Hledejme cesty, jak uznat neformální vzdělání učitelů, kteří nevystudovali vysokou školu

Aktuální debata o vynikajících učitelích, kteří budou muset odejít ze školství, protože nemají vysokoškolské pedagogické vzdělání, otevírá obecnější téma, jak uznávat neformální vzdělávání.

Praha 29. ledna – Tisíce učitelů v českých školách se koncem tohoto roku ocitnou v situaci, kdy budou muset odejít ze školství, protože jim bude chybět zákonem předepsané vzdělání. Přitom jde velmi často o vynikající pedagogy, kteří za léta praxe získali mnohem více znalostí a dovedností, než je schopné poskytnou studium na pedagogické fakultě. Hledejme proto způsob, jak obecně, nejen v učitelské profesi, uznávat neformální vzdělání. Bude to ku prospěchu nejen jednotlivcům, kterým to usnadní pracovní kariéru, ale i celé společnosti, která přestane plýtvat penězi i talenty.

Případy učitelů, kteří budou muset odejít, je jen typickým a veřejně viditelným příkladem chybějícího systému uznávání neformálního vzdělání. Nabídka, že takový učitel může na svém místě zůstat, když začne ještě letos studovat pedagogickou fakultu, je jen zdánlivě vstřícný krok. Nutit například elementaristku – učitelku na prvním stupni základní školy s patnácti lety praxe a mnoha doplňujícími kurzy, aby nastoupila od prváku na pedagogickou fakultu k několikaletému dálkovému studiu je absurdní. Nedozví se většinou nic nového, bude mít méně času na práci s dětmi, společnost bude zbytečně utrácet za její studium. Mnozí učitelé to vědí, proto raději odejdou. Někdo s diplomem je jistě nahradí, ale jako společnost přijdeme o zkušenosti dlouholetých a často vynikajících pedagogů.

Samozřejmě nelze udělit generální pardon všem učitelům bez požadovaného vzdělání, ale snažme se rozlišit mezi těmi učiteli, kteří opravdu nemají požadované znalosti a kompetence, a těmi, kteří si je v mezičase doplnili mimo akreditované instituce.  Hledejme a zaveďme co nejdříve systém, který ve všech profesích umožní uznávat neformální vzdělávání. Ulehčí to lidem, přetíženým vysokým školám i veřejným rozpočtům.

Problematice uznávání neformálního vzdělávání se bude věnovat několik projektů EDUin, které odstartují během jara 2014.

Zdeněk Slejška, ředitel EDUin o.p.s., řekl: „Otázka, jak uznávat neformální vzdělávání, byla jednou z těch, které se nejčastěji opakovaly v rámci kampaně Česko mluví o vzdělávání. Je to jeden z klíčových problémů naší vzdělávací politiky. Tím, že zatím neumíme posoudit a ohodnotit kvalitu vzdělání, které lidé získávají mimo formální instituce, plýtváme nejen časem lidí, kteří musejí při zaměstnání navštěvovat školy, kde se obvykle nedozví nic zásadně nového, ale i veřejnými penězi na toto studium. Požadujme formální vzdělání opravdu jen tam, kde je nenahraditelné, a naopak využijme toho, že mnoho pro profesi důležitých kompetencí, se lidé lépe naučí mimo školu.“

315
Přidat komentář

avatar
42 Comment threads
273 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
45 Comment authors
K. ŠnejdrováZdeňkaMirkaMartinZuzana Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozorňovat mě na
Zdenek

„snažme se rozlišit mezi těmi učiteli, kteří opravdu nemají požadované znalosti a kompetence, a těmi, kteří si je v mezičase doplnili mimo akreditované instituce“

Ne. Jde zase o výjimku z pravidla, je jedno jestli pro jednotlivce nebo desetitisíce. Pak se divme, že najednou ministr nemusí mít lustrační osvědčení. Času na doplnění VŠ bylo dost a dost.

Vera

Naprosto souhlasím. A jinak by mne zajímala ta rozlišovací kritéria, podle kterých budeme třídit učitele na dobré a špatné, dosud je totiž nikdo nespecifikoval – bude to prospěch dětí? Oblíbenost učitele u žáků? Administrativní dovednosti? Zábavné hodiny? Hezké známky, které se líbí rodičům? Počet přijatých dětí na SŠ a VŠ? Může mi někdo říci, jak se odliší ve výsledcích práci špatného učitele v dobré třídě od práce dobrého učitele ve špatné třídě? nebo bude kritériem názor ředitele?? Bože, to snad ne, ředitel vidí nového pracovníka poprvé u konkurzu a nic o něm neví – asi by si měl doplnit kvalifikaci… Více »

Feřtek
Feřtek

Času bylo dost, to ano, ale byl i důvod? To studium opravdu za mnoho nestojí a pořád nechápu, proč máme utrácet veřejné peníze za něco, co už ten člověk umí. Na vysokou snad člověk chodí proto, aby se něco reálně naučil. Když se to jinde naučil lépe, rychleji a ze společenského hlediska levněji, tak je to snad klad, osobní zásluha, za kterou bychom ho měli odměnit a ne ho trestat.

Vera
Vera

To studium opravdu za mnoho nestojí a pořád nechápu, proč máme utrácet veřejné peníze za něco, co už ten člověk umí.

To je cesta k návratu učitelských ústavů…..bude to levnější, základ se naučí tam a zbytek praxí (na dětech) za několik let. Ale ušetříme.

Když se to jinde naučil lépe, rychleji a ze společenského hlediska levněji, tak je to snad klad, osobní zásluha, za kterou bychom ho měli odměnit a ne ho trestat.

Rozhodli se nestudovat a to je osobní zásluha?

Václav Votruba

Promiňte, prosím,ale Vy jste některou pedagogickou školu studoval? Odkud víte, že za moc nestojí? Studium na MFF UK, obor matematika a fyzika pro mne přínosem bylo, rozšiřující studium na Západočeské univerzitě obor výpočetní technika také. Kolegyně a kolegové si doplňovali pedagogické minimum či obor a nikdo z nich to nepovažoval za pouhou ztrátu času, všichni dostudovali. U většiny z nich se – mnohdy i nevědomky – přístup k vyučování zlepšil.

Jiří Nováček
Jiří Nováček

Václave kolego, přál bych Vám vidět úroveň studia Pedagogiky na UJAK ! Naprosto mi to nic nedalo, ztráta času. Učím odborné předměty na SOU, dostal jsem „papír a Mgr“ ale toť vše. Nesouhlasím, aby odborní učitelé na učilištích a zejména mistři odborného výcviku museli mít VŠ !! Oni již potřebné pedgog. studium absolvovali – DPS a proč by měli po 20 letech praxe studovat Pedagogiku další 3-5 let? Něco jiného by byly řádně promyšlené kurzy odborně zaměřené na jejich obor ( stavební, elektro, strojní…), jenže já jsem jich absolvoval několik a další odmítám pro jejich úroveň. Byly to vyhozené peníze… Více »

Zdenek

A budete stejně tak horovat pro nekvalifikované lékaře nebo advokáty? Ti s vámi rychle vyběhnou. Proč musíme vymýšlet kotrmelce právě ve školství? Uvažujte také o důsledcích. Z tohoto bor…. budou profitovat ty vaše akreditované instituce, které se samozřejmě přetrhnou, aby rozšířily své nabídky neformálního vzdělávání.

l.snirch
l.snirch

No, lékař ani advokát za celoživotní maximum 25 tis neexistuje. Srovnávejme srovnatelné. Zbytečně bráníme formální restrikci těm, kteří by mohli školství prospět, aby učili. Takový praktik výuce pomůže kolikrát více než celoživotní učitel, minimálně výuku obohatí. Jen si uvědomte, za kolik let se takové VŠ placené studium při platech učitelů odborníkovi vyplatí (myslím teď jen peníze, nemluvím o studiu ve volném čase).Odpověď je jasná. NIKDY. Jak poznat odborníka schopného a ochotného a znalého učit – to je odpovědnost ředitele školy, nespoléhejme jen restrikci zákona. Ředitelům škol by se obecně mělo dát mnohem více kompetencí než mají dnes. Jak mají nést… Více »

l.snirch
l.snirch

Ne obcházet, ne výjimky, na základě diskuse jej změnit. To je rozdíl, respektuji právo.
Existující zákon není posvátná kráva, a toto Znění školského zákona pro vzdělávání rozhodně není přínosem. Brání těm, kteří by uměli, chtěli a mohli do procesu vzdělávání vstoupit, a přitom mají VŠ vzdělání. Pro krátkém doplnění rekvalifikačního pedagogického kursu (viz §22) by mělo být umožněno učit všem (nejen učitelům odborných předmětů), kdo mají VŠ vzdělání. Jenže to by VŠ přišly o studenty…. Stejně žádné houfy VŠ nečekejte.

U těch, co mají jen SŠ vzdělání nemám názor, jak umožnit učit. Netuším, kolik takových je, nemám info.

Zdenek

„princip dodržování existujícího byť blbého zákona má bránit diskusí“

Bráním snad diskusi?

Co je tak nepochopitelného na argumentu, že jedna výjimka bude plodit druhou?

Budeme tedy vymýšlet způsoby, jak obcházet zákony, protože si myslíme, že jsou blbé?

l.snirch
l.snirch

Na začátek provokativní otázka – princip čeho? Princip zákona? Co když je blbý jako množství jiných zákonů? Takže princip dodržování existujícího byť blbého zákona má bránit diskusí či jeho změně? Co když hodně učitelů s ukončeným pedag. vzděláním je mnohem horších než ti, co by mohli a chtěli učit a pedag. vzdělání nemají? Teď zase chvíli vážně. Psal jsem o lidech, kteří mají VŠ vzdělání v oboru, praxi, zkušenosti a je žádané zákonem, aby dělali druhou VŠ (placenou, ve volném čase po zaměstnání). Pedag. vzdělání si mohou doplnit krátkým kurzem, ale jen učitele odborných předmětů. Když zpochybňujete dopředu kvalitu těch… Více »

Zdenek

Srovnávejme srovnatelné. A co je na srovnání s lékařem nebo advokátem tak nesrovnatelné? Nejde o těch 25 tis., ale především o princip. Jedna výjimka bude plodit druhou. Možná by bylo také dobré, aby autoři vyložili karty na stůl a pověděli, jaké že to neformální vzdělání nahrazující studium VŠ mají vlastně na mysli. Jakou kvalitu měly všchny ty „doplňující“ kurzy, kterými autor hájí onu fiktivní elementaristku? A komu vložit do rukou rávo rozhodnout, komu prominout vzdělání a komu ho neprominout? Ředitelům?

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Pokud uznávat neformální vzdělání, tak ve všech oborech.Proč jen u učitelství.To totiž odpovídá zavedenému – kdo nic neumí,ten učí. Zkuste si tohle navrhnout v jiných oborech!! Já jsem speciální pedagog se státní zkouškou z logopedie a surdopedie.Myslíte si, že mohu dělat klinického logopeda?Ani omylem, přitom na to mám řádnou kvalifikaci. jenže bych ještě musela absolvovat (bůhví,proč) další několikasemestrové vzdělávání za vlastní peníze.Mít praxi ve zdravotnictví(jak asi, když jsem pedagog).Mít smlouvu s pojišťovnou. a to nikomu nevadí a nehledá cesty,jak usnadnit lidem jako já vykonávat klinickou praxi – a že by byla dnes setsakra potřeba. Také se mi zachtělo po 25… Více »

Vera
Vera

Souhlasím s nutností vystudovat VŠ. Pouze se myslím, že naše VŠ jsou velmi nepružné.
Mnoho kolegů by to zvládlo formou elearningu se studijní podporou. Nemuselo by se za ně suplovat, odpadlo by mnohdy složité dojíždění a dostavit se pouze na zkoušky by bylo určitě jednodušší. (Aspoň já bych to uvítala, když jsem po vystudování odborného učitelství pro SŠ, studovala všeobecné předměty pro ZŠ a SŠ.)

Zdenek

„Pokud uznávat neformální vzdělání, tak ve všech oborech.“ No a to jen ten princip. Eduíni sice mluví o uznávání neformálního vzdělávání jakoby obecně, ale cílem je stejně školství. (Kam jinam by asi hlas Eduínů dolehl???) Soukromé firmy taková kampaň opravdu zajímat nebude. Jenomže při tomto pokřiku je nutné také vzít do úvahy následky. Ataky na pořebnost vysokoškolského vzdělání učtelů už tu opakovaně proběhly.

Nebude to další prostředek dehonestace učitelství?
Posílí něco takového opravdu prestiž učitelů?
Jak bude v souladu promíjení vysokoškolského vzdělání s připravovaným kariérním řádem (hloupým, ale reálně hrozícím)?

Zatím byla vypuštěna jen další mediální bublina futrovaná dojemnými příběhy.

l.snirch
l.snirch

Proč musí mít učitel 2 vysoké školy, aby mohl učit na SŠ všeobecné předměty a nestačí jen jedna odborná VŠ a k tomu pedagogické minimum? Má-li za sebou navíc dlouhou praxi a chce-li za ty peníze učit. Zkuste mi to vysvětlit. Ministr vlády nemusí mít ani jednu VŠ. Zdravotnictví bych do diskuse nemíchal, jak sama soudně uvádíte, i když s tím z počátku operujete. Myslíte, že soukromé firmy zkoumají formální vzdělání? To jen státní sektor platí podle diplomu a věku a ne podle práce. Je to jeden z důvodu, proč je školství na tom tak jak je. Bojíme se konkurence?… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Pro mě by byl ideální stav asi takovýto – gvystuduji vysokou školu s pedagogickým zaměřením.Učím pár let a zjistím, že bych raději např. pracovala jako psycholog.Jelikož jsem v průběhu studia na pedag. fakultě absolvovala dílčí zkoušky z psychologie, bylo by na mě, jak se ostatní doučím Poté bych zažádala o přezkoušení na škole ,kde se studuje psychologie. Složila bych žkou šku a mohla bych dále pokračovat jako psycholog,psychoterapeut. Stejně toto zaměstnání,jako i učitelské vyžaduje neustálé doplňování si vědomostí, hlídání trendů apod. Jde o tu prostupnost mezi obory. Nebráním se tomu, když někdo vystuduje matfyz nebo filozofii, aby šel učit.Podle mě… Více »

L.Snirch
L.Snirch

Souhlasím s uvedeným o prostupnosti mezi obory – dnes je to zabetonované, zejména ve státní správě. Přesně o to mě šlo, že školský zákon tomu nyní brání a vyžaduje po někom, kdo má VŠ (odbornou) několikaleté studium na další VŠ, aby mohl učit na odborné SŠ. Co myslím tím, že v soukromé firmě (některé)se neptají po diplomech k práci účtaře? Prostě mě otestuji, zda umím perfektně účtovat a jestli jsem se to naučil na VŠ nebo po večerech sám nikoho nezajímá. Já nikdy nestudoval účtařinu, nikdy nedělal žádný kurz, přesto jsem dělal vnitřní audity účtování, roční závěrky, výročky a přílohy… Více »

Vera

Nezlobte se, ve firmě si vás neotestují, protože firmy zadávají volná místa pracovním agenturám a ty vás bez milosti vyřadí hned v prvním kole, pokud nesplňujete požadavky zadavatele na vzdělání, tedy ten papír… – na žádné přezkoušení si vás totiž ani nepozvou…

Ondřej Šteffl

Já znám celkem dost personalistů z různých firem, a nebo se podívejte na JOBs. Jen málokdo používá agentury pro výběr pracovníků. Snad když jde o větší nábor třeba řidičů nebo telefonistek.

Jinak firmy, co znám, na diplomy hledí stále méně, resp. diplom z Harvardu udělá jistě dojem, ale dva roky na humanitární misi s Člověkem v tísni taky. A reference, co člověk dokázal jsou samozřejmě nejdůležitější.

l.snirch
l.snirch

Mluvíte za VŠECHNY soukromé firmy? Ne všechny nabírají přes agentury. Ale to Vy víte. Takže nerozumím obsahu Vašeho příspěvku.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Omluva za překlepy,ještě trochu spím.

Jan Novotný
Jan Novotný

Ctění magistři, proč odmítáte tak zarputile připustit, že to, co vás učili 5 let papuškovat u zkoušek na nesmyslné univerzitě, se kdokoli s mírou expertízy v daném předmětu dokáže rychleji a lépe naučit za 3 roky přímé pedagogické praxe? Zeptejte se svých ředitelů. Kdo umí předmět a umí učit,nepotřebuje k tomu papír. Kdo to neumí, tomu ani 20 let v Oxfordu nepomůže.

