, proč se bránit uznávání jeho výstupů?

Petr Koubek
9 years ago

Úroveň C1 SERRJ pro výuku cizího jazyka v sekundárním vzdělávání samozřejmě věcně stačí, pakliže hovoříme o vystudovaném pedagogovi – Mgr. učitelství nebo speciální pedagogiky.

Dagmar Daňková
Dagmar Daňková
9 years ago
Reply to  G. Filipová

To není žádný pokrok, paní Filipová, to je jasný úpadek. Angličtinu mají učit absolventi anglické filologie (a pak je už ovšem zase docela jedno, zda vystudovali pedagogickou či filozofickou fakultu).
Na zkoušku C1 už jsem připravila desítky studentů. Někteří byli jazykově vynikající, zkoušku CAE složili s výsledkem A, což už je dokonce úroveň C2. A přesto bych ani jednoho z nich jen s nějakým doplňujícím pedagogickým minimem nepustila učit svého syna. Až vystudují anglistiku, přijmu je samozřejmě s otevřenou náručí.

G. Filipová
G. Filipová
9 years ago

nemyslím si, že výsledky celoživotního/ dalšího vzdělávání jsou úpadek. Ale děkuji za názor.

Sofia Hladíková
Sofia Hladíková
9 years ago

Jsem ředitelka málotřídky a problém se škol našeho typu týká poměrně často. Pro větší přehled problém rozčlením. 1. Na vesnických školách učí celkem běžně výchovy vychovatelky – mívají vlastní vychovatelský úvazek kratší a zároveň učí hodiny o které má zkrácený úvazek ředitelka (ředitel). Jsou zkušené, pro učitelství výchovných předmětů adekvátně připravené…Tam považuji opravdu zbytečné, mít PF. A školám by jejich odchod přinesl neskutečné problémy – kdo vám pocestuje na vesnici na poloviční úvazek (jak v ďružině, tak učit)? Někdo se jistě najde, ale nebude to stálý zaměstnanec, ale někdo kdo to „vezme“ na rok jako přivýdělek…U výchov bych to fakt… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago

Vážená paní Hladíková,

vnášíte do diskuse věcnost a Vaše argumenty zní rozumně.
K bodu 5: Vůbec tu nejde o metody výuky, ale o odbornost. Viděl jsem např. metodicky slušnou hodinu češtiny, z níž odcházeli spokojeni i žáci, ale obsah byl poznamenán věcnými omyly a s nimi souvisejícími nesprávnými závěry.

Sofia Hladíková
Sofia Hladíková
9 years ago
Reply to  Josef Soukal

Tak s tím samozřejmě souhlasím. Jsou tedy dvě podstatné věci – odbornost a metodika výuky.
S tím mě ovšem napadla myšlenka – pokud se ale našim pedagogickým fakultám podsouvá, že to „přehánějí“ v odbornosti a ve výuce „moderních metod“ pokulhávají, pak by náš problém vlastně nebyl – protože odborně jsou připravení i lidé z jiných VŠ.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Josef Soukal

Vážená paní Hladíková,

vzhledem k tomu, že jsem absolvoval v r. 1985 (na FF), o úrovni výuky na PF mám jen zprostředkované informace. Myslím, že by měly v něčem ubrat, v jiném přidat, ovšem v odbornosti i metodách. Nemám nic proti kolegovi historikovi, který má učitelský talent, ale že by se měl s didaktikou seznamovat jen prostřednictvím vlastní praxe, se mi nejeví úplně šťastné. Pokud dokáže ministerstvo s VŠ najít pružnější a efektivnější cesty k získání vzdělání pro ty, kteří se k učitelství dostanou třeba až ve středním věku, budou mít tyto diskuse smysl.

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Josef Soukal

Myslíte, že rok 85 na FF byl jen o stranické příslušnosti? Víte houby.

