Poslechněte a přečtěte si, co si myslí o inpekci ředitelé a úředníci

Nabízíme nahrávky z kulatého stolu SKAV a EDUin, který se věnoval úloze inspekce v měnícím se vzdělávacím systému České republiky

Praha 20. listopadu – Kulatý stůl za účasti náměstka ministra školství Jindřicha Fryče a náměstka ústřední školní inspektorky Ondřeje Andryse se věnoval jednak zkušenostem se současnou podobou inspekce a pak představě, jak by měla ČŠI fungovat v budoucnosti. Náměstek Fryč vidí budoucnost inspekce kromě kontrolní činnosti v metodické podpoře škol, náměstek Andrys oponuje, že takto úlohu inspekce nevnímá a upozorňuje, že by pro takovou činnost bylo nutné změnit legislativu, která určuje náplň práce ČŠI.

 

Kulatého stolu 19. listopadu se zúčastnili: PhDr. Ondřej Andrys, náměstek ústřední školní inspektorky, ČŠI; Mgr. Jiří Dvořák, ředitel ZŠ Lesní, Liberec; PhDr. Jindřich Fryč, náměstek ministra, MŠMT; PhDr. David Greger, Ph.D., Pedagogická fakulta UK; Mgr. Ivana Rosová, ředitelka ZŠ Grafická, Praha 5.

 

Hlavní teze vyplývající z debaty:

 • Za poslední desetiletí prošla ČŠI zásadní personální i kvalitativní proměnou. S těmito změnami vyjádřili ředitelé spokojenost.
 • Inspekční zpráva ale podle ředitelů školám nepřináší mnoho informací a podnětů pro práci. Uvítali by více metodické podpory ze strany inspekce.
 • Ministerstvo školství vidí budoucnost inspekce v posílení metodické podpory.
 • Inspekce respektuje přání ministerstva, ale upozorňuje na nutnou změnu legislativy a připomíná, že v našem vzdělávacím systému by se měly metodické podpoře učitelů věnovat jiné instituce.
 • Zkušenosti ze zahraničí jsou v mnohém inspirativní, ale nedá se z nich odvodit jednoznačný návod, zda ČŠI má či nemá radit školám.
 • Ředitelé upozorňují, že zřizovatelé škol zacházejí s inspekčními zprávami značně svévolně a využívají je jako nástroj k jejich likvidaci.

 

Nabízíme tyto nahrávky související s kulatým stolem:

 • Shrnující debatu Ondřeje Andryse (ČŠI) a Tomáše Feřteka (EDUin) v Ozvěnách dne 19. 11. 2012. Moderuje Veronika Jelínková. Délka 10 minut.  ZDE
 • Kompletní nahrávku kulatého stolu v délce 123 minut. Včetně diskuse panelistů, vystoupení ředitelů a otázek z pléna. ZDE
 • Vystoupení Ondřeje Andryse, náměstka ústřední školní inspektorky, délka 18 minut. Téma: Jak a podle jakého zadání pracuje současná ČŠI. ZDE související prezentaci si stáhněte ZDE.
 • Vystoupení Davida Gregera z Pedagogické fakulty UK, délka 28 minut. Téma: V čem se můžeme poučit u školních inspekcí v zahraničí. ZDE související prezentaci si stáhněte ZDE.
 • Vystoupení Jindřicha Fryče, náměstka ministra školství, délka 10 minut. Téma: Jaké je zadání MŠMT pro Českou školní inspekci. Poslouchejte ZDE

 

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Debata na kulatém stole splnila svůj základní účel, informování odborné veřejnosti o koncepčních záměrech ministerstva školství. Ukázalo se také, že ředitelé jsou v mnohém spokojeni s proměnou stylu práce inspekce, ale stále považují podobu inspekčních zpráv za velmi málo užitečnou pro práci školy a uvítali by, kdyby inspekce pro ně byla nejen kontrolním orgánem, ale i institucí, kde mohou žádat o radu a pomoc.“

 

Kontakty:

· Silvie Pýchová, výkonná ředitelka SKAV, organizátorka kulatých stolů
e-mail: silvie.pychova@skav.cz, mobil: 774 446 637

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, moderátor kulatých stolů
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Rusek
10 years ago

Dobrý den,
bylo by prosím možné zveřejnit záznamy v lidštějším formátu tak, aby byly stáhnutelné a poslouchatelné i na jiných médiích?
Předem děkuji.

Martin Rusek