Vladka
Vladka

Pane Novotný, zajímalo by mne, jakou profesi vykonáváte a jaké máte vzdělání. A jestli ve vašem oboru máte podobně pomýlené názory. Pokud byste měl něco společného s učitelstvím, bylo by to tragické. Ale věřím, že ne.

Josef

Pane Novotný, „nedouci“, „líní paraziti“ – co to je za demagogii? Copak někdo něco takového napsal? Jsou pouze vyučující, kteří si nedoplnili vzdělání, pohříchu to základní. Je to ovšem zvláštní, když jinak – jak porůznu čtu – se většinou vzdělávají, jak jen to jde. Teď jsem si na EDUinu přečetl, že učitelů bez plné kvalifikace se zastává hlavně rodičovská veřejnost. Nic proti rodičům, představují mj. důležitou zpětnou vazbu, ale působení učitele může komplexně zhodnotit pouze plně kvalifikovaný odborník, tj. v první řadě učitel daného předmětu, který má sám vynikající výsledky, přičemž by měl soustavně sledovat veškeré kolegovo působení a vycházet… Více »

Jan Novotný
Jan Novotný

Ven s těmi nedouky. Co na tom, že někteří jsou dobří učitelé ochotni za méně peněz dělat více práce. Jsou to líní paraziti na těle českého školství, kteří brzdí jeho rozkvět již 20 let.

Bez nich prestiž povolání stoupne, protože prestiž učitelství je v čr založená na diplomech a titulech, ne na schopnostech a dobře odvedené práci. Nebude již nekvalifikovaných učitelů, zbudou pouze ti diplomovaní se zárukou kvality.

Vzhůru k zářným zítřkům z vyčištěnou profesí. Vytrhat plevel aby ti zdraví mohli růst.

Zdenek

Neřekl jsem všichni, neřekl jsem nejde změřit. Čtěte pozorněji. Ale znovu se vrátím na začátek. Když jste zakázali srovnání s lékaři, pojďme jinam. Jsem zvědav, s jakým elánem půjdete v rámci této kampaně spolu s eduíny vysvětlovat na advokátní komoru, aby uznávali neformální vzdělávání a promíjeli vzdělání. Terčem této kampaně je tak či onak školství. Učitelé. Sebevědomí? Když sebevědomě říkáme, že trváme na vysokoškolském vzdělání, tak se vám to nelíbí. Jak máme být sebevědomí, když nám podráží nohy lidé zevnitř? Třeba jako vy? Věřím, že mnohým nekvalifikovaným uplatnění zákona přinese problém. Ale všichni věděli, že cosi nesplňují a že zákon… Více »

L.Snirch
L.Snirch

Nešermuji tím, že jsou všichni nestudovaní sqělí, ba nejlepší. To jste si vymyslel. To je alibistický argument, navíc chybný, že úroveň vzdělání nejde změřit. To srovnání se světem soukromých firem není absurdní, protože i tam ve službách, soukromých vzdělávacích agenturách atd. rozhoduje především odpovědnost za vlastní prací, řízení, kompetence atd. Jsou tam stejní zákazníci jako jsou zákazníky studenti našich škol. Ve školství nechceme, aby řídili firmu ředitelé, bo se bojíme jejich neschopnosti (dokonce ani nechceme, aby nám oni určovali plat). No spíše je to nedostatek sebevědomí a chceme, aby nás měřil v kvalitě práce zákon a odměňoval zákon, jako by… Více »

Zdenek

To neustálé srovnávání se světem soukromých firem pokulhává, nesedí. Je absurdní. Už právě proto, že se strašně těžko měří ta kvalita práce. Nechápete rozdíl mezi šéfem firmy odpovědným především za zisk a ředitelem státní školy odpovědným za vdělávání. Vy pořád šermujete tím, jak jsou ti nekvalifikovaní skvělí (ba široko daleko nejlepší), ale čím jste to změřil? Odmítáte geniální zákony, ale věříte na geniální ředitele. Co je to za argumentaci? Navíc teď jste úplně mimo: zákon stanovuje kvalifikační předpoklad. Ne kvalitu.

l.snirch
l.snirch

Jednotnou šablonou DOBRÝ UČITEL, ať tu šablonu nadefinujete jakkoliv, neprojde 100 000 učitelů (nebo kolik jich je). Vždycky najdete takové, že i když mají 5 vysokých škol včetně pedagogiky, tak učit neumí, stejně jako takové, kteří školu nemají žádnou (myslím vysokou) a jsou to ti nejlepší učitelé široko daleko. Když ovšem učitelé ředitelům škol nevěří, aby to mohli při své odpovědnosti posoudit, raději se obracíme na nějaký geniální zákon a geniální pravidla bez výjimek, jako by něco takové zákon u 100 000 učitelů uměl posoudit. Absurdní. Ale proč ne, člověk si zvykne na vše. To soukromý sektor už naštěstí dávno… Více »

Zdenek

Vidíte? Jednomu řediteli se tento učitel bude jevit jako hodný výjimky, druhému třeba ne. Těžko vystavit generální pardon pro všechny školy tak, aby nezaváněl pochybnostmi.

A co bude dál za tou tlustou čarou? Nebudou opravdu už přibývat další výjimky?

Jan Novotný
Jan Novotný

Snad by bylo lepší jim to uznat pro všechny školy, jinak by to bylo snadno zneužitelné.

Zdenek

Docela obdivuji vaši víru v osvícenost ředitelů. Budiž. Ale nejsem si jist, zda i tak bude takové odpuštění vzdělání jednotné (nebo nemusí být?). Názory ředitelů na kvalitu učitele se zcela jistě různí. Kromě toho mnoho nekvalifikovaných učí z nouze. Někdy vlastní, někdy školy, která nemá… třeba jazykáře. (O tom, jak budou postiženy jednotlivé segmenty, naši novináři mlčí. Bombastický titulek a story jim stačí.) Pak bude motivací k odpuštění vzdělání pouhá nouze, nikoliv kýžená kvalita. Bude platit ona tlustá čára pro danou školu, nebo už plošně?

Jan Novotný
Jan Novotný

Co takhle uznat kvalifikaci a odučená léta těm osvědčeným, časem a výsledky prověřeným učitelům, zařadit je do odpovídající platové tabulky a PAK udělat tlustou čáru? Vždyť každý ředitel, hodný své funkce, musí vědět z reakcí dětí, rodičů, kolegů a inspektorů, kdo na jeho škole je či není dobrým učitelem.

Zdenek

Tak do ofenzívy. Uvědomte si, že tu vytváříte velice zkreslený obraz geniálních nekvalifikovaných a naopak kvalifikovaných hnusáků! Připustíte konečně alespoň možnost, že velká část z těch deseti tisíc byli třeba líní nebo prostě neschopní fakultu vystudovat? Nebo budete stále recyklovat historky o ublížených a pronásledovaných???

Jan Novotný
Jan Novotný

Vysvětlete prosím proč jsou ty mé (a nejen mé )názory pomýlené. Dobře, tak do ofenzivy. Osobně bych byl tisíc krát raději učen tím Křovákem z džungle či charismatickým bývalým trestancem, než suchou a arogantní účou, jejíž identita stojí na diplomu z PedF, která nemá ráda děti, pořádek udržuje strachem z poznámek, poškoly a pitomých známek. Au…

Jarmila
Jarmila

Na základní škole, kam chodí mé dcery bude muset prý odejít zkušená učitelka hudební výchovy, která léta vyučuje i v Lidušce. Mezi žáky je oblíbená, se školním sborem má mnohé úspěchy i v rámci krajských hudebních soutěží. Dále odejde učitel informatiky, také asi s 15-ti letou praxí, který oboru skutečně rozumí, léta v našem městě pořádá vzdělávací kurzy pro dospělé i seniory. Dcera v deváté třídě nás s manželem v oblasti IT v podstatě vyučuje (a to se nepovažujeme za žádné počítačové „analfabety“). Pan učitel nejenom nám již několikrát pomohl i s porouchaným PC a je jednoznačné, že svému oboru… Více »

l.snirch
l.snirch

„Moudro“ zákona zvítězí nad schopnostmi. O tom ta diskuse je. To by se v soukromé firmě stát nemohlo, protože tam nerozhoduji diplomy, ale schopnosti. Už tak živnostenský zákon nutí si dodělávat maturitu lidem, kteří v době nedostatku pracovních míst by chtěli podnikat, ale zákon si vynucuje vzdělání. A tak po večerech dělají nadstavby a skládají stejnou maturitu jako prestižní gymnázia (to fakt taky vymyslel někdo moudrý). Teď ještě uděláme zářez do učitelů. Proč někdo, kdo učí na základce hudebku,vede kroužky, sbory,… musí x let studovat pedagogiku ? Proč někdo, kdo má státnice z jazyka, musí x let na základce studovat… Více »

l.snirch
l.snirch

Myslím, že každý člověk, který třeba jako já dělal 20 let v soukromých firmách a pak přijde do školství, kouká jak Alenka v říši divu, podle jakých pravidel školství funguje. A pochopí, že jestli se soukromý sektor musí tvrdě přizpůsobovat světu, aby nezkrachoval, tak ve školství pořád platí pravidla dirigování shora. To nás ničí, že neprosazujeme kompetence a rozhodování pro ředitele, že betonujem ten neprostupný stav školství, kdy se necháme platit podle věku (ne za práci), kdy žádáme 2 VŠ, aby nám náhodou nevznikla konkurence, kdy si myslíme, že jsme něco více než jiné obory a že jenom zákon může… Více »

Zdenek

Problémem školství je, že se jako rakovina žereme zevnitř. Lékaři budou držet při sobě, i kdyby vám uřízli místo slepáku kus střeva. Ale s lékaři se nesrovnávejme, křičí někdo. Avšak se světem účetních a auditorů se srovnávat musíme, tvrdí tentýž. Pajdáky jsou paušálně k ničemu a nakonec sami sedneme na lep eduínské kampani o neformálním vzděláváním kortunovanou stupidními odznáčky. Staneme se sběrali a budeme objíždět burzy. Kdo hájí vysokoškolské vzdělání učitelů je ve vleku národní posedlosti tituly a diplomy. Všimněte si, že úvodní texty kampaně nenabízí fakta a analýzy, ale srdcervoucí příběhy. Podobný slzavý příběh strhl Dobeše k tlaku na… Více »

L.Snirch
L.Snirch

Každý ne, někdo jo.

A vy si myslíte, že KAŽDÝ, kdo má pajdák, umí učit?
Nebo že každý s pajdákem má motivaci celý život se sebevzdělávat a měnit postupy s postupně se měnící společnosti, aby tu schopnost učit neztratil?

Kam se dostaneme takovýma triviálními otázkami?

Zdenek

„Proč někdo, kdo má státnice z jazyka, musí x let na základce studovat pedagogiku ?“

Vy si vážně myslíte, že ostátnicovaný (fuj, to je přece také formální vzdělávání) polyglot umí také dané jazyky učit???

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

A co takhle zrušit všechny vysoké školy. Je to podle některých jen ztráta času,když se vše potřebné získá praxí. Ušetřilo by se.

L.Snirch
L.Snirch

Jasně, jednoduché extrémy jsou vždy řešením pro složité problémy. Bud všichni školu nebo nikdo školu, mezitím je to nuda. :-)

Jenže rozumné řešení jsou právě vždy uprostřed. A je vidět z diskuse, jak se s tím těžko smiřujem.

Český národ mající zálibu v diplomech a v titulech se jen tak nezmění.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Vysoká škola dává lidem především teoretický základ pro jejich další působení.Můžeme vést diskuse, jestli to stačí či nestačí.Co člověk, to názor.Já si stojím za tím, že prostě škola být musí.Není to o titulech(když jsem studovala,tak jsme titul nedostali,a přesto mi to nijak nevadilo).Při pohledu zpět jsem se na vejšce naučila spoustu věcí, které dnes i dřívě potřebuji v práci. Ano, musela jsem absolvovat i pár nesmyslných přednášek (marxismus),ale to bylo dané dobou.Měla jsem to štěstí, že jsem hned po gymplu šla učit,protože mě na školu nevzali. Přesto jsem neměla pocit, že už dál nemusím, že ta školy mi bude na… Více »

l.snirch
l.snirch

Vysoká škola k ničemu nevadí, nemám nic proti VŠ. Ale není to posvatná kráva, kterou NIC nenahradí. Každý se musí dnes sebevzdělávat, pokud chce uspět. Já nikdy nedělal v oboru, který jsem na matfyzu studoval, ale každý obor, který jsem dělal (účtař, auditor, ekonom, analytik informačních účetních systému) jsem si nejdříve po večerech nastudoval a pak tu práci dělal. Takže to jde. Rozhoduje, co kdo umí, ne jakou školu prolezl (někdy doslova). Proč musí mít učitel dvě vysoké školy, aby mohl učit na odborné SŠ ? U nás většina učitelů nemá pajdák, logicky, mají odbornou VŠ, k tomu praxi v… Více »

l.snirch
l.snirch

Já mlüvil o otevřenosti profese učit po roce 1989 pro ty, kteří nemohli studovat, ne o těch, které popisujete – tam s Vámi souhlasím, pokud tydleti ve školství nadále zůstali.
Ale doufám, že už ve školství 25 let po revoluci dávno nejsou. Nebo proboha jsou? Pak by to potvrzoval to, co píšu – že školství není pružné a svou konzervativnosti dovoluje těmto lidem v systému vegetovat, v soukromých firmách by nevydrželi po revoluci déle než rok.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Tam učili lidé, kteří si mohli studovat dohaleluja i za sociku. A proč by to dělali,když jim stačila maturita.S pár lidmi jsem pracovala.Nebyly to žádné oběti komunismu. Svou kvalifikaci si doháněli účastí ve spolcích jako byla KSČ, různé spolky přátel SSSR apod. To jen pro upřesnění, co jsem měla na mysli tím vyházením nekvalifikovaných po revoluci.

K.Oumez
K.Oumez

Přidat komentář

Jan P. Novotný
Jan P. Novotný

Kdo umí předmět a umí učit, nepotřebuje k tomu papír. Kdo to neumí, tomu ani 20 let v Oxfordu nepomůže. Fanatické lpění na liteře zákona či vrhání se po snadných řešeních tuto pravdu nezmění. Pokud jsou ty univerzity opravdu tak výborné a inspirující, proč jen, proč tak malé procento absolventů učí?
Pokud by houfy absolventů PF plni nadšení a lásky pro svoji profesi plnili třídy škol, pak by nebylo sporu o tom, zda je univerzitního studia pro učitele potřeba či nikoliv.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Díky pane Novotný.Zítra si podávám inzerát.
Inzerát:
Hledám místo lékařky, psychiatričky.Nemám sice školu,ale mám dostatek znalostí v tomto oboru získané neformálním vzděláváním.Také mám již dost odznáčků,které mě kvalifikují na tuto práci.Mám velkou chuť zde pracovat.Vše doženu případnou praxí a pilnou prací na oddělení.Děkuji za vaše nabídky.

Irena
Irena

Inzerát zkuste podat. Myslím ale, že Vás budou brát spíše jako pacientku. A doufám, že zvítězí zdravý rozum a stále bude požadováno, aby i učitel musel míti VŠ. Hezký den.