Jana Petrů
Jana Petrů
9 years ago
Reply to  Josef Soukal

reakce na p. Soukala („Pokud dokáže ministerstvo s VŠ najít pružnější a efektivnější cesty k získání vzdělání pro ty, kteří se k učitelství dostanou třeba až ve středním věku, budou mít tyto diskuse smysl.“)
To právě smysl těchto diskuzí pomine! Probíhají právě proto, že naše milé pedagogické fakulty nenabízejí např. e-learning, i když obsahy by takto předávat mohly naprosto bez problémů. Viděla jsem materiály ke studiu denních studentů. Jediné, co nelze tímto způsobem, je absolvování praxe. Tu ale praktici nepotřebují.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Josef Soukal

Paní Petrů,

nejde jen o to, že něco sama nastudujete. Myslím, že bez seminářů (kritické diskuse, vyjasňování problémů, uvádění do širšího kontextu) se o plnohodnotném studiu nedá hovořit.

G. Filipová
G. Filipová
9 years ago
Reply to  Josef Soukal

neměl by být problém udělat kompromis, přednášky a některé semináře prostřednictvím e-learningu, to nezbytné klasicky.

Jana Petrů
Jana Petrů
9 years ago
Reply to  Josef Soukal

„nejde jen o to, že něco sama nastudujete. Myslím, že bez seminářů (kritické diskuse, vyjasňování problémů, uvádění do širšího kontextu) se o plnohodnotném studiu nedá hovořit“ I to má řešení. Za prvé, psala jsem o obsazích, těch je většina, ty se dají studovat samostatně. Za druhé: kolik je na PedF čistě diskuzních seminářů za semestr? Pro praktika by stačil jeden den v měsíci (možná i za semestr). Ostatně, má i sborovnu. Za třetí: existuje třeba přes skype, kde se dá také diskutovat. To je (tedy mohlo by být) další řešení. Zkrátka řešení je mnoho, jen ty zatvrdlé fakulty s ničím… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Josef Soukal

Paní Petrů,

nemám nic proti hledání dalších řešení, jen musí být realizovatelná, tj. také únosná pro všechny zúčastněné. Polemizovat ovšem musím s jedním dnem za měsíc, natož za semestr; no, a ve sborovně asi těžko půjdete do takové hloubky – např. v morfologii, když už jsem ji zde zmínil – jako se specialistou z VŠ.

Petr Pavelka
Petr Pavelka
9 years ago

Představte si tuto situaci. Jste ředitel školy. Potřebujete učitele. Máte dva uchazeče. Jeden je brilatní, téměř génius ve svém oboru. Má PedF plus doktorát. Při první hodině panuje nuda, nechuť, nepochopení a frustrace. Při druhé hodině už létají k tabuli papírové kuličky. Znáte amatéra a nadšence pro obor, který od začátku tvrdí, že není učitel a nemá potřebnou školu. Párkrát suploval. Hned na první hodině jsou děti fascinovány výkladem, rozpoutá se živá diskuze o tématu a nikdo si nevšimne, že už dávno měla být přestávka. Jako ředitel znalý a dbalý zákona, MUSÍTE ignorovat dobro dětí a zaměstnat toho prvního, přičemž… Více »

Dagmar Daňková
Dagmar Daňková
9 years ago
Reply to  Petr Pavelka

Pane Pavelko, já dodnes vzpomínám s úctou na vzdělané a přísné učitele ze základní a střední školy, dokonce i na ty, kteří byli tzv. „suchaři“. Stejně tak to vnímal můj syn, dnes už vysokoškolák. Výuka, která děti a mladé lidi obohatí, nemusí být nutně právě ta třeskutě zábavná.
Na Vámi vykreslený příběh zkrátka nevěřím. Amatérismus ve mně důvěru nevzbuzuje, profesionalita ano. Nadšený kolega nechť si doplní formální vzdělání, pak před ním smeknu.

Pavelka
Pavelka
9 years ago

Paní Daňková,

Věřte mi mne je zcela jedno zda v tento konkrétní příběh věříte či nikoli.
Může se stát? Byť jen jednou?
Pamatujeme si učitelovu osobnost, charakter, smysl pro humor a vzácnou dovednost informace podat poutavým způsobem. Jaké přesně vzdělání ti pamětihodní učitelé měli? Pamatujete si to? Je to důležité pro vaše vzpomínky? Co kdyby jste se dozvěděla, že byli z dnešního hlediska nekvalifikovaní? Začala byste se za ně stydět?

