Poslechněte a přečtěte si, co si myslí o inpekci ředitelé a úředníci

Nabízíme nahrávky z kulatého stolu SKAV a EDUin, který se věnoval úloze inspekce v měnícím se vzdělávacím systému České republiky

Praha 20. listopadu – Kulatý stůl za účasti náměstka ministra školství Jindřicha Fryče a náměstka ústřední školní inspektorky Ondřeje Andryse se věnoval jednak zkušenostem se současnou podobou inspekce a pak představě, jak by měla ČŠI fungovat v budoucnosti. Náměstek Fryč vidí budoucnost inspekce kromě kontrolní činnosti v metodické podpoře škol, náměstek Andrys oponuje, že takto úlohu inspekce nevnímá a upozorňuje, že by pro takovou činnost bylo nutné změnit legislativu, která určuje náplň práce ČŠI.

 

Kulatého stolu 19. listopadu se zúčastnili: PhDr. Ondřej Andrys, náměstek ústřední školní inspektorky, ČŠI; Mgr. Jiří Dvořák, ředitel ZŠ Lesní, Liberec; PhDr. Jindřich Fryč, náměstek ministra, MŠMT; PhDr. David Greger, Ph.D., Pedagogická fakulta UK; Mgr. Ivana Rosová, ředitelka ZŠ Grafická, Praha 5.

 

Hlavní teze vyplývající z debaty:

 • Za poslední desetiletí prošla ČŠI zásadní personální i kvalitativní proměnou. S těmito změnami vyjádřili ředitelé spokojenost.
 • Inspekční zpráva ale podle ředitelů školám nepřináší mnoho informací a podnětů pro práci. Uvítali by více metodické podpory ze strany inspekce.
 • Ministerstvo školství vidí budoucnost inspekce v posílení metodické podpory.
 • Inspekce respektuje přání ministerstva, ale upozorňuje na nutnou změnu legislativy a připomíná, že v našem vzdělávacím systému by se měly metodické podpoře učitelů věnovat jiné instituce.
 • Zkušenosti ze zahraničí jsou v mnohém inspirativní, ale nedá se z nich odvodit jednoznačný návod, zda ČŠI má či nemá radit školám.
 • Ředitelé upozorňují, že zřizovatelé škol zacházejí s inspekčními zprávami značně svévolně a využívají je jako nástroj k jejich likvidaci.

 

Nabízíme tyto nahrávky související s kulatým stolem:

 • Shrnující debatu Ondřeje Andryse (ČŠI) a Tomáše Feřteka (EDUin) v Ozvěnách dne 19. 11. 2012. Moderuje Veronika Jelínková. Délka 10 minut.  ZDE
 • Kompletní nahrávku kulatého stolu v délce 123 minut. Včetně diskuse panelistů, vystoupení ředitelů a otázek z pléna. ZDE
 • Vystoupení Ondřeje Andryse, náměstka ústřední školní inspektorky, délka 18 minut. Téma: Jak a podle jakého zadání pracuje současná ČŠI. ZDE související prezentaci si stáhněte ZDE.
 • Vystoupení Davida Gregera z Pedagogické fakulty UK, délka 28 minut. Téma: V čem se můžeme poučit u školních inspekcí v zahraničí. ZDE související prezentaci si stáhněte ZDE.
 • Vystoupení Jindřicha Fryče, náměstka ministra školství, délka 10 minut. Téma: Jaké je zadání MŠMT pro Českou školní inspekci. Poslouchejte ZDE

 

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Debata na kulatém stole splnila svůj základní účel, informování odborné veřejnosti o koncepčních záměrech ministerstva školství. Ukázalo se také, že ředitelé jsou v mnohém spokojeni s proměnou stylu práce inspekce, ale stále považují podobu inspekčních zpráv za velmi málo užitečnou pro práci školy a uvítali by, kdyby inspekce pro ně byla nejen kontrolním orgánem, ale i institucí, kde mohou žádat o radu a pomoc.“

 

Kontakty:

· Silvie Pýchová, výkonná ředitelka SKAV, organizátorka kulatých stolů
e-mail: silvie.pychova@skav.cz, mobil: 774 446 637

· Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, moderátor kulatých stolů
e-mail: tomas.fertek@eduin.cz, mobil: 602 687 016

1
Přidat komentář

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Martin Rusek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozorňovat mě na
Martin

Dobrý den,
bylo by prosím možné zveřejnit záznamy v lidštějším formátu tak, aby byly stáhnutelné a poslouchatelné i na jiných médiích?
Předem děkuji.

Martin Rusek