Jan Novotný
Jan Novotný

Učitelství je jako rodičovství: nepotřebujete k němu kvalifikaci Odkaz na původní článek v The Guardian zde: http://www.theguardian.com/commentisfree/2013/oct/28/teaching-qualification-nick-clegg-course Učitelství profesí sice je, ale od povolání lékaře či veterináře se liší. Kdo by chtěl, aby ho operoval amatér, který nemá za sebou léta zkušeností? Výhled na návštěvu u zubaře, který sice disponuje celoživotní vášní pro zuby, ale postrádá univerzitní vzdělání, by vyděsil snad každého, krom těch nejotrlejších. Ti, kteří tvrdí, že učitelé musí být především kvalifikovaní, však zásadně nepochopili povahu této profese. Učitelova role je mnohem více podobná té rodičovské. Je velkou škodou, že světové vlády učinili z učitelství profesi mnohem méně… Více »

l.snirch
l.snirch

Tak takhle dobře bych to nikdy nenapsal, děkuji. Mluvíte mi z duše.
Srovnávání s lékaři a piloty by již učitele ve svém zájmu neměli nikdy používat. Nikdo jim tu paralelu neuvěří a jsme jen pro smích veřejnosti. Ale právo na jakýkoliv názor máme všichni, to nikomu neberu.
Pěkný večer

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Také děkuji panu Sotoláři, který vyjádřil názor, že se žereme zevnitř. Všechny profese pěkně kopou za jeden tým.Mají profesní asociace a drží při sobě. Jen my se nejsme nějak schopní tohoto dobrat. Necháváme do sebe hezky kopat a ještě za to někteří děkují. Když už se velká část naštve a chce třeba stávkovat, tu se najde pár ubulených „úč“, které slzí do kamery,jak ty dětičky nemohou ani na minutu opustit, že je to jejich poslání.Že by taky mohly mít něco jako hrdost, to asi neví.Tak si prosím vás nechme na….t (pardon) na hlavu.Nechme,ať učí kdo chce a myslí si, že… Více »

l.snirch
l.snirch

Za ty 4 roky, co jsem učitel, byly všechny stávky politické, kdy odbory nás zatahují do politických zájmů soc.dem. a pak jejich bossové nastupují za soc.dem. do Parlamentu (Falbr, Štěch, Zavadil). Nebo aby jsme byli placeni nadále podle věku. Za takové stávky díky, s pýchou jsem nestávkoval (jako většina u nás). Takže já hrdost definuji opačně než Vy, ale to je názor proti názoru. To se neshodneme.

Jsem ochotný stávkovat za zrušeni platu podle věku, za větší samostatnost a kompetence ředitelů (v platech, v rozhodování, proti stávající formě státní maturity). Ale tyhle stávky nebudou – se vsadím.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Podívejte,i já mám pocit, že je školství drobet zabetonované.Novela školského zákona je pitomá a neřeší velkou spoustu věcí. Ale zase ze mě trochu mluví praxe. kdo jste měl v životě štěstí na férové a objektivní šéfy, tak hájíte to, že bude rozhodovat o všem. Já to štěstí neměla. Měla jsem dva docela objektivní a slušné šéfy a sláva jim.Pak jsem ale také zažila ředitel, kteří prováděli politiku asi tak,jak ji známe z dnešní sněmovny.Donášení,leštění klik, dopr—levzlezectví.Jedna byla právě ta nestudovaná a já byla ta potenciální mrcha, která jí může jít po krku a hájit se kvalifikací. Když si představím, že… Více »

l.snirch
l.snirch

Nepopírám, všude můžete mít problém na šéfa, v soukromé firmě, ve školství, kdekoliv. Jen by mě upřímně zajímalo, zda jste chodila spokojeně do školy pod blbcem, i když jste měla jistý plat (tabulkou). Pokud ano, obdiv (upřímně), bo já bych bych to nezvlád a odešel. Já měl na šéfy v životě štěstí, protože za 29 let praxe byl nešŤastný jen první 2 roky,ještě za komáru, kdy člověk nemoh dát výpověď , dokud neměl jinou práci, výpovědní doba byla 7 měsíců a být nezaměstnaný člověk být nemohl (te’d už je naštěstí právo (ano čtete dobře) býti nezaměstnaný, můžete dát výpověď a… Více »

Bohunka
Bohunka

Děkuji i Vám, paní Karvaiová, za úžasné postřehy z pedagogického zákulisí.Přeji vše dobré. B.

Bohunka
Bohunka

Vážený pane Sotoláři, děkuji za všechna Vaše vyjádření a názory. Jednoznačně se pod ně také podepisuji. Učitel, který není ochoten získat odpovídající předepsané vzdělání na pozici, kterou zastává, nemá morální právo po svých žácích požadovat odpovědný přístup k plnění školních povinností. Srovnávací statě o nekvalifikovaných advokátech a nekvalifikovaných lékařích, bych si dovolila rozšířit ještě o jeden pojem, a to o pojem „nekvalifikovaného pilota“. Už vidím rozzářená očka těch přispěvatelů, pro které je odpovídající pedagogické vzdělání učitelů nepodstatnou a stát zatěžující okolností, kterak jim nekvalifikovaný pilot sděluje, že má „nalétáno“ xtisíc hodin na trenažéru. :-) O kvalitě pedagogických fakult by se… Více »

Jiří Nováček
Jiří Nováček

Vážená Bohuňko,
jste moc převzdělaná ( Pokud učitel, nikdy neslyšel o neuropsychologické specifické stimulaci mozkových hemisfér prof. Dirka Bakkera nebo nikdy nestudoval zákonitosti Lurijova modelu kognitivních funkcí, pokud nemá potuchu, jaký rozdíl je mezi konstruktivistickým pojetím výuky a transmisivní pedagogikou, nemá ve škole co dělat. )
Vite co, pojďte si s Vašima znalostma zaučit 3-5 let na učňák, do třídy, kde 28-30 zedníků, tesařů …. Jako přípravu si nejdřív přečtěte knihu – Evan Hunter : Džungle před tabulí , aby jste věděla, do čeho jdete.

Vladka
Vladka

Velmi s vámi souhlasím, jak vůbec může někoho v 21.století napadnout uvažovat o tom, že VŠ vzdělání pro učitele je zbytečnost, že vlastně může učit kdokoliv!!!!

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Prosím zanechte tu všech extrémních názorů.Ten o srovnávání rodičovství a učitelství je fakt blbý.A je mi jedno ,jestli původní text přinesl kdoví jak renomovaný tisk.Ani tam nemají patent na rozum.Cituji:Rodiče kvalifikaci jednoduše v procesu nabydou, což je přesně ten způsob, jakým vzniká dobrý učitel. A můj argument:každá profese potřebuje,aby se člověk v praxi tzv. otrkal a poté se dále rozvíjel.Jen to nejde bez teoretického základu.Na tom si stojím. Víte,i negramotný Křovák je dobrým rodičem, jen si ho neumím představit před tabulí jak praxí získává renomé výborného učitele.A co by tam učil? .To by jako vše nabyl prací a životem?A profese… Více »

Zdenek

Vážený pane Novotný, nevím, co je cílem eduinské kampaně, možná a nejspíš kampaň sama (co jiného by dělali?), ale důsledkem – který mnozí nehodhlédají, nebo nechtějí a nedovedou – je zjevně zpochybnění právě vysokoškolského vzdělání učitelů (s hloupými analogiemi Tuna a Perknerové) a předání do rukou ředitelů (a tím obecním zastupitelům, strýcům a kamarádům) snadno zneužitelnou pravomoc. Navíc dnes nevíme, kam se zítra ten propletenec zpochybňování a výjimek povalí dál. Jsou také jiné příběhy, příběhy mnohých, kteří si vysokoškolské vzdělání doplnili: při práci na plný úvazek, s rodinou, s polovičním platem. Proč to neudělali ti zbývající? Dáte ruku do ohně… Více »

l.snirch
l.snirch

Je snadné mít trvale jednoznačný jediný správný názor a trvat na něm. Tedy bez teorie na pajdáku se nesmí učit.. A je to. Vše ostatní je extrém, i kdyby to uváděl jakýkoliv světový tisk, jak píšete. Ten Křovák, kterého popisujete s obrovským despektem, by mě možná ve škole zaujal mnohem více než polovina mých učitelů s pedárnou, kteří nikdy neuměli zaujmout a pro život mi nic nedali. Protože pokud by mi Křovák vyprávěl, o tom, jak přežít v pralese, tak bych ho tak hltal, že bych zapomněl i na přestávku. A pro můj život by po jednom učiteli matiky a… Více »

Jan Novotný
Jan Novotný

Tvrzení, že učitelé musí mít učitelskou kvalifikaci, ztroskotává na chybných premisách či předpokladech. Tou první je, že profese učitele je stejná jako profese lékaře či inženýra. Mnoho lidí se ohání touto naivní analogií, která je jednoduše chybná. Profesionalita učitele spočívá ve znalosti látky v jeho předmětu. Co se výuky samotné týká, lidé se navzájem učí či instruují již tisíce let a tvrdit, že veškeré vědění takto předané je neplatné, protože ne-existovali pedagogické fakulty či státem akreditované kurzy je směšné. Myšlenka, že profesionalita obnáší znalost té správné učitelské teorie, metody či pedagogiky je rovněž chybná, jelikož žádná taková neexistuje. Jsou pouze… Více »

Tomáš Dopita
Tomáš Dopita

„Profesionalita učitele spočívá ve znalosti látky v jeho předmětu.“ – nesouhlasím – profesionalita učitele spočívá v dovednosti naučit látku jeho předmětu. Kromě oboru musí zvládat jeho vyučování (a mnoho dalších znalostí a dovedností). „Myšlenka, že profesionalita obnáší znalost té správné učitelské teorie, metody či pedagogiky je rovněž chybná, jelikož žádná taková neexistuje.“ Motáte trochu pojmy, ale rozumím tomu, co chcete říct. Samozřejmě, že není ta jediná správná, ale proto jich pedagog musí mít v zásobě mnoho a dobře zvládnutých, aby věděl, která je ta správná právě v tuto chvíli, pro tohoto žáka a musí je používat vědomě, se znalostí, profesionálně.… Více »

l.snirch
l.snirch

Nejste asi paranoik, ale píšete paranoický názor, protože určitě stát má zájem na tom, aby zhoršil vzdělání. Zákoník práce (přijali jen soc. dem. s komunisty v roce 2005) bez pochyby brání zejména v době velké nezaměstnanosti pružnosti pracovního trhu. Je naprosto špatný, to Vám každý, kdo na trhu pracuje s potřebou flexibilním zajištováním zakázek, potvrdí. Jen nepřiměřeně chrání momentálně zaměstnané, brání do práce nezaměstnaným nastoupit, dnes brání i nastoupit do práce mladým absolventům a bude hůř jak skoro v celé Evropě (nemožnost výpovědi bez důvodu ze strany zaměstnavatele). Ale to je v souladu s těmi jistotami, který demotivačně učitele pro… Více »

Václav Votruba

Ó jak musí jásat stát, když se mu tu servíruje možnost mít neaprobované učitele (zlevní se příprava), kteří by nemuseli trvat na srovnávání platů s ostatními stejně kvalifikovanými. A ještě zbývá uvolnit Zákoník práce, aby se vedení školy snadněji rozloučilo s některými učiteli. Nejsem paranoik, ale toto všechno by ohrozilo postavení učitele. A raději jistotu tarifů, než nejistotu „hroznů“. — Historicky vzato před vysokoškolským studiem byla středoškolská příprava učitelů a před ní učili gramotní vysloužilci (i to už tu v diskuzích zaznělo – „proč nemůže učit voják z mise v Afghánistánu, když by rád učil jazyky“). A ještě před tím… Více »

Irena
Irena

Dobrý den,
je tomu už patnáct let, kdy jsem krátce pobyla na jedné soukromé střední škole. Ve třídě, kde jsem učila, jsem byla vysokolšky vzdělané jen já a pan učitel českého jazyka a literatury. Ostatní „vyučující“ vybíral pan ředitel z řad vyšší odborné školy. Argumentoval tím, že tito „mladí pedagogové“ mají žáky rádi a mají k nim blíže, jak my, kteří máme tituly. Když sem seděla u maturit jako třídní učitelka, měla jsem pocit, že sním. Poslouchat zkoušející bylo pro mě utrpením, poslouchat žáky též. Jak vidím, pan ředitel předběhl dobu,…Pokud chce člověk učit, měl by mít vysokoškolské vzdělání.

Irena
Irena

Doplním ještě, že zmínění „vyučující“ byli zároveň studenty na VOŠ, kde byl pan ředitel též majitelem, měli tedy pouze středoškolské vzdělání.

l.snirch
l.snirch

Ještě ta střední soukromá škola existuje? Soukromé podnikání má své zákonitostí, kdokoliv (takřka) může začít, úspěšní na trhu i vydrží. Tak je to v pořádku. Nebo o tom má rozhodovat moudrý státní úředník, kdo má podnikat? Začátky podnikání po 40 letech nepodnikání byly bezpochyby divoké a nezkušené. Ale znáte to, i VŠ diplomy se prodávají. A to dnes. Před tím za komárů za úplatky šlo studovat, spousta talentovaných vůbec nemohla.Mají za komunismus platit celý život? Vyjmenovávat úlety všech dob a všech typů má smysl pro racionální diskusi, která pak jako svůj závěr nechá systém co nejvíce (tedy ne úplně !)… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Dobrá, pojďme si to shrnout.Celou debatu se tu prolínají asi 3 názory: 1/není třeba žádná škola (ani žádná jiná vysoká?) – člověk se vše naučí praxí a přirozenými vlohami 2/stačí jakákoli vysoká škola a opět se pedagogiku(práci s dětmi) naučím praxí 3/vysoká škola s pedagogickým zaměřením Za přípustné bych považovala 2 a 3. Číslo 1 za zcela nepřípustné. Možná by bylo řešení možnost si udělat při jakékoli VŠ něco jako pedagogické minimum (nějaký druh přednášek, v rámci studia).Předvídaví by si ho zapsali do rozvrhu a kdyby v budoucnu začali uvažovat o působení ve školství, tak by měli vystaráno.Teď by se… Více »

Jan Novotný
Jan Novotný

Nejde o třídění lidí na lepší a horší. Lékřství je prostě jiné, Oni mají ti lékaři zvláštní tendence to vás řezat skalpelem a při tom teče krev a může se umřít. Mým dětem ve škole naštěstí ještě o život nešlo. Ano, už slyším ty námitky o duševních a intelektových jizvách po špatných učitelech. To je však otázka jiná, jmenovitě jde o efektivní kontrolu kvality práce a sebereflexi. Patlání se v různých profesích asi skutečně nikam nevede. To však nic nemění na tom, že dobrý učitel je dobrý učitel s papírem či bez něj, což o lékařích jaksi říci nelze.

Irena
Irena

Dobře, tak ještě příklad z praxe. Učím na střední škole. Byl přijat nový učitel na výuku předmětu Právo. Žáci SOŠ i VOŠ ho milovali. Pan ředitel školy byl nadšen, jak uchvátil učitel žáky. Hlavně pan učitel uváděl příklady z praxe, to jo!!! Těch znal hodně a děcka čučela. Po půl roce si paní na osobním oddělení všimla, že pan učitel má na VŠ diplomu jiný název státu, než v tom roce mohl být,(paní na osobním měla vysokoškolské vzdělání),… A tak vedení školy zjistilo, že dotyčný vynikající učitel má základní vzdělání a několik let pobyl v nápravných zařízení. Praxi měl,…Žáci byli… Více »

l.snirch
l.snirch

No jako analytik by jste se neuživila, protože jste ve výčtu zapomněla na možnosti, které tady v diskusi neustále padají. Takže doplním: 4)odborná VŠ a pedagogické minimum formou kurzu dnes zákon nedovoluje pro všechny učitele, jen odborné – viz §22) 5) odbornou VŠ a k tomu druhou VŠ PedF (zákon dnes žádá pro všeobecné předměty). Můj názor: ad 1) připouštím ve vyjímečných případech typu ajtáci, hudebky, výtvarky, v každém případě dlouholetá praxe ve školství a jasné pedagogické úspěchy, k tomu pedagogické mimimum (kurz se zkouškou či forma zkoušky) ad 2) bez ped. minima (kurzu, zkoušky) nepřijatelné ad 3) standart ad… Více »

Irena
Irena

K té soukromé škole, o pár řádků níže. Ano, existuje stále tato střední soukromá škola. Dnes už ale skoro nemá žáky, jelikož se žáčci dostanou i na státní školy se čtverkami na maturitní obory. Tam „studují“ zdarma.
Tak pan ředitel (majitel) našel díru na trhu a otevřel vysokou školu. Tam má plno. Úroveň,…nebudu komentovat.
K tomu podnikání. Pokud podniká někdo za svoje penízky, ať podniká. Pokud dostává tučné dotace od státu, tam bych „trošku“ asi to podnikání hlídala,…Hezký večer.