Dagmar Daňková
Dagmar Daňková
9 years ago

Učitelé, na něž vzpomínám, byli ještě takoví ti páni a paní profesorky „ze staré školy“. Žiji na poměrně malém městě, takže o jejich vzdělání mám docela přesnou představu – nade vši pochybnost to byli absolventi univerzit. Osobnost učitele jistě hraje podstatnou roli, kvalitní odborné zázemí ovšem taky, to je úplně základní předpoklad! Jiné obory v současnosti kvalifikační požadavky spíše zpřísňují – místa, která dříve bez problémů zastávali středoškoláci (ve státní správě, ve zdravotnictví) jsou dnes výhradně vysokoškolská. Opravdu nechápu, proč zrovna školství by mělo jít opačným směrem. Znovu opakuji, že stejně jako se mi nelíbilo, když v 90. letech učily… Více »

Novotný
Novotný
9 years ago

Mezitím ale místo dostane, velmi pravděpodobně na doubu neurčitou, neschopný génius, že. Myslíte někdy při vašem nekritickém obdivu k certifikované odbornosti krom statusu i na dobro dětí? Existují učitelé kvůli dětem, nebo děti kvůli učitelům?

Apropos, co je to stará škola? Socialističtí kádři, vnášející světlo toho „pravého poznání“ do myslí uvědomělé mládeže či prvorepublikoví kmeti ze študákovy duše?

Dagmar Daňková
Dagmar Daňková
9 years ago

Vskutku slunný náhled na charakter učitelů, pane Novotný. Já to ale vnímám jinak – vzpomínám na lidi, kteří byli erudovaní a zároveň nadšení (hráli ochotnické divadlo, vedli pěvecký sbor, pořádali klubová filmová představení, byli aktivní v místní spolkové činnosti, sportovali, pečovali o obecní kroniku atd.). Odborné zázemí a univerzitní vzdělání se s nadšením, lidským přístupem a láskou k dětem absolutně nevylučuje, spíše naopak.

Václav Votruba
9 years ago

Měl jsem za to, že diskuse „studovaný neschopný“ versus „schopný nestudovaný“ je už za námi, ale asi ne. Pomalu abych se styděl za vysokoškolský diplom.

Do školy jsem chodil na přelomu 70. a 80. let a veřte mi, že učitelé nebyli „jen ti se správnou legitimací“. Zažil jsem obé, stranická legitimace nerozhodovala a nedělila učitele na ty, co jsou dobří a špatní. Dobří i špatní byli na obou stranách. A těch dobrých si vážili všichni, ty špatné, pokud to šlo, přezírali všichni.

Novotný
Novotný
9 years ago

Pane Votruba,
Pokud může, byť jen jednou, dojít k situaci kde za dodržování litery zákona zaplatí děti mnoha lety frustrace, je tento zákon jednoduše špatný.
Nebo jsou děti „akceptovatelné ztráty“?

Nikdo v této poměrně dlouhé diskuzi nenapsal, že je nutné se za diplom stydět. Tato diskuze je o tom, že se na úkor budování prestiže a statusu, přezírají skutečné potřeby dětí. Uznáte, že děti potřebují učitele nejen vzdělané, ale také schopné znalosti předat. Zdá se, ře ani ředitelé škol zatím nevidí zásadní rozdíl mezi absolventy a schopnými nadšenci bez PedF.

Bohunka
Bohunka
9 years ago
Reply to  Novotný

Pane Novotný, zdá se, že chcete všechny kvalifikované kvalitní učitele v této diskuzi svými nejapnými invektivami donutit, aby Vám řekli, že jste nebetyčný tupec. Doufám, že Vám tu radost nikdo neudělá.

Jana Petrů
Jana Petrů
9 years ago
Reply to  Petr Pavelka

Přesně takhle se to přihodilo mně před 14 lety :).