Tomáš Dopita
Tomáš Dopita

Já jsem sice o studiu lékařství neuvažoval, nebavilo by mě to biflování, ale teď řeknu kacířskou myšlenku. Má práce učitele je nejméně stejně obtížná, jako práce lékaře. Ne, nesmějte se, myslím to vážně a pokusím se to zdůvodnit. Z mého pohledu je základem práce lékaře znalost obrovského množství informací anatomii, o chorobách, jejich symptomech, postupech léčby a používaných lécích či opatřeních. A také dovedností lékaře se v těchto informacích vyznat a dobře zvolit. Nenechme se opít rohlíkem, že jsou neomylní a vždy problém vyřeší správně. Výzkumy z USA či záp. Evropy jsou docela chmurné. Lékař pozná jen ty choroby, které… Více »

Irena
Irena

Pěkně jste to napsal. Opět souhlasím. Zrovna tento týden jsem znovu zapátrala ve zprávách z PPP a napadlo mě, že jsou jako přes kopírák. Individuální přístup, více času na písemky, kalkulačku povolit – no mohla bych ji snad na SŠ někomu nepovolit? To by byl šrumec, že jim bráním používat moderní technologie,…Na co psychologové vlastně potřebují vysokou školu? Nevím, kolik učitelů opravdu nemá vysokou školu. Možná ji někteří z těch uváděných 13 000 již studují, těmto bych tu šanci ještě dala. Prolétla jsem stránky základních škol u nás, máme jich tu hodně. Na většině škol všichni mají titul Mgr. U… Více »

Irena
Irena

Super, naprosto souhlasím. Také jsem uvažovala o studiu lékařství, ale jelikož jsem pracovala jako vedoucí kroužků a na táborech, zvítězila láska k dětem a studovala jsem matematiku a biologii na přírodověděcké fakultě. Taktéž mě docela uráží, když slyším, že učit může vpodstatě kdokoliv, koho si třeba vybere pan ředitel školy,…Nebudu to tady rozmazávat, ale tento nápad je zvláště „zajímavý“!

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

No já myslela, že se budete zabývat konstruktivními návrhy.Já jsem jeden podala,ale byl poněkud zkreslen jedním z diskutujících, který nepochopil, že mluvím o budoucnosti a ne o současnosti. Možná jsem něco úplně nedomyslela a od toho tady jsou ostatní dikutující, aby třeba rozvíjeli např. můj návrh – čímž se nestavím do role génia, který tu vyřeší problém během jedné debaty.Jde o pokus něco vymyslet a ne se tu jen urážet nebo si tvrdě a nekompromisně stát za svým názorem. Pan Novotný to tu už vede opravdu zcela demagogicky.Cituji jeho názor: Vysvětlete prosím proč jsou ty mé (a nejen mé )názory… Více »

l.snirch
l.snirch

Psal jsem o budoucnosti a proto jsem doplnil variantu 4: pro všechny (!) učitele odborná VŠ a ped. kurz či zkouška dle §22. To dnes není a do budoucna by mělo býti.

Nerozlišuteje současnost (natož minulost) a budoucnost, proto pro Vás rád opakuji.

Navrhl jsem dále zrušit dnešní stav, aby musí být pro všeobecné učitele 2 VŠ, to je taky budoucnost, a bylo uvedeno za 5).

Takže já jsem rozvinul dle Vašeho přání Váš návrh, s pochopením nebyl problém u mě, ale u Vás. Ale to se stane. Snad už si rozumíme.

Hezký večer

Dennis

Pokud učitel s nedostatečným formálním vzděláním si myslí, že už všechno umí díky dosavadní praxi, pak pro něj bude dálkové studium jistě hračka. Jen si přijde na zkoušky nebo pro zápočty bez namáhavého učení, protože to už přece zná a je to. Na druhou stranu, pokud je to povinné, tak by to mělo být pro něj zdarma, i kvůli nízkým platům, které učitelé pobírají. Navíc motivací pro ně může být snadno získaný titul, vyšší plat díky tabulkám a prestiž díky diplomu, i když ta bohužel upadá. Proč se bránit jít znovu do školy? Jaké pocity to asi vyvolává ve studentech,… Více »

Jarmila
Jarmila

Já bych se Vás zeptala: Proč např. zkušená a oblíbená učitelka hudební výchovy, která má nesporné úspěchy se školním sborem i na krajských soutěžích a vyučuje hru na dva hudební nástroje; proč kvalitní angličtinářka, která pro děti pořádá např. procvičovací zájezdy do V. Británie, nebo doučování pro deváťáky ve svém volném čase a zdarma; proč učitel informatiky, který léta učí a pořádá i přednášky pro dospělé, svému oboru rozumí, inicioval do školy moderní techniku (elektronické tabule, atd) a hlavně: děti naučí… mají být nuceně nahrazeni někým, kdo žádnou praxi nemá, má jen jakési teoretické znalosti z (údajně) nejednodušší fakulty v… Více »

l.snirch
l.snirch

Plně respektuji Váš názor, studente. Tak zkouška empatie : 1) učitel krom práce (já dojíždím, denně mě škola bere 8-9 hodin + 2 hodiny dojíždění, k tomu v neděli tak 4 hodiny) má ještě chodit ještě studovat byť třeba již jednu výšku má (dnes to totiž nestačí, aby mohl na plný úvazek učit všeobecné předměty, třeba já matiku) 2) nebydlí na koleji, ale musí třeba daleko dojíždět na VŠ dojíždět 3) má rodinu, kterou musí živit (já třeba 2 syny studující VŠ) 4) sebevzdělává se pro výuku (myslím dobrý učitel, o špatných nemluvím) den co den již dnes 5) zadarmo… Více »

L.Snirch
L.Snirch

Dobrý den děkuji za Váš dlouhý a korektní názor. Praxe mám 28 let, ale na to, abych učil všeobecné předměty na SŠ (konkrétně matiku) to nestačí ani s ped. minimem §22 (nenašel jsem v zákoně možnost jak, kraj odpověděl stejně). Před 10 lety jsem pracoval v soukromé firmě, učím 4 roky, tehdy jsem to tedy připomínkovat nemohl (netušil jsem, že půjdu učit). Žádné finanční potíže nemám, přesto oba synové při studiu pracují, protože je k tomu vedu. Souhlasím s Vašim názorem, že studenti VŠ by měli pracovat a podílet se na studiu. Ale jiní mít problémy můžou, a 2-4 hodiny… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal

Pane Schnirchu, vy vlastně požadujete, aby problémy, které si způsobili nedostudovaní učitelé, řešil někdo jiný (škola, stát). Proto je dovolávání se zájmu žáků, kvality výuky apod. licoměrné. Ještě k významu vysoké školy: To, co vám vysokoškolské vzdělání poskytuje, mj. detailní poznání toho, co pak máte sám učit, a celkový rozhled, se s poznatky získanými v praxi kryje jen zčásti. Je to NEPOMINUTELNÁ část učitelské přípravy. Je příznačné, že úroveň výuky na pedagogických fakultách (ne že by byla bůhvíjaká) znevažují ti, kteří danou školu nebo vůbec žádnou VŠ neabsolvovali, nebo dokonce ani nebyli přijati ke studiu (zobecňuji poznatky z diskusí na… Více »

Dennis

Vážený pane l.snirch, příslušný zákon jsem si pročítal jen tak zběžně, ale pokud už máte více než 15 let praxe, můžete být v klidu. Máte vzdělání v oboru matematiky – podle mě by mělo stačit si dodělat příslušné pedagogické minimum. Pokud ten zákon je nastaven jinak, bohužel (nebo bohudík?). Měl jste vznášet připomínky před deseti lety, kdy se projednával. Neslyšel jsem o nějakých stávkách či demonstracích proti povinnosti doplnit si vzdělání. O jiných jsem samozřejmě slyšel – třeba za zvýšení platů, což bych učitelům moc přál, kdyby se dostali na Chládkovu vysněnou úroveň. S prominutím, ale to jsou jen výmluvy.… Více »

l.snirch
l.snirch

Ty kurzy podle §22 nemají pravidelný rozvrh jako studium na VŠ, nelze rozvrh naplánovat, ty přesuny tam být musí. Vy tu diskusi zplošťujete, zjednodušejete. Z mých 11 argumentů, na které jsem odpovídal studentovi, je pravda vše (v některých situacích). Nemáte strach z toho, že když někdo x let studuje VŠ, musí vše odučit za 4 dny (celý úvazek), že buď klesne logicky kvalita výuky (když musíte za 4 dny udělat to co za 5 dní a to několik let po sobě a ve zbylém čase studujete VŠ bez odpočinku – nevypovídá to o kvalitě VŠ, když se to dá takto… Více »

l.snirch
l.snirch

Ne všechny školy jsou ochotné se podílet na financování studia, navíc v době, kdy se školy slučují, učitelé propouští (mluvím o SŠ). Takže to břímě studování druhé VŠ berete na sebe s tím, že Vás během studia klidně i propustí pro chybějící úvazek. Zákon má výjimku do konce roku 2014 a dá se po rozumné diskusi zákon změnit, nejde tedy nyní ještě o porušování zákona, to mi neposouvejte. Navíc není povinnost dokončit studium, ale začít studovat (typicky české). Ta výjimka již platí 10 let, nemýlím-li se (nevím přesně). I to o tom požadavku něco hovoří (bezradnost). Dvě vysoké školy je… Více »

Václav Votruba

Na jasný názor se dá jasně odpovědět: u nás na škole si takto doplňovalo vzdělání nejméně osm osob. Někteří uzavřeli dohodu se školou, že se bude podílet finančně na jejich vzdělávání výměnou za to, že po dobu deseti let nerozvážou pracovní poměr. Všem, bez vyjímky, byla upravena pracovní doba tak, že v rozvrhu měli vyhrazen studijní den, obvykle den, kdy pořádala jejich VŠ konzultace/semináře/přednášky. Z osmi osob byli tři muži; dvě osoby bezdětné; dva pod 40 let. Z osobních rozhovorů jsem došel k závěru, že snad pouze jedna osoba považuje v součtu studium za otravné a zbytečné, u ostatních pozitiva… Více »

Petr Koubek

Mým celoživotním cílem je profesionalizace pedagogů/ raději říkám učitelů, neboť naše vzdělání – kvalifikace – se též nazývá „učitelství“. K profesionalizaci stavu učitelského najdete řadu mých textů na tomto blogu http://koubek.blogy.rvp.cz/ Jednou z cest k profesionalizaci je společný etos povolání, společný jazyk a hodnoty; a silné sebehodnocení (profesní vzdělávání a sdílení poznatků, profesní evaluace s vysokými nároky na stav a s jasnými nástroji a kompetencemi ke kariéře učitelů). K tomu by měla vést profesní příprava na VŠ. Později, v profesi je pak důležité, zda vzniká formální nebo neformální struktura (asociace profese učitele má trošku náběh :) takovou váženou, sjednocující profesní… Více »

Lubomir

Místo školských odborů zmítaných politickými zakázkami to chce profesní komoru.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Naprosto pregnantně popsáno. Tleskám,tleskám

l.snirch
l.snirch

Osobně se přikláním ke zrušení úzu povinného pedagogického vzdělání a rozhodnutí o tom, kdo může učit, bych nechal v kompetenci ředitelů škol,“ řekl Deníku ministr školství Marcel Chládek.

Lubomir

Docela určitě, jenom ředitel ví, koho na škole potřebuje …. inspektor a nebo předseda odborů vědí starou bačkoru. Jediný pes, který je v tom zakopán, je, že došly už trafiky, takže trafikou se pomalu stávají i místa ředitelů ve školách. A to ten požadavek na vzdělání řadových učitelů nevyřeší, to je třeba zatočit s klientelizmem a kdo to asi tak bude chtít udělat?

Lubomir

Ono je to spíše případ od případu a protože ten zákon je postavený na hlavu, udělá jenom škodu. Je spousta učitelů, kteří mají vysokoškolské vzdělání a řadu let praxe, ale osud je zavál na místo, kde najednou po něm chtějí dovzdělat se, ale po celá léta nikdo nic nechtěl a když vyšel zákon, nebylo studovat kde …. prostě vás ke studiu nepřijali z různých důvodů a roky plynuly a nejdou co teď. Já mám tři roky do důchodu, takže když půjdu někam studovat – ale objektivně nemám kam – ale dejme tomu půjdu, někam mne přijmou, úspěšně to vystuduji a… Více »

Marek Nejedlý
Marek Nejedlý

Dobrý den, dovolte, abych se i já zapojil do této, zbytečně vyhrocené diskuze. Pojďme uvažovat klidně, střízlivě a rozumně. Předem podotýkám, že mě se současný stav netýká, jsem vzdělán. Ale nesouhlasím s tezí, kdy musí nuceně odejít zkušení kolegové s dlouholetou praxí, jež se osvědčili a nadále osvědčují. Je opravdu prospěšné, aby schopný pedagog, který je ve svém oboru prokazatelně vzdělaný musel začít studovat univerzitu x desítek až stovek kilometrů vzdálenou, na úkor právě jeho kvalitně odvedené práce ve škole /a to za podmínek, které nyní ve školství jsou – psychická náročnost, nízké platy, narůstající administrativa/? Jaká bude jeho motivace?… Více »

l.snirch
l.snirch

Je mi osobní ctí mít jiný názor než máte Vy, pane Soukale. Přeji vše dobré a spokojený život :-)

Šárka
Šárka

Pane Pavelko, když už jste zmínil tu empatii, zkuste se vcítit do pozice učitele, který to s učitelským povoláním myslel vážně a vzdělání si doplnil, na rozdíl od jiných, kterým to za to nestálo (když jsou tak skvělí i bez škol) a teď jsou tito nejvíce slyšet. Co si má takový poctivý a svědomitý kantor potom myslet? Obětovával roky svůj čas a píli, aby měl odpovídající vzdělání a nyní tu slyší, že mohl být stejně dobrý (ba i lepší) i bez něj… Musíme si zkrátka vybrat,zda chceme jít cestou po vzoru finského školství nebo cestou řeckou, kde učí běžně středoškoláci… Více »

Šárka
Šárka

Možná ten příměr není až tak demagogický a hloupý. Jako rodič se Vás ptám: Poslal byste své dítě k lékaři bez diplomu?

l.snirch
l.snirch

Jako rodič odpovídám: kdyby 20 let léčil a měl dlouhodobé úspěchy, tak ano. Stejně jako pro různé další služby chodím k těm, co umí a mají dlouhodobě dobrou pověst a nikdy jsem se neptal po jejich diplomech. Chci od nich výkon a kvalitu a je mi jedno, kde se jej naučili, zda ve škole či v praxi. Netuším, jak to máte Vy. To srovnání pochopitelně silně kulhá (nemyslím si, že je demagogický ani hloupý), bo nikdy nikomu v minulosti nedovolil léčit bez diplomu (nemyslím šarlatány), kdežto učit bez diplomu lze již minimálně 20 let (a asi i mnohem více, neznám… Více »

Borna
Borna

Ačkoliv jsem neměl v úmyslu se diskuze zúčastnit, nedá mi to a přidávám: 1) titul Bc. je také zavedený vysokoškolský titul, v našem problému zcela opomíjený, držitel tohoto titulu spadá do kategorie „nevyhovující“ 2) pokud by o zkušené, ale zákonu nevyhovující kolegy /kolegyně mělo ministerstvo skutečný zájem, nebylo by nic jednoduššího než připravit specializované programy na doplnění chybějícího vzdělání na spádových pedagogických fakultách(tuším, že jsou v každém krajském městě), odpadlo by složité dojíždění a shánění oborů, které zákonu „vyhovují“, napříč republikou 3) starost vedení odborů by měla být nejen o kvalitu a aprobovanost „vyhovujících“, ale také o ty, které si… Více »

l.snirch
l.snirch

Nevhodnou VŠ – perfektní termín, to se ujme.
:-)

l.snirch
l.snirch

Problém vznikl historicky potřebou učitelů. Bylo 10 let na splnění požadavků. To je pravda. Ale smysluplného? Na dědinách, v malotřídkách, budeme nahrazovat odborníky například ajťáky (a další), kteří dělají osvětu nejen pro školy, ale i celou dědinu, kvalifikovanými. Půjdou do těch dědin? Pan Dobšík říká, nahradíme 13 000 lidí bez kvalifikace (leckdy velmi osvědčené) těmi kvalifikovanými, co jsou na Úřadě práce ( o některých nic nevíme stran schopnosti, diplom nestačí). A je to. Triviální řešení. Těmi je vždy dlážděna cesta do pekel. Historii nikdy do 100 % spravedlivého stavu nikdy nenastavíte. To lze vždy udělat směrem do budoucnosti. Co tak… Více »

Zdenek

Možná by bylo dobré, kdybychom se konečně dozvěděli, jaká jsou skutečná čísla. Vždyť zákon nabízí úlevu těm, kteří dosáhli určitého věku a mají dlouhodobou praxi, stejně jako těm, kteří začnou VŠ studovat. Kolika lidem tedy ve skutečnosti hrozí, že budou muset odejít? Kolik z nich má opravdu jenom maturitu a kolik „nevhodnou VŠ“? Který segment bude nejvíce postižen? Které regiony? Které předměty? To by mělo zjistit MŠMT (které koneckonců za tento stav nese plně odpovědnost), ale pídit by se měli především ti novináři, kteří kampaň zahájili a dále ji v různých médiích přiživují.

Zdenek

Jak je možné, že při tak přebujelém výkaznictví nejsou tato data dávno na stole? Je něco shnilého ve stádě karmelitském.

Irena
Irena

Také to nějak vidím. Myslím, že se rozhodně nebude jednat o 13 000 učitelů. A co se píše v novinách, není vždy pravda. EDUIN si za tímto číslem skutečně stojí? Nakonec dnes pan ministr začal jednat a zjišťovat, jak to je ve skutečnosti. Takže si myslím, že až budou známa skutečná čísla, bude situace zase vypadat jinak.

Irena
Irena

Vážený kolego, já se také stydím za některé příspěvky zde v diskuzi. Mám ale opačný názor. Podmínky byly od začátku dané a mně nepřipadalo, že bych je měla obcházet. Můžete mně vysvětlit, proč někteří vysokou školu studovali? Obětovali čas, peníze,… Moje kolegyně, učitelka ruského jazyka a výtvarné výchovy, studovala ještě němčinu ve svých čtyřiceti letech? Proč? Jak vysvětlíte těmto učitelům, že nyní se jiným dá odznáček? Já sama se neustále vzdělávám, po absolvování přírodovědecké fakulty, ne vždy jsem spokojená s neformálním vzděláváním,…Možná tak třetina je kvalitní, ostatní nebudu komentovat. Vlastně budu – je to pro mě ztráta času! Učím své… Více »

Jiří Nováček
Jiří Nováček

Vážená Ireno, Vy jste asi učitelka 1. ligy že ? Víte jak těžko se shání odborný učitel na učiliště a ještě víc mistr odborného výcviku s VŠ ? Zákon č. 563 je pro tyto typy škol nesmysl. Když mi seženete mistra odborného výcviku s VŠ pro obor zedník, pokrývač, tesař …. tak před Vámi kleknu !! Na tohle místo by dnes měli být zvláštní příplatky ! Vyučenej v oboru, maturita a DPS je naprosto dostačující. Vysokoškolák ? Když to zkusí, tak uteče ve zkušební době a za ten plat ? Učit na výběrových a maturitních školách je Havaj, pojďte si… Více »

Josef

Trochu odbočím; mám tu odkaz pro pana Schnircha, apoštola soukromého sektoru a kritika nepružnosti zákoníku práce:

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=801223

V.Spilková
V.Spilková

Vážení kolegové, sleduji tuto debatu a zdá se mi až neuvěřitelné, že učitelé sami degradují svoji profesi tím, že ji považují za profesi, k níž není třeba vysokoškolské vzdělání. Tak nízké profesní sebevědomí a diskreditace povolání, které vykonávám, mne opravdu zaráží. Jak pak mohou učitelé volat po prestiži a společenském uznání včetně slušného finančního ohodnocení? Považuji za absurdní, že na jednu stranu voláme po kvalitě ve vzdělávání, vymýšlíme, jak zlepšit výsledky českých žáků v mezin. srovnávacích výzkumech, voláme po prestiži učitelské profese, chceme přitáhnout k této profesi schopné jedince, motivovat je pro učitelství jako atraktivní profesi atd. a připouštíme takové… Více »

l.snirch
l.snirch

Kdo to pozná ? Kritické myšlení. Dále to, že nemyslím jen na sebe, ale jde o zájem celku. Vyloučením revolučních myšlenek typu x tisíc lidí ven, x tisíc lidi dovnitř, které žádný systém nemůžou stabilizovat. Rozumím konání podle pravidel do budoucna, aby neučili noví maturanti. Ale řešit 20 let života zpětně typu VŠE vyházet – to není žádná spravedlnost, to je diletanství. A jestli to nechápu učitelé, kteří mají mj. i kritické myšlení a empatii v popisu práce – tak už kdo ? Jsem rád, že aspoň ministr takto neuvažuje. U studentu někdy převažuje v myšlení lenost (ta otázka k… Více »

Václav Votruba
Václav Votruba

A kdo pozná, které nařízení je hloupé a které ne? Máme se bouřit proti všem, které přicházejí zeshora nebo počkat jen na ty, které jdou proti našim zájmům? Silně mi to připomíná studenty, kteří se dostanou do konce s chápáním matematiky, začnou křičet: „K čemu mi to bude dobré?“

Jan Novotný
Jan Novotný

Ne obcházet ale bojovat proti daným pravidlům a zákonům je přímo povinnost, pokud jsou tyto hloupé či nespravedlivé. A tento hloupý a nespravedlivý je, protože diskriminuje i výborné, zkušené a osvědčené pedagogy s výsledky. Podvolit se jakýmkoli nařízením, protože jsou to nařízení zhora, je rezignací na vlastní názor, kritické myšlení a znamením hloupé stádovitosti. Tento signál chcete dávat mladé generaci?

Jindra
Jindra

Znám učitele ZŠ, který má 5 let Přírodovědecké fakulty, učitelský obor M,F (nemá státnici)+ 21 let praxe na ZŠ.
Myslíte si, že mu studium něco dá? Já si to nemyslím!

Jan Novotný
Jan Novotný

Tato polemika není o důležitosti či nedůležitosti vysokoškolského vzdělání či státnic. Je o řadě časem a výsledky prověřených učitelů, kteří kvalifikaci získali dlouholetou praxí spojenou s talentem pro toto povolání. Jsou to lidské příběhy dobrých učitelů a dětí, které o ně přijdou.

To, že vy máte titul z PedF a oni ne, na tomto faktu nic nezmění, bez ohledu na to, kolik teček a vykřičníků za své kategorické názory napíšete. Není sebemenší lidský ani profesní důvod, proč je vyhazovat. Školy se tím nezlepší a prestiž povolání tím nestoupne.

Zdenek

Kolegyně Karvainová to vyjádřila dobře: vše podstatné již bylo řečeno, nemá cenu argumenty dále rozmělňovat, nebo se v diskusi dokonce zcela míjet. Jsem zvědav na eduínské shrnutí diskuse.

Petr Pavelka
Petr Pavelka

„…ve školství by měli být jen ti, kdo jsou – kromě jiného – dostatečně vzdělaní či o své komplexní vzdělání aktivně usilují. Chcete snad toto zpochybnit?“

Ano, chci to zpochybnit. Z hlediska rodičů, žáků a studentů by to mohlo znít asi takhle.

Ve školství by meli být jen ti, kteří mají znalosti ve svém oboru a jasně prokázali schopnost tyto znalosti dětem/studentům inspirativně, bez nátlaku a s láskou předat.

Vám pánové, se toto zamlouvat nebude, protože jste ve svých příspěvcích jasně demonstrovali, že vám jde o status, nikoli o prospěch dětí.

Zdenek

Pane Pavelko, za co vás pokládám nebo nepokládám jsem nikde neřekl. A říkat ani nebudu (i když se mi něco rýsuje), protože to do slušné diskuse (jak nás učili na VŠ) nepatří. Ale: 1. žádné objektivní důvody pro nezahájení VŠ studia jste neuvedl (něteré mě i napadají, ale nebudu napovídat), negativní názor na pajdák za objektivní důvod samozřejmě nepovažuji 2. je-li problém ve studiu na pedagogické fukultě, tedy v jeho kvalitě, budiž, řešme tedy fakulty, ale ne tím, že je budeme jednoduše obcházet (proč tato debata neproběhla před deseti lety? kde jste byli všichni kritikové?) 3. stále tu hájím především… Více »

Josef

Pane Pavelko, už suverenita soudů a urážlivý tón některých vyjádření nemůže kriticky myslícího člověka nevarovat před tím, aby je bral jako nezpochybnitelné. Mohl bych jako protiváhu uvést své (a nejen své) zkušenosti s (původně) nekvalifikovanými pedagogy – všichni do jednoho si svůj handicap uvědomovali a nikdo z nich nepochyboval o tom, že VŠ potřebuje, a to nejen kvůli diplomu. Bylo to, pravda, v osmdesátých a devadesátých letech, asi nám mezitím vyrostla jiná generace s jiným sebevědomím. Nevím, kolik dnes učí nekvalifikovaných češtinářů a dějepisců, ale za mých časů studium snadné nebylo. To, že dnes je úroveň studentů pedagogických, přesněji pedagogické… Více »

Petr Pavelka
Petr Pavelka

Pánové Soukal a Sotolář Zřejmě vás nepřesvědčím, protože mne pokládáte za nevzdělaného/nekvalifikovaného/neinformovaného atp… Přikládám tedy názory vzdělaných a kvalifikovaných. Re: Objektivní důvody k nedodělání kvalifikace plus pár dobrých rad ohledem PedF z první ruky… zde: http://www.ceskaskola.cz/2014/02/otevreny-dopis-mgr-dobsikovi-predsedovi.html nebo zde: http://www.ceskaskola.cz/2014/02/jan-horacek-otevreny-dopis-mgr.html nebo toto: „….Jako příklad uvedu spolužačku z gymplu, která vystudovala 1. stupeň a taky na 1. stupni ještě před sedmi lety učila. Jenže pak byla ředitelem přesunuta na výuku angličtiny na 2. stupni (na 1. stupni ubyla třída a mělas angličinu na gymplu měla, že jo?), ředitel po ní žádné doplnění kvalifikace nepožadoval a teď jí sdělil, že vlastně spadá do… Více »

Zdenek

To jsou ty objektivní důvody k nezahájení studia? A není to spíše tak, že žádné vlastně neznáte? Nebo se někomu studovat prostě nechtělo a jen vyčkával, co bude dál?

Josef

Pane Pavelko, vy pořád nedokážete pochopit, že vysokoškolské vzdělání nikdo nemůže posuzovat dříve, než ho absolvoval, a že nezbytnou podmínkou pro to, abyste se stal dobrým učitelem, je hluboká znalost toho, co máte učit. Stejně tak nejste schopen uznat, že v současnosti nemáme obecně akceptovatelný systém, podle kterého lze učitele hodnotit. Vaše stanovisko je založeno na proklamacích. A ještě: Uznáte-li kvalifikaci formálně nekvalifikovaným dnes, čím odůvodníte, že napříště už to nebude možné? Možná by se z toho dal vyrobit případ pracovní diskriminace. A postavíte-li ředitele či radu školy naroveň VŠ, kde lze kvalifikaci získat, co jim zabrání přijmout do pracovního… Více »

Petr Pavelka
Petr Pavelka

Třeba to, že je dobrý učitel…Pořád žádné vysvětlení?

Zdenek

Já pořád nevím, jaké důvody jsou pro vás natolik objektivní, aby učitel nemusel vyhovět základnímu kvalifikačnímu požadavku na výkon povolání.

Petr Pavelka
Petr Pavelka

Světe div se, i řídit auto se dá naučit bez autoškoly. Také složit zkoušky pro udělení povolení provozovat právnickou praxi (bar examination) lze pouze s domácí přípravou. Asi nejznámější případ je Frank Abagnale Jr. Vygůglujte si to.Tato debata ale není o kvalitě českých pedagogických fakult a možná je to tak dobře, protože bych mohl uvést zkušenosti jedné školy s přijatými absolventy PedF z posledních pěti let, kterým byste se věru velmi podivili. Dejme tomu, že dobří učitelé bez formální kvalifikace existují. Dejme tomu, že někteří měli objektivní důvody k nezahájení studia. Pořád ještě, krom laciného zpochybňování těchto předpokladů, nikdo neodpověděl… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal

Pane Pavelko,

teoreticky lze doma dostudovat vše, ale za jak dlouho, při práci? A v jaké kvalitě? Myslíte, že není poznat, zda máte nastudováno něco víc než příslušné kapitoly v učebnici pro své žáky?

Zdenek

A pane Pavelko,

co se nedá doma nastudovat z práv? A mnoha dalších oborů? Co třeba autoškola? Kam hodláte svoje zpochybňování vš studia rozšiřovat? Nebo je tím skutečným terčem celé kampaně právě jen školství??? S barvou ven.

Josef Soukal
Josef Soukal

Pane Pavelko,

už jsem o tom psal. Chcete-li něco konkrétního z oborů, jež jsem studoval, nastudujte si obsah vysokoškolského učiva z češtiny a dějepisu.
Když přidáte diskuse v seminářích a diplomovou práci, ani nemusí být podle měřítek z osmdesátých let, je toho poměrně dost. Didaktiku a tzv. marxák pomíjím, tam jsem se toho mnoho nedozvěděl, stejně tak ponechávám stranou to, co bychom dnes nazvali neformálním vzděláváním.

Pavelka
Pavelka

Dokažte tedy nezastupitelnost vš studia pro pedagogy. Ve kterých přesně oblastech je vš studium nezastupitelné? Co z vysokoškolské teorie a praxe se nelze naučit doma četbou a studiem, potažmo ve třídě praxí? Chci fakta a detaily, pane Soukale.

Josef

Pane Pavelko,

ještě jsem zapomněl na jednu věc: Nezpochybňoval jsem vašeho kolegu angličtináře, pouze jsem konstatoval, že vaše líčení jeho sporu s učiteli z opavské VŠ je tak nejasné, alespoň pro mne, že k němu skutečně nelze nic říct.

Josef

Pane Pavelko,

moje názory samozřejmě zpochybnit můžete, u argumentů se vám to nepodařilo. Vysvětlil jsem tady opakovaně, v čem spočívá nezastupitelnost vysokoškolského studia, na to jste nereagoval.
S eduinskými kampaněmi mám bohužel dost zkušeností, takže v tomto ohledu bych své názory mohl dostatečně podpořit. O to však v této diskusi nejde.

Petr Pavelka
Petr Pavelka

Zpochybnit zkušenosti jiných v internetové diskuzi, protože tyto nelze ověřit, je snadné. Zpochybnit lze vše. Toho nekvalifikvaného učitele a jeho výsledky znám. I toto tvrzení lze snadno zpochybnit stejně jako vaše tvrzení o chaotizaci školství, pronikání obchodních zájmů do školství a oslabení postavení učitelské profese v důsledku kampaně Eduinu. Máte pro toto tvrzení podklady? Jsou o vašich tvrzeních vypracované nějaké studie? Vše je subjektivní. Konec diskuze? Asi ano, protože jinak se navzájem vyzpochybníme z existence.

Josef

Pane Pavelko, máte pravdu, moje argumenty jsou stále stejné, a vy jste je nijak nedokázal zpochybnit, popř. jste se k nim ani nevyslovil. Důrazně se ohrazuji proti tvrzení o demagogii, tou oplývají úplně jiné příspěvky. A přečtěte si po sobě, co jste napsal, a vysvětlete mi, jak je možné na základě vašich tvrzení něco objektivně rozhodnout. Že je studium při zaměstnání náročné, si dovedu představit jednak na základě zkušeností svých kolegů, jednak snad s využitím vlastní schopnosti empatie. Váš literární příměr mě trochu pobavil; vůbec by mi nevadilo, pokud byste si chtěl svůj odhad ověřit přímým sledováním mého působení. Při… Více »

Petr Pavelka
Petr Pavelka

Jak elegantní, pane Soukal, Opakujete se. Nehodí-li se vám něco do krámu, zpochybníte zdroj. Nevím, proč se vám to zdá podivné. Takto to líčil. Proč nešel studovat jinam? Má rodinu, práci na plný úvazek a jeho čas je vzácný. Opava asi byla jedinou školou v té době, poskytující požadovaný štempl pro angličtináře, jinak by asi nejezdil 6 hodin tam a 6 zpět. Vy pane Soukal prostě zavřete oči a uši jakýmkoli nevhodným skutečnostem, vaše argumenty jsou tytéž. Ten učitel to umí a má výsledky. Vy teď asi budete chtít vědět, jak přesně to umí, a kdo to může dokázat a… Více »

Josef

Pane Pavelko,

líčíte to velmi sugestivně a velmi podivně; jak mohu a můžete vědět, v čem se Váš kolega s vyučujícími neshodl a co že se to vlastně stalo v Opavě? Není-li spokojen, nezbývá než jít studovat jinam. Nebo tvrdíte, že jsou všechny katedry anglistiky zamořeny „arogantními“ učiteli?