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Petr Pavelka

Problémem příkladu pana Pavelky je jeho malá pravděpodobnost. Extrémní a paušalizující postoje provázejí tuto diskusi od počátku, na jejím počátku stojí tvrzení o tom, že absolvování VŠ pedagogického směru budoucímu učiteli takřka nic nedá. Takže místo abychom v klidu hledali cestu, jak zákon v některých ohledech zlepšit, ztrácíme čas vyvracením evidentních omylů a toho, co je nám zastánci radikálních řešení podsouváno. Zatroubit ke zteči je snadné, ale v tomto případě bych dal přednost klidu a rozumu.

Pavelka
Pavelka
9 years ago
Reply to  Josef Soukal

Ejhle, stalo se. Vy pak pane Soukal můžete v tom jednom ojedinělém, extrémně vzácném až nepravděpodobném případě velmi specificky, racionálně a věcně dětem vysvětlit objektivní a zákonné důvody proč mají učitele, který je učitelem pouze na papíře. Možná by vám rád pomohl pan Sotolář.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Josef Soukal

Pane Pavelko,

opusťte prosím představu, že podle jedné hodiny můžete jednoznačně posoudit práci učitele. Tím nehájím nudu a pedagogickou neschopnost, abyste mi zase něco nepodsouval.

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  Petr Pavelka

Když jsem studoval pedagogiku (kurz)před 2 roky, tak jsme měli různé lektory. Většinou lidi z praxe, ne učitele z PedF. Měli jsme vždy 4 hodinové bloky. Třeba je to náhoda, ale u těch lidí z praxe (bylo jich asi 6) se ani jednou nestalo, že nás jejich blok nestrhnul. Dokonce jsme si i přidávali a pak šli na pivo a pokračovali v diskuzi ( a to jsme dojížděli a po 8 hodinách by každý čekal, jak budeme pelášit domů). Ti dva, kteří přednášejí pedagogiku na VŠ nám četli skripta (dali nám je dopředu v elektronické podobě – mimochodem dobrá), říkali… Více »

Václav Votruba
9 years ago
Reply to  l.snirch

abychom, kolego, abychom …

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  l.snirch

To máte jedno, rád v neoficiální komunikaci používám nářečí, tam je mi jedno, zda aby jsme či abychom či abysme, bo mám nářečí rád. Vždy mě šlo více o obsah než o formu ( i když maturita z češtiny to má naopak).

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  l.snirch

Drobnost pro pana Snircha, citace z diskusního příspěvku p. Blahy (viz https://www.blogger.com/comment.g?blogID=9210966517210062357&postID=560954756609340112)

„Přirozeným smyslem existence firmy je maximalizace zisku. Pokud majitel firmy usoudí, že pro něj bude z tohoto hlediska výhodnější smysl firmy naplnit i neetickým způsobem, nebo dokonce i nezákonným, pak tak zpravidla učiní. Samozřejmě že je lepší, když firmě největší zisk přináší kvalitní práce a spokojenost zákazníka. A zaměstnanců taky. To ale ví jen doopravdy kvalitní šéf.“

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  l.snirch

Některé firmy se chovají neeticky kvůli maximalizaci zisku. Většina ne.
Některé školy se chovají neeticky kvůli naplnění zisku (například podvody přímo organizované učiteli u maturit). Většina ne.
Někteří lidé se chovají neeticky kvůli maximalizaci svého zisku. Většina ne.

Co tím básník chtěl říci ?

l.snirch
l.snirch
9 years ago
Reply to  l.snirch

Pane Soukale, co si představujete pod slovem „zpravidla“?

ŽE BY POTÉ, CO PROJEVUJEME STRACH Z KOMPETENCÍ ŘEDITELŮ ŠKOL(URČITĚ BY BYLI NESPRAVEDLIVÍ),JEŠTĚ POTŘEBUJEME MORÁLNĚ DISKREDITOVAT I TY, CO NÁS PLATÍ?

TÍM JEŠTĚ VÍCE VYNIKNE NAŠE NEPOCHOPENÁ JEDINEČNOST.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  l.snirch

Pane Snirchu