Petr Pavelka
Petr Pavelka

Pane Soukal, Učitel, kterého znám je angličtinář na sš. Od doby řebříčků se jeho maturanti konsistentně umístili nejlépe v kraji v jeho kategorii školy a několik jich pokračovalo ve studiu angličtiny na vš. Je z bilinguální rodiny a dovede učit. Byl na příjímacich pohovorech v Opavě, kde se mu arogantní „profesoři“ lámanou angličtinou pokoušeli vysvětlit, proč musí platit desetitisíce za něco, co zná lépe než oni a přitom o víkendech trávit 12 hodin ve vlaku. Tak odešel. Nebere si žáky jako rukojmí, nezačal debatu o kvalifikaci. Prostě půjde jinam. Je schopný a uplatnění najde. Vysvětlete jak jeho odchod zkvalitní školu… Více »

Josef

Pane Pavelko,

pouze odmítáme nedoložitelná a místy demagogická tvrzení; mimochodem, i vy oponentům připisujete něco, co neřekli. A znovu opakuji – tuto diskusi nerozpoutali kvalifikovaní pedagogové, ti si nic dokazovat nepotřebují, neberou si žáky jako rukojmí a nevyžadují od okolí nadstandardní zacházení. Ono to s tou citlivostí může být úplně jinak.

Petr Pavelka
Petr Pavelka

Učiteli, který si nepotřebue nic dokazovat, je u zadnice, má-li kolega kvalifikaci, pokud je dobrý.

Ve jménu budování prestiže profese a světlých kvalifikovaných zítřků, zapomínáme na to, že jsme ve třídě v první řadě kvůli dětem. Z pohledu dětí by učitel mohl být především dobrý.

Opakováním proklamací kolik toho učitel musí umět, že ho to naučí pouze na PedF a že nelze přesně definovat co je to dobrý učitel, kolik jich teda vlastně je a kde přesně, vždyť nejsou studie atp., pouze dokazujete, že suchá racionálnost u vás vítězí nad schopností vcítit se do lidských osudů. Nic víc.

Šárka
Šárka

Bylo by jistě správné, kdyby všichni kantoři státnice měli. Nezdá se mi spravedlivé to, že mnozí si dodělávali vysokou školu při zaměstnání, neboť věděli, že s koncem roku 2014 by měli mít vš vzdělání dokončené. Ze svého okolí vím o několika takových učitelích, kteří si poctivě dodělávali magistra -tlačeni ředitelem zš- a nakonec vlastně zjistí, že to bylo zbytečné a vzdělání vlastně není potřeba, když mají třeba 10 let praxe? Pravidla by měla platit pro všechny stejně.

Josef

Ano, tato profese se obecně hůře mění za jinou. Tím spíš by zodpovědný jedinec neměl riskovat svou profesní budoucnost, tak vážný zásah do života (jak vy říkáte), navíc kvůli něčemu, co mu pomáhá odborně růst… Ten proutek byl vidět přinejmenším před deseti lety (diskuse ovšem začala už předtím). Budete se divit, ale já vynikající kolegy bez kvalifikace neznám; ti, co ji neměli, si ji v průběhu let zcela samozřejmě doplnili. Příklad, který stále připomínáte, není nelogický, o tom už jsem psal, ale jistě se netýká tisíců kantorů, a pochopil-li jsem ho dobře, kolegové přinejmenším část úvazku mohou učit i nadále.… Více »

l.snirch
l.snirch

Nezpochybňuje, jen dokládá, jak zákony někdy dokážou býti absurdní a spoléhat se jen na rozum zákona je cesta do pekla, na to každý z nás umí vyjmenovávat tisíce příkladů. Tím nevolám po porušování zákona, ale po jeho změně. Diskvalifikovali sami – 20 roků učit mohli, ale mávnutím proutku (pardon zněním zákona) se k 31.12.2014 sami diskvalifikovali. My za to nemůžeme, to ten zákon, nám je to líto, že vynikající (existují takoví, to nepopřete) kolega či kolegyně odejde, my jen ten zákon zasahující zpětně (říká se tomu retroaktivita) do života lidí, podporujeme. Nemá zpětnou účinnost, ale zpětně zasahuje do života. Nevím,… Více »

Josef

Pane Schnirchu,

snažil jsem se vysvětlit, že tvrzení o nekvalifikovaných, ale vysoce kvalitních učitelích nelze zodpovědně doložit. Místo abyste argumentoval, snažíte se smysl mého vyjádření převrátit, čímž mj. potvrzujte předchozí konstatování paní Ireny o smyslu diskuse. A kolegy nikdo nevyhazuje, rozhodli o sobě sami, jen oni jsou zodpovědní za to, že nesplnili podmínky nutné k výkonu profese, tudíž ji nemohou vykonávat. Tím netvrdím, že příklad, o němž opakovaně píšete, nemá být analyzován. Ale podmínku vysokoškolského vzdělání nezpochybňuje.

l.snirch
l.snirch

Proč polemika nemá smysl? Když objevujeme různé názory, různé pohledy? Není to naopak smyslem polemiky? Co nemá nemá smysl je prosazovat jednoznačně jediný správný názor, navíc na minulost. To víme z historie i z výuky, že je čirý nesmysl. Vedeme přece jako dobří učitele své žáky a studenty k tomu, aby si skládali z množství různých pohledů, informací, názorů svůj názor, přece jim nevnucujeme jediný správný názor (nejlépe náš). Pak ta výuka a výchova (obojí probíhá souběžně) mladého člověka obohacuje. Tato diskuse na Eduin se mi naopak líbí, je kultivovaná, bez vulgarit (což při množství 130 diskusí je dnes zázrak).… Více »

Irena
Irena

Tato polemika asi nemá žádný smysl. Každý má svůj názor, nikomu ho neupírám. Jsem ráda, že jsem mohla studovat na přírodovědecké fakultě matematiku a biologii, jsem ráda, že mě moje povolání baví i po dvaceti letech, že moji práci oceňují rodiče i žáci (někteří až po nějakém čase). I nyní se dále vzdělávám, někdy i neformálně – a někdy se divím, za co se dají vyhodit peníze z EU. Kdybych vrátila čas, volila bych určitě stejně. Na naší škole nemám ani jednoho kolegu bez VŠ, pokud si vysokoškolské vzdělání doplňovali – bylo jich hodně, vedení školy jim vždy toto umožnilo.… Více »

l.snirch
l.snirch

Neumíte ho zhodnotit, přestože se potkáváte s ním 20 let ve sborovně, hodně z toho potřebného pro praxi by jej stejně Pedf naučit nemohla, přesto jej ve jménu zákona chcete vyhodit.
Třeba je lepší učitel než Vy, kdo to změří, že?
Blahopřeji, takto se šmahem narovnává minulost, to budou přínosy pro školství, narůst sebevědomí a prestiže.

Josef

Pane Novotný, zřejmě zde přehlédl, co zde bylo napsáno o přínosu vysokoškolského vzdělání pro kvalitu práce učitele a o tom, jak je možné kvalitu učitelské práce ověřit. Ještě jednou ve zkratce: Učitel musí vědět několikanásobně více, než co přinášejí učebnice, musí mít komplexní přehled o oboru (předmětu), který vyučuje. Myslíte si, že to lze získat samostudiem či v kurzech specializovaných na určitý tematický či didaktický aspekt? A dovedete si představit, kolik času je k tomu zapotřebí? V otázce „výsledky prověřených učitelů“ je problematické, že přesně nevíme, co jsou to ony výsledky a jakým způsobem je měřit. Já bych se neodvažoval… Více »

Irena
Irena

Podle Vaší úvahy je naprosto zbytečná i státní maturita? Má – li žák střední školu za sebou a nedostaví se k maturitní zkoušce, … Je to totéž, jako když se dostaví???

Proč nemá státnice?

O čem tu diskutujeme? Učitel má mít vysokoškolské vzdělání. Tečka. Poté nechť sbírá odznáčky,….pokud bude chtít. I.

Václav

A o tom to je – proč si tenkrát státnici neudělal? Asi mu studium už nic nového nedá, ale je spravedlivé vůči ostatním, resp. proč ostatní státnice vůbec dělají, když – podle Vás – nejsou potřeba?

Tento způsob diskuse zdá se mi poněkud nešťastným. Má-li stát mít zodpovědnost za školství (veřejné – tedy nesoukromé školy), musí diktovat podmínky. Kvalifikace je nutná, nikoliv dostačující podmínka. Tečka.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Doporučila jsem tuto diskusi několika svým kolegům. Šlo asi o 10 lidí. Tento průzkum mi vynesl takovéto výsledky: Kolegové se shodli na tom, že většina lidí, kteří mají dle zákona požadované vzdělání ,se kloní k tomu mít vysokoškolské vzdělání takové, jaké je dnes ministerstvem (a zákonem )doporučeno. Ti, kteří požadované vzdělání nemají, tu všemi deseti brojí proti danému zákonu a zaklínají se blbými zákony a nařízeními. Takže je jasné, že tyto dva tábory jsou nesmiřitelné a budou si tu hrabat každý na svém písečku. Oni se chovají prostě logicky. Myslí, že ty nejdůležitější myšlenky tu padly, jen byly přebity nic… Více »

l.snirch
l.snirch

Krátce poznámky: Osobní prospěch je sice logický, ale pro celek ne vždy to nejlepší. Zákon (i pitomý) je zákon. To je pravda. Ale je změnitelný, když se shodneme, že je pitomý. Ale je to věci osobní odvahy a taky prospěchu celku. Netuším, zda se učitelé dokáži oprostit od zájmu osobních před zájmem celku, snad jo ad 1)Říci, že názor podstatné skupiny je irelevantní, je řekněme velmi odvážný (skoro nedemokratický). O pravdě se nehlasuje, ale diskutuje. Platný zákon je nutné respektovat, ale je možno jej legislativně měnit. Diskuse má smysl vždy a není nikdy pozdě. Jen je nutné odlišit osobní zájmy… Více »

Josef

Na stránkách České školy a teď i EDUinu jsem těch impulzů zaznamenal už celkem dost. Víc než impulzy je zapotřebí chopit se práce a sehnat kapitál umožňující nastartovat činnost; ten by třeba MŠMT poskytlo.
Co se týče diskusí, měly by úplně stejnou úroveň, jen by se konaly na stránkách či shromážděních komory. A co kdyby nějaké pracně dohodnuté doporučení ministr ignoroval? Lékařská komora si s ministerstvem také moc nenotuje.
Jediné, co školství pomůže, jsou kompetentní lidé na příslušných místech. Jak se ovšem tohoto stavu dobrat,to fakt nevím.

Zdenek

Je zřejmé, že zdola se to desítky let nedaří. Zdola vznikají jen nové dílčí asociace, dokonce máme už asociace asociací. Nebránil bych se ani povinnému členství. Dokonce ani prvnímu impulzu z Eduinu. Možná by další krok paradoxně mohlo udělat MŠMT. Kdyby dnes do kvalifikace učitelů mohla mluvit učitelská komora, měla by diskuse úplně jiný rozměr.

Lujda

Obdobný názor – o nutnosti jednotné profesní orgenizace, asociace apod. – vzešel i z diskuze v naší sborovně.
I u nás většina kolegů preferuje VŠ vzdělání u učitele, ale s náročnějším přijímacím řízením a pořádnou praxí. (dodnes nepochopím, jak do našeho kruhu ČJ – VV mohl být přijat a studovat kolega s výraznou logopedickou vadou a velmi nedbalou výslovností uspavače hadů) Stejně zřetelně vnímám absenci další „péči“ o své absolventy ze strany PedF (alespoň u té mojí).

Josef

Doplnění předchozího komentáře, nechtěně jsem ho odeslal nedopsaný:

Zdeňku,

myslím, že komora založená za patronace EDUinu by učitele spíš rozdělila, než spojila.
Často zde zpochybňuješ profesní sdružení, ovšem vidíš, jaký je zájem o členství v nich. Komora s povinným členstvím by nic neřešila, pokud se o její založení nepokusí někdo zdola. A stojí to takovou fůru práce, že většina nadšenců brzy ztratí dech.

Josef

Zdeňku,

myslím, že komora založená za patronace EDUinu by učitele spíš rozdělila než spojila.

Zdenek

Uvidíme, jaký výstup bude z kulatého stolu. Na České škole se objevily pochybnosti nad vybranými zástupci z praxe, viz diskuse http://www.ceskaskola.cz/2014/02/20-2-kulaty-stul-skav-na-tema.html.

Bohužel našich profesních organizací je příliš a většinou se vejdou do autobusu. Na rvp.cz, Eduinu, České škole se neustále vrací myšlenka profesní komory. Mohl by Eduin pomoci?

P.S. Paní Karvaiové se omlouvám za zkomolené jméno.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Souhlasím, proto tu diskutujeme. Takže tým odborníků,ale opravdu z praxe,přes to vlak nejede.
Pokud to bude tvořit nějaký takyodborník (úředník, který nikdy neučil,nikdy neřediteloval) vzejde z toho zase jen paskvil.Pokud někoho napadá něco chytřejšího,dejte vědět. Bude to lepší než ty vaše žabomyší války – pánové dole.
Také mě zajímá shrnutí diskuse ze strany Eduinu. občas jsem při podobných shrnutích měla dojem, že jsem četla něco zcela jiného. Prosím Eduine o naprostou objektivnost. A jestli jste schopni napomoci k sestavení expertního týmu, tak zasáhněte.
Díky již dopředu

G. Filipová
G. Filipová

Dobrý den, někde jsem tady četla komentáře, že učitel s nepedagogickou VŠ + DPS nemůže učit pouze všeobecně-vzdělávací předměty. Podle mne je to na SŠ podle par. 9, odst. (1), písmeno c) možné. Vycházím ze znění zákona, který je uvedený na stránkách MŠMT http://www.msmt.cz/dokumenty/aktualni-zneni-zakona-o-pedagogickych-pracovnicich-k-1-zari

Dagmar

To není žádný pokrok, paní Filipová, to je jasný úpadek. Angličtinu mají učit absolventi anglické filologie (a pak je už ovšem zase docela jedno, zda vystudovali pedagogickou či filozofickou fakultu).
Na zkoušku C1 už jsem připravila desítky studentů. Někteří byli jazykově vynikající, zkoušku CAE složili s výsledkem A, což už je dokonce úroveň C2. A přesto bych ani jednoho z nich jen s nějakým doplňujícím pedagogickým minimem nepustila učit svého syna. Až vystudují anglistiku, přijmu je samozřejmě s otevřenou náručí.

Dagmar

Paní Filipová, na jazykovou zkoušku úrovně C1 připravuji svoje oktavány, neumím si představit, že bych před ně předstoupila s tím, že jsem o dvě lekce před nimi. Rozhodně nelze nahradit vysokoškolské studium filologie pouze zkouškou z praktického jazyka. Jako jazykář musíte mít hluboké teoretické lingvistické znalosti, orientovat se v historii, kultuře, současné politice. K tomu dospějete nikoli sice výhradně, ale I vysokoškolským studiem. Představa, že kvalitně učit jazyk může každý, kdo si udělá „státnice na jazykovce“, je děsivá.

Petr Koubek

Úroveň C1 SERRJ pro výuku cizího jazyka v sekundárním vzdělávání samozřejmě věcně stačí, pakliže hovoříme o vystudovaném pedagogovi – Mgr. učitelství nebo speciální pedagogiky.

G. Filipová
G. Filipová

paní Daňková, zkouška C1 na základní škole a na většině středních škol bude určitě stačit, neb česká maturita je možná někde u B2.
Oktaváni připravující se na CAE jsou zajisté sen všech jazykářů, ale realita je taková, že poměrně vysoké procento absolventů středních škol s maturitou by neprošla ani FCE.
Mimochodem, viděla jsem někde návrh novely zmiňovaného zákona, kde jazyková zkouška C1 (C2) magisterské studium nahrazuje. Učitel by pak samozřejmě musel splnit ještě další požadavky, doplňující didaktické studium a studium pedagogiky.
Pokrok nezastavíte, pokud má mít neformální vzdělávání nějaký smysl, proč se bránit uznávání jeho výstupů?

L.Snirch
L.Snirch

§9 odst. 1 písmeno c požaduje studium pedagogiky na VŠ (buď bakalář nebo 4 semestry v rámci celoživotního vzdělávání). Nelze uplatnit § 22. O tom jsem psal.

Pro odborného učitele stačí §22 (tedy cca půlroční studium v akreditovaném KURZU mimo VŠ).

KROM ČASU JE ÚSPORA CCA 40 000 Kč.

DPS je slang výraz, který často je chápan po různu.

G. Filipová
G. Filipová

no, pane Snirchu, já doufám v rozumnou novelu

l.snirch
l.snirch

http://loxias.uhk.cz/kpp/dps/uss.php

To není pro §9 odst 1 písm c, jak jistě správně čtete, ale pro §9 odst 2, a tam stačí půlrok jak jsem psal, toto je příliš dlouhé a drahé a většinou i vzdálené.
Aspoň vidíte, jaký v tom je chaos z hlediska chápaní zákona.

Sofia

Jsem ředitelka málotřídky a problém se škol našeho typu týká poměrně často. Pro větší přehled problém rozčlením. 1. Na vesnických školách učí celkem běžně výchovy vychovatelky – mívají vlastní vychovatelský úvazek kratší a zároveň učí hodiny o které má zkrácený úvazek ředitelka (ředitel). Jsou zkušené, pro učitelství výchovných předmětů adekvátně připravené…Tam považuji opravdu zbytečné, mít PF. A školám by jejich odchod přinesl neskutečné problémy – kdo vám pocestuje na vesnici na poloviční úvazek (jak v ďružině, tak učit)? Někdo se jistě najde, ale nebude to stálý zaměstnanec, ale někdo kdo to „vezme“ na rok jako přivýdělek…U výchov bych to fakt… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal

Vážená paní Hladíková,

vnášíte do diskuse věcnost a Vaše argumenty zní rozumně.
K bodu 5: Vůbec tu nejde o metody výuky, ale o odbornost. Viděl jsem např. metodicky slušnou hodinu češtiny, z níž odcházeli spokojeni i žáci, ale obsah byl poznamenán věcnými omyly a s nimi souvisejícími nesprávnými závěry.

G. Filipová
G. Filipová

neměl by být problém udělat kompromis, přednášky a některé semináře prostřednictvím e-learningu, to nezbytné klasicky.

Petr Pavelka
Petr Pavelka

Představte si tuto situaci. Jste ředitel školy. Potřebujete učitele. Máte dva uchazeče. Jeden je brilatní, téměř génius ve svém oboru. Má PedF plus doktorát. Při první hodině panuje nuda, nechuť, nepochopení a frustrace. Při druhé hodině už létají k tabuli papírové kuličky. Znáte amatéra a nadšence pro obor, který od začátku tvrdí, že není učitel a nemá potřebnou školu. Párkrát suploval. Hned na první hodině jsou děti fascinovány výkladem, rozpoutá se živá diskuze o tématu a nikdo si nevšimne, že už dávno měla být přestávka. Jako ředitel znalý a dbalý zákona, MUSÍTE ignorovat dobro dětí a zaměstnat toho prvního, přičemž… Více »

G. Filipová
G. Filipová

Paní Daňková, v devadesátých letech opravdu byl akutní nedostatek angličtinářů a nadbytek ruštinářů, ale tyto časy jsou za námi. Maturantky s ročním pracovním pobytem v UK bez dalšího vzdělání dnes už nikdo učit do škol neláká, to trošku přeháníte.

G. Filipová
G. Filipová

s vyučováním jazyka bez vystudování vysoké školy souhlasím, nevidím v tom problém.

CLIL je náročné, pro obě strany, ale nebránila bych se mu ani jako student a ani jako učitel. Vysoké školy občas něco nabízejí, u středních škol se tato výuka omezuje spíš jenom na bilingvní gymnázia.

Dagmar

To jsme si tedy asi nerozuměly, paní Filipová. Kolega s aprobací biologie-chemie, který umí výborně anglicky, nechť pochopitelně vybrané kapitoly (či rovnou celý předmět) v angličtině vyučuje. Upřímně, takových nebude mnoho. Sama takto učím dějepis, je to velmi náročné pro učitele i pro žáky, kolegové se do toho vážně vůbec nehrnou. Proč by ale zmíněný kolega biolog-chemik měl běžně vyučovat praktický jazyk, moc nechápu. Přechodně, „nouzově“, snad ano, ale nebylo by lepší, kdybychom se všichni drželi svého kopyta? Já mám taky ráda přírodu, celkem se orientuji v ekologii, ve svém předmětu ekologická témata dělám často a ráda, ale proč bych… Více »

G. Filipová
G. Filipová

paní Daňková, tím slabším B2 na středních školách bez maturity jsem myslela kompetenci absolventa, ne učitele. Paragraf 12 zákona o pedagogických pracovnících považuje za plně kvalifikované, a podle mne naprosto správně, i ty kolegy, kteří vystudovali v magisterském studiu jiné obory než jazyky a splňují další kvalifikační požadavky – zmiňované C1 a C2 atd. Navíc, tito kolegové budou schopni vyučovat svůj odborný předmět metodou CLIL, která na našich středních i vysokých školách výrazně chybí. Že se vám to nelíbí a považujete je za neplnohodnotné jazykáře je váš názor a máte na něj právo. Můj je jiný. Dále můžou jazyky učit… Více »

Novotný
Novotný

Paní Daňková,

Cizí jazyk může učit kdokoli, kdo jazyk a reálie ovládá mluvenou i psanou formou na úrovni vzdělaného rodilého mluvčího a dovede své znalosti tvůrčím a inspirativním způsobem předat. Monopolizovat právo a způsobilost k výuce anglického jazyka pro absolventy specifické školy je mírně řečeno arogantní.

Tím Vám nechci odpírat Vaše nezpochybnitelné úspěchy ve výuce, ani dehonestovat absolventy vysokých škol.

Svět je plný držitelů certifikátu TOEFL či CAE učících anglickému jazyku. Jsou mezi nimi dobří i špatní učitelé, podobně jako mezi držiteli diplomu z katedry anglistiky.

Dagmar

Vážně? Ani když si dodělají kurz v soukromé jazykovce a s odřenýma ušima složí zkoušku C1? Sama jste tvrdila, že C1 stačí, s čímž já kategoricky nesouhlasím. Trvám na tom, že zkouška C1 rozhodně dostačující není (to by měla být prakticky úroveň výborných maturantů solidních gymnázií). Učit jazyk mají plnohodnotní absolventi univerzitního filologického studia, ne sběratelé certifikátů/odznáčků.

Dagmar

Pane Mirku, při vší úctě, záplava gramatických chyb ve Vašem textu (především absence interpunkce) činí Váš příspěvek dosti nesrozumitelným a nepřehledným. Možná jste nadšený učitel, ale moc neumíte strukturovat sdělování svých myšlenek. To považuji u učitele za dosti podstatný problém.

Na jazykové škole jsem učila, docela mi to šlo, nevyhovovala mi pouze pracovní doba.

G. Filipová
G. Filipová

omluva, příspěvek jsem vložila jinam, než jsem chtěla

l.snirch
l.snirch

Když jsem studoval pedagogiku (kurz)před 2 roky, tak jsme měli různé lektory. Většinou lidi z praxe, ne učitele z PedF. Měli jsme vždy 4 hodinové bloky. Třeba je to náhoda, ale u těch lidí z praxe (bylo jich asi 6) se ani jednou nestalo, že nás jejich blok nestrhnul. Dokonce jsme si i přidávali a pak šli na pivo a pokračovali v diskuzi ( a to jsme dojížděli a po 8 hodinách by každý čekal, jak budeme pelášit domů). Ti dva, kteří přednášejí pedagogiku na VŠ nám četli skripta (dali nám je dopředu v elektronické podobě – mimochodem dobrá), říkali… Více »

l.snirch
l.snirch

chcete-li napsat, zde máte mail:
l.snirch@seznam.cz

Josef

Pane Snirchu,

měl bych k tomu několik svých poznámek, ale spíše osobních. Nechám to na to na případnou mailovou korespondenci.

l.snirch
l.snirch

Pane Soukale, jak jsem již na Eduin psal, mě formovali na gymplu v 70. letech 2 učitele, ale natolik významně, že i jen pro tyto 2 by stálo za to na gympl chodit. Matikář a češtinářka. Ta proto, že pro nás založila odpolední (!) Filmový klub a nás 16leté vodila na filmy Felliniho, Wajdy, Saury, Antonioniho. Celé hodiny češtiny jsme diskutovali o filmu. Četla nám polozakazáného Hrabala a my přečetli celé jeho dílo. Matikář třídní nosil dlouhé vlasy, džíny (tehdy!) a měl velmi svobodomyslné názory. Oba ze školy byli odejiti. Věřím, že i dnes se takoví češtináři na školách vyskytují.… Více »

Josef

Pane Snirchu,

teď vás opravdu nechci popichovat a nejde mi o polemiku, Hořící keř jsem zatím neviděl, ale trochu jsem si o něm početl, ne všichni ho vidí tak jednoznačně. Zajímavá probírka recenzí je na http://ofilmu.wordpress.com/2013/02/12/horici-ker-vyber-textu/.

l.snirch
l.snirch

Nevím, zda jsme ostatní zdržovali, ale v každém případě děkuji pane Soukale za diskuse k maturitě i vzdělávání učitelů, daly mi hodně podnětných info o školství.
Děkuji za nabídku napsat Vám email osobně. Hořící keř získal 11 lvů. Nechť je inspirací všem, kdo se nebojí za svou svobodu brát. Má to smysl….

Josef

Pane Snirchu,

neberte to jako znevažování toho, co jste naposledy napsal, ale navrhuji, abychom přestali zdržovat ostatní osobními či od výchozího tématu odbíhajícími komentáři. Já se k tomu dobrovolně zavazuji. Najdete-li důvod k další výměně názorů, mou e-mailovou adresu najdete na stránce ASČ.

l.snirch
l.snirch

Víte pane Soukale, já jednostranně neoslavují soukromý sektor, na tom jsem si v něm zažil dost (dobrých i špatných stránek), například 3 měsíce bez výplaty, z firmy o 5 000 zaměstnancích postupně propuštění všech a následně po 20 letech krach firmy atd. Nevím, jestli jste něco podobného zažil. Vím, jak je to těžké bránit svá práva a že to má smysl. Proto těžko chápu ty, kteří se nechají šikanovat a v době svobody slova mlčí. Proto stejně jako studenty vedu k aktivní obraně svých práv, elementární odvaze atd. Zlo bude vždy existovat, tím, že se nebráním, roste jen chut. Rozhodněte… Více »

Josef

Pane Snirchu, ušetřil byste si obviňování z nekorektnosti, kdybyste dokázal vnímat to, co píšu já, a kontext naší debaty. Vůbec by mne nenapadlo rozepisovat se v této diskusi o podnikání, kdyby nebylo vaší zaslepené adorace soukromého sektoru a jeho vyzdvihování ve vztahu ke školství. Chtěl jsem vám tedy ukázat, že existují i jiné pohledy a že ty vyrůstají ze zcela reálné zkušenosti. Zkuste někdy vyvěsit to, co jste napsal, a uvidíte, kolika příklady bezskrupulózního jednání budete zaplaven. A nebudou to jen příklady „zdola“, od zaměstnanců. Tudíž nejde o mou „morální povýšenost“, ale o vaši nekritičnost. Vzájemné „placení“ může mít různou… Více »

Josef

Drobnost pro pana Snircha, citace z diskusního příspěvku p. Blahy (viz https://www.blogger.com/comment.g?blogID=9210966517210062357&postID=560954756609340112)

„Přirozeným smyslem existence firmy je maximalizace zisku. Pokud majitel firmy usoudí, že pro něj bude z tohoto hlediska výhodnější smysl firmy naplnit i neetickým způsobem, nebo dokonce i nezákonným, pak tak zpravidla učiní. Samozřejmě že je lepší, když firmě největší zisk přináší kvalitní práce a spokojenost zákazníka. A zaměstnanců taky. To ale ví jen doopravdy kvalitní šéf.“

l.snirch
l.snirch

To máte jedno, rád v neoficiální komunikaci používám nářečí, tam je mi jedno, zda aby jsme či abychom či abysme, bo mám nářečí rád. Vždy mě šlo více o obsah než o formu ( i když maturita z češtiny to má naopak).

Václav Votruba

abychom, kolego, abychom …

Josef

Problémem příkladu pana Pavelky je jeho malá pravděpodobnost. Extrémní a paušalizující postoje provázejí tuto diskusi od počátku, na jejím počátku stojí tvrzení o tom, že absolvování VŠ pedagogického směru budoucímu učiteli takřka nic nedá. Takže místo abychom v klidu hledali cestu, jak zákon v některých ohledech zlepšit, ztrácíme čas vyvracením evidentních omylů a toho, co je nám zastánci radikálních řešení podsouváno. Zatroubit ke zteči je snadné, ale v tomto případě bych dal přednost klidu a rozumu.

Josef Soukal
Josef Soukal

Pane Pavelko,

opusťte prosím představu, že podle jedné hodiny můžete jednoznačně posoudit práci učitele. Tím nehájím nudu a pedagogickou neschopnost, abyste mi zase něco nepodsouval.

Pavelka
Pavelka

Ejhle, stalo se. Vy pak pane Soukal můžete v tom jednom ojedinělém, extrémně vzácném až nepravděpodobném případě velmi specificky, racionálně a věcně dětem vysvětlit objektivní a zákonné důvody proč mají učitele, který je učitelem pouze na papíře. Možná by vám rád pomohl pan Sotolář.

Jana Petrů
Jana Petrů

Přesně takhle se to přihodilo mně před 14 lety :).

Dagmar

Pane Pavelko, já dodnes vzpomínám s úctou na vzdělané a přísné učitele ze základní a střední školy, dokonce i na ty, kteří byli tzv. „suchaři“. Stejně tak to vnímal můj syn, dnes už vysokoškolák. Výuka, která děti a mladé lidi obohatí, nemusí být nutně právě ta třeskutě zábavná.
Na Vámi vykreslený příběh zkrátka nevěřím. Amatérismus ve mně důvěru nevzbuzuje, profesionalita ano. Nadšený kolega nechť si doplní formální vzdělání, pak před ním smeknu.

Václav Votruba

Měl jsem za to, že diskuse „studovaný neschopný“ versus „schopný nestudovaný“ je už za námi, ale asi ne. Pomalu abych se styděl za vysokoškolský diplom.

Do školy jsem chodil na přelomu 70. a 80. let a veřte mi, že učitelé nebyli „jen ti se správnou legitimací“. Zažil jsem obé, stranická legitimace nerozhodovala a nedělila učitele na ty, co jsou dobří a špatní. Dobří i špatní byli na obou stranách. A těch dobrých si vážili všichni, ty špatné, pokud to šlo, přezírali všichni.

Dagmar

Vskutku slunný náhled na charakter učitelů, pane Novotný. Já to ale vnímám jinak – vzpomínám na lidi, kteří byli erudovaní a zároveň nadšení (hráli ochotnické divadlo, vedli pěvecký sbor, pořádali klubová filmová představení, byli aktivní v místní spolkové činnosti, sportovali, pečovali o obecní kroniku atd.). Odborné zázemí a univerzitní vzdělání se s nadšením, lidským přístupem a láskou k dětem absolutně nevylučuje, spíše naopak.

Novotný
Novotný

Mezitím ale místo dostane, velmi pravděpodobně na doubu neurčitou, neschopný génius, že. Myslíte někdy při vašem nekritickém obdivu k certifikované odbornosti krom statusu i na dobro dětí? Existují učitelé kvůli dětem, nebo děti kvůli učitelům?

Apropos, co je to stará škola? Socialističtí kádři, vnášející světlo toho „pravého poznání“ do myslí uvědomělé mládeže či prvorepublikoví kmeti ze študákovy duše?

Dagmar

Učitelé, na něž vzpomínám, byli ještě takoví ti páni a paní profesorky „ze staré školy“. Žiji na poměrně malém městě, takže o jejich vzdělání mám docela přesnou představu – nade vši pochybnost to byli absolventi univerzit. Osobnost učitele jistě hraje podstatnou roli, kvalitní odborné zázemí ovšem taky, to je úplně základní předpoklad! Jiné obory v současnosti kvalifikační požadavky spíše zpřísňují – místa, která dříve bez problémů zastávali středoškoláci (ve státní správě, ve zdravotnictví) jsou dnes výhradně vysokoškolská. Opravdu nechápu, proč zrovna školství by mělo jít opačným směrem. Znovu opakuji, že stejně jako se mi nelíbilo, když v 90. letech učily… Více »

Pavelka
Pavelka

Paní Daňková,

Věřte mi mne je zcela jedno zda v tento konkrétní příběh věříte či nikoli.
Může se stát? Byť jen jednou?
Pamatujeme si učitelovu osobnost, charakter, smysl pro humor a vzácnou dovednost informace podat poutavým způsobem. Jaké přesně vzdělání ti pamětihodní učitelé měli? Pamatujete si to? Je to důležité pro vaše vzpomínky? Co kdyby jste se dozvěděla, že byli z dnešního hlediska nekvalifikovaní? Začala byste se za ně stydět?

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Rozhodování ředitelů – ředitel pozná kvalitního pedagoga,když ten již učí. Jenže ředitel přijímá pedagogy a podle čeho se má řídit, když daného člověka nezná.V té chvíli před ním stojí neznámý člověk.v ruce by měl mít nějaké „papíry“ ,opravnˇující ho učit. Řeči jsou jen řeči. Pohovor je s prominutím volovina. Určitě také znáte lidi (jako já), kteří vám navyprávějí přesvědčivé pohádky o své nezastupitelnosti, pracovitosti apod. A když je poznáte blíže, zjistíte, že jsou to nemakačenkové, kteří umí jen přesvědčivě vyprávět pohádky o sobě. Na druhou stranu jsou tu lidé, kteří jsou fakt dobří a nemají potřebu se na každém kroku… Více »

Bohunka
Bohunka

„Kdyby na mě měla psát reference jedna má bývalá ředitelka, tak byste na mě nenašli nit suchou. Ona totiž byla nekvalifikovaná a já pro ní byla hrozba.Potenciální (a z mé strany neoprávněná),ale byla. A ta paní mě systematicky dehonestovala kde mohla, neboť hrozilo, že se přihlásím do konkursu a převálcuju ji.“

Ano, nemoc mocných je právě v té možnosti beztrestné dehonestace podřízených. Zažila jsem naprosto stejnou situaci! Účinná obrana NEEXISTUJE. Tuto situaci, které se říká bossing, jsem konzultovala s předním věhlasným českým odborníkem na šikanu – doporučil mi ukončit pracovní poměr! :-) Tož tak. Hezký den.

Josef

Zdá se, že na „dojemné příběhy“ má patent jen pan Pavelka. Když už rozvíjíme téma kvalifikovanosti, s „pozorováním“ by se mělo začít právě u těch, kteří mají pozorování v popisu práce, protože ať už je ředitel vynikající, nebo mizerný, poznamená celou školu na léta.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Víte, já jsem tu popsala jen obecnou charakteristiku oné nadřízené.Nechtěla jsem psát, že sice znala bulvár jako své boty, v jídelně popsala počítač jako pokladnu s televizí, věděla kde kdo ve městě s kým spí, ale nebyla schopna dešifrovat odborné zprávy z pedagogicko psychologické poradny po změně terminologií v 90.letech. Abych pravdu napsala, byla úplně blbá ale uměla si to žehlit na městě a šířit kolem sebe gloriolu nepostradatelnosti. I tak jsem byla taková, že jsem mlčel a pracovala, Neudávala jsem Nemám na to charakter.Dnes to píšu, protože již nežije.Dokud by žila, nepsala bych. a stále říkám jednu věc, pane… Více »

Pavelka
Pavelka

Ač úporně hledám důvod s Vámi nesouhlasit, nemohu ho najít.

Pavelka
Pavelka

Jo a lékaře s učiteli nelze srovnávat. Nejsou srovnatelní.

Pavelka
Pavelka

Proto by uchazeči o zaměstnání učitele měli především učit a to nejméně týden v „těžké“ třídě a být přitom nepřetržitě pozorováni. Školství je v ř..i, protože se příjímají uchazeči o studium na PedF a lidé do zaměstnání, O KTERÝCH SE VŮBEC NEVÍ, ZDA UMÍ UČIT, zda mají talent a ani se to NECHCE vědět. Ví se pouze, že mají papír. Mimochodem váš dojemný příběh s tou mrzkou „nekvalifikovanou“ nadřízenou mnohé z vašich příspěvků osvětluje.

Zdenek

Pane Pavelko, dal jsem si bobříka mlčení, ale – laskavý čtenář promine – vyprovokoval jste mě: tenhleten pozorovací týden je účelový hurávýmysl. Pryč je uznávání neformálního vzdělávání (i když o tom se zde od začátku vlastně příliš nemluví), tentam je argument dlouhodobé praxe, teď je na řadě talent. Tomu říkáte strikní výběr? Vymyslíte si cokoliv, jen abyste představil vysokoškolské vzdělání jako nějakou obtěžující zbytečnost, papír a štempl. Asi máte za sebou nějakou hodně trpkou zklušenost. Rád bych věděl, ve kterém dalším oboru byste něco podobného chtěl razit. Co tak advokát? Papír a štempl? Nač? Týden nepřetržitého pozorování na těžkém případu… Více »

Pavelka
Pavelka

Paní Karvaiová, Můžete se srovnávat třeba s Ježíškem, pokud vám to dělá dobře. Nechápete-li evidentní rozdíl mezi učitelem a lékařem, já vám nepomůžu. Měsíc pozorování by stačíl? Nebo 6 měsíců? Vidíte snad už na první hodině jak děti na učitele reagují a jak on reaguje na ně. Vidíte jak řeší potíže. Vidíte zda je důsledný. Vidíte jakým způsobem podá látku a jak ji upevní a procvičí. Vidíte, zda se děti ptají, zda pracují nebo šumí, zda je učivo zajímá. Pokud nejste schopna během několika málo hodin odhadnout něčí talent či jeho absenci, ani zde vám já nepomůžu. Lidé jako vy… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová

Můj příběh není dojemný,je to příběh ze života a nevím co vám osvětlil.Asi chápete věci jen jedním směrem. Bohužel, váš styl uvažování je poněkud jednoduchý.Což se projevuje: -je to jen váš problém,že se nechcete(nemůžete?) srovnávat s lékařem.Mě to problém nedělá.Mám dost osobní hrdosti a na svém postoji si lpím.Není to povýšenost.Ctím si svých lidských i profesních hodnot.Jestliže vy ne, je to asi také ukázka někoho,kdo je zakomplexovaný a poté se tu projevuje tak, jak se tu projevujete vy. – a váš další příspěvek zase jen ukazuje na naprosto zoufalou neznalost problematiky školství nebo vaši zvláštní zaslepenost.Dát zcela začínajícímu učiteli (nebo… Více »

Pavelka
Pavelka

Nejméně týden znamená 5 pracovních dnů. 21 hodin výuky.
Těžká třída, znamená třída, kde se opakovaně vyskytují kázeňské problémy. Nepřetržitě znamená furt. Jestli chcete, tak vám to nakreslím by to nebyli jen kecy.

Zdenek

Co je to nejméně týden? Co je to „těžká“ třída? Co je to nepřetržité pozorování?

To jsou jen kecy. Nebo to můžete nějak blíže objasnit?

Eva
Eva

Konečně začíná mít VŠ vzdělání v oboru nějakou váhu. Učila jsem krátce na soukromé SŠ a matematiku a ekonomiku tam vyučovala učitelka se středoškolským vzděláním – hrůza – vyučovala matematiku základní školy a ještě s problémy. Byla jsem i u maturity a nestačila jsem se divit, jak vychvalovala ekonomické znalosti – neznalosti jedné studentky. Ředitelka ji chválila, jak je obětavá a přátelská. Já jsem kvůli podobným lidem několikrát získala jenom smlouvy na dobu určitou – na zástup apod., pracovala jsem i mimo obor a doučovala soukromě a studenti se často divili, proč neučím, když tak dobře umím vysvětlit učivo.

JIndřich Polák
JIndřich Polák

Když tak čtu Vaše názory a polemiky – víte kde vůbec žijete ? V Česku v r. 2014 kolegové ! Dokud lidi nedostanou rozum a nepřestanou volit to „bahno“ do poslanecké sněmovny, senátu, krajů ( jejichž cílem je jen osobní blaho )…… tak se z toho nikdy nevyhrabem !! Jediné řešení je změna systému. Tento typ demokracie se neosvěčil. Navrhuji monarchii, bohatého mocného vladaře, který nebude potřebovat rozkrádat a půjde mu o blaho jeho poddaných !!

Václav Jirkovský
Václav Jirkovský

Vážená mladá ( asi ) kolegyně. Musíte rozlišovat druhy škol. Pro ty maturitní, kde VŠ pedag. nabízejí každoročně možnost studia ( málo dálkového ), není problém sehnat aprobovaného učitele. Pro učiliště, kde jsou desítky různých zaměření tato možnost chybí – cukrář, kuchař, kominík, lakýrník ….. není už 15 let možnost doplnit si studiem VŠ odbornou kvalifikaci. Takže ředitel je rád, když sežene středoškoláka s tímto zaměřením a DPS !!! Mistři odborného výcviku – dnes také učitelé, to je vůbec nemožný problém. Myslíte si, že absolvent ČVUT stavební půjde dělat na učiliště mistra odbobného výcviku ? A když ano, pak ho… Více »

Irena
Irena

Naprosto s Vámi souhlasím! Učila jsem na jedné soukromé škole a už jsem se v diskuzi o tomto zmínila. Kvalifikovaná pro žáky mojí třídy jsem byla já (na matematiku) a můj kolega (na český jazyk a literaturu). Jinak byli učitelé středoškoláci a jako místopředseda maturitní komise jsem nestačila „valit oči“, kdo může učit a jaké znalosti mohou projít u žáků,… Hned jsem dala výpověď.
Nechci ale pomlouvat soukromé školy. Učím na jiné dalších 18 let a jsem nadmíru spokojená! Vždy záleží na lidech. IP

Šárka
Šárka

Souhlasím s Vámi, Evo. Jsme v situaci, kdy sehnat místo v oboru (samozřejmě s diplomem v kapse) je téměř nemožné. Myslím, že by velice pomohlo,kdyby na místa učitelů probíhala výběrová řízení tak, jak je běžné v soukromém sektoru. A nový kantor by byl vybírán několika lidmi, ne pouze ředitelem školy. Dnes si sice dáte do škol životopis se žádostí o práci,ale to, že se nějaké místo uvolnilo, se už nedozvíte. Resp. dozvíte, ale třeba až rok po té, co místo bylo obsazeno (např. kamarádem p.ředitele).Přitom se jedná o státní školy,ve kterých by přeci vše mělo být veřejně známo a všichni… Více »

Karel
Karel

Vy vzdělaní, ukažte a učte děti praxi na odborných učilištích. Máte na to vlastně vzdělání, a věřím tomu že jim to i rádi ukážete jak se to umí pracovat i rukama. Děkuji pracujte rukama.

Karel
Karel

Hlavně jestli umíte ukázat a naučit praxi na odborných učilištích. Jsem mistr na učilišti a po deseti letech končím.

Václav Jirkovský
Václav Jirkovský

Karle, plně s Vámi souhlasím. Např. vyučený starší zedník s praxí, který si dodělal maturitu a DPS – strčí absolventa Stavební fakulty do kapsy levou zadní !!!!!! Sehnat vysokoškoláka jako mistra OV je nemožné a taky hloupost !!!

Jiří Nováček
Jiří Nováček

Naprostý souhlas. 34 let jsem dělal na učilišti, mistři odborného výcviku jsou nejlepší starší vyučení v oboru s pdag. minimem !!! Naučit dělat rukama bez praxe žádnej maturant a už vůbec ne vysokoškolák nenaučí !!! K té praxi v oboru musí mít samozřejmě trpělivost, nadhled a odolnost proti stále se zhoršující úrovni žáků ze základních škol !!!

Jindřich Polák
Jindřich Polák

Kolega z učňáku ? Vy víte o čem píšete. Většina, co zde píšou své názory, jsou ze škol 1. ligy ! Já už jsem to napsal p. Šteflovi ze Scia : Pojďte si zaučit k nám na učňák, do třídy kde je 28 – 30 zedníků, tesařů ….( polovina s nedokončeným zákl. vzděláním, ze speciál. škol, 2 – 3 z chování). Určitě znají knihu od Evana Huntera Džungle před tabulí ( bylo to i zfilmováno ). Pokud ne, tak ať si jí jako přípravu přečtou, ať ví “do čeho jdou”. A učit denně 4-5 hodin a min. 3 – 5… Více »

l.snirch
l.snirch

To je zajímavé, že si troufneme jako učitele rozlišit lepe se učícího a hůře se učícího žáka, ale změřit práci učitele nelze. Ještě aby to tak nedejbuh dělal ředitel, vždyť jej známe – sami kamarádi a příbuzní.
Tak to nebudeme raději dělat a necháme ty špatné učit, když už maj ten diplom a 5 let trpěli za peníze rodičů (proč dospělý člověk ne za své, proč za peníze rodičů ?) na škole.
Takovými příspěvky můžou učitele bezpochyby získat požadovanou prestiž. Někteří nevěří ničemu a nikomu.
Ale názor Vám neberu, jen takto svět nevidím a ani nechci vidět. Klidně mě nazvěte naivou.

Josef

Reaguji na Mirka: Každým svým dalším příspěvkem jednak potvrzujete, že nejste schopen přijmout slušnou kritiku, jednak prokazujete zhruba to, co hodláte přisuzovat mně. Vylil jste si srdce, vymezujete se proti něčemu, co nikdo netvrdil. Bylo by lepší, kdybyste si pročetl diskusi a popřemýšlel o tom, co kdo vlastně říká.

JanaKarvaiova
JanaKarvaiova

jo to mate pravdu,zlata Anglie.Moje znama tam ma syna a nusi ho pres internet 2x tydne doucovat.Ona naopak po vlastni zkusenosti rika -zlate ceske skolstvi(pisu z tabletu).

Zuzana
Zuzana

Dobrý den, dnes jsem zjistila, že MŠMŠT zřídilo email k dotazům ke kvalifikaci.
Zde je : kvalifikace@msmt.cz

Martin
Martin

Dobrý den
studuji navazující magisterské studium ekonomického směru. Velice mě láká představa, že bych učil ekonomii, účetnictví, zbožíznalství nebo statistiku na střední škole.
Můj dotaz. Můžu hned po dokončení vysoké školy být zaměstnám na střední škole, nebo musím nejprve absolvovat pedagogické minimum? A pokud ano, můžu už při jeho studiu vyučovat na střední škole?
Děkuji za odpověď.

Mirka
Mirka

Jsem za to, že učitel musí mít obojí : kvalifikaci učit i schopnost dobře učit…..Viděli jste někdy doktora, který by mohl vykonávat své povolání a neměl k tomu příslušné vzdělání ? Určitě by se Vám to nelíbilo, kdyby Vás takový ošetřoval, nedej bože, operoval….Především mám na mysli učitele, kteří učí jen s maturitou…..

Zdeňka
Zdeňka

Paní Mirko,
viděla jsem lékaře, který vykonával svoje povolání a měl příslušné vzdělání. Bohužel se operace nepovedla – pacientka zemřela. Bylo by zajímavé vědět: Kolik titulů v naší společnosti je poctivých ve všech profesích. Scifi.

K. Šnejdrová
K. Šnejdrová

Tak že je „peďák“ asi nejlehčí VŠ na vystudování, o tom nemůže být pochyb (sama jej mám..:). Řekla bych, že aktivně se vzdělávající učitel (možná by stačilo napsat jen „zajímající se i ve volném čase trochu o to, co učí“), má po roce praxe pro školství mnohem větší přínos, než kdyby si dal tu samou VŠ 2x, případně vzdělání doplnil postgraduálem.. Sama mám zkušenost s tím, že nám ze školy odešla skvělá učitelka „jenom“ proto, že už dále nemohla sama táhnout domácnost z učitelského platu a šla do soukromé sféry. Školství v ČR se za posledních x set let nijak… Více »

K. Šnejdrová
K. Šnejdrová

Jo a opravuji odkaz na to středoškolské studium v USA, dají se tam pěkně dočíst rozdíly mezi českým a americkým vzdělávacím systém: http://www.akcevpohode.cz/studium-stredni-skola-zahranici/usa

Docela k zamyšlení.
K